مسئولیت صددرصد مشکلاتتان را بر عهده بگیرید و از همین امروز شروع کنید!

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
همین امروز شروع کنید
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

جک کانفیلد (Jack Canfield)، بنیانگذار و نویسنده‌ی همکار کتاب “سوپ جوجه برای روح” و یکی از رهبران پیشرو در ” Peak Performance” است. اگر شما آماده هستید که زندگی خود را شروع کنید، پول بیشتری به دست آورید و از همه کارهایی که انجام می دهید لذت بیشتری ببرید، نکات موفقیتی که جک کانفیلد ارائه می‌دهد مطالعه کنید.

این بر کسی پوشیده نیست که مسئول زندگی هرکسی، خودش است. هر چیز مربوط به شما، نتیجه‌ی کارهای کرده و نکرده، درآمد، بدهی، روابط، سلامتی، ورزش، نگرش و رفتارهای شما است. من اغلب می‌گویم، اتفاقات و پیش‌آمدهای زندگی یک شخص، یا توسط خود او ایجاد می‌شود و یا اجازه‌ی وقوعشان را می‌دهد. فکر می‌کنم همه‌ی افراد این را در درون خودشان می‌دانند؛ اما اغلب اوقات، مردم سعی می‌کنند جوری فکر یا وانمود کنند که دلیل اصلی شکست‌ها، نا امیدی‌ها، و نارضایتی‌هایشان، عوامل خارجی هستند.

عوامل خارجی تعیین نمی‌کنند شما چطور زندگی کنید. کنترل کیفیت زندگی‌تان، ایجاد، یا اجازه‌ی رخ دادن شرایطی که تجربه می‌کنید به عهده‌ی خودتان است. وقتی که گلایه‌های مردم درباره‌ی وضعیت‌شان را می‌شنوم (مثلا مشکلات مالی، اضافه وزن، شغل و یا نارضایتی به طور عام) تمایل دارم صرفا آن‌ها را به ایجاد یک دید متفاوت دعوت کنم.

اگر احساس گیر افتادن یا درجا زدن دارند و نمی‌توانند رو به جلو حرکت کنند، از آن‌ها می‌خواهم کمی وقت صرف کنند و روش‌های کارآمد و ناکارآمد را در زندگی‌شان بررسی کنند و ببینند چطور به آن موقعیت و شرایطی که در آن هستند رسیده‌اند. استاد احمد محمدی، در سمینار موفقیت به شما دلایل درجا زدن و عدم پیشرفت افراد در زندگی را خواهند گفت.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برای مثال، اگر خانمی بگوید که از وزن خود راضی نیست، در عین حال که به کرات به سفر می‌رود و اما اذعان می کند که هیچ زمانی برای ورزش کردن و تهیه‌ی غذای سالم ندارد؛ به این اشاره می‌کنم که اضافه وزن او، در نتیجه‌ی سفرهای مکررش نیست، بلکه حاصل انتخاب‌هایی است که او در مورد غذا و ورزش کردن داشته و ربطی به فعالیت‌های روزمره‌ی او ندارد.

می‌توان یک برنامه‌ی غذایی سالم و فکر شده برای وعده‌ها و میان وعده‌ها تعیین کرد و حتی در سفر نیز مطابق آن عمل نمود؛ و برای فعالیت‌های بدنی، از زمان‌های مرده و دقیقه‌هایی که از فعالیت‌های دیگر اضافه می‌آید استفاده کرد. (من حتی افراد همیشه در سفری را می‌شناسم که عادت دارند در فرودگاه‌ها بدوند!)

اگر احساس می‌کنید بخشی از زندگی‌تان روی دور باطل است یا از روند فعلی‌اش ناراضی هستید، وقت آن رسیده است که لیست کوچکی تهیه کنید. مسلما چیزهای شگفت‌انگیزی در رابطه با شغل، روابط، فرزندان، دوستان یا درآمدتان در زندگی در حال وقوع است، و به یاد داشته باشید که پیشرفت‌های شما، به اندازه‌ی اشتباهات و قدم‌های نادرستی که بر می‌دارید اهمیت دارند.

در وهله‌ی اول، بابت موفقیت‌ها به خودتان تبریک بگویید، و بعد به بررسی روش‌های ناکارآمد و غیر موثر و اشتباهات خود بپردازید. شما برای ایجاد آن تجارب، چه کارهایی انجام می‌دهید؟ مراقب باشید! اگر به جایی رسیدید که از همه چیز و همه کس، به جز انتخاب‌های خودتان گله داشتید، باید یک قدم به عقب برگردید و ببینید اگر می‌توانید از گلایه کردن از عوامل خارجی بابت نارضایتی خودتان، دست بردارید. وقتی که متوجه باشید که شما، فقط خود شما، تجربیات خود را می‌سازید، این را در نظر می‌گیرید که می‌شود از ایجاد آن‌ها هم جلوگیری کرد؛ و هر زمان که می‌خواهید، تجربیات جدید به جای آن‌ها بنا کنید.

شما باید مسئولیت شادی و غم، موفقیت و شکست، و روزهای خوب و بدتان را بپذیرید. اغلب اوقات، ما دستاوردهای مثبت و موفقیت‌هایمان را حاصل تلاش خود می‌دانیم و برای شکست‌ها و ناکامی‌ها، دیگران یا شرایط را مقصر می‌دانیم. وقتی از عادت متهم کردن دست بکشیم، می‌توانیم انرژی و وقتمان را صرف تمرکز بر بهتر شکل دادن شرایط به نفع خودمان کنیم، شکوه کردن و تقصیر را بر گردن دیگران و چیزها انداختن، فقط انرژی شما را هدر می‌دهد؛ تصور کنید همان انرژی را صرف یک کار مثبت کنید.

چند ایده برای عملی کردن آن:

1. باور، باور، باور!

در شرایط خوب و بد، باور بی‌وقفه و بی‌انتهایی به خودتان داشته باشید. هم موفقیت‌هایی که به دست می‌آورید، و هم تجربه‌ی درد، تلاش‌ها و کشمکش‌ها به پای خودتان است. شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما این سطح از مسئولیت پذیری، به طور خاص و خارق العاده‌ای انرژی بخش است.

این بدان معناست که شما می‌توانید هر چیزی را انجام و تغییر دهید و هر آنچه که خودتان می‌خواهید، باشید. موانع اتفاقی فقط در همان حد می‌مانند، و مانند تپه‌هایی هستند که فقط باید از روی آنها بپرید.

2. 100% مسئولیت ها را بپذیرید

افراد موفق، مسئولیت کامل تمام افکار، ایده‌ها، اقدامات، و کلا هرچیزی که مربوط به خودشان است را تقبل می‌کنند. آنها زمان و انرژی خود را صرف شکایت یا اتهام زدن نمی‌کنند؛ برای تجربیاتشان ارزش قائلند و به ایجاد تغییر در آنها فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند. آن‌ها با شرایط ناخوشایند و نامناسب روبرو می‌شوند و ریسک‌های لازم را می‌پذیرند، تا بتوانند آن زندگی را که می‌خواهند بسازند.

3. از گلایه کردن دست بردارید

چیزی که دارید از آن شکوه می‌کنید را در نظر بگیرید و بررسی کنید. من اضافه وزن دارم. من خسته ام. من نمی‌توانم از زیر بار قرض رها شوم. رابطه‌ی من با خواهرم برایم غیرقابل‌تحمل است. من هرگز نیمه ی گمشده ام را پیدا نخواهم کرد. واقعا گلایه‌هایتان را بررسی کنید، بیشتر اوقات چیزهایی هستند که می‌توانید کاری برایشان انجام بدهید. آن‌ها مشکلات افراد دیگر نیستند. آن‌ها درباره‌ی چیزهای دیگر و اتفاقات دیگر نیستند، آن‌ها درباره ی شما هستند.

4. یک تغییر فوری انجام دهید

آیا از چیزی که الان درحال وقوع است ناراضی هستید؟ کارهایی انجام دهید که آن را برایتان قابل تحمل و حتی دوست داشتنی کند، یا که خودتان قدم‌هایی در راستای تغییر آن بردارید. شاید ایجاد کردن یک تغییر، خیلی راحت نباشد یا شرایط ناخوشایندی را برایتان به وجود بیاورد؛ شاید به این معنی باشد که باید زمان، هزینه، و تلاش بیشتری روی آن بگذارید. شاید مجبور باشید در طی آن کسی را ناراحت کنید و حس بدی از گرفتن آن تصمیم به شما دست بدهد؛ شاید ترک یا تغییر یک شرایط سخت باشد، اما اگر واقعا می‌خواهید روی انتخاب یا تصمیمتان بمانید، چرا از آن گلایه می‌کنید؟ شما یا می‌توانید، و یا نمی‌توانید کاری در آن رابطه انجام دهید. این تصمیم شماست و باید مسئولیت تصمیم‌ها و انتخاب‌هایتان  را بپذیرید.

5. دقت کنید

مشاوره و کمک گرفتن از دیگران می‌تواند مفید باشد، اما فراموش نکنید که اول از همه باید به خودتان متکی باشید، و به رفتارتان، نگرش‌تان و تجربیاتی که در زندگی کسب کرده‌اید مراجعه کنید. چیزهای کارساز و ناکارآمد را شناسایی کنید و اگر نیاز نوشتن آنها را احساس کردید، حتما اینکار را بکنید.

6. با حقایق روبرو شوید

اگر می‌خواهید نتیجه‌ی متفاوتی ببینید، باید واقعا تغییر رفتارتان را بخواهید. باید بپذیرید و بخواهید که برای رسیدن به چیزی که می خواهید ریسک‌ های لازم را انجام دهید. اگر تا الان مراحل لازم را در مسیر درست طی کرده‌اید، وقت آن رسیده است که برای قدم‌های بعدی برنامه‌ریزی کنید تا سرعت حرکت‌تان به سوی جلو، بیشتر شود. آیا دانستن این‌که زندگیتان، می‌تواند دقیقا آنطوری باشد که می‌خواهید، و این خودتان هستید که آن را می‌سازید، آسایش خاطر برایتان به همراه نمی‌آورد؟ اینکه موفقیت شما به شخص دیگری بستگی ندارد فوق‌العاده نیست؟ اگر شما امروز می‌خواهید فقط یک کار متفاوت‌تر از دیروز انجام دهید، به این فکر کنید:

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
مقصر مشکلات تو کیه؟!

 به مسئولیت پذیری کامل در تمام وجوه زندگی‌تان پایبند بمانید؛ تصمیم به ایجاد تغییرات بگیرید، و برای اعمالشان، مرحله به مرحله جلو بروید. زمانی که این روند را شروع کنید، خواهید دید که به دست آوردن آنچه می‌خواهید، با در دست گرفتن کنترل افکار، تخیلات و اقدامات‌تان چقدر ساده‌تر است. بله! زمانی که مسئولیت همه چیز را در اختیار می گیرید، گویی که اختیار همه چیز را دارید و خودتان می توانید همه چیز را تغییر دهید. بنظرتان این بهتر نیست؟ تا اینکه مدام از دیگران و شرایط بیرونی انتظار تغییر داشته باشید؟!!!

انسان های موفق، مسئولیت پذیر هستند، از همین رو می توانند یا شرایط را تغییر دهند یا خود را با شرایط وفق دهند و کنترل امور را در دست بگیرند. استاد احمد محمدی مشاور و سخنران انگیزه بخش، در سمینار موفقیت به شما مهارت ها و ویژگی های لازم برای موفق گشتن از جمله مسئولیت پذیری و مقابله با مشکلات را خواهند آموخت. جهت شرکت در این سمینار و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید