مقالاتموفقیت / انگیزشی

نحوه مدیریت و ترک تمایلات و اعتیادهای مخرب فردی

-همه ی ما دوست داریم مواردی را در زندگی مان تغییر دهیم اما خوب این را هم می دانیم که غلبه بر عادات، تمایلات و اعتیادهایمان کاری بسیار دشوار است؛ مواردی از جمله:

 • اعتیاد به مواد، الکل، سیگار یا غذا
 • اعتیاد به بازی، اینترنت، شبکه های اجتماعی
 • اعتیاد به خرید
 • میل زیاد به تنقلات زیان آور
 • عادت به جویدن ناخن

درست است که هیچ کدام از این کارها، ما را در نگاه اول به کشتن نمی دهد؛ اما قطعا خیلی از ماها مایلیم تا رفتارهایی را در خودمان عوض کنیم و در این زمان، با مقاومت هایی روبرو خواهیم شد. راه چاره چیست؟ با اینکه سخت است، اما با هشیاری و آگاهی نسبت به رفتارمان و در پیش گرفتن چند استراتژی می توانیم به هدف برسیم.

بررسی، مشاهده و شناخت تمایلات

هر وقت میل شدیدی به انجام کاری که می خواهید ترکش کنید پیدا کردید، چند لحظه صبر کنید و به آن فکر کنید. سعی کنید بفهمید که این میل شدید، در کدام یک از اندام شما قرار دارد؟ معده؟ قفسه سینه؟ دهان؟ تلاش کنید تا همچنان از احساسی که دارید، آگاه بمانید. بگذارید همچون موجی بیایند، اوج بگیرند و بروند. فقط شاهد آنها باشید. هیچ جای ترسی وجود ندارد. احساسات شما می آیند و می روند.

تلاشتان برای درک آگاهانه ی احساستان را حداقل یک یا دو دقیقه ادامه دهید. بعد از اینکه میلتان فروکش کرد، ممکن است دوباره سراغتان بیاید و این چرخه مدام تکرار شود. چرا این روش تاثیر دارد؟ ما با تلاش برای مشاهده و صرفا درک احساس مان، در واقع در کار بخشی از مغزمان که به آن میل مربوط است، مداخله کرده ایم و در حین این کار، متوجه می شویم که می توانیم در لحظه، به نیازمان پاسخ ندهیم و در عین حال، خودمان را از آن جدا کرده و نظاره گر آن باشیم.

تغییر محیط

محرک های محیطی را حذف کنید. مثلا، وقتی رژیم می گیرید، خانه را از خوراکی های مضر خالی کنید. خودتان را از محیط های تحریک کننده، دور نگه دارید. مثلا اگر می خواهید هله هوله نخورید، سعی کنید تاحد امکان سراغ آشپزخانه شرکت یا کافه تریا که پر از خوراکی است، نروید.

How to manage and quit malicious addictions

چرا این روش موثر است؟ اگر یک ظرف بزرگ کیک روی میز باشد یا اطرافتان پر از افرادی باشد که سیگار می کشند یا الکل مصرف می کنند، به احتمال زیاد شما وسوسه خواهید شد تا همان کارها را انجام دهید. اما:

اگر بتوانیم محیط اطرافمان را طوری تغییر دهیم که این وسوسه ها را به حداقل برسانیم، درصد موفقیتمان را افزایش خواهیم داد. شرکت در سمینار موفقیت، می تواند اولین قدم شما به سمت ایجاد تغییرات اساسی در محیط اطراف و زندگی تان باشد.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

توانایی ما در کنار آمدن با مسائل

اعتیاد ها اصولا در طی فرآیند کنار آمدن با استرس یا شرایط دشوار شکل می گیرند. مثلا وقتی همسرمان را از دست می دهیم، می فهمیم که سرطان داریم، رئیسمان ما را توبیخ می کند و… دنبال راهی هستیم که استرسمان را کم کند. در واقع، اعتیاد های ما همچون مکانیسمی دفاعی در چنین مواقعی بروز می کنند.

رژیم های غذایی مناسب برای کنترل خشم
بخوانید

مشکل اینجاست که وقتی منشا استرس از بین رفت، ما نمی توانیم به راحتی اعتیادمان را کنار بگذاریم چون مدام در مواجه با استرس از منابع دیگر هستیم. اما باید راه سالم تری برای مواجه با مشکلات و مسائل استرس زای زندگی پیدا کنیم.

رفتارهای جایگزین

 • مراقبه (همانند درک و احساس تمایلاتمان- صرفا نظاره گر بودن)
 • پیاده روی یا دویدن یا ورزش های دیگر
 • صحبت کردن با دیگران
 • دوش گرفتن
 • صرف یک فنجان چای
 • انجام یوگا
 • تمرین و تکرار عبارات تاکید مثبت و سازنده

سعی کنید به لحاظ فیزیکی و احساسی پیشرفت کنید

وقتی خسته یا افسرده ایم یا احساس تنهایی می کنیم، توان مقابله، چه به لحاظ فیزیکی و احساسی، با استرس، اعتیاد یا تمایلاتمان نداریم  و خیلی زود، جا می زنیم، بی خیال می شویم، و هرچه تا به حال رشته ایم را پنبه می کنیم؛ در چنین شرایطی، هیچ چیزی برایمان اهمیت ندارد.

پس سعی کنید خواب و استراحت کافی داشته باشید؛ در غیر این صورت شکست می خورید. هر شب، فهرست کارهای فردایتان را بنویسید، مسواک بزنید، مراقبه کنید و راس ساعت معینی بخوابید. سعی کنید یک حلقه ی حمایتی از سوی دوستانتان برای خود تشکیل دهید؛ با آنها صحبت کنید، از آنها کمک و مشورت بگیرید. در شرایط سخت به آنها تکیه کنید و صحبت هایشان گوش دهید.

سعی کنید به یک خودآگاهی از خودتان برسید؛ احساساتتان را درک کنید؛ چرا که در صورتی که به لحاظ احساسی، در سلامت نباشید، خیلی سریع تر، اعتیاد بر شما غلبه می کند. پس سلامت روانی و احساسیتان باید در اولویت اول باشد.

آماده کردن نقشه و برنامه

با توجه به مواردی که بیان شد، باید برنامه ای طرح کنیم و آن را اجرایی کنیم.  هر هفته ، بر یک یا دو مورد از موارد زیر متمرکز شوید:

1. خوب بخوابید.

2. یک حلقه ی حمایتی متشکل از دوستان و نزدیکانتان تشکیل دهید. از گروه های حمایتی آنلاین یا حتی کمک حرفه ای استفاده کنید.

3. تلاش کنید تا از احساساتتان آگاه باشید.

بین آموزش فیل‌ها و عادات شما چه ارتباطی وجود دارد!
بخوانید

4. محیطتتان را تغییر دهید. وسایلی که میل شما به تکرار رفتار و عادات گذشته را شعله ور می کند، دور بریزید.

5. روی سلامت روانی و احساسیتان کار کنید. تمرین شکر گذاری می تواند شروع خوبی برایتان باشد. در صورت نیاز، درخواست کمک حرفه ای و جلسات درمانی کنید.

6. یک راه جدید برای مقابله با استرس پیدا کنید: تنفس عمیق، یوگا، مراقبه، قدم زدن، نوشیدنی گرم.

7. نقاط ضعفتان را شناسایی کنید و در استراتژی تان آنها را لحاظ کنید.

نگران نباشید که شاید نتوانید همه ی این موارد را با هم پیاده کنید؛ چند هفته ای به خودتان وقت بدهید و هر بار روی یکی دو مورد تمرکز کنید و آنهایی که به تمرین و انرژی بیشتری از سوی شما نیاز دارند، را بیشتر تمرین کنید.

ضمنا، به خاطر داشته باشید که همان طور که عادات ما یک شبه شکل نگرفته اند، در یک شب و با یک بار تمرین کردن هم از بین نخواهند رفت. اما با هربار تمرین، می توانید در کنار آمدن آگاهانه با نیازها و تمایلاتتان، بیشتر و بهتر کنار بیایید.

اولین گام جهت قدم نهادن در مسیر موفقیت، تمرکز بر ترک عادات بد و تغییر آن ها به عادات مثبت و سازنده است. تا زمانی که بر عادات و تمایلات خود مدیریت نداشته باشیم و اعتیادهای مخرب خود را ترک نکنیم؛ نمی توانیم کنترل زندگی خود را در اختیار بگیریم. موارد ارائه شده در مقاله فوق، تکنیک هایی بسیار مفید و کاربردی جهت حذف اعتیاد و عادات بد از زندگیتان است. می توانید با استفاده از این تکنیکها اولین مانع در مسیر تحقق بخشیدن به رویاهایتان را از میان بردارید.

همچنین می توانید با شرکت در «سمینار موفقیت» که به زودی توسط تیم آکادمی بازار برگزار می گردد، سایر تکنیک ها و ابزارهای موفقیت را از استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی بیاموزید. همچنین در این سمینار با شیوه ی تفکر، نگرش و الگوهای رفتاری انسان های موفق دنیا آشنا خواهید شد، که با دانستن این الگوها و تکرار آن ها می توانید جزء سه درصد افراد موفق شغل و زندگی خود شوید. جهت شرکت در این سمینار روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

۱۰ عادتی که باید ترک کنید تا فردی موفق شوید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن