چگونه وقتی کارمند هستیم کسب و کار خود را شروع کنیم؟(1)

شروع کار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

راه اندازی کسب و کار سخت است؛ چه برسد به اینکه بخواهیم در کنار کار تمام وقتمان، آن را بسازیم و ادامه دهیم. من افرادی را دیده ام که در اوج جوانی، در حالی که دانشجویان برتر محصل در رشته پزشکی بوده اند، توانسته اند کسب و کار شخصی شان را هم راه بیندازند. می دانم ممکن است این مساله کمی در نظر شما غیر قابل پذیرش باشد؛ اما واقعیت دارد.

می دانید رمز موفقیت آنها چیست؟ آنها دقیقا می دانند که چه می خواهند و آن را انجام می دهند. من قصد دارم تا در این مقاله به روشی اشاره کنم که به من کمک می کند دریابم دقیقا چه کاری باید انجام دهم و چطور می توانم اقداماتم را متمرکز کنم تا در زمان کمتر، نتایج بیشتری را رقم بزنم. شما هم می توانیم با الگوسازی از این برنامه، حتی در صورت نداشتن وقت آزاد زیاد هم کسب و کار شخصی تان را راه اندازی کنید.

چطور برنامه ریزی کنیم؟

زمان شما محدود است؛ به همین دلیل برنامه ریزی کردن از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به پیچیدگی های موجود در انجام برنامه ریزی صحیح و نیز بر اساس مسائل و تجارب شخصی ام، من توانسته ام روش آسانی را بیایم که به من در برنامه ریزی صحیح و حرکت در مسیر درست کمک  کند. روش ابداعی من بر سه اصل استوار است که عبارتند از:

 • نگاه از100000 فوت
 • نگاه از 10000 فوت
 • نگاه از 100 فوت

حال بیایید به جزئیات هر کدام از این اصول بپردازیم:

نگاه از 100000 فوت

شما در این قسمت، باید تصویر بزرگ تر یا همان هدف غایی تان را ببینید. من این کار را در هر فصل یا هر ۱۰۰ روز یک بار انجام می دهم. شما هدفی که می خواهید در طی فصل آتی بدان دست پیدا کنید را تعیین می کنید و برنامه ای دقیق با بیان جزئیات مربوط به نحوه محقق ساختن آن هدف می نویسید. به مثال زیر توجه کنید:

هدف:

تولید محصول و شروع فروش در طی ۹۰ روز

اقدامات:

 1. فکر کنید چه محصولاتی می توانید تولید کنید؛ ایده های مختلفی که به ذهنتان می آید را روی کاغذ بیاورید
 2. با گروهی از دوستان که قادر به راهنمایی و مشاوره هستند،‌ ایده ها را ارزشیابی کنید
 3. مسیر پیش رو را مشخص کنید
 4. ابزارهای مورد نیاز را آماده کنید
 5. سایتی جهت عضویت افراد راه بیندازید
 6. فرم سفارش گیری را در سایت قرار دهید
 7. صفحه فروش را تعریف کنید
 8. پیشنهاد تخفیف به اولین ده مشتری

حال، ما دید و نگاه 100000 فوتی را به دست آورده ایم. شما می دانید که چه می خواهید و چطور می توانید به آن برسید.

How to Build Your Side Business While Working Full Time

نگاه 10000 فوتی

بعد از اینکه تصویر بزرگ تر و هدف نهایی تان را شناختید، باید بدانید که در طی ۲ هفته آتی، چه کارهایی باید انجام دهید. من واقعا این بازه زمانی را دوست دارم زیرا نه آن قدر بلند و طولانی است که منجر به از دست رفتن تمرکز شما شود و نه آن قدر کوتاه است که منجر به ایجاد استرس و فشار روی شما گردد.

شما کارهایی که باید ظرف این ۲ هفته به پایان برسانید را تعیین کرده اید؛ در نتیجه، با فکر کردن به هدف بزرگ تر، گیج نمی شوید چون نه تنها می دانید به کجا می خواهید بروید، بلکه دقیقا می دانید که چه طور باید این کار را انجام دهید.

اجازه دهید با نگاه 10000 فوتی به مثال قبلی برگردیم:

 1. ایده های مربوط به محصول را روی کاغذ بیاورید
 2. ایده ها را ارزیابی کنید
 3. راه هایی جهت عملی ساختن دو مورد اول تعریف کنید

این اصل، به شما کمک می کند تا زمان بیش از اندازه ای را صرف تفکر و اندیشیدن به مرحله اول نکنید، چون در این صورت، به ناگاه درخواهید یافت که مهلتتان به انتها نزدیک شده است و شما عملا هنوز هیچ کاری انجام نداده اید.

نگاه 100 فوتی

در این مرحله، شما باید اهداف روزانه تعیین کنید. شما از مرحله قبل دریافته اید که چه کارهایی باید انجام دهید و حال، باید برای تحقق آنها قدم بردارید. بیایید مجددا به مثال اولیه مان برگردیم:

 1. ایده های مختلف مربوط به محصول را روی کاغذ بنویسید
 2. با گروهی ارتباط بگیرید تا بفهمید انها چه می خواهند

حال، شما دقیقا می دانید که تا پایان روز چه کاری را باید به انتها برسانید. در این شرایط، وقتی که از سر کارتان به خانه بر می گردید، می دانید باید چه کار کنید. حال، شما باید آن را انجام دهید.

برای ادامه این مقاله با ما همراه باشید…

یکی از بهترین روش های موفقیت، دانستن راز موفقیت انسان های موفق و الگوبرداری از زندگی آن هاست. از این رو در مقاله فوق راز موفقیت افرادی که درکنار تحصیل و یا شغل خود توانسته اند، کسب و کار خود را راه بیاندازند، آورده شده است. اگر شما هم دانشجو یا کارمند هستید و میخواهید در حین حفظ وضعیت تحصیلی یا شغلی تان در حالت خوب، کسب و کار خود را هم شروع و اداره نمایید، می توانید با به کارگیری راهکارهای ارائه شده در مقاله فوق این هدف خود را محقق سازید.

 در «سمینار موفقیت» پیش رو استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه ی کسب و کار مطالب و نکات بسیار جالب و کاربردی را در مورد ویژگی های منحصر به فرد انسان های موفق و کارآفرین و همچنین ضرورت کسب دانش و مهارت های مورد نیاز در زمینه ی کسب و کار، را به شما تدریس خواهند کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام در این سمینار کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *