جستجوی رستگاری در فیلم mad max: fury road

mad max: fury road
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

فیلم مکس دیوانه _ mad max: fury road _ شاهکاری از کارگردان موفق هالیوود یعنی جورج میلر _George Miller_ است که داستان زن جنگجو و آزادی خواهی را روایت می کند که تلاش می کند گروهی از زنان دربند را با بردن آن ها به زادگاه کودکیش از دست رهبری دیوانه نجات دهد؛ اما در بین راه دو مرد به نام مکس با گذشته ای تباه و آینده ای نامعلوم  و سربازی به نام ناکس _Nux_ که به طور کامل شستشوی مغزی شده است به ناچار به آن ها می پیوندند. نویسندگان این اثر جورج میلر ، برندون مک کارثی _Brendan McCarthy_ و نیک لاثوریث _Nick Lathouris_هستند. این فیلم با امتیاز 8.1 IMDB موفق به کسب 6 جایزه اسکار شده است.

mad max: fury road

mad max بهترین فیلم اکشن همه زمان ها

این اولین باری نیست که میلر کارگردان فیلمی با این عنوان است. سه فیلم دیگر با همین عنوان حدود 34 سال پیش توسط این کارگردان ساخته شد که هر سه آن ها در زمان خود، جزو بهترین فیلم های اکشن بودند. در واقع میلر با ساختن سه گانه مد مکس، تحولی عظیم در ساختار و فاکتور های اصلی فیلم های اکشن بلاک باستر ایجاد کرد. هر چند فیلم mad max: fury road از داشتن ستاره ای مانند مل گیبسون _Mel Gibson _ که در سه فیلم پیشین به عنوان شخصیت اصلی بسیار درخشید محروم است اما این هیچ چیزی از بازی فوق العاده تام هاردی _Tom Hardy_ در نقش مکس و چارلیز ثیران _Charlize theron_ در نقش فیوریوسا کم نمی کند. در واقع میلر از این که این فیلم تقریبا هیچ ارتباطی با سری های پیشین ندارد پروایی ندارد. او به دنبال روایت داستان و محتوایی است که در ذهنش پرورانده است.  پس بدون هیچ مقدمه ای جهانی جدید را خلق می کند.

فیلم mad max: fury road را می توان مانند سه برادر دیگرش از بهترین فیلم های اکشن همه زمان ها دانست زیرا صحنه های اکشن و جلوه های ویژه آن مثل همیشه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که آن را نسبت به سایر فیلم ها متمایز می کند.جلوه های بصری این فیلم واقعا بی نظیر است. همه مبارزات این فیلم حین تعقیب و گریز خودرو ها و ماشین های سنگین رخ می دهد. تصویر برداران این فیلم اطمینان حاصل کرده اند که بیننده نقشه کاملی از مکان این درگیری ها در ذهن داشته باشد. به این گونه که در بین سکانس های جنگ های تن به تن، شات جامعی از موقعیت مکانی درگیری های یک سکانس ثبت می کنند. بنابراین بیننده با سیلی از جنگ های بی سر و ته که در آخر معلوم نمی شود چه کسی مرد و چه کسی زنده ماند و یا کدام خودرو منفجر شد و چرا مواجه نمی شود.

mad max: fury road

آیا مکس قهرمان داستان است؟

میلر در روایت این داستان ابتکاری به خرج داده است که کمتر یک بیننده با آن مواجه می شود و آن این است که در ابتدای فیلم گمان می رود که قهرمان داستان و شخصیت اصلی این فیلم مکس باشد اما هر چه جلوتر می رویم پی می بریم که مکس تنها یک شخصیت مکمل است. مکس نه قهرمان است و نه ضد قهرمان. او  فقط به دنبال زنده ماندن است. در واقع همانطور که خودش می گوید: “من مردی هستم که هم از زندگان و مردگان فرار می کنم” او به ناچار وارد مخمصه ای می شود که خودش هیچ نقشی در آن ندارد. همه این جنگ ها و کشتار ها سر انقلاب خودسرانه زنی به نام فیوریوسا است. جنگجویی که به اجبار برای ایمورتان جو کار می کند.

mad max: fury road

امید عامل نجات انسان ها

ایمورتان جو حکم رانی است که هیچ کس نمی داند چگونه به این مقام رسیده و چرا همه چیز در دستان اوست. پیرمردی که تنها منافع خودش برایش مهم است. کسی که خود را مالک زیردستان خودش می داند و عاجزانه به دنبال عروسی است که برای او وارث پسر سالمی به دنیا آورد. او به همراه ارتشش که به طرز ماهرانه ای شستشوی مغزی شده اند حکومتی راه انداخته اند که شهروندانش را حتی نمی توان موجودات زنده خواند. اینها بازماندگان آخرالزمان هستند . این جهانی است که پس از جنگ ها و فاجعه های نامعلومی باقی مانده است. جهانی فقط بر محور اینکه آن کس که بیشتر مالک مایه حیات یعنی آب است حاکم است. در این دنیا که آخر خود را نیز رد کرده است فیوریوسا هنوز امیدوار است. او همه چیز را رها می کند و به امید رسیدن به رستگاری و تحول، به کمک گروهی از زندانیان با ارزش ایمورتان جو می آید. این زندانیان همان عروس های او هستند. با ارزش ترین دارایی او عروسی باردار است که پسری را در وجود خود می پروراند.

mad max: fury road

در طول داستان جوهره قدرتمتد امید جاری است. عاملی که افرادی با اهداف مختلف را کنار هم متحد می سازد. گروهی در تلاش فرار از چنگال فرمان روایی جاه طلب، مردی در تلاش برای نجات از این مخمصه و پسری به نام ناکس _Nux_ که در ابتدا سربازی با مغزی شستشو شده بود اما در آخر به یکی از متحدان تاثیر گذار این گروه تبدیل می شود و در آخر برای نجات جان دوستان جدیدش جان خود را فدا می کند. فیلم mad max: fury road فیلمی است با درون مایه بسیار غنی که پیام فداکاری، ایثار و مبارزه با ظالمان را به شیوه ای کاملا متفاوت بیان می کند. اثری  به یاد ماندنی که ارزش چندین بار تماشا کردن را دارد.

کنترل خشم

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

یکی از بهترین راه های یادگیری مهارت ها و کار هایی که نیازمند آن ها هستید، تماشای فیلم های آموزشی است. مزیتی که این فیلم ها دارند این است که خلاصه کتاب ها و منبع ها را شما می توانید در یک ویدیو 2 ساعته داشته باشید. اگر شما به دنبال فیلم های آموزشی در هر زمینه ای هستید، پیشنهاد ما فیلم های آموزشی آکادمی بازار است. برای اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

فیلم های آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *