چگونه از ایده های جدید راهکارهای خلاقانه بسازیم؟

ایده های جدید
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

ایده و خلاقیت

گاهی اوقات به نظر می‌رسد فعالیت‌ها و جلسات گروهی، روح زندگی را از کالبد یک گروه بیرون می‌کشند. به نظر شما، چطور ممکن است جلسات تیمی، گروهی متشکل از افراد خلاق و نابغه را تبدیل به جمعی ساکت، بی‌انگیزه و خالی از ایده ناب سازد؟ چرا بی‌ انگیزه هستیم؟ چطور می‌توانیم از بی‌ انگیزگی خلاص شویم؟

شاید یکی از دلایل این موضوع، این است که به نظر بسیاری از افراد، جلسات تیمی، خیلی رسمی و خشک هستند.

شاید هم فعالیت و پویایی گروه، سیاست و خط مشی‌های سازمان یا شرکت یا حتی تیپ شخصیتی افراد، اجازه نقد و بحث آزادانه را به افراد حاضر در جلسات نداده و در نتیجه، توانایی و قابلیت‌های حل مساله در آن‌ها را محدود می‌کند و نمی‌توانند کلید حل مشکلات را در دست بگیرند.

اگر می‌خواهید افراد حاضر در تیم‌تان، خلاق و مبتکر بوده و در حل مساله یا خلق ایده مشارکت فعال داشته باشند، باید فضایی برای‌شان ایجاد کنید که این دست توانایی‌ها و قابلیت‌ها را در آن‌ها تقویت کرده و منجر به شکوفایی‌شان گردد.

از آخرین دفعه‌ای که در محیطی مثبت حضور داشتید، چقدر می‌گذرد؟ در اینجاست که می‌توانید از فواید تکنیک بارش یا طوفان ذهنی بهره ببرید.

مدیران باید اعضای تیم‌شان را به مشارکت فعالانه در بحث‌ها تبادلات فکری تشویق کرده، آن‌ها را به ایجاد و بیان آزادانه ایده بدیع‌شان ترغیب کرده و عقاید ناب و نقاط قوت تک تک افراد گروه‌شان را وارد بازی کنند.

نحوه اداره تاثیرگذار جلسات

آیا گمان می‌کنید که ایده شما شکست می‌خورد؟ برخی، بر بیان آزادانه تخیلات، هر چند ساده انگارانه یا حتی احمقانه تاکید دارند. به ایده‌های خودتان ایمان داشته باشید. بسیاری از بهترین و ناب‌ترین ایده‌ها، گاها حاصل خنده‌دارترین و احمقانه‌ترین تخیلات و تجسمات افراد بوده‌اند. خودتان را آزاد بگذارید؛ نگران قضاوت دیگران نباشید.

وقتی احمقانه‌ترین و خنده‌دار‌ترین ایده‌تان را بیان کردید، باز هم سعی کنید عجیب‌ترین و خنده‌دارترین بخش‌های آن را بلد و برجسته سازید. با این کار، همه را به خنده خواهید انداخت و همان‌طور که می‌دانید، خندیدن و شادی نقش مهمی در خلق ایده خاص ایفا می‌کند.

نکته مهم بعدی، دقیق گوش دادن موثر به تمامی ایده‌ها و تفکرات خلاقانه اعضای گروه است. به تک تک افراد با دقت گوش دهید و ایده آن‌ها را درک کنید. به طور موثر گوش دادن به دیگران و سخن گفتن، نقش کلیدی در موفقیت جلسات بارش فکری ایفا می‌کنند. اهمیت وجود نیروی انسانی کارآمد در کسب و کار را جدی بگیرید.

بیشتر بخوانید: کلید نوآوری و تفکر خلاقانه و تاثیر آن بر زندگی شخصی و اجتماعی

دعوت از افراد خارجی

کار دیگری که می‌توانید برای بالا بردن کیفیت این جلسات انجام دهید، دعوت از افراد خارجی یعنی افرادی غیر از اعضای معمول حاضر در جلسات و نیز اداره جلسه توسط فرد دیگری می‌باشد.

حتی می‌توان از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مشاوره کمک گرفت تا فردی را برای تمرکز و مدیریت فرآیند بارش فکری به جلسه بفرستند؛ در این صورت، مدیر قبلی جلسات هم می‌تواند مانند سایر اعضا، توجه و تمرکزش را معطوف به محتوا کند. دستور العمل‌های حرفه‌ای برای نحوه برگزاری جلسات کسب و کار را یاد بگیرید.

ضمنا، بهتر است با گروه‌های متفاوتی، در مقایسه با تیمی که هر روز با هم همکاری دارید، حضور پیدا کنید تا بتوانید الگوی رفتاری همیشگی‌تان را کنار گذاشته و به اصطلاح، خارج از چارچوب فکر کنید؛ در چنین شرایطی، قطعا آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و کمتر نگران صحبت‌های دیگران خواهید بود.

شکوفایی روابط اجتماعی با چند راهکار ساده امکان پذیر است. در همین راستا، نباید از اهمیت عدم قضاوت دیگران در موفقیت این روش غافل بود. راه‌های غلبه بر ترس از قضاوت شدن توسط دیگران را یاد بگیرید.

گوش دهید

خلاقانه و ایده - گوش کنید

با چه تیپ افرادی معاشرت و دوستی می‌کنید؟ بهتر است در انتخاب افراد دقت بیشتری صرف کنید؛ افراد مناسب را انتخاب کنید و مطمئن شوید که همه آن‌ها در بحث و گفتگوها مشارکت می‌کنند. به محض تولید یک ایده، آن را مورد قضاوت قرار ندهید یا آن را به سخره نگیرید.

اجازه دهید آن ایده رشد و پرورش یابد؛ هم‌چنین، سوالاتی بپرسید تا تمامی ابعاد مبهم آن تفکر و ایده برای شما روشن شوند و بتوانید بهتر آن را درک کنید.

بررسی ایده

از ایده مطرح شده و تایید شده اسنپشات بسازید و ابعاد مختلف را بررسی کنید؛ ببنید دیگر چه چیزی می‌توانید به آن ایده بیفزایید تا آن را بهتر و غنی‌تر سازید. چشم انداز و هدف زندگی خودتان را مشخص کنید.

استاد احمد محمدی

وقتی اهداف زندگیت مشخص و شفاف شدند، کائنات به یاری‌ات می‌آید و منابع و شرایط را برایت مهیا می‌کند.

استاد احمد محمدی

به خاطر داشته باشید که ایده تک تک افراد حاضر در جلسه مهم است. ممکن است حضور در این جلسات، برای افراد درون‌گرا کمی دشوار و چالش برانگیز باشد؛ سعی کنید با ایجاد فضایی امن، شرایط را برای این دسته تسهیل کنید. مهارت ارتباط با دیگران را با داشتن برترین خصوصیات بهبود ببخشید.

در پایان، باید به اهمیت شجاعت و جسارت شما در موفقیت چنین جلساتی اشاره کنم؛ شجاعت داشتن در زندگی تمام ترس‌های‌تان را محو می‌کند. این‌که بتوانید در صورت نیاز، تمامی کارهای انجام شده را دور بریزید و مجددا از نو شروع کنید.

با خودتان صادق باشید. در صورتی که به این نتیجه رسیدید، نترسید و مراحل را از نو تکرار کنید. تو نامحدودی، تلاش کن و زندگیت را از نو بساز.

سخن پایانی

یکی از راه‌های دست‌یابی به نتایج عالی و بازدهی کاری بالا در یک شرکت و کسب و کار، تیمی کار کردن می‌باشد. فیلم «مربی کارتر» نتیجه خارق‌العاده کار تیمی را به تصویر می‌کشد. این تیم نیازمند مدیریت صحیح است تا اعضای آن فرصت ارائه ایده خلاقانه و نو را بیابند.

در مقاله فوق به مدیران، استفاده از تکنیک بارش فکری یا طوفان ذهنی، جهت مدیریت صحیح یک تیم و هدایت آن به سوی تولید ایده خلاقانه و بهره‌گیری از نقاط قوت تک تک اعضا، پیشنهاد شده است. با فکری باز بر شک و تردیدهای زندگی غلبه کنید. به کارگیری این تکنیک و نکات مذکور راه بسیار مناسبی برای داشتن یک تیم خلاق و پویا است.

خلق ایده خلاقانه و بکارگیری آن در زندگی باعث می‌شود که شما به فردی موفق تبدیل شوید‌. در این راستا می‌توانید از بسته آموزشی: «موفقیت دست یافتنی است» آکادمی بازار استفاده نمایید تا این موضوع را به‌طور صددرصد اجرا و پیاده کنید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments