مقالاتموفقیت / انگیزشی

۵ ترفند علمی برای بهبود و تسریع فرآیند یادگیری

چرا همیشه ما به باهوش ترین فرد اطرافمان حسادت می کنیم؟ چون او می تواند مفاهیم جدید را سریع تر از بقیه بیاموزد. اما چه چیزی باعث می شود این نوابغ، این قدر خاص و ویژه باشند؟ آیا صرف هوش و خردی که پردازش می کنند مطرح است؟ خیر؛ در این میان روش های یادگیری آنها هم مهم است که در واقع، تعیین کننده موفقیت آنها می باشند. مهارت یادگیری مفاهیم جدید سریع تر از دیگران یک دارایی بسیار ارزشمند و بزرگ است اما کسب آن به این راحتی ها هم نیست.

برای این کار، باید سخت تلاش و تمرکز کنید و دقتتان را هم بالا ببرید. این افراد اطلاعات را به طرز موثری دریافت می کنند، موارد و مسائل جدید را در زمان کوتاه تری به نسبت سایرین می آموزند و توانایی ها و دانش خودشان را نیز با راحتی بیشتری وسعت می بخشند. خب؛ سوال اینجاست که شما چطور می توانید به پای آنها برسید؟ خبر خوب این است که همه ما می توانیم سریع یادگرفتن را تنها با استفاده از چند فرآیند یادگیری ساده، بیاموزیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

1. توجهتان را متمرکز کنید

همیشه یادتان باشد وقتی که سعی می کنید مفهوم جدیدی را بیاموزید، اینکه چند ساعت را صرف آن کرده اید، اهمیت پیدا نمی کند؛ بلکه، آنچه که مهم است، این است که شما چقدر روی آن تمرکز کرده اید. در غیر این صورت، شما وقتتان را هدر داده اید. به این مساله فکر کنید؛ مقدار زمانی که صرف یادگیری مساله ای می کنیم باید توسط مقدار زمان و ساعاتی که توجهی عمیق و متمرکز صرف آن فرآیند کرده ایم، تعیین شود. سعی کنید عواملی که توجه و تمرکز شما را به هم می زنند از خودتان دور کنید تا دست کم، همان زمانی که صرف یادگیری می کنید، را هدر ندهید. اگر احساس می کنید خسته شده اید یا نمی توانید حواستان را جمع کنید، سعی کنید به خودتان یک استراحت کوتاه بدهید و پس از اندک زمانی، مجددا به آن کار باز گردید.

استاد احمد محمدی

2. به فرد دیگری آموزش دهید

آیا از یادگیری خسته شده اید و در عین حال نمی دانید که چقد به موضوع اشراف و تسلط دارید؟ خب؛ بهترین کار این است که دانسته هایتان را به بوته آزمایش بگذارید.  دوست یا فردی را پیدا کنید که قصد یادگیری همان مسائل را دارد و به وی کمک کنید. آموزش دادن به دیگران می تواند دانش شما را هم صیقل دهد؛ فرایند یادگیری را تسریع می کند و شما هم بهتر موارد را به خاطر خواهید سپرد. این، یک استراتژی یادگیری موثر است که بسیاری از معلمان قبل از شروع تدریسشان از آن بهره مند می شوند. ضمنا، آنها با هدف تسریع فرایند یادگیری، نکات مهم را هایلایت کرده و اطلاعات را در ساختارهای موثرتری دسته بندی می کنند.

5 Hacks To Speed Up Your Learning Process

3. مطالب را مرتبا تکرار کنید

زمانی که صرف یادگیری چیزی می کنیم در مقایسه با تعداد تکرار هایمان اصلا اهمیتی ندارد. بسیاری از نوابغ و اساتید این روش یادگیری را توصیه می کنند. شما با تکرار، مطالب را در ذهن خود نهادینه می کنید. تعداد تکرار های مورد نیاز یادگیری، به شما نشان خواهد داد که چه قدر بر موضوع اشراف و تسلط پیدا کرده اید. اصلا مهم نیست که چقدر وقت صرف یادگیری کردید و چند فصل را خوانده اید؛ باز هم باید مطالب را مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود.

4. موضوع را به قسمت های کوچک تر تقسیم و آن را ساده سازی کنید

شما نباید مغزتان را با حجم زیادی از مطالب پر کنید؛ این کار هیچ فایده ای ندارد. موضوعات را به قسمت های کوچک تقسیم کنید؛ یادگیری و درک آنها برایتان ساده تر خواهد شد. همیشه، در یادگیری همه موضوعات، تقسیم مطالب به لقمه های کوچک تر و قابل هضم تر، یادگیری را برایتان آسان تر خواهد ساخت. به این ترتیب، شما می توانید موضوعات دشوار و پیچیده را هم در زمان کمتر و به طرز موثرتری بیاموزید.

5. نکته برداری کنید

وقتی که ما موضوعات را به قسمت های کوچک تری تقسیم می کنیم، درک و جذب آنها ساده تر و آسان تر می شود.  با این حال، نمی شود تمامی آنها را در یک بار خواندن، از بر کرد و به خاطر سپرد. به همین دلیل همیشه باید یادداشت برداری کنید. بسیاری معتقدند که نوشتن نکات معادل خواندن چندین باره مطالب می باشد.

یادگیری می تواند تجربه لذت بخشی باشد اما در عین حال، چالشی هم برای ما ایجاد خواهد کرد. اما هر چقدر بتوانیم این فرآیند را ساده تر سازیم، بهتر و سریع تر می توانیم به اصل مطلب برسیم. در این مسیر، یادتان باشد که باید با ذهنی آماده و استراحت کرده به موضوعات جدید نزدیک شوید تا بتوانید این فرایند را تا جای ممکن، تاثیرگذار تر سازید.

یکی از ویژگی های مشترک و عالی انسان های موفق این است که همواره در حال یادگیری می باشند. این یادگیری هم می تواند از طریق مطالعه کتاب ها و ژورنال های مفید باشد، یا اینکه به کلاس ها و دوره های آموزشی یا سمینارهای و همایش ها. ولی ممکن است با انجام این کارها باز هم ما نتوانیم یادگیری خوبی داشته باشیم؟ ولی اگر راهکارهای پیشنهاد شده در مقاله فوق، را انجام دهید می توانید همچون افراد موفق همواره یاد بگیرید و مطالب را به خاطر بسپارید تا زمانی که نیاز پیدا کردید، به کمکتان بیاید.

آکادمی بازار علاوه بر انتشار روزانه محتوا و محصولات جدید و بروز در حوزه های مختلف مربوط به موفقیت و همچنین کسب و کار، سمیناری به نام «سمینار موفقیت» برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی عادت ها و مهارت ها و راز موفقیت انسان های موفق را به شما آموزش خواهند داد و شما با یادگیری این نکات و به کارگیری آنان در زندگی حرفه ای و شخصی خود، می توانید همچون انسان های موفق به رویاهای خود تحقق ببخشید. جهت ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن