کارآفرینی / کسب و کارموفقیت / انگیزشی

چگونه از ایده های جدید راهکار های خلاقانه بسازیم

گاهی اوقات به نظر می رسد فعالیت ها و جلسات گروهی، روح زندگی را از کالبد یک گروه بیرون می کشند. به نظر شما، چطور ممکن است جلسات تیمی، گروهی متشکل از افراد خلاق و نابغه را تبدیل به جمعی ساکت، بی انگیزه و خالی از ایده های ناب سازد؟

شاید یکی از دلایل این موضوع، این است که به نظر بسیاری از افراد، جلسات تیمی، خیلی رسمی و خشک هستند. شاید هم فعالیت و پویایی گروه، سیاست و خط مشی های سازمان یا شرکت یا حتی تیپ شخصیتی افراد، اجازه ی نقد و بحث آزادانه را به افراد حاضر در جلسات نداده و در نتیجه، توانایی و قابلیت های حل مساله در آنها را محدود می کند.

اگر می خواهید افراد حاضر در تیمتان، خلاق و مبتکر بوده و در حل مساله یا خلق ایده ها مشارکت فعال داشته باشند، باید فضایی برایشان ایجاد کنید که این دست توانایی ها و قابلیت ها را در آنها تقویت کرده و منجر به شکوفاییشان گردد. در اینجاست که می توانید از فواید تکنیک بارش یا طوفان ذهنی بهره ببرید. مدیران باید اعضای تیمشان را به مشارکت فعالانه در بحث ها تبادلات فکری تشویق کرده، آنها را به ایجاد و بیان آزادانه ی ایده های بدیعشان ترغیب کرده و عقاید ناب و نقاط قوت تک تک افراد گروهشان را وارد بازی کنند.

در ادامه به نکاتی در رابطه با نحوه اداره تاثیرگذار چنین جلساتی اشاره خواهیم کرد.

برخی، بر بیان آزادانه تخیلات، هر چند ساده انگارانه یا حتی احمقانه تاکید دارند. بسیاری از بهترین و ناب ترین ایده ها، گاها حاصل خنده دار ترین و احمقانه ترین تخیلات و تجسمات افراد بوده اند. خودتان را آزاد بگذارید؛ نگران قضاوت دیگران نباشید. وقتی احمقانه ترین و خنده دار ترین ایده تان را بیان کردید، باز هم سعی کنید عجیب ترین و خنده دار ترین بخش های آن را بلد و برجسته سازید. با این کار، همه را به خنده خواهید انداخت و همانطور که می دانید، خندیدن و شادی نقش مهمی در خلق ایده های خاص ایفا می کند.

نکته ی مهم بعدی، دقیق گوش دادن به تمامی ایده ها و تفکرات اعضای گروه است. به تک تک افراد با دقت گوش دهید و ایده ی آنها را درک کنید. به طور موثر گوش دادن به دیگران و سخن گفتن، نقش کلیدی در موفقیت جلسات بارش فکری ایفا می کنند.

چگونه با ایده های مختلف، راهکار های خارق العاده پیدا کنیم؟

کار دیگری که می توانید برای بالا بردن کیفیت این جلسات انجام دهید، دعوت از افراد خارجی – افرادی غیر از اعضای معمول حاضر در جلسات- و نیز اداره ی جلسه توسط فرد دیگری می باشد. حتی می توان از شرکت های ارائه دهنده خدمات مشاوره کمک گرفت تا فردی را برای تمرکز و مدیریت فرآیند بارش فکری به جلسه بفرستند؛ در این صورت، مدیر قبلی جلسات هم می تواند مانند سایر اعضا، توجه و تمرکزش را معطوف به محتوا کند.

ضمنا، بهتر است با گروه های متفاوتی، در مقایسه با تیمی که هر روز با هم همکاری دارید، حضور پیدا کنید تا بتوانید الگوی رفتاری همیشگی تان را کنار گذاشته و به اصطلاح، خارج از چارچوب فکر کنید؛ در چنین شرایطی، قطعا آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و کمتر نگران صحبت های دیگران خواهید بود. در همین راستا، نباید از اهمیت “عدم قضاوت دیگران” در موفقیت این روش غافل بود.

بهتر است در انتخاب افراد دقت بیشتری صرف کنید؛ افراد مناسب را انتخاب کنید و مطمئن شوید که همه ی آنها در بحث و گفتگو ها مشارکت می کنند. به محض تولید یک ایده، آن را مورد قضاوت قرار ندهید یا آن را به سخره نگیرید؛ اجازه دهید آن ایده رشد و پرورش یابد؛ همچنین، سوالاتی بپرسید تا تمامی ابعاد مبهم آن تفکر و ایده برای شما روشن شوند و بتوانید بهتر آن را درک کنید.

از ایده های مطرح شده و تایید شده اسنپشات بسازید و ابعاد مختلف را بررسی کنید؛ ببنید دیگر چه چیزی می توانید به آن ایده بیفزایید تا آن را بهتر و غنی تر سازید. به خاطر داشته باشید که ایده تک تک افراد حاضر در جلسه مهم است. ممکن است حضور در این جلسات، برای افراد درون گرا کمی دشوار و چالش برانگیز باشد؛ سعی کنید با ایجاد فضایی امن، شرایط را برای این دسته تسهیل کنید.

در پایان، باید به اهمیت شجاعت و جسارت شما در موفقیت چنین جلساتی اشاره کنم؛ این که بتوانید در صورت نیاز، تمامی کارهای انجام شده را دور بریزید و مجددا از نو شروع کنید. با خودتان صادق باشید. در صورتی که به این نتیجه رسیدید، نترسید و مراحل را از نو تکرار کنید.

یک از راه های دستیابی به نتایج عالی و بازدهی کاری بالا در یک شرکت و کسب و کار، تیمی کار کردن می باشد. اما این تیم نیازمند مدیریت صحیح است تا اعضای آن فرصت ارائه ایده های خلاقانه و نو را بیابند. در مقاله فوق به مدیران، استفاده از تکنیک بارش فکری یا طوفان ذهنی، جهت مدیریت صحیح یک تیم و هدایت آن به سوی تولید ایده های خلاقانه و بهره گیری از نقاط قوت تک تک اعضا، پیشنهاد شده است. به کارگیری این تکنیک و نکات مذکور راه بسیار مناسبی برای داشتن یک تیم خلاق و پویا است.

آکادمی بازار به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه فروش، بازاریابی و مدیریت کسب و کار، تکنیک ها و مهارت های مهم و مؤثر در راه اندازی یک کسب و کار موفق را به شما تدریس خواهند نمود. اگر می خواهید کسب و کار خود را به طرز صحیحی مدیریت کنید و به سود و درآمد بالا دست یابید، کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید تا در محیط شاد و انگیزشی این سمینار حضور یابید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

مطالب مرتبط

آیا فردی خلاق هستید یا پر مشغله؟
چگونه در کسب‌ و‌کار خود خلاقیت و نوآوری ایجاد کنیم؟
پنج قدم برای جلوگیری از سکون و باز کردن قفل ذهنی
کلید نوآوری و تفکر خلاقانه و تاثیر آن بر زندگی شخصی و اجتماعی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

بستن