مقالاتموفقیت / انگیزشی

3 راه مواجه با ندای انتقادی درون و صلح با خویشتن(1)

زمانی که احساس می کنید باید مسیر جدیدی را در زندگی انتخاب کنید، آیا با خودتان می جنگید و خودتان را متقاعد می کنید که در همان مسیر قبلی بمانید؟ فرض کنید دوست دارید سر صحبت را با یک فرد غریبه که از وی خوشتان آمده است، باز کنید. آیا با لحنی دوستانه به وی نزدیک می شوید یا اینکه راهتان را می گیرید و می روید؟

وقتی اهداف جدیدی برای خود تعیین می کنید یا برنامه ها و طرح های بزرگ می ریزید چطور؟ آیا آماده ی اقدام می شوید یا اینکه سریعا نظر و تصمیمتان را عوض می کنید؟ آیا وقتی که موقعیت نسبتا خوبی برایتان پیش می آید، با لحاظ کردن خطرات موجود، ریسک می کنید و شانستان را امتحان می کنید؟ یا اینکه منتظر می مانید تا بهترین موقعیت در خانه تان را بزند؟

اگر شما هم مثل اغلب مردم باشید، احتمالا به هنگام مواجه با انجام کاری ریسکی و جدید، این دست و آن دست می کنید. شاید هم با بهانه های جور واجور، از زیر انجام کارهای ارزشمندی که البته شما را به چالش می کشند، شانه خالی می کنید؟ به نظرتان چرا به خودمان شک می کنیم و قبل از اینکه حرکت کنیم، کشتی مان را غرق می کنیم؟

اگر با خودمان صادق باشیم، می بینیم که اولین چیزی که ما از حرکت باز می دارد، صدایی در درونمان است. بله؛ این همان ندای انتقادی درونمان است.

می دانم که شما این صدا را می شناسید. این صدا، از گذشته های دور در درونمان وجود داشته است و بلند و بلند تر از قبل هم می شود. این صدا، همیشه نتایج منفی و بدترین احتمالات را پیش چشممان می آورد. و شما هم اغلب به آن گوش می دهید و در نهایت، ترمز قطار حرکت به سوی اهداف و برنامه های جاه طلبانه تان را می کشید.

خب؛ ما چطور می توانیم این صدای انتقادی را آرام کنیم؟ چطور می توانیم در مسیر رسیدن به اهدافمان حرکت کنیم؟ در ادامه این مقاله و در مقاله بعدی، سعی می کنیم سه راه را پیش پایتان بگذاریم.

معرفی سه شیوه از عوامل جذب مشتری در هنگام سخنرانی
بخوانید

1. دقت کنید؛ شاید این صدا، صدای درون شما نباشد

اگر خوب و با دقت به صدایی که می شنوید گوش دهید، شاید متوجه شوید که این صدا اصلا صدای شما نیست. پس چه کسی قصد دارد تا شما را از راه بیندازد؟ ممکن است صدای معلمی از دوران دبستانتان باشد که توانایی شما در انجام کاری در ان دوران به سخره گرفته بود؛ یا شاید هم دوست داشتید با همکلاسی هایتان بازی کنید و آنها به دلیل خاصی، شما را در گروهشان راه نمی دادند؛ ممکن است صدای یکی از افراد فامیل باشد که واقعا خیر و صلاح شما را نمی خواسته است و فقط به خاطر اینکه شاهد شکست شما باشد، جملاتی غیر واقعی را به شما گفته است؛ شاید هم صدای جامعه تان و پیام هایی که از طریق رسانه های جمعی پخش می کند را می شنوید؛ قدرت این رسانه ها را دست کم نگیرید.

هر جامعه ای هنجارهای خاص خودش را دارد و برخی از افرادی که کنترل آن جامعه را در دست دارند، علاقه ای به تغییر و چالش ندارند؛ شاید آنها صرفا به دلیل منافع شخصی خودشان، پیام های خاصی را از طریق برنامه های تلویزیونی به خورد شما می دهند و شما هم ناآگاهانه،‌ در حال دریافت و حتی پذیرش آنها هستید؛ مثلا جوامع بسیاری از آگاهی افراد، خصوصا زنانشان نگرانند و اگر به برنامه های رسانه هایشان بنگرید، خواهید دید که به هر وسیله ای سعی می کنند تا زن را در محیط بسته خانه و صرفا درگیر کارهای منزل نشان دهند؛ زنانی که حتی فکر تحصیل و اشتغال، چه برسد به مشاغل رده بالای جامعه، هم به ذهنشان خطور نکرده است.

خبر خوب این است که وقتی بتوانیم منشا این صدا را بشناسیم، می توانیم از خودمان بپرسیم که آیا باز هم می خواهیم به آن صدا گوش دهیم و طبق خواسته آن عمل کنیم؟ ما همیشه حق انتخاب داریم. چرا ما نباید همانند کنترل تلویزیون، یک دکمه قطع صدا در ذهنمان داشته باشیم؟ این ما هستیم که به این صدای درونی قدرت می بخشیم؛ پس قدرت خاموش و ساکت کردنش را هم داریم. وقتی که ذهنمان را از این صداهای مزاحم خالی کنیم، می توانیم افکار به مراتب سازنده تری را جایگزین آنها کنیم و با آنها به خودمان روحیه دهیم و به پیش برویم.

چرا هنگام کار تمرکزتان را از دست می دهید؟
بخوانید

ادامه دارد…

همه ما با خودمان حرف می زنیم یا به عبارتی واگویه داریم. این منولوگ های درونی گاهی جنبه انتقادی شدیدی به خود می گیرند و ما را از انجام کارهایی که دوست داریم، باز می دارند. ما باید منشأ این انتقادات درونی را تشخیص دهیم و بررسی کنیم که آیا این انتقادات ناشی از افکار منفی و تأثیر پذیری منفی ما از دیگران است یا خیر و انتخاب کنیم که آیا به آن گوش دهیم یا خیر؟!

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های مورد نیاز موفقیت و راه های غلبه بر موانع، گفتگوهای منفی درونی و افکار منفی  را به شما خواهند آموخت. بنابراین مسامحه نکنید و با استفاده از این فرصت استثنایی، تحولی در طرز تفکر زندگی خود ایجاد نمایید. جهت ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

راه‌هایی ساده و کارآمد برای ایجاد انگیزه در زندگی
اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد
ترفند هایی موثر برای ایجاد و حفظ انگیزه در خود
7 روش برای تداوم انگیزه در نوشتن پست های وبلاگی
4 تمرین شگفت انگیز برای افزایش انگیزه در مسیر اهداف
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن