مقالاتموفقیت / انگیزشی

۵ راهکار ساده برای کاهش استرس شغلی

خوب است که بدانید یکی از دلایل اصلی استرس، کار است. گاهی باید ساعت‌ها سخت کار کنید. ممکن است که یک رئیس سخت‌گیر هم داشته باشید یا همکارانی داشته باشید که دوست ندارید با آنها کار ‌کنید. شاید رؤیاهایی را در سر داشته باشید و به خاطر اینکه به پول و کار نیاز دارید و باید خانواده‌تان را تأمین کنید، هیچوقت به آنها نرسید و همیشه رؤیا باقی بمانند. همۀ این دلایل باعث ناراحتی و استرس می‌شوند.

استاد احمد محمدی

در این شرایط چه می‌توان انجام داد؟

می‌توانید شغل خود را رها کنید اما این کار همیشه منطقی به نظر نمی‌رسد و هیچ ضمانتی وجود ندارد که شغل بعدی هم شبیه این کار نباشد. اگر می‌خواهید دنبال شغل دیگری بروید، کار خوبی است. اما اگر باید معیشت خانواده‌تان را تأمین کنید و وام و بدهی دارید، به خاطر استرس کار شغل تان را رها نکنید. شما باید قدرتی را در خود ایجاد کنید که در برابر استرس ناشی از کار مقاومت کنید. باید رهایی را بیاموزید.

اگر نمی‌توانید شرایط را عوض کنید، باید از عصبانیت، خشونت و احساس و افکار منفی رهایی یابید. با دور شدن از اینها شما از خودتان و تمام استرس و ناراحتی‌هایی ناشی از آنها رها می‌شوید. شما نباید درگیر افکار، احساسات و واکنش‌هایی شوید که برایتان محدودیت ایجاد می‌کند و موجب رنجش و استرس تان می‌شود. این به معنای رهایی و کناره‌گیری شما از آنهاست. بنابراین آنها هیچ تسلطی بر شما ندارند و نمی‌توانند حال و هوای شما را تحت تأثیر قرار دهند. چرا باید رها شوید و چگونه رهایی از شغلتان کمک‌کننده است؟

۵ راهکار ساده برای کاهش استرس کاری

1. زندگی در استرس سلامت جسمانی را کاهش می‌دهد، سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود شما احساس خستگی و کوفتگی داشته باشید. شما نمی‌خواهید که لطمه‌ای به سلامتی‌تان وارد شود. درست است؟

فراگیری مهارت تقویت محتوا با 9 تکنیک کاربردی
بخوانید

2. یک اظهار نظر از سوی رئیس تان یا از همکاران تان ممکن است کل روزتان را خراب کند، شما مکرراً درمورد این سخنان فکر می‌کنید و با خود تحلیل می‌کنید که چرا این حرف‌ها به شما زده شده است. این کلمات که احساسات و افکارتان را برمی‌افروزند می‌توانند موجب استرس، عصبانیت و ناراحتی شما شوند. باید خود را رها سازید، در غیر اینصورت دچار رنجش غیرضروری می‌شوید.

3. آیا شما می‌توانید گفته‌های یک مشتری عصبانی و ناراضی را کنترل کنید؟ نه شما نمی‌توانید. اما شما می‌توانید رفتار خود را کنترل کنید. شما می‌توانید عصبانی و خشمگین شوید یا اینکه تحت تأثیر سخنان او قرار نگیرید و رها شوید. شما می‌توانید یک حادثه را رها کنید و از آن پند بگیرید و حرکت کنید و می‌توانید هم غرق در آن شوید، ذهنتان را به آن مشغول کنید و عصبانی شوید و خود را آزار دهید.

4. اگر شما شغل تان را دوست ندارید، به هر حال آیا فکر کردن به آن کمکی به شما می‌کند؟ اگر قصد دارید که در شغل تان بمانید، چرا دائماً باعث رنجش خود می‌شوید؟ رهایی از افکار منفی دربارۀ کارتان به شما احساس بهتر و شادتری خواهد داد.

5. آیا شما به ارتقای مورد انتظار، حقوق وعده داده شده نرسیده‌اید؟  با یکی از افرادی که کار می‌کنید، اختلاف نظر دارید؟ بیش از حد فکر کردن و زندگی کردن در مورد این موارد و مسائل مشابه این، آرامش تان را از بین می‌برد. آیا شما این را می‌خواهید؟

شما باید از افکار و احساسات منفی و ناخوشایند رها شوید، حتی اگر این کار دشوار است و پریشان احوال باشید. شما نیازی به آنها ندارید. آنها مثل لنگری هستند که ذهن و احساسات شما را که در رویدادهای ناخوشی ثابت باقی مانده، حفظ می‌کنند. آیا شما به حوادث بیرونی اجازۀ کنترل خود را می‌دهید؟ آیا شما اجازه می‌دهید که افکار، گفتار و رفتار دیگران شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. من مطمئنم که شما نمی‌خواهید.

چگونه از خشم، عصبانیت و احساساتی که جریحه‌دار شده رهایی یابیم؟
بخوانید

رهایی به معنای دست کشیدن از کار نیست. رهایی به معنای ترک کردن افکار، احساسات منفی،‌ فکر کردن زیاد و رفتار آسیب‌زا است. رهایی از آنچه که باعث آزار شما در کار می‌شود، به مقداری کناره‌گیری نیاز دارد. این نه تنها در کار بلکه در تمام زمینه‌های زندگی صدق می‌کند.

 

استرس جزء جدایی ناپذیر زندگی در جوامع امروزی است. چنانچه استرس خود را کنترل نکنید می تواند به راحتی شما را از رسیدن به اهدافتان بازدارد. اما نگران نباشید راه های زیادی برای غلبه بر آن وجود دارند مانند مدیتیشن، انواع تمرین های مربوط به حفظ آرامش درون، ورزش، جملات تاکیدی و … . اما آیا می دانید برنامه ریزی صحیح برای زندگی نیز می تواند در کاهش سطح استرس شما موثر باشد. با برنامه ریزی درست می توانید امور خود را بهتر کنترل و مدیریت کنید. ما در آکادمی بازار به شما نحوه صحیح برنامه ریزی را خواهیم آموخت. کافی است تا بر روی لینک زیر کلیلک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت استاد احمد محمدی شرکت کنید تا از جزئیات آن باخبر شوید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

شرایط لازم برای افزایش درآمد و کسب پول هنگام تحصیل
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن