مقالاتموفقیت / انگیزشی

چطور می توانیم روابط سازنده ای داشته باشیم

اعتراف و اذعان به اینکه رابطه ای که در آن قرار دارید، سازنده نیست، کار بسیار دشواری است. اغلب ما فکر می کنیم چون تا به این جای رابطه، انرژی و وقت قابل توجهی صرف کرده ایم، پایان بخشیدن به آن رابطه، هرچند هم که نامطلوب باشد، به معنی هدر دادن آن انرژی و وقت می باشد. البته من واقعا نمی دانم تا چه زمانی قادر خواهیم بود خودمان را با این توجیهات گول بزنیم و انجام اقدامات ضروری را به تویق بیندازیم.

بیایید همین اکنون تصمیم بگیرید که به خودتان احترام بگذارید و روابط منفی و اشتباه را از زندگی تان حذف کنید. به روابط فعلی تان نگاهی بیندازید؛  اگر رابطه ای به شما آسیب می رساند یا جلوی پیشرفت شما را می گیرد، وقتش رسیده است که قرار گرفتن در  آن را در زندگی تان مجددا ارزیابی کنید.

اجازه دهید از شما سوالی بپرسم. اگر شما تمام انرژی ای که در این رابطه غیرسازنده صرف کرده اید را در خودتان سرمایه گذاری می کردید، الان در چه جایگاهی قرار داشتید؟ آیا در پایان هر روز احساس خستگی و بیزاری می کنید و بیدار شدن و بیرون آمدن از رختخواب در صبح روز بعد برایتان دشوار و حتی ترسناک است؟ یا اینکه از روزتان راضی هستید و به دنبال خوابی خوش هستید تا بتوانید فردا را با انرژی هر چه بیشتر شروع کنید؟

How To Build a Network for Positive Relationships

اگر شما در رابطه ای قرار دارید و بیشتر از آنچه که دریافت می کنید، ارائه می دهید، وقتش رسیده است که آن رابطه را مجددا تعریف کنید یا بدون هیچ بهانه ای آن را خاتمه ببخشید. اگر افرادی که در زندگی تان حضور دارند از رشد و پیشرفت شما حمایت نمی کنند، دیگر باید به فکر عوض کردن افراد دور و برتان باشید.

یکی از نیروبخش ترین اقداماتی که مراجعین من انجام داده اند، ایجاد یک سیستم حمایتی مثبت است. من در حرفه ام، هم افرادی را دیده ام که چنین سیستمی برای خود تدارک دیده اند و هم افرادی که بدون بهره مندی از چنین حمایت هایی به نزد من آمده اند؛ من شاهد افرادی بوده ام که خانواده هایی حمایتگر، جایگاه و زندگی اجتماعی سالم، و محیط های کاری مملو از همکاران خوب که از رشد و پیشرفتشان حمایت می کنند؛ همچنین، افرادی را دیده ام که از خانواده هایشان طرد شده اند، هیچ علاقه ای به شنیدن نظرات دیگران ندارند، و نتوانسته اند روابط سازنده ای با همکارانشان تشکیل دهند.

کتاب " خلاقیت و حل مسئله " نوشته برایان تریسی
بخوانید

اگر شما ورشکسته باشید و با افرادی مشابه نشست و برخاست کنید، نه طرز فکر و نه شرایطتتان، هیچ کدام تغییر نخواهند کرد. شما باید با افراد جدیدی معاشرت کنید تا بتوانید با ابعاد دیگری از زندگی آشنا شوید و با بهره مندی از تجارب آنها، تجربه های جدید کسب کنید. سعی کنید دامنه روابطتتان را گسترده تر سازید. تعداد کمی از انسان ها می توانند بدون ایجاد شبکه حمایتی متشکل از افرادی که به آنها اعتقاد دارند، این روابط غیرسازنده را ترک کنند.

قرار گرفتن در یک شبکه حمایتی مسائل زیادی به ما می آموزد. اول از همه اینکه وقتی برای روابط مثبت وقت و انرژی صرف می کنیم، دیگر وقت زیادی نداریم که برای افرادی که ما را به عقب می کشند، خرج کنیم. ثانیا، ما یاد می گیریم چطور از دیگران درخواست کمک کنیم. این مورد در تبدیل شدن به رهبر تغییر نقش کلیدی بازی می کند. در چنین رابطه ای، جریان دو طرفه بده و بستان برقرار است. شبکه حمایتی شما آماده کمک به شماست و وقتی که درباره خودتان به تردید افتادید یا احساس کردید که دارید به سمت الگوهای قدیمی تان بر می گردید، می توانید به آن مراجعه کنید. وقتی که دوستانتان هم یاد می گیرند که چطور می توانند پتانسیل هایشان را آزاد و هدایت کنند، احتمال موفقیت شما را بالا و بالاتر می برند.

میزان اهمیت اعتماد به نفس در زندگی روزمره
بخوانید

خب؛ حال بیایید درباره شبکه حمایتی تان فکر کنید؛ چه کسانی را می توانید در این گروه جای دهید؟ این افراد، باید کسانی باشند که شما به آنها و به نیات آنها اعتماد دارید و می توانید با خیالی آسوده از نصایح و راهنمایی های آنها بهره مند شوید. در آینده، شاید خود شما هم عضوی از چنین شبکه ای برای دیگران شوید و می توانید لطف و حمایت دوستانتان را جبران کنید.

همه ما برای پیشرفت در زندگی شخصی و شغلی خود، نیازمند برقراری روابط سازنده با افراد درجه یک و با تأثیرات مثبت هستیم. برقراری روابط سازنده یعنی با افرادی که بر زندگی و شغل ما می توانند اثر مثبتی داشته باشند، ارتباط داشته باشیم و ارتباطات مخرب و بی فایده خود با دیگران را قطع یا کم کنیم. اگر می خواهید مهارت برقراری روابط سازنده و فواید آن را بیاموزید، می توانید با کلیک بر روی لینک زیر در «سمینار موفقیت» شرکت نمایید. در این سمینار استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های مورد نیاز موفقیت در هر زمینه ای از جمله معاشرت با افراد درجه یک را با زبانی روان و شفاف تدریس خواهند نمود.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

با تغییر رفتار خود، در بهبود روابطمان با دیگران نقش داشته باشیم
ذهن آگاهی و نقش آن در بهبود روابط با دیگران
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن