معرفی کتاب مذاکره | معرفی 7 کتاب + بررسی اولیه

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
معرفی 7 کتاب مذاکره
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

هر کتاب مذاکره مانند راهنمایی برای آموزش مهارت های سازش و متقاعدسازی است. کتاب های مذاکره دربردارنده موضوعاتی مانند همدلی با طرف مقابل، درک علایق آنها و مدیریت احساسات هستند. هدف از خواندن کتاب مذاکره، افزایش آگاهی در زمینه مذاکرات با مطالعه موارد عینی و به کار بستن آن روش ها برای دستیابی به معاملات مطلوب است. با معرفی 7 کتاب مذاکره همراه ما باشید.

معرفی 7 کتاب مذاکره

وبسایت مدرسه کسب و کار هاروارد در 2022 لیستی از بهترین کتاب های مذاکره را ارائه کرده است. در ادامه 7 کتاب برتر که به فارسی ترجمه شده اند، را به شما معرفی می کنیم.

1. کتاب اصول و فنون مذاکره

کتاب اصول و فنون مذاکره

عنوان انگلیسی کتاب: Getting to Yes: Negotiating Agreement Without Giving In

نویسنده کتاب: راج‍ر ف‍ی‍ش‍ر و وی‍ل‍ی‍ام‌ ی‍وری‌

این کتاب آموزشی درباره مهارت های مذاکره در سال 1981 نوشته شده است. کتاب اصول و فنون مذاکره پرفروش ترین کتاب غیرداستانی است که توسط راجر فیشر و ویلیام ال یوری نوشته شده است. از آن زمان تا کنون کتاب بارها بازنگری و تجدید چاپ شده است. این کتاب سال ها در لیست پرفروش ترین های هفته کسب و کار ظاهر شده است.

درباره کتاب اصول و فنون مذاکره

اگر در دنیای مذاکره مبتدی هستید، این کتاب برای شما مناسب است. در این کتاب با مفاهیم مذاکره آشنا می شوید و درک می کنید که مذاکره کنندگان بزرگ چگونه فکر می کنند.

کتاب اصول و فنون مذاکره نمونه هایی واقعی از اشتباهات احتمالی در حین فرآیند مذاکره آورده شده است. از آنجایی که کتاب با ارائه مثال های واقعی این نکات را آموزش می دهد، در ذهن مخاطب ماندگار می شود و باعث می شود که هرگز این اشتباهات را تکرار نکنید و همانند یک دوره اصول مذاکره کامل برایتان است.

نکات کلیدی کتاب گرفتن بله در زمینه مذاکره

 • این کتاب در مورد تمام اصولی که هر مذاکره کننده بایستی بیاموزد، توضیح می دهد.
 • این کتاب بر مواردی مانند چانه زنی نکردن در برخی موقعیت ها، جدا کردن افراد از مشکلات و موانع مذاکره، تمرکز بر معیارهای عینی و فرصت بازی دادن به طرف مقابل تاکید دارد.
 • همچنین ایده معروف بهترین جایگزین برای توافق یا BATNA (Best Alternative to a Negotiated Agreement) در این کتاب به خوبی توضیح داده شده است.
 • این مفاهیم به قدری ساده در کتاب گفته شده که اگر فقط یک بار آنها را مرور کنید، به درک خوبی از فرایند مذاکره و چگونگی پیش بردن آن می رسید. خواندن این کتاب برای همه افراد ضروری است.

نقل قولی از کتاب:

«مردم اگر احساس کنند که شما آنها را درک کرده اید بهتر به حرف های تان گوش می دهند. آنها دوست دارند فکر کنند انسان هایی که آنها را درک می کنند افرادی باهوش و دلسوز هستند که نظراتشان ارزش شنیدن دارد. بنابراین اگر می خواهید طرف مقابل صحبت های شما را بشنود و درک کند، به صحبت هایشان گوش کنید و نشان دهید که به مسایل مورد علاقه شان توجه می کنید.»

2. کتاب مذاکره برای کسب سود

کتاب مذاکره برای کسب سود

نام انگلیسی: Bargaining for Advantage: Negotiation Strategies for Reasonable People

نویسنده: جی ریچارد شل

درباره کتاب مذاکره برای کسب سود

نویسنده این کتاب می گوید که شیوه پیش برد مذاکره به میزان آمادگی مذاکره کنندگان بستگی دارد. تصورات غلط زیادی در مورد مفهوم مذاکره و چانه زنی وجود دارد که او سعی کرده است در این کتاب با ارائه داستان های مختلف و بررسی گام به گام فرآیند مذاکره و چانه زنی به آنها بپردازد.

شل نمونه های عینی زیادی را در کتاب خود ارائه کرده است. علاوه بر این، یک استراتژی دقیق و روشمند توسط نویسنده برای بهبود مهارت های مذاکره ارائه شده است. همچنین یک ارزیابی کامل برای تعیین سبک مذاکره در پیوست کتاب آمده است.

نکات کلیدی کتاب

 • نویسنده بر روی کهن الگوهای پنهان، روانشناسی شخصیت افراد و شیوه تاثیر گذاری آن بر مهارت های چانه زنی آنها تاکید می کند.
 • موقعیت های خطرناک گوناگونی مانند موقعیت های گروگان گیری، معاملات تجاری با ریسک بالا و امثال آن به عنوان داستان هایی برای ارائه سناریوی واقعی چانه زنی توضیح داده شده‌ است.
 • فرآیند مذاکره از آماده سازی تا بستن مذاکره در کتاب به طور کامل توضیح داده شده است.
استاد احمد محمدی
نکته ضروری در مذاکره شنیدن چیزی است که گفته نمی شود.
دکتر احمد محمدی

3. کتاب هرگز سازش نکنید

کتاب مذاکره هرگز سازش نکنید

نام انگلیسی: Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It

نویسنده: کریستوفر واس

درباره کتاب هرگز سازش نکنید

نویسنده این کتاب زمانی که در اوج حرفه خود به عنوان مذاکره کننده اصلی FBI در موارد آدم ربایی بین المللی بود، این کتاب را نوشت. او اطلاعات قابل توجهی به خوانندگان ارائه کرده است. خواندن این کتاب هوش هیجانی و درک شهودی شما را به سطح بالاتری می برد که یک مزیت رقابتی برجسته در هر بحثی به شما می دهد.

نکات کلیدی کتاب

 • آشکارسازی مهارت هایی که به نویسنده و همکارانش کمک کرده است تا مذاکرات بهتری داشته باشند.
 • تعیین 9 اصل کلیدی، که به شما قدرت متقاعد سازی دیگران در زندگی حرفه ای و شخصی را می دهد.

نقل قولی از این کتاب

«کسی که می داند چگونه با مساله ای مخالف باشد، بدون آن که ناسازگار به نظر برسد، ارزشمندترین راز مذاکره را کشف کرده است.»

4. کتاب مذاکره به روش نوابغ

کتاب مذاکره به روش نوابغ

نام انگلیسی: Negotiation Genius: How to Overcome Obstacles and Achieve Brilliant Results at the Bargaining Table and Beyond

نویسنده: دیپاک مالهوترا و مکس اچ. بازرمن

درباره کتاب مذاکره به روش نوابغ

این کتاب از سوی بسیاری از کارشناسان مذاکره توصیه شده است. نویسندگان مذاکره به روش نوابغ درباره جنبه های رفتاری زندگی انسان ها توضیح داده اند و نقش آن را در ارتباطات آنها با شرکای تجاری تحلیل کرده اند. آنها از تجربیات خود برای نشان دادن نقش آماده سازی در رسیدن به یک مذاکره خوب سخن گفته اند.

نکات کلیدی کتاب مذاکره به روش نوابغ

 • این کتاب به نکات دقیقی در مذاکره می پردازد، که در دنیای واقعی کاربرد دارد.
 • خواننده کتاب با یک چک لیست عملیاتی از فرآیندهای مذاکره و چانه زنی آشنا می شود و پس از مطالعه کامل این کتاب، می داند که در مذاکرات باید چه مسیری را طی کند و چگونه واکنش نشان دهد.
 • خواندن این کتاب و به کار بستن نکات آن شما را به یک مذاکره کننده حرفه ای تبدیل می کند!
 • اگر در مذاکره در موضع ضعف قرار دارید، با استفاده از روش های ارائه شده در این کتاب می توانید در چانه زنی بهتر عمل کنید.

نقل قولی از کتاب کتاب مذاکره به روش نوابغ:

«مذاکره کنندگان حرفه ای، پیش از مذاکره، فهرستی جامع از آنچه می دانند و آنچه نمی دانند را تهیه می کنند.»

5. کتاب پیش – القایی : انقلابی در تاثیرگذاری و متقاعد نمودن

کتاب مذاکره پیش - القایی

نام انگلیسی: Pre-Suasion: A Revolutionary Way to Influence and Persuade

نویسنده: رابرت بی. چیالدینی

درباره کتاب پیش- القایی:

در این کتاب، نویسنده بر اساس مطالعات موردی مختلف، توجه خواننده را به جنبه روانشناختی چانه زنی جلب می کند. نویسنده معتقد است که مهارت های متقاعدسازی و مذاکره پیوند عمیقی با جنبه روانشناختی رفتارهای انسان ها دارند.

نکات کلیدی کتاب

 • مطالعات موردی و داستان‌های مختلف کتاب به خواننده کمک می کند تا در جایگاه ناظر قرار بگیرد و فرایند مذاکرات را از بیرون بنگرد.
 • در لابلای کتاب خواهید دید که چگونه جنبه روانشناختی روابط قبل، حین و بعد از مذاکره تغییر می کند.
 • افراد متقاعد کننده تنها به خاطر آنچه می گویند یا واکنشی که نشان می دهند، در مذاکرات موفق نمی شوند، بلکه به دلیل آماده سازی های خود قبل از مذاکره موفق می شوند.

6. کتاب پاسخ در پرسش است

کتاب مذاکره پاسخ در پرسش است

نام انگلیسی: Ask for More: 10 Questions to Negotiate Anything

نویسنده: الکساندرا کارتر

درباره کتاب پاسخ در پرسش است

این کتاب به طور ویژه به مساله میانجی گری در مذاکرات می پردازد. همانطور که از عنوان کتاب پیدا است، کتاب ده نوع سوال را که به مذاکره کنندگان کمک می کند تا به توافق برسند، معرفی می کند. الکساندرا کارتر از تخصص خود به عنوان استاد حقوق دانشگاه کلمبیا و مذاکره کننده حرفه ای استفاده می کند و حکایت ها و مطالعات موردی را برای نشان دادن تاثیر روش هایش بیان می کند.

کتاب “پاسخ در پرسش است” به خوانندگان نشان می دهد که چگونه می توانند مشکل اصلی در مذاکره و عوامل مؤثر بر آن را شناسایی کنند، نیازها و علایق طرفین را مشخص کنند، احساسات و واکنش ها را درک کنند و بحث ها را به گونه ای هدایت کنند که مذاکره با نظر مثبت طرفین ادامه پیدا کند.

این کتاب رویکردی دو جانبه دارد که مذاکره کنندگان را تشویق می کند تا خودشان و طرف مقابل را بهتر بشناسند و مدیریت کنند.

نقل قولی از کتاب

«درست است که اکثر افراد در مذاکره به اندازه کافی سؤال نمی پرسند. اما حتی وقتی این کار را انجام می‌دهند، سؤالاتشان بیشتر آنها را از هدف شان دور می کند، نه نزدیک تر!»

7. کتاب مذاکره روی مسائل غیر قابل مذاکره

کتاب مذاکره روی مسایل غیر قابل مذاکره

نام انگلیسی: Negotiating the Nonnegotiable: How to Resolve Your Most Emotionally Charged Conflicts

نویسنده: دنیل شپیرو

درباره کتاب مذاکره روی مسائل غیر قابل مذاکره

این کتاب یکی از مفیدترین کتاب ها در زمینه مذاکره و حل تعارض است. این کتاب تاکتیک هایی را برای یافتن زمینه های مشترک و سازش در موقعیت های پر فشار ارائه می دهد. نویسنده به موانع مشترک مذاکرات صلح آمیز اشاره می‌کند و به خوانندگان کمک می کند تا نسبت به واکنش های ناخودآگاه خود بیشتر توجه کنند.

این کتاب راهبردهایی را برای حفظ خونسردی، مواجهه با توهین، اجتناب از حملات هویتی و احترام به ارزش های طرف مقابل علیرغم اختلاف نظر بیان می کند.

کتاب “مذاکره روی مسائل غیر قابل مذاکره” دلایل متداول داغ شدن و بالا گرفتن بحث و گفتگو را توضیح می دهد. همچنین راهکارهایی ارائه می دهد تا مذاکره کنندگان از افتادن در دام احساسات جلوگیری کنند. این کتاب به خوانندگان نشان می دهد که چگونه می توان در مورد موضوعات حساس به شیوه ای سازنده صحبت کرد و دیدگاه های مخالف را با ذهنی باز شنید.

نقل قولی از کتاب:

«شما نمی توانید چنین تضادهایی را حل کنید، مگر اینکه ریشه آنها را بشناسید. آنها زیر پرده عقلانیت، حتی زیر احساسات شما پنهان شده اند، دقیقا همان جایی که هویت شما امتداد دارد.»

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - مذاکره

سخن آخر

مدیریت مذاکره مستلزم دارا بودن مهارت و تکنیک است. اگرچه برخی از افراد به صورت ذاتی مذاکره کنندگان ماهری هستند، اما دیگران هم می توانند با تمرین و مطالعه این مهارت را کسب کنند. هر اندازه که مذاکره کننده ای حرفه ای باشید، باز هم مواردی پیش می آید که نیاز به راهنمایی و پشتیبانی داشته باشید.

کتاب مذاکره در این شرایط به کمک شما می آید. این کتاب ها به خوانندگان می آموزند که چگونه با طرف مقابل همدلی کنند، مسایل را به شیوه ای متقاعدکننده ارائه کنند، روابط را حفظ کنند و به سازشی برسند که به نفع هر دو طرف باشد. این کتاب ها مملو از مشاهدات، نکات، استراتژی ها و توصیه های عملی هستند که می توانند مذاکره کنندگان را مطمئن تر، تواناتر و موفق تر کنند.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *