مقالاتموفقیت / انگیزشی

از ترس‌ هایتان رهایی یابید و زندگی کنید

” تنها زمانی‌که ما دیگر ترسی نداریم شروع به زندگی‌کردن می‌کنیم.”        «دوروتی تامپسون»

آیا شما مثل من دائماً درمورد آینده فکر می‌کنید، برنامه‌ریزی می‌کنید و نگرانید؟ برنامۀ شما برای آینده چیست؟ آیا با وجود اینکه برای یک زندگی خوب به اندازه کافی پول دارید، راجع به اوضاع مالی خود فکر می‌کنید؟ آیا گاهی از تنهایی و ناراحتی خود نگرانید؟ فقط شما نیستید که این افکار را دارید. اینها تنها تعدادی سئوال هستند که هر روز به ذهنمان هجوم می‌آورند و پاسخی هم برای آنها نداریم. ما انتخاب کردیم که در ترس زندگی کنیم. ما خودمان را اسیر ناشناخته‌ها کرده‌ایم. خوب است که ترس داریم چراکه یک احساس طبیعی است. اما ترس هرگز بدین معنا نیست که برای رسیدن به رؤیاها هیچ کاری نکنید. ترس باید انگیزه‌دهنده باشد، نه اینکه مانع پیشرفت ما شود. اکثرِ ما درگیر ترس هستیم.

از تمام ترس‌هایتان رها شوید و به بهترین شیوه زندگی کنید. از امروز تصمیم بگیرید که دیگر در ترس زندگی نکنید و درحالی‌که برای رسیدن به اهدافتان تلاش می‌کنید از زندگی هم لذت ببرید. چند راهکار برای رهایی از ترس در ادامه ارائه می‌شود:

استاد احمد محمدی

 

1. ترس‌هایتان را بنویسید

نوشتن ترس‌هایتان شواهدی عینی از چیزهایی به شما ارائه می‌دهد که باید برایش تلاش کنید. سعی کنید بفهمید چرا از این موارد خاص ترس دارید و آیا اینها معمولاً برای شما اتفاق می‌افتند؟ اگر اینگونه نیست، پس شاید در آینده هم برای شما رخ ندهند، بنابراین ترستان معنایی ندارد. جلوی ترس‌هایتان را بگیرید.

2. در لحظه زندگی کنید

نگران آینده نباشید. آینده همین دقیقه‌ای است که به سر می‌برید اگر اتفاق خاصی نیفتاده، به احتمال قوی هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد. همین لحظه تمام چیزی است که دارید و چه باور کنید یا باور نکنید این لحظه آیندۀ شماست. همانطورکه لحظه به لحظه زندگی را سپری می‌کنید، درواقع در آینده زندگی می‌کنید. مشکل این است که شما  ۱۰ یا ۲۰ سال بعد خود را می‌بینید و زمان حال خود را در نظر ندارید.

3. به بدبختی‌ها و مصیبت‌هایتان فکر نکنید

وقتی وقت خود را صرف نگرانی‌ و ترس‌های ناشناخته می‌کنید، درواقع به مشکلات و مصیبت‌های پیشرو فکر می‌کنید. دائماً و بدون دلیل خود را رنج می‌دهید. اگر الان شاد هستید چرا نگران مصیبت‌های آینده هستید که شاید اصلاً رخ ندهند؟  در لحظه زندگی کنید زیرا این لحظۀ حال تمام چیزی است که شما دارید و ممکن است تمام چیزی باشد که خواهید داشت.

4. ذهنتان را مهار کنید

اگر به ذهنتان اجازه دهید که شما را کنترل کند، این اتفاق رخ می‌دهد. ذهنتان شبیه یک حیوان وحشی است که باید مانع کنترل کردن آن شوید. باید ذهنتان را به گونه‌ای تنظیم کنید تا به چیزهای خوب، مثبت و مفید محدود شود. به ذهنتان این اجازه را ندهید که شما را به جاهایی بکشاند که دوست ندارید. بر چیزهایی تمرکز کنید که شادی‌بخش و خوشایند هستند. اگر احساس غم، اندوه و ترس دارید، ذهنتان را از آن دور کنید و به اموری فکر کنید که یادآور خوشی‌ها، مهربانی، شادی و آسایش خاطر هستند.

5. دیگران را سرزنش نکنید

اینکه شما نگران یا غمگین هستید، تقصیر کسی نیست. حال و روحیۀ شما تماماً دست شماست. این شما هستید که به ذهنتان اجازه می‌دهید چه افکاری داشته باشد. فرض کنید به هر دلیلی در یک ارتباط ناموفق بوده‌اید یا قطع رابطه کرده‌اید. اولین چیزی که می‌گویید این است که چرا طرف مقابل با من چنین کاری را کرد؟ نه! به جای این حرف شما باید به خود بگویید چرا من با خودم چنین کردم؟ هیچ کسی با شما کاری نداشته است. شما هستید که باید کنترل احساساتتان را در دست بگیرید و این شما هستید که به خود اجازۀ چنین افکار و احساسات را می‌دهید.

6. گذشته مهربان است

گذشته تمام شده است. درد و رنج‌ها پشت سر گذاشته شده‌اند. گذشته با ما مهربان است چون دیگر وجود ندارد. هرچیزی روزی گذشته‌ای داشته است. هر تجربۀ شما در زندگی تا ابد دوام ندارد و پس از گذشت چند هفته، چند ماه یا چند سال از آن تجربه وقتی به عقب برمی‌گردید، آرزو می‌کنید که ای کاش در گذشته ‌بودید.  گذشته خیلی مهربان است همانطور که روز به روز از شما دورتر می‌شود. حتی اگر گذشته دردناک باشد به حافظۀ بلند مدت سپرده می‌‌‌شود و فراموش می‌شود.

7. آینده فوق‌العاده است

آینده روشن است. راجع به ناراحتی در گذشته فکر کنید و ببینید که الان چقدر احساس شما نسبت به همان لحظه عجیب است. آیا جای تعجبی ندارد که اکنون آن اتفاق را خوشایند تلقی می‌کنید؟ این خود دلیلی است که آینده را خوشایند و شگفت‌انگیر بدانید. هر چه که می‌خواهید در آینده تجربه کنید، در زمان حال زندگی کنید زیرا هرچه شما بخواهید همان می‌شود. آینده شگفت‌انگیز و فوق‌العاده است. آینده همین الان است.

ما همگی نسبت به بعضی چیزها در زندگی ترس داریم، اما نباید به ترس اجازه دهیم تا مانع پیشرفتمان شود. شجاعانه بر ترس غلبه کنید تا هنگام مواجه با سختی‌ها مقاوم باشید. سقوط به معنای پایان کار و شکست نیست. دست کشیدن از زندگی شکست است.

ترس نقطه ضعف بسیار خطرناکی برای هر فرد است. ترس می تواند انگیزه شما را به ناامیدی و حرکت شما را بی تحرکی و رکود تبدیل کند. با ترس راه موفقیت برای شما با شک و تردید و نامطمئنی همراه می شود. برای قدم نهادن در راه رسیدن به اهداف همیشه ترس هایی وجود دارند اما باید با راهکار های مناسب بر آن ها غلبه کرد و اجازه نداد بر ما چیره شوند. آکادمی بازار روش هایی را به شما معرفی می کند که می توانید با بهره گیری از آن ها مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به اهدافتان مانند چگونگی غلبه بر ترس، نحوه برنامه ریزی ، کنار آمدن با شکست ها و… یاد بگیرید. برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید:

 سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

چگونه از احساس ترس در جهت مثبت استفاده کنیم؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن