چطور می‌توانیم روابط سازنده‌ای داشته باشیم

روابط سازنده‌
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پایان دادن به روابط

اعتراف و اذعان به این‌که روابطی که در آن قرار دارید، سازنده نیست، کار بسیار دشواری است. اغلب ما فکر می‌کنیم چون تا به این جای ارتباط خود، انرژی و وقت قابل توجهی صرف کرده‌ایم، پایان بخشیدن به آن روابط هرچند هم که نامطلوب باشد، به معنی هدر دادن آن انرژی و وقت می‌باشد.

البته من واقعا نمی‌دانم تا چه زمانی قادر خواهیم بود خودمان را با این توجیهات گول بزنیم و انجام اقدامات ضروری را به تویق بیندازیم. ارزش قائل شدن برای خودتان را شروع کنید تا زندگی‌تان دگرگون شود.

استاد احمد محمدی

مهم‌ترین فرد در این کره خاکی، تو هستی. خودت را دوست بدار.

استاد احمد محمدی

بیایید همین اکنون تصمیم بگیرید که به خودتان احترام بگذارید و خودتان را دوست داشته باشید. روابط منفی و اشتباه را از زندگی‌تان حذف کنید. به روابط فعلی‌تان نگاهی بیندازید؛ اگر رابطه‌ای به شما آسیب می‌رساند یا جلوی پیشرفت شما را می‌گیرد، وقتش رسیده است که قرار گرفتن در  آن را در زندگی‌تان مجددا ارزیابی کنید. فکر کردن به چگونگی را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید: 4 راهکار مهم برای تقویت روابط اجتماعی

صرف انرژی

برای داشتن روابط پایدار و موفق باید زمان صرف کنید. اما اجازه دهید از شما سوالی بپرسم. اگر شما تمام انرژی‌ای که در این ارتباط غیرسازنده صرف کرده‌اید را در خودتان سرمایه‌گذاری می‌کردید، الان در چه جایگاهی قرار داشتید؟

آیا در پایان هر روز احساس خستگی و بیزاری می‌کنید و بیدار شدن و بیرون آمدن از رختخواب در صبح روز بعد برای‌تان دشوار و حتی ترسناک است؟ یا این‌که از روزتان راضی هستید و به دنبال خوابی خوش هستید تا بتوانید فردا را با انرژی هر چه بیشتر شروع کنید؟

اگر شما در رابطه‌ای قرار دارید و بیشتر از آن‌چه که دریافت می‌کنید، ارائه می‌دهید، وقتش رسیده است که آن رابطه را مجددا تعریف کنید یا بدون هیچ بهانه‌ای آن را خاتمه ببخشید. اگر افرادی که در زندگی‌تان حضور دارند از رشد و پیشرفت شما حمایت نمی‌کنند، دیگر باید به فکر عوض کردن افراد دورتان باشید.

ایجاد سیستم حمایتی مثبت

یکی از نیروبخش‌ترین اقداماتی که مراجعین من انجام داده‌اند، ایجاد یک سیستم حمایتی مثبت است. من در حرفه‌ام، هم افرادی را دیده‌ام که چنین سیستمی برای خود تدارک دیده‌اند و هم افرادی که بدون بهره‌مندی از چنین حمایت‌هایی به نزد من آمده‌اند.

من شاهد افرادی بوده‌ام که خانواده‌هایی حمایت‌گر، جایگاه و زندگی اجتماعی سالم، و محیط‌های کاری مملو از همکاران خوب که از رشد و پیشرفت‌شان حمایت می‌کنند.

هم‌چنین، افرادی را دیده‌ام که از خانواده‌های‌شان طرد شده‌اند، هیچ علاقه‌ای به شنیدن نظرات دیگران ندارند، و نتوانسته‌اند روابط سازنده‌ای با همکاران‌شان تشکیل دهند. از آخرین دفعه‌ای که در محیطی مثبت حضور داشتید، چقدر می‌گذرد؟

تاثیر شبکه حمایتی

مثبت اندیشی و روابط - تاثیر شبکه حمایتی

اگر شما ورشکسته باشید و با افرادی مشابه نشست و برخاست کنید، نه طرز فکر و نه شرایط‌تان، هیچ کدام تغییر نخواهند کرد. شما باید با افراد جدیدی معاشرت کنید تا بتوانید با ابعاد دیگری از زندگی آشنا شوید و با بهره‌مندی از تجارب آن‌ها، تجربه‌های جدید کسب کنید. سعی کنید دامنه روابط‌تان را گسترده‌تر سازید.

تعداد کمی از انسان‌ها می‌توانند بدون ایجاد شبکه حمایتی متشکل از افرادی که به آن‌ها اعتقاد دارند، این روابط غیرسازنده را ترک کنند. تاثیر نگرش مثبت و نگاه خوب در زندگی را دست کم نگیرید.

قرار گرفتن در یک شبکه حمایتی مسائل زیادی به ما می‌آموزد. اول از همه این‌که وقتی برای روابط مثبت وقت و انرژی صرف می‌کنیم، دیگر وقت زیادی نداریم که برای افرادی که ما را به عقب می‌کشند، خرج کنیم. ثانیا، ما یاد می‌گیریم چطور از دیگران درخواست کمک کنیم. این مورد در تبدیل شدن به رهبر تغییر نقش کلیدی بازی می‌کند. در چنین رابطه‌ای، جریان دو طرفه بده و بستان برقرار است.

شبکه حمایتی شما آماده کمک به شماست و وقتی که درباره خودتان به تردید افتادید یا احساس کردید که دارید به سمت الگوهای قدیمی‌تان بر می‌گردید، می‌توانید به آن مراجعه کنید.

وقتی که دوستان‌تان هم یاد می‌گیرند که چطور می‌توانند پتانسیل‌های‌شان را آزاد و هدایت کنند، احتمال موفقیت شما را بالا و بالاتر می‌برند. مهارت ارتباط با دیگران را با داشتن برترین خصوصیات بهبود ببخشید.

سخن پایانی:

خب؛ حال بیایید درباره شبکه حمایتی‌تان فکر کنید؛ چه کسانی را می‌توانید در این گروه جای دهید؟ این افراد، باید کسانی باشند که شما به آن‌ها و به نیات آن‌ها اعتماد دارید و می‌توانید با خیالی آسوده از نصایح و راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید. در آینده، شاید خود شما هم عضوی از چنین شبکه‌ای برای دیگران شوید و می‌توانید لطف و حمایت دوستان‌تان را جبران کنید.

همه ما برای پیشرفت در زندگی شخصی و شغلی خود، نیازمند برقراری روابط سازنده با افراد درجه یک و با تاثیرات مثبت هستیم. برقراری روابط سازنده یعنی با افرادی که بر زندگی و شغل ما می‌توانند اثر مثبتی داشته باشند، ارتباط داشته باشیم و ارتباطات مخرب و بی‌فایده خود با دیگران را قطع یا کم کنیم.

 اگر می‌خواهید مهارت برقراری روابط سازنده و فواید آن را بیاموزید، می‌توانید از دوره آموزشی غیرحضوری معجزه فن بیان استفاده کنید تا با یادگیری فن‌ بیان مناسب با دیگران رابطه سازنده برقرار کنید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments