چرا می پنداریم شادی و خوشی دست نیافتنی هستند؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

سال‌ها به دنبال شادی و خوشی هستید اما تنها لحظاتی آن را دارید. باور شما این است که شادی شگفت‌انگیز، باورنکردنی و جادویی است اما درعین حال فوری و بی‌ثبات است. به علاوه تعجب‌آور است که شادی خود به خود بزرگترین افسانۀ زندگی همۀ ماست. حقیقت این است که شادی دست‌نایافتنی نیست اما تعدادی افسانه‌ درمورد آن وجود دارند که حاوی انبوهی از اطلاعات نادرست هستند و بیانگر این هستند که تلاش شما برای ذره‌ای شادی و خوشی بی‌ثمر خواهد ماند.

افسانه اول: رسیدن به اهدافتان با شادی برابر است

به شما گفته می‌شود که تلاش روزانه برای به دست آوردن اهداف و رؤیاهایتان خوب است ولی شادی حقیقی در لحظۀ دستیابی به مدال، هلهله کردن و شکوه است. مطمئنا رسیدن به هدفتان می‌تواند شادی و خوشی گذرا و موقت به شما بدهد. اما حزن و اندوه پس از موفقیت هم رایج است. واقعاً تعجبی ندارد، پس از رسیدن به موفقیت، ناگهان شادی کوتاه مدت و حس خوب به پایان می‌رسد و زندگی دوباره ادامه می‌یابد. لذت بردن زمانی اتفاق می‌افتد که شادی واقعی هر روز در زندگی در جریان باشد؛ جایی که ۹۹ درصد زندگی‌تان شادی باشد.

افسانه دوم: پول شادی و خوشی می‌آورد

وقتی شما پول دارید، ظاهراً خوشحال هستید. پول به طور معجزه‌آسایی تمام دردها را تسکین می‌دهد. آیا شما واقعاً فکر می‌کنید پول به شما قدرتی می‌دهد تا ناگهان نگرانی، نشخوار ذهنی و استرس را از بین ببرید؟  پول فقط یک مفهوم است، وسیله‌ای برای تبادل است. اما درمان هر دردی نیست و مشکلات خاص خودش را دارد. شادی احساس و حالتی از ذهن است که در سکه‌های طلا یا موجودی کلان حساب‌های بانکی خلاصه نمی‌شود.ببینید پول و شادی چه هستند. پول فاکتور مفیدی در زندگی است و شادی و خوشی کالا های باارزشی هستند که بدون آن نمی‌توان زندگی کرد.

?why do we think finding happiness is impossible

افسانه سوم: بعضی از آدم‌ها شاد متولد شده‌اند

به شما گفته می‌شود که شادی موروثی و مادرزادی است. مطمئناً چیزهای دیگری نقش قوی‌تری در دیدن جنبۀ مثبت‌ هر چیزی ایفا می‌کنند یا تجربۀ بیشتری در یافتن خوبی‌ها در زندگی دارند. اما این ها اثرات جادویی مولکولی DNA شادی نیستند بلکه مهارت‌ها و دانش‌هایی هستند که باید آموخته شوند.  شما می‌توانید خودتان را شاد سازید؛ فقط باید آن را یاد بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۳۳٪ شادی موروثی است. بقیۀ کارها به خود شما بستگی دارد.

افسانه چهارم: منفی‌گرایی طبیعی است

احساسات منفی قوی‌تر و شایع‌تر هستند چراکه آن ها عموماً ناخوشایند هستند و مغز انسان هم طوری تنظیم شده که متوجه آن باشد و جلویش را بگیرد. با این حال درصورتی‌که بتوانید احساسات شاد و مثبت را بیدار سازید، آن ها به بخش بزرگتری از آنچه که احساس می‌کنید، تبدیل می‌شوند. از طریق ارتباط آگاهانه با افراد شاد و بشاش، خواندن مطالب مثبت و لذت بردن از فعالیت‌های شادی‌بخش می‌توانید تعادل احساسی مثبت را برای خود به وجود آورید.

افسانه پنجم: میزان شادی بر اساس دارایی‌هایتان تعیین می‌شود

حداقل تکیه کلام افرادی که دوره ثروت و دارایی خود را افزایش می‌دهند این است که تملکات نمایانگر شخصیت و شادی هستند. درواقع اشتیاق زیاد به مصرف‌گرایی نشاندهندۀ این است که در برنامۀ روزمرۀ شما شادی و خوشی وجود ندارد. نیاز به تملکات اغلب در زمینه‌ای دیگر در زندگی نقصان ایجاد می‌کند، نقصانی که سخت‌تر از خسارت مالی جبران می‌شود. نیازهای اساسی انسان با پول و اجناس برآورده نمی‌شود- عشق، عزت نفس و حس تعلق اطلاعات اینترنتی نیستند که با فشار یک دکمه آن ها را بتوان به دست آورد. شادی اصیل را در معاشرت با مردم بیابید.

افسانه ششم: شادی و خوشی برای همه به یک شکل است

یک ایده‌آلی وجود دارد که تضمین‌کنندۀ شادی شماست گویی شادی چیزی است که می‌توان از آن کپی برداشت؛ یک مدل که مناسب همه است. اما عوامل محرک برای خوشبختی و شادی شخصی هستند که باعث شادی و رضایت شما می‌شوند. درواقع شادی و خوشی ربطی به ایده‌آل‌های قابل اجرا ندارد.

از نظر شما شادی چیست؟ ماشین، خانه، شغل، خانواده یا موجودی حساب بانکی! این ها ممکن است در شادی شما سهم اساسی نداشته باشند. شاید شادی و خوشی در دنیای شما به عواملی بسیار متفاوتی بستگی داشته باشد که در جامعه مهم هستند. اما شما باید یک مدل شادی پیدا کنید که مختص شماست. نه اینکه به دنبال شادی باشید که برای همه است و برای شما مناسب نیست.

افسانه هفتم: شادی یک مقصد است

 توجه داشته باشید که شادی حالتی از ذهن است. شادی نگرش مثبت ی است که می‌توان از طریق پیدا کردن خوشی در زمان حال و در نظر داشتن فواید جایگاه فعلی‌تان آن را گسترش دهید. تنها مانع بین شما و شادی این است که فکر می‌کنید برای متفاوت بودن در موقعیت و شرایط کنونی به چیزی نیاز است.به شادی خوش آمدید. شادی همیشه همین جا بوده است. دنبال افسانۀ شادی نباشید، شروع کنید در واقعیت زندگی کنید. احساس شادمانی ندارید چون در توهم هستید.موارد ارائه شده در بالا شادی را از شما می‌گیرد. برداشت شخصی خود از شادی را بررسی کنید، برخی باورهای قدیمی را کنار بگذارید. شادی و خوشی می‌تواند همین الان باشد. در صورتی‌که سعی کنید با شادی ارتباط برقرار کنید و از آن استقبال کنید، می‌بینید که آن همراه شماست.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
3 دشمن شادی را بشناس

در واقع تا زمانی که شما شادی و خوشی را وابسته به افتادن اتفاق های بزرگ و عوامل دیگری بدانید بدست آوردن آن برایتان سختتر می شود. به طور ساده تر حتما نباید وقایع بزرگ مثل پولدار شدن یا خرید یک خانه برایتان اتفاق بیفتد تا شما شادی واقعی را بچشید. اتفاق های کوچک نیز می توانند برای شما شادی آور باشند مانند کمک به خیریه یا غذا دادن به حیوانات بی خانمان یا خریدن گل برای فردی که دوستش دارید و … بدست آوردن شادی آنقدر هم که می اندیشید سخت نیست بلکه این نوع دید شما به این مسئله است که ممکن است دستیابی به آن را برای شما دشوار کند. همان طور که در مقاله بالا گفته شد اجازه ندهید برداشت های کلیشه ای از این موضوع شما را از این واقعیت دور کند. برای شاد زیستن فکر گذشته و آینده نباشید بلکه در حال زندگی کنید. آکادمی بازار به زودی سمیناری برگزار می کند که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی رازها و روش های کاربردی و جالبی را در مورد چگونه شاد زیستن و شاد بودن در هر شرایطی را به ما خواهند آموخت. برای اطلاع از سرفصل ها و ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *