کارآفرینی / کسب و کارمقالات

حقایق فوق العاده ساده در ورای نتایج فوق العاده

گری کلر یکی از بنیانگذاران Keller William Realty و نویسنده کتاب پر فروش The Millionaire Real Estate Investor می باشد. وی نظرات خویش را در مورد تمرکز ، که ادعاهای او در مورد پرورش عادت های بهتر را حتی بسیار مجاب کننده تر نیز می سازد، تغییر داد. وی بر این باور است که:

چند وظیفه ای بودن ثمر بخش نیست زیرا موفقیت به یک دوره طولانیِ تمرکز با شدت زیاد بر هدف نیاز دارد و با اقدامات و تلاش های پراکنده در راستای رسیدن به هدف حاصل نمی شود. با شرکت در سمینار موفقیت، راه موفقیت در هر زمینه ای را خواهید آموخت.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

کلر می گوید اگر شما آن یک مورد درون خود را پیدا کنید، تمامی موارد دیگر سر جای خودشان قرار خواهند گرفت.

کلر در متنی که با همکاری جی پاپاسن نوشته است، رویکرد خود را بر اساس تجربه و تحقیق به مراحلی تقسیم می کند که قابل مدیریت کردن باشند. این متن را با داشتن سبکی صمیمی و نکات مهم بسیار زیاد، می توان سریع تر از کتابی با بیش از 200 صفحه خواند. آکادمی بازار روش هایی که کلر معرفی می کند را به کارمندان جدید، مدیران اجرایی زمام دار امور و هر کسی که در جستجوی عاداتی برای دستیابی به موفقیت است، پیشنهاد می کند.
در این چکیده شما خواهید آموخت که :

1.   چرا تلاش برای انجام همه کارها معمولا به موفقیت نمی انجامد.

2.   چگونه رویکرد انجام همه کارها را به یک رویکرد “یک موردی” هدفدار تغییر دهیم

3.  چگونه زمان خود را برای بهبود زندگی کاری و شخصی به گونه ای مدیریت کنیم تا همزمان به اهداف غیرموازی خود نیز دست یابیم.

اهمیت تمرکز

در ابتدای دهه 1990،یک گاو باز بدخلق پیر به نام کورلی، نقشی که توسط جک پالانس بازی شد، حقیقت بزرگی را در فیلم سینمایی پرطرفدار City Slickers آشکار کرد. او به یک آدم زرنگ شهری به نام میچ، با بازی بیلی کریستال گفت: “یک مورد. فقط یک مورد. به آن بچسب.” ؛ وی در حقیقت فرمولی برای موفقیت را در چند کلمه بیان کرد.

اولویت بندی یک باره یا “پیشروی کوچک” با تمرکز بر یک هدف یا دستاورد واحد، برخی از مردم را قادر می سازد تا در یک روز کار بیشتری انجام دهند. میز هایی مملو از لیست کار هایی که باید انجام شوند یا تقویم هایی پر از پروژه، تمرکز شما را به مسائل جزئی و ریزی معطوف می کنند، حالی که دستیابی به سطح عالی در چند کار معدود راه رسیدن به پیروزی می باشد.

زیاد کردن تعداد پروژه ها بدون اینکه از برخی از کارهای دیگر بزنید، باعث از بین رفتن و بی نتیجه ماندن نتایج ،روابط خانوادگی، دوستی ها، رژیم، الگوهای خواب و سلامتی شما می شوند. با خرد کردن این موارد، زندگی شما کوچک می شود، اما اعمال تمرکز واحد بر یک هدف ضروری، نیرو های بزرگ تری را به حرکت در می آورد. وقتی شما اصلی ترین وظیفه خود را در اولویت قرار دهید، بقیه وظایف درست مثل بازی دومینو سر جای خودشان قرار می گیرند.

همانطور که لورن وایتهد در مجله آمریکاییِ فیزیک در سال 1983 مطرح کرد، این مساله در علم هم صادق است. وی دریافت که هر قطعه دومینو می تواند قطعه دیگری را که 50 درصد بزرگ تر می باشد، واژگون نماید (بیندازد). اگر در شروع با یک دومینوی دو اینچی امتحان کنید، تصاعد هندسی به این معنا می باشد که 23 امین قطعه دومینو طولی بیش از برج ایفل دارد و 57 امین قطعه هم تا نزدیکی ماه می رسد.

پس با ایجاد اثر دومینویی ماه را هدف بگیرید. موفقیت خودش، خودش را می سازد: موفقیت ترتیبی است و همزمان نمی باشد. برند های خیلی معروف با تمرکز بر “یک مورد” به قله های موفقیت دست پیدا می کنند. برند هایی زیر را در نظر بگیرید: آبجو کورز، مرغ کی اف سی، قهوه استار باکس و موتور جستجوی گوگل. چالش شما پیدا کردن یک نقطه تمرکز منحصر به خودتان می باشد. تا زمانی که آن را بیابید، جستجو بر روی آن “تنها کار” شما می شود.

گاهی اشتیاق و مهارت در فرد هم طراز می شوند. تمرکز واحد بر یک موضوع منجر به صرف زمان زیادی در جهت پیشرفت یک مهارت می شود که نتایج شما را بهبود بخشیده و باعث رضایت بیشتر شما می شود. بیل گیتس اشتیاق دوره ی دبیرستان خود به کامپیوتر را  با مهارت واحد برنامه نویسی پرورش داد. وی در مقام یکی از بنیانگذاران مایکروسافت باعث موفقیت این دانش شد.: تمرکز بر روی یک هدف مشخص و سرمایه گذاری ذهنی مالی و ... بر روی آن منجر به دستیابی به موفقیت در زمان کمتری می گردد

دروغ ها را فراموش کنید

کار کردن و زندگی کردن بر اساس فلسفه”آن یک مورد” ، ساده است. قسمت سخت آن ،حرکت ورای دانش و بینش رایج و اشتباهی است که کسب کرده اید. کلیشه های گوناگون، اسطوره ها و باورهای غلطی در مورد بازدهی که منطقی و درست به نظر می آیند، اما در حقیقت درست نیستند. مشکلات از زمانی آغاز می شوند که شما برای گرفتن تصمیمات بزرگ به آن ها رجوع نمایید.

برای موفقیت این دروغ ها را از افکار خود پاک کنید. همه مسائل به طور یکسان اهمیت دارند. زمانی که دور و برتان شلوغ می شود، شما به طور طبیعی تمایل دارید تا با عجله و به صورت شانسی تصمیم بگیرید. به جای این کار، فهرست بلند بالای کارهایی که باید انجام دهید را نه به چند کار معدود که باید انجام دهید، بلکه به کاری که بیشترین اهمیت را دارد، محدود وخلاصه کنید. این مسئله را به عنوان اصل راهنمای خود در نظر داشته باشید. یاد بگیرید به هر کار دیگر نه بگویید یا آن را به تعویق بیاندازید.

انجام چندین کار در آن واحد باعث نمی شود تا شما آدم کارآمد تری باشید. به گفته استیو اوزل سخنران انگیزشی، این امر تنها به شما این شانس را می دهد که بیشتر از یک کار را در یک زمان خراب کنید . این مساله واقعا سرعت کار شما را پایین می آورد، منجر به بروز استرس می شود و بیشتر از 28 درصد روز های کاری کارمندان را مختل می کند. زیرا آنها باید بعد از بار ها انحراف تمرکز، مجددا به کارها و وظایف اصلی شان برگردند.

زندگی با نظم و ترتیب

موفقیت به واسطه نظم بدست نمی آید، بلکه ناشی از عادت کردن به انجام کار درست و صحیح می باشد. شما به نظم برای شکل گیری و تثبیت عادت ها نیاز دارید، اما به طور متوسط هر عادت برای تثبیت به حداقل 66 روز نیاز دارد، که راهی نسبتا سریع به سوی موفقیت می باشد. سپس از “نظم انتخاب شده” برای ساده کردن زندگی خود استفاده کنید. از شر همه نگرانی های خود به جز نگرانی های مربوط به آن یک کار و مورد خلاص شوید.

اراده همیشه حاضر است

اراده محدود است و نباید به آن تکیه کنید. اراده به سرعت کم می شود و پایداری کمی دارد، بنابراین برنامه ریزی کارهای مهم خود را به زمانی موکول کنید که اراده تان در بیشترین میزان است. در سمینار موفقیت برنامه ریزی برای زندگی شخصی و شغلی خود را خواهید آموخت.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برای بسیاری از افراد این زمان اول صبح است. مغز خود را تغذیه کنید، که بیش از یک پنجم انرژی روزانه شما را مصرف می کند و این در حالیست که تنها یک پنجاهم از وزن بدن شما را تشکیل می دهد. مغز شما به پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده نیاز دارد.

خلاصه کتاب " برند محبوب" نوشته کوین رابرتس
بخوانید

یک زندگی متوازن

زندگی متوازن یک افسانه است. با این حال،”متعادل سازی” شما را قادر می سازد تا زندگی ای را در پیش بگیرید که وقتی شما به طور مداوم اولویت های خود را برای بدست آوردن آنچه که موجب تعادل می شود تعیین می کنید، اهمیت و معنا داشته باشد. به اولویت بندی آنچه که در محیط کاری تان مهم می باشد بپردازید تا بتوانید به منزل برسید. بر روی مهم ترین کار در خانه تمرکز کنید تا بتوانید به محل کار بازگردید.

آروزی بزرگ بد است

در مورد چیز هایی که می توانید بدست آورید به تفکر کوچک بسنده نکنید. تفکر تعیین کننده عمل است که به نوبه ی خود تعیین کننده نتیجه می باشد؛ بنابراین تا جایی که می توانید بزرگ فکر کنید. نگاهتان را به ورای مسائل روشن و پیش پا افتاده معطوف کنید. اگر نمره 10، یک هدف معقول باشد، شما به دنبال نمره 20 باشید و برای بدست آوردن آن برنامه ریزی کنید. از شکست نترسید: شکست یکی از قسمت های مسیر موفقیت است.: تمرکز بر روی یک هدف مشخص و سرمایه گذاری ذهنی مالی و ... بر روی آن منجر به دستیابی به موفقیت در زمان کمتری می گردد

مسیر هموار به سوی موفقیت

همیشه بهترین راه برای گرفتن بهترین جواب پرسیدن مناسب ترین سوال است. پیدا کردن جواب این “سوال کانونی” مهم، پاسخی را بر شما آشکار خواهد کرد که به وسیله آن می توانید مسیر خود را که همان زندگی شما خواهد شد، تعیین کنید. سوال این است:

آن یک کار چیست که من می توانم انجام دهم و با انجام دادن آن، بقیه مسائل راحت تر یا غیرضروری می شوند؟

این، یک سوال ساده است، اما راحت نیست. این سوال هم یک دید جامع و هم یک تمرکز بالا را برای شما در ارتباط با کارهایی که باید امروز انجام دهید تا آن یک مورد را بدست آورید، فراهم می سازد. این سوال شما را به رفتن به جایی فراتر از فهرست انجام کارها سوق می دهد و به سمت مهم ترین چیز هدایت می کند، یعنی آن اولین قطعه دومینو که باعث می شود همه چیز سر جای خودش قرار گیرد.
پرسیدن این که ” آن یک کار مهم من چیست؟”، با تهییج شما به سوی ایجاد یک مسیر فکری برای حرفه، تجارت یا زندگی شخصی تان، “آن یک کار بزرگ شما ” را تعریف می کند. پرسش این سوال که “آن یک کار مهم من در حال حاضر در زندگی ام چیست؟، آن “مسئله کوچکی” که فعالیت های روزانه ی شما را به پیش می برد، آشکار می کند. این امر را اصلی ترین اولویت تان در مرکز توجه قرار دهید. در نتیجه شما را به یک روز کاری پربار و یک زندگی شخصی متمرکز مناسب هدایت می کند.

چند عادت خوب را آغاز کنید

این مسئله از آنچه که در واقعیت است، چالش برانگیز تر است (نیازمند بی باکی بیشتری است). هر انسانی در زندگی خود عادت هایی را کسب کرده و یا از دست می دهد. تصمیم بگیرید تا عادت هایی را ایجاد کنید که در زندگی شما را به سمت موفقیت به پیش ببرند. پرسیدن این سوال از خود می تواند تبدیل به عادتی شود که آینده شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در ابتدای کار، تلاش کنید تا این عادت را در زندگی معنوی، فیزیکی، شخصی، کاری و اقتصادی خود به منظور ایجاد پایه ای محکم برای رسیدن به موفقیت به کار ببرید. این سوال را به منظور بررسی هر گروه و افزودن یک مولفه زمانی، مطرح کنید.

به طور مثال، در زندگی معنوی من،آن یک کاری که من می توانم انجام دهم و با انجام دادن آن بقیه مسائل راحت تر یا غیرضروری می شود، کدام است؟ قید های زمانی”همین الان”، “امسال” یا “یک روز” را برای هدف های بزرگ تر به این سوال اضافه نمایید. به منظور ساخت یک فرمول، با این مجموعه کار را آغاز کنید و این سوال، زمان و جمله نهایی را به آن بیفزایید: “چگونه مسائل دیگر راحت تر و غیر ضروری شوند؟” اگر بخواهید می توانید سوال را اختصاصی تر کنید: به طور مثال، آن یک کاری که در ارتباط با سلامتی جسمم می توانم با انجام دادنش اطمینان حاصل کنم که بقیه مسائل ساده تر و غیر ضروری می شوند، چیست؟

این رویکرد را به 5 مرحله تقسیم کنید تا تبدیل به یک عادت شود:

 1. این مفهوم را بپذیرید و اطمینان حاصل کنید که آن را فهمیده اید.
 2. آن را عملی کنید و این سوال را هر روز صبح از خود بپرسید.
 3.  یک عادت را ایجاد کنید تا بتوانید به قدرت کامل آن دسترسی داشته باشید.
 4.  یادآوری هایی را تنظیم کنید تا هرگز آن را فراموش نکنید.
 5.   از خانواده،دوستان و همکاران خود کمک بخواهید.

از این سوالات کلیدی برای کامل کردن سوالات دیگر خود بهره بگیرید. این مسئله منجر به پاسخ های قدرتمند، بزرگ و ویژه می شود. جواب های خود را توسط اصطلاحات قابل سنجش شرح دهید تا بدانید که دقیقا چه باید بکنید تا آن ها را بدست آورید. هدف خود را به سطحی ورای سطح آسایش خود سوق دهید تا نتایج خارق العاده ای بگیرید.

کلید فوق العاده

فرمول رسیدن به اهداف خود ” هدف گذاری، اولویت بندی و بازدهی” است که همانند آن بخش هایی از کوه یخ می باشد که زیر آب است. قسمت نوک تیزی که در بالای آب قرار دارد، تنها بخش کوچکی از کوه یخ را تشکیل می دهد که بوسیله هر چیزی که زیر سطح آب است ، شکل می گیرد. به عنوان مثال یک کسب و کار می تواند به سود به عنوان یک نتیجه ی عینی و مشهود(همانند نوک کوه یخ) از نیرو های حرکت دهنده، و عمق و استحکام زیر بنای خود اتکا کند. اهداف خود را با هدف، اولویت و بازدهی به منظور رسیدن به نتیجه تقویت کنید. هدف شما نقش زیربنایی دارد. کار بزرگ شما اولویت شما برای دست به کار شدن است. آن کار کوچک شما بازدهی شما را تغذیه می کند.

خوشی های گذرا مانند گرفتن ترفیع، دریافت پاداش و… دوام نمی آورند. از آنجایی که شما در جستجوی رضایت و خشنودی خویش می باشید، می توانید با هدف به دنبال خوشی های  ماندگار باشید. به گفته دکتر سلیگمن، رئیس سابق انجمن روانشناسان آمریکا:

در گیر شدن در کاری معنی دار و انجام آن، بهترین راه بدست آوردن خوشحالی حقیقی است. 

محیط شاد و مثبت سمینار موفقیت، شروعی برای یک زندگی شاد و موفق!

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

شناخت هدفتان و پیگیری روزانه آن، موفقیت و خوشحالی به بار می آورد. یک هدف قابل تعریف، شفافیت و عزم راسخ به زندگی شما وارد می کند و به شما کمک می کند تا تصمیمات سریع تری بگیرید.

۷ روش تضمینی برای دستیابی به موفقیت(2)
بخوانید

در اغلب موارد، این امر بدین معناست که شما می توانید قبل از دیگران تصمیم بگیرید؛ این مزیتی است که منجر به نتایج برجسته ای می شود. هدف، شما را در مسیر نگاه می دارد، و باعث می شود هر چیز دیگری در جای درست خود قرار گیرد. اگر شما هدفی ندارید، یک هدف برای خود تعیین و برنامه ای برای بدست آوردن آن تهیه کنید.

اولویت خود را درک کنید

هر روز اولویت خود را شناسایی کنید: به هرجایی که بخواهید، می رسید. واژه”اولویت” مفرد است نه جمع. تا قرن 20 ام، آن همیشه”اولویت” بود، مفهومی که به ریشه های این کلمه ی قرن 14 امی بر می گردد، و به”موضوعی که بیشترین اهمیت” را داراست اشاره می کند. کاربرد و مفهوم نسبتا اخیر این کلمه که به صورت جمع می باشد، از تاثیر معنای آن می کاهد. توجه خود را بر اولویت مفرد متمرکز کنید.
تنها بر روی زمان حال یعنی لحظاتی که می توانید بر آن تاثیر بگذارید، تمرکز کنید. مجموع این زمان ها منجر به موفقیت می شود چرا که بر طبق تحقیقات اقتصادی، بیشتر مردم برای پاداش هایی که در زمان حال دریافت می کنند، در مقایسه با پاداش های آتی، تلاش می کنند. این تعصب ذاتی انسان به زمان حال، به تاخیر انداختن چالش های بزرگ تر و نتایج بزرگ تر را آسان می سازد.

برای زیر پا گذاشتن این تعصب، “تعیین هدف در زمان حال” را امتحان نمایید. به درون یک هدف بلند مدت نگاه کنید تا اولویت امروز را بیابید و به درون اولویت برای هفته و ماه و.. نیز تا زمانی که به هدف خود برسید نگاهی بیندازید. اتصال این اهداف در طول زمان نیازمند تمرین و تفکر است. درست مثل دومینو، استفاده از قوه تخیل کمک می کند؛ ناگفته نماند که نگارش اهدافتان هم بسیار مفید می باشد. افرادی که اهدافشان را می نویسند از 39.5 درصد احتمال بیشتری در مقایسه با افرادی که اهدافشان را نمی نویسند، در دستیابی به اهدافشان بر خوردارند.

تمرکز بر بازدهی

مراحل دستیابی به هدف خود را دنبال کنید و کاری که انجام می دهید را به حداکثر برسانید. از آنجایی که که بازدهی همیشه مساوی با موفقیت است، نتایجی که بدست می آورید را مثل پول بشمارید (اندازه بگیرید). انسان های سودمند همیشه درآمد بیشتری دارند. آن ها بیشتر زمان خود را وقف داشتن بازدهی و کارایی بر روی یک کار می کنند و به همین دلیل نتایج بهتری را حاصل می کنند.
ممکن است کار کردن در ساعت های طولانی برای همه افراد نتیجه ی دلخواه را در بر نداشته باشد، بنابراین “توقف زمان” را امتحان کنید . این یک راه است تا اطمینان حاصل کنید چیزی که باید انجام شود، بواسطه تمرکز انرژی شما بر مهم ترین کارها، انجام می شود. تقویم خود را بردارید، زمانی را که برای رسیدن به آن یک کار خود بدان نیاز دارید، (حتی اگر این مقدار زمان نامناسب به نظر آید) مشخص کنید. نمودار دایره ای از زندگی یک فرد کارا و پربازده نشان می دهد که وی نیمی از روز را به اولویت بزرگ خود و نیمی دیگر را به سایر کارها اختصاص می دهد. تعیین زمان خود را گسترش دهید تا نتایج فوق العاده بگیرید.
از این سه اصل پیروی کنید:

 1. زمانی را برای استراحت و تمدد اعصاب در نظر بگیرید. استراحت کردن به اندازه کار کردن اهمیت دارد.
 2. زمانی را برای” آن یک کار”خود در نظر بگیرید. زمان های اختصاص داده شده و حتی اگر نیاز است زمان بیشتری راصرف تکمیل آن یک کار خود کنید. اگر زودتر کار خود را تمام کردید، می توانید باقی مانده زمان را صرف مرحله بعدی انجام “آن یک کار” خود بکنید. هر چه سریع تر این زمان را در روز خود برای انجام کارتان در نظر بگیرید. 4 ساعت را به عنوان حداقل زمان برای آن یک کار خود در نظر بگیرید .پاول گراهام موسس شرکت سرمایه اقتصادی Y Combinator وای کامبینیتور، اعتقاد دارد که تجارت، اغلب اوقات با ایجاد مانع در خلاقیت و زمان بازدهی (که آن را زمان سازنده می نامند) با زمان “مدیر” که اغلب اوقات در جلسات سپری می شود، تداخل دارد. او فرهنگ شرکت خود را با موکول کردن جلسات به پایان هر روز تغییر داد.
 3. زمانی را برای برنامه ریزی در نظر بگیرید. از این زمان برای تعیین و ارزیابی اهداف و پیشرفتتان استفاده کنید. در هفته یک ساعت را برای بررسی اهداف ماهانه و سالانه خود اختصاص دهید. در پایان هر سال برای بررسی اهداف بلند مدت خود زمانی را اختصاص دهید.

نکات طلایی

 • یاد بگیرید که نه بگویید.
 • بی نظمی را کنار بگذارید.
 • از سلامت خود با غذای خوب،تمرین،کاهش استرس،زمانی در کنار خانواده بودن و خواب مراقبت کنید.
 • محیطی را ایجاد کنید که از اهداف شما حمایت کند.
 • چندکاره بودن (انجام همزمان چند کار) یا داشتن لیست های طولانی انجام کارها، بزرگ ترین مانع در دستیابی به اهداف شما هستند.
 • موفقیت برتر فقط با تمرکز فوق العاده بر” آن یک مورد” به دست می آید.
 • ایجاد تمرکزی واحد بر آنچه که ضروری است موجب بیشتر شدن نیرو ها در جهت حرکت می شود.
 • تنظیم هدف خود در راستای آنچه که مد نظر شماست،برایتان نظم و ترتیب و خوشنودی به بار می آورد.
 • هدف تنظیم شده شما، اولویت مهم شما را مشخص کرده و به شما می گوید که چطور زمان خود را برای آن صرف کنید.
 • فهرست کارهایی را که باید انجام دهید را با لیست موفقیتی کوتاه عوض کنید و از آن برای تعیین خط سیر حرکت خود استفاده کنید.
 • با استفاده از آن لیست،زمانی که واقعا برای به دست آوردن آنچه که برای کسب موفقیت لازم است را مشخص کنید.

یکی از عادت های مهم انسان های موفق خواندن بهترین کتاب های خود یاری و انگیزشی است. آن ها همیشه دانش خود در مورد خودشناسی و چگونگی داشتن بهترین زندگی را به روز نگه می دارند. چکیده کتاب فوق نمونه ای از مطالب و نکاتی است که افراد موفق و برتر در زندگی خود یاد گرفته اند و رعایت می نمایند. 

از آن جا که یکی از رسالت های مهم آکادمی بازار معرفی افراد موفق و شناساندن ویژگی های آنان به افراد علاقمند است. از این رو به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید، که در آن استاد احمد محمدی شیوه تفکر، الگوهای رفتاری و ویژگی های منحصر به فرد انسان های موفق را به شما خواهند آموخت. می توانید با شرکت در این سمینار و الگو برداری از انسان های موفق مطمئن تر و هوشمندانه در مسیر موفقیت قدم بگذارید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن