مقالاتموفقیت / انگیزشی

 آیا نشخوار ذهنی مانع تصمیم‌گیری شما می‌شود؟

باید درمورد موضوع ساده‌ای تصمیم بگیرید، اما نشخوار ذهنی مانع آن می‌شوند؛ راجع به محاسن و معایب این کار فکر می‌کنید، موضوع را بررسی می‌کنید و موضوعات مختلف به ذهنتان می‌آیند. هر وقت می‌خواهید تصمیم قطعی را در مورد موضوعی بگیرید، افکار دیگر در ذهنتان ظاهر می‌شوند و وقتتان صرف توجه به آنها می‌شود و نمی‌گذارند تصمیم بگیرید. آیا با چنین موقعیت‌هایی آشنایی دارید؟

شاید عجیب به نظر برسد، اما اغلب در ابتدا اگرچه درست پیش می‌رود، اما ذهن قانع نمی‌شود و به کشف گزینه‌ها و راه‌های دیگر ادامه می‌دهد. هرچه زمان می‌گذرد، تصمیم‌گیری کاری سخت‌تر می‌شود. افکار و نظرات بیشتری به ذهنتان هجوم می‌آورند و ذهنتان را درگیر می‌کنند. شما غرق در افکار می‌شوید و نمی‌توانید تصمیم‌ بگیرید. این حالت شبیه حرکت یک قایق در اقیانوس دارای امواج مخالف است که بدون هیچ کنترلی به اطراف پرتاب می‌شود.

نشخوار ذهنی چیست؟

این نشخواری ذهنی است. ذهن عادت به این کار دارد و این باعث پیچیده‌تر شدن مسائل می‌شود. نشخوار ذهنی نه تنها برای موضوعاتی که به فکر و تحلیل نیاز دارند،‌ بلکه برای موضوعات ساده‌ای که اهمیت چندانی هم ندارند، رخ می‌دهد. بیشتر اوقات، افراد درمورد موضوعات کوچک و ساده‌ای که به فکر کردن چند Does the Rumination prevent your decision-making?ثانیه‌ای نیاز دارند، نشخوار ذهنی می‌کنند و قادر به متوقف کردن آنها نیستند.

حتی زمانی‌که می‌خواهید یک فیلم ببینید یا یک جفت جوراب بخرید، این اتفاق رخ می‌دهد و شما نمی‌توانید درست تصمیم بگیرید. نشخوارهای ذهنی حتی هنگام انتخاب یک شغل، اجاره یا خرید خانه و انتخاب غذا از منوی رستوران اتفاق می‌افتد. در تمام این شرایط ذهن به جای تصمیم‌گیری فکر می‌کند و از موضوع اصلی دور می‌شود. اگر این عادت را متوقف نسازید، آن قوی‌تر و قوی‌تر می‌شود. نشخوار ذهنی نه تنها هنگام تصمیم‌گیری بلکه در هر شرایطی از زندگی رخ می‌دهد. در واقع نشخوار ذهنی نوعی فعالیت بدون وقفه است که در طول روز و گاهی در شب اتفاق می‌افتد که نمی‌گذارد شما بخوابید، از یک فکر به سراغ فکر دیگر می‌روید بدون اینکه ذهن استراحتی داشته باشد. شما از این عادت همیشه آگاهی ندارید چون این به طور خودکار انجام می‌گیرد.

با داشتن این 7 عادت ثابت می شود که شما یک کارآفرین ذاتی هستید
بخوانید

تاثیر نشخوار ذهنی بر ذهن

اکثر افراد نشخوار ذهنی را امری طبیعی می‌دانند و تنها هنگام تمرکز،‌ مطالعه، تصمیم‌گیری یا تمام کردن به موقع کاری معین از آن آگاهی می‌یابند. همچنین آنها از نحوۀ استدلال، تحلیل، تفسیر و حرکت ذهن از یک فکر به فکر دیگر آگاه می‌شوند. متوجه می‌شوند که در این اوقات ذهن چقدر غیرقابل کنترل است. می‌فهمند که قادر به متوقف کردن این افکار آشفته، آرام کردن ذهن و تمرکز کردن بر موضوع اصلی نیستند. فکر کردن فعالیت مفیدی است، اما نشخوار ذهنی فعالیتی سودمند نیست، بلکه فقط ذهن را خسته می‌کند و شما را به جایی نمی‌رساند. نشخوارهای ذهنی مانع می‌شود که شما در لحظۀ حال زندگی کنید، بر کاری که انجام می‌دهید، تمرکز کنید و از زندگی لذت ببرید.

راهکارهایی برای غلبه بر نشخوارهای ذهنی

1. سعی کنید که بر لحظۀ حال تمرکز کنید.

2. سعی کنید از آنچه که در ذهنتان می‌گذرد، آگاه شوید.

3. هنگام تصمیم‌گیری برای موضوعی یک بازۀ زمانی را مشخص کنید؛ برای هر موضوع بسته به موضوع تصمیم‌گیری یک دقیقه، پنج دقیقه یا بیشتر وقت بگذارید.

4. افکار را متوقف کنید. آیا فکر کردن به همۀ این موضوعات نیازی هست؟

5. وقتی ذهنتان غرق در افکار است، کار دیگری انجام دهید. پیاده‌روی کنید، به دیدار دوستان بروید یا تلویزیون تماشا کنید. این کار ذهنتان را از افکاری که دارید، دور می‌کند.

چرا کامل باش یا کمال گرا نباشیم؟
بخوانید

6. خود را با یک سرگرمی مشغول سازید.

 

زمانی که اقیانوس مواج است و چیزی را به داخل اقیانوس پرتاب می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ جسمی که شما پرتاب می‌کنید به اطراف و بالا و پایین و روی این موج و آن موج پرت می‌شود. دقیقاً این اتفاق برای فردی رخ می‌دهد که به افکارش اجازه می‌دهد تا او را بدون هیچ کنترل و تمرکزی به هرجایی که می خواهند ببرند و قطعاً شما نمی‌خواهید چنین چیزی اتفاق بیافتد.” می توانید با انجام راهکارهای ارائه شده در مقاله فوق کنترل زندگی و ذهن خود را در اختیار بگیرید.

تلاش کردن و تمرکز داشتن در کار در راه رسیدن به موفقیت و اهداف، نقش بسیار مهم و اساسی دارند؛ اما قبل از آن باید بتوانید خود را تغییر دهید که این امر با تغییر افکارتان امکان پذیر می شود. از این رو آکادمی بازار سمیناری به نام موفقیت، برگزار می کند، که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی، قدرت واقعی و شگفت انگیز افکار و ذهن را برای شما آشکار می نمایند و همچنین شیوه ی تغییر افکار و در نتیجه تغییر خودتان را همچون افراد موفق، به شما خواهند آموخت. جهت کسب اطلاعات در مورد نحوه ثبت نام در این سمینار کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

یک ثروتمند خودساخته شوید
با عادت‌ های خوب افراد موفق آشنا شویم
خلاصه کتاب قدرت لحظات نوشته چیپ هیث و دن هیث
خلاصه کتاب « قدرت اعتماد به نفس » نوشته برایان تریسی
معرفی کتاب ” شعار برند، شیپور جنگ ” نوشته لورا ریس
خلاصه کتاب” چگونه در فروشندگی از شکست به موفقیت رسیدم” نوشته فرانک بتگر
کتاب ” رشد فروش ماورایی ” نوشته جک دیلی
خلاصه کتاب ” برنامه بازاریابی در یک صفحه ” نوشته آلن دیب
خلاصه کتاب ” ثروتمند ترین مرد بابل ” نوشته جرج ساموئل کلشاسون
خلاصه کتاب ” انگیزش ” نوشته دن آرییلی
خلاصه کتاب “خرید شناسی” نوشته مارتین لیندستروم
خلاصه کتاب ” کار عمیق ” نوشته کال نیوپورت
خلاصه کتاب “برند ماندگار ” نوشته جرمی میلر
خلاصه کتاب ” رسیدن به فروش بیش از حد ” نوشته دنیل پریستلی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن