تاثیرات مراقبه و مدیتیشن در برطرف نمودن آلام جسمی و روحی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
مدیتیشن
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تاثیر مدیتیشن و مراقبه چیست؟ با مراقبه از چه بیماری‌هایی پیشگیری کنیم؟ آیا با مراقبه می‌توان نظر دیگران را راجع به خود عوض کنیم؟

مدیتیشن و مراقبه

آیا شما همیشه خسته، تحت فشار و عصبانی هستید؟ آیا بدون دلیل به دیگران می‌پرید و عصبانی می‌شوید؟ خوب در این صورت، شاید تنها راه حل این موضوع، مراقبه و مدیتیشن باشد.

چرا مراقبه کنیم؟

مراقبه و مدیتیشن یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای جسم و روح‌تان انجام دهید.

شما می‌توانید با صرف تنها ۱۰ دقیقه در روز، حس و حال‌تان را عوض کنید، سطح انرژی‌تان را بالا ببرید و آرامش و آسایش خاطرتان را افزایش دهید. علاوه بر این موارد، مدیتیشن مزایای دیگری هم دارد:

بیشتر بخوانید: مدیتیشن علاج استرس و نگرانی‌های همیشگی

مراقبه می‌تواند مانع از بروز آلزایمر شود

تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که مراقبه، تاثیرات مثبتی روی کارکرد‌های شناختی مغز خصوصا در بزرگسالان دارد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که انجام روزانه ۱۲ دقیقه مراقبه کرتان کریا KK، ریسک ابتلا به آلزایمز را در افرادی که از ناتوانی در شناخت رنج می‌بردند (MCI)، کاهش دهد.

این مطالعه نشان داد که مراقبه KK، نشانه‌های خشم و افسردگی را در میان شرکت کنندگان کاهش داده و کیفیت خواب آن‌ها را بالا برد.

همچنین این افراد، شاهد یک افزایش ۴۳٪ در میزان پروتئینی به نام تلومراز بودند که از بدن در برابر آسیب‌های احتمالی DNA محافظت کرده و منجر به افزایش طول عمر می‌شود.

بهبود علائم آرترید روماتویید و آسم

در صورتی که از این دو بیماری رنج می‌برید، مراقبه می‌تواند به شما کمک کند. مطالعه‌ای که در ۲۰۱۳ در دانشگاه ویکانسین انجام شد نشان داد که مراقبه می‌تواند میزان تحمل در برابر آسم، آرترید روماتویید و بیماری‌های التهابی را بالا ببرد.

افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌بردند، برای دو جلسه استرس‌زا، اعلام امادگی کردند. برنامه‌های هر دو جلسه مشابه بود اما جلسه دوم ترکیبی از حرکات فیزیکی و مراقبه آگاهانه را هم دربر می‌گرفت؛ نتایج جلسه دوم فوق‌العاده بود.

بیشتر بخوانید: ۷ راهکار ساده برای بهبود تمرینات مدیتیشن

خواب آرام

مراقبه، درمانی مناسب برای بی‌خوابی است. می‌توانید در تخت‌تان، مراقبه کنید.

در یک بررسی، از دو گروه از افرادی که از بی‌خوابی مزمن رنج می‌بردند، خواسته شد تا یا مر‌اقبه کنند یا در دوره‌ای با هدف بهبود کیفیت خواب شرکت کنند.

افرادی که مراقبه را انتخاب کرده بودند، بهبود قابل ملاحظه‌ای را در طول مدت خواب و عمق آن تجربه کردند.

بهبود سیستم ایمنی

مراقبه و مدینتیشن

مراقبه، سیستم ایمنی بدن را، خصوصا برای بیماران مبتلا به ایدز، تقویت می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که مراقبه بدن را به ترشح هورمون‌های ضد پیری وا می‌دارد که نقش عمده‌ای را در محافظت از سیستم ایمنی ایفا می‌کنند.

همچنین، یک بررسی در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که مراقبه آگاهانه، اثر هورمون‌هایی که در زمان استرس ترشح می‌شود، را خنثی می‌کند.

بیشتر بخوانید: مدیتیشن چگونه باعث کاهش استرس و افزایش آرامش می‌شود

افزایش احترام به خود

بیشتر رفتارهای انسانی، ناخودآگاه و در واقع واکنشی است، مثل نگرانی بیش از حد یا افراطی نوشیدن مشروبات، که همگی وقتی کنترل رفتارمان را به احساسات‌مان می‌سپاریم، روی می‌دهند.

استاد احمد محمدی
اگر در باغچه زندگی‌ات بذر مهارت بکاری، به‌زودی گلستانی می‌شوی که بوی عطرش، معطر می‌کند فرداهایت را.

اما، متاسفانه، هر‌چه واکنشی‌تر رفتار کنید، احساس کنترل کمتری روی خود و زندگی‌تان خواهید داشت. خبر خوب این است که شما می‌توانید با مر‌اقبه بر این مشکل غلبه کنید.

تحقیق علمی درباره مراقبه

در یک بررسی که در دانشگاه میشیگان انجام شد، از شرکت کنندگان خواسته شد قبل از مشاهده چند عکس ناراحت کننده، مراقبه کنند. در عین حال، تمامی فعالیت‌های مغز آن‌ها زیر نظر بود. نتایج نشان داد آن دسته از افرادی که مراقبه کرده بودند، بهتر توانستند بر احساسات‌شان کنترل داشته باشند.

همچنین، مراقبه به شما کمک می‌کند خودتان را بهتر بشناسید و علت و انگیزه رفتارهای خودتان را بیابید. مطالعه اخیر دانشگاه واشنگتن، نشان داد که توجه نشان دادن به تجربه فعلی‌تان به دور از قضاوت، که همان مراقبه آگاهانه می‌باشد، می‌تواند به شما کمک کند.

در تصمیم‌گیری‌ها موفق‌تر عمل کنید، دستاورد‌های آموزشی‌تان را بهبود بخشد، احترام به خود را در شما پرورش دهید و در نهایت، رضایت از زندگی را در شما بالا ببرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با فواید جادویی مدیتیشن و تاثیر آن بر زندگی افراد

افزایش توجه و تمرکز

اگر از حواس پرتی رنج می‌برید، بهتر است هرچه زودتر مراقبه را شروع کنید. مطالعه جدیدی که در دانشگاه واترلوی کانادا انجام گرفته است نشان داد که تنها ۱۰ دقیقه مراقبه روزانه می‌تواند قدرت تمرکز شما را افزایش دهد.

این ده دقیقه، به دانشجویانی که اضطراب و استرس داشتند، آموخت که چگونه توجه‌شان را از نگرانی‌ها به زمان حال معطوف سازند؛ آن‌ها سرانجام توانستند بدون حواس پرتی، فعالیت‌شان را به انتها برسانند.

کمک به کاهش وزن

مدیتیشن و کمک به کاهش وزن

با اینکه مراقبه کالری زیادی نمی‌سوزاند، اما تحقیقات نشان می‌دهند که مراقبه، چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی، می‌تواند از شما در برابر پرخوری محافظت کند.

تحقیقات اخیر دانشگاه کارولینای شمالی نشان داد که مراقبه به شرکت کنندگان کمک کرد تا ۷ برابر بیشتر از افرادی که مراقبه نکرده بودند، وزن کم کنند. همچنین، بررسی گروه ۸۰ نفره که مراقبه روزانه در برنامه‌ها قرار داده بودند.

نشان داد که مراقبه، آگاهانه غذا خوردن را در میان افراد رواج داد که در نهایت منجر به از دست دادن ۸ کیلوگرم وزن شد؛ افراد حاضر در گروه دیگری که مراقبه انجام نمی‌دادند، در مدت مشابه، تنها ۱.۵ کیلوگرم از وزن‌شان را از دست دادند.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌‌توان با مدیتیشن وزن خود را کاهش داد؟

حفظ آرامش با مراقبه

هنگامی که بتوانیم آرامش خود را حفظ نماییم، تمام تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های ما تحت تاثیر مثبت آرامش ما قرار می‌گیرد. استرس یا اضطراب مشکلی می‌باشد که همه ما کم یا بیش آن را داریم و همیشه تلاش می‌کنیم که بر آن غلبه و آرامش خود را حفظ کنیم.

لازم است راه‌های غلبه بر استرس را بیاموزیم، که یکی از این راه‌ها مر‌اقبه می‌باشد. در مقاله فوق هم نشان داده شد که مراقبه علاوه بر رفع استرس چه مزایای دیگری دارد.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
قانون ادامه دادن

افراد موفق با انجام مدیتیشن در فعالیت‌های روزانه به عنوان یک عادت، در تمامی زمینه‌‌ها پیشرفت می‌کنند. اگر بتوانیم از رفتار و راه این افراد الگوبرداری کنیم مسیر موفقیت را سریع‌تر طی می‌کنیم. به این منظور آکادمی بازار بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» را برای شما فراهم کرده است.

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید