6 اصل که باید برای رسیدن به یک تعادل میان کار و زندگی رعایت کنیم

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
تعادل میان کار و زندگی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

 مارتین بیرگگارد کارآفرین سریالی، و یکی از بنیانگذاران نشر پایدار اسکاندیناویایی  Pine Tribe، و نویسنده ی کتاب با موضوع تعادل مدیریت و زندگی حرفه ای “برد بدون باخت” است.

ما بارها و بارها شنیده‌ایم:

موفقیت به فداکاری نیاز دارد. شما نمی‌توانید همه چیز را باهم داشته باشید ” اگر می‌خواهید در کسب و کار یا حرفه‌ی خود موفق شوید، باید بجنگید و آماده باشید که بهای آن را در زندگی شخصی خود بپردازید. استاد احمد محمدی به شما یاد خواهند داد که موفقیت شخصی و شغلی را به طور همزمان داشته باشید!

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

اکثر مردم اینطور فکر می‌کنند و زندگی می‌کنند. با وجود این، اقلیتی وجود دارند _بگذارید آنها را به عنوان الگوهای زندگی معرفی کنیم_ که راهی برای پایان دادن به این نقل قدیمی پیدا کرده‌اند. این را می‌دانم زیرا دنیا را به دنبال آنها جستجو کرده‌ام. من یک کتاب در مورد آنچه آن‌ها می‌توانند به ما بیاموزند نوشته‌ام – و این روشی است که برای زندگی خودم انتخاب کرده‌ام .

در دهه‌ی گذشته، این افراد هر کدام شرکت‌های بزرگی را از پایه بنا گذاشته‌اند و چندین میلیون دلار ثروت کسب کرده‌اند، و این کار را از راهی احترام آمیز و با ثبات انجام داده‌اند. بخش جالب قضیه این است که آن‌ها همراه با ساختن کار و تجارتشان، راه‌هایی هم برای لذت بردن از زندگی پیدا کرده‌اند، به خودشان اعتماد دارند و به طور کلی از تعادل میان کار و زندگی سالم لذت می‌برند. مثلا خود من به طور متوسط ​​45 ساعت در هفته کار می‌کنم؛ هر سال شش هفته را در تعطیلات می‌گذرانم و دنیا را می‌گردم؛ و وقت زیادی را با دخترم، همسرم، خانواده و دوستانم صرف می‌کنم؛ ماراتن می‌دوم و هفته‌ای 4 بار بدنسازی کار می‌کنم.

در طول هفت سال گذشته، من و همکارانم شروع به فعالیت کرده‌ایم و استارت آپ‌هایی را ایجاد کرده‌ایم که در حال حاضر بیش از 200 نفر در آن‌ها کار می‌کنند. ما چند خروجی واقعا عالی داشتیم، مانند شتاب‌دهنده‌ی پیشرو در اروپا، Startupbootcamp، و کتابی که من و همکارم جردن میلن تالیف کردیم؛ که با نام “برد بدون باخت” به چاپ رسید و به یکی از پرفروشترین کتاب های بین المللی تبدیل و به 11 زبان ترجمه شد؛ و جایزه‌ی  “کتاب مدیریتی سال” از سوی موسسه‌ی مدیریت اجرایی و کتابخانه‌ی بریتانیا را از آن خود کرد. قابلیت سازگاری و تناسب موفقیت و تعادل در کار  و زندگی با هم، بیشتر از چیزی است که فکر می‌کنیم. اما نیازمند چند استراتژی هوشمندانه است. در اینجا به ذکر شش مورد مهم ذکر می‌پردازیم:

1. تصمیم بگیرید

چه چیزی در زندگی شما بالاترین درجه اهمیت را داراست؟ وقتی این سوال مطرح می‌شود، پاسخ بسیاری از ما سلامتی، آسایش و خانواده است. اما زمانی که ما در مورد کار خود استرس داریم، چه کار میکنیم؟ اکثر مردم بیشتر مایل به لغو کار خود و بازدید از باغ‌وحش به همراه خانواده هستند تا اینکه به استرس خود غلبه کنند؛ البته باید وظایف و کارهایی را که قول داده‌اید انجام دهید، اما اگر برای ایجاد تعادل کار و زندگی خود اقدامی نکنید، قادربه دستیابی به آن نخواهید بود.

2. باور داشته‌باشید

مشکل بزرگ این است که بسیاری از ما، در عمق وجودمان باور نداریم که می‌شود در آن واحد هم موفق بود و هم توازن برقرار کرد. اگر به این باور نرسیم، شانسی نخواهیم‌داشت. ادراک به واقعیت تبدیل می‌شود، به همین دلیل ما از افراد شجاع معدودی که در این پارادایم جدید زندگی می‌کنند، الهام می‌گیریم؛ کسانی که در عین موفقیت، از تعادل لذت می‌برند. تا زمانی که واقعا اعتقاد داشته‌باشید که تعادل کار و زندگی ممکن است، سبک خردمندانه ی این افراد را بر زندگی خود اعمال کنید. “برد بدون باخت” می تواند یکی از منابع الهام باشد.

3. فضایی که نیاز دارید را بسازید

من اولین کسی هستم که اعتراف میکنم ایجاد تعادل میان کار و زندگی در هر شرایطی امکان‌پذیر نیست. ده سال پیش، من یک مشاور مدیریت در یک شرکت مشاوره‌ای موفق جهانی بودم. هر چه تلاش می‌کردم، ایجاد تعادل غیرممکن بود. در حدی که می‌توان گفت “عدم تعادل” در ذات این شرکت بود، و یک مشاور تازه‌کار به هیچ عنوان نمی‌توانست آن را تغییر دهد. بنابراین، آنجا را ترک کرده و شرکت خودم را تاسیس کردم. از آن زمان به بعد، بسیار خوشحال‌تر و موفق‌تر از چیزی بودم که می‌توانستم در منصب گذشته‌ام باشم. قصد این را ندارم که شما را به ترک کارتان ترغیب کنم، فقط می‌گویم که دربرخی شرایط، ایجاد توازن غیرممکن است؛ و اگر در چنین شرایطی گیر افتاده‌اید، می‌توانید گزینه‌های خود را دوباره ارزیابی کنید.

4. تمرکز بر عوامل بسیار حیاتی

یکی از نکات جالب این است که همه‌ی ما، در این اندیشه که اهمیت همه چیز یکسان است و باید همین حالا انجام شود گیر افتاده‌ایم.

در واقعیت، انجام یک یا دو کار در جهت فعالیتمان حیاتی است، و باقی وظایف ممکن است چیزهای حاشیه‌ای و صرفا مرتبط باشد.

ریچارد برانسون مدیر موفقی است که یک امپراطوری چند میلیارد دلاری را اداره می‌کند؛ البته این بدان معنا نیست که او همزمان چند کار مهم را انجام میدهد؛ بلکه سر برانسون می‌داند چه چیزی واقعا اهمیت دارد و توجهش را به آن معطوف می‌کند.

5. گذر زمان را بهینه سازی کنید

بسیاری از ما به دنبال بهینه سازی ساعت کارمان هستیم. این رویکرد، هرگز ما را به یک تعادل خوب و یا بازده مناسب نمی‌رساند. در عوض، زمان در حال گذر را بهینه سازی کنید.

در این حالت زمان و مکان برای شما متوقف می شود، زیرا شما کاملا در زمان حال زندگی میکنید و فعالیت های خود را به موقع انجام میدهید. در این وضعیت، اینکه ما تا 10 برابر کارآمدتر از زمان‌های دیگر هستیم، غیر معمول نیست؛ مخصوصا در مقایسه با زمانی که در طی انجام موارد لیست وظایفمان، به دلیل حواس‌پرتی وقتمان به هدر می رود. تونی شوارتز در کتاب “قدرت توانمندسازی” توضیح می‌دهد که ما می‌توانیم تنها برای 90 تا 120 دقیقه در این حالت باشیم. سپس نیاز به استراحت داریم که می‌تواند یک مدیتیشن 10 دقیقه ای، 30 دقیقه دویدن یا پیاده‌روی تا انتهای یک خیابان باشد.

6. کار دشوارتر را اول انجام بدهید

تعویق. این کلمه را با خود تکرار کنید؛ تعویق یکی از قاتلین بهره‌وری و دشمن تلاش‌های ما برای به دست آوردن یک تعادل میان کار و زندگی است. اگر چیزی باید انجام شود و شما از آن وحشت دارید، تنها یک استراتژی موثر برای آن وجود دارد: آن را اول انجام دهید؛ قبل از بررسی ایمیلتان، قبل از اولین جلسه و قبل از هر چیز دیگری که شما را به چرخه‌ی فعالیت‌های روزانه وارد می‌کند . آن کار را همین حالا انجام دهید و از آن عبور کنید؛ تا برای باقی ساعات روز حس غرور ، راحتی و پر انرژی بودن داشته باشید. این فقط 6 مورد از 66 موردی است که در کتاب برد بدون باخت توصیه شده است. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، به هزاران خواننده‌ی دیگر در سرتاسر دنیا که کنترل زندگی خود را به دست می‌گیرند بپیوندید و توازنی شایسته و درخورتان ایجاد کنید.

راز موفقیت در کسب و کار و زندگی

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

راز خوشبختی و موفقیت تعادل است. زمانی که از لحاظ شغلی برترین باشیم، ولی زندگی شخصیمان از هم پاشیده باشد، چه فایده؟! تعادل بین کار و زندگی یکی از موضوعات مهمی است که متأسفانه بسیاری از ما از آن غافل گشته ایم، چنان در مشکلات و کار خود غرق شده ایم که کلاً فراموش کرده ایم که ما کار می کنیم تا زندگی کنیم نه برعکس آن!!! در مقاله ی فوق اولین نکته ای که به آن اشاره شد، این است که موفقیت شخصی و شغلی به طور همزمان و تعادل بین آن ها امکان پذیر است، به شرطی که تکنیک های فوق را به کار ببریم.

از این رو آکادمی بازار سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی به ما خواهند گفت که خوشبختی و موفقیت حقیقی چگونه به دست می آید. کافی است به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید، تا با محتوای آموزشی این سمینار آشنا و در آن ثبت نام نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *