مقالاتموفقیت / انگیزشی

چرا در تلاش برای تغییر زندگی روزمره موفق نمی شویم؟

آیا به خودتان قول می‌دهید که در زندگی روزمرۀ خود تغییری ایجاد کنید و برای آن هیچ تلاش و کوششی نمی‌کنید؟ آیا تلاش می‌کنید که تغییر ایجاد کنید اما موفق نمی‌شوید؟ آیا وقتی که با موانع روبرو می‌شوید دست از تلاش می‌کشید؟ این تجربه‌ها کاملاً رایج است و اغلب احساس ناامیدی و حتی خشم و عصبانیت را به وجود می‌آورد. چرا این اتفاقات میفتد و چه کاری در رابطه با آن می‌توانید انجام دهید؟

استاد احمد محمدی

برنامه ریزی برای کارها

ما همیشه مشغول کار، مسائل روزمره، مطالعه، وظایف و کارهای مختلف هستیم. این کارها انرژی و زمان بسیاری از ما می‌گیرد و اغلب به خاطر اینکه بسیار پرمشغله‌ایم برنامه‌ها و قرارهایمان را فراموش می‌کنیم. به خودمان قول می‌دهیم که زندگی‌مان را تغییر دهیم اما وظایف و مسئولیت‌های روزانه زمانی را برایمان باقی نمی‌گذارد. باید از خود بپرسید که آیا تمام کارها و وظایف روزمره مهم هستند؟ باید ببینید که کدام یک از این کارها را کنار بگذارید، کدام یک از آنها را به طرز متفاوتی انجام دهید و بدین صورت هست که شما می‌توانید انرژی و وقت خود را برای کارهای دیگر بگذارید.

آیا گاهی فکر می‌کنید که در یک چرخ و فلک هستید و نمی‌توانید پایین بیایید؟ آیا از لحظه‌ای که از خواب برمی‌خیزید تا زمانی‌که در شب به رختخواب می‌روید به کارهای روزانۀ مشابه می‌پردازید؟ باید از چرخ و فلک پیاده شوید و زندگی کردن را شروع کنید. شاید غیرممکن به نظر برسد، اما از طریق انجام کارهای کوچک می‌توانید آن را انجام دهید.

 با کارهای کوچک و متفاوت شروع کنید

  • در صبح ده دقیقه زودتر از خواب برخیزید.
  • اگر درست صبحانه نمی‌خورید وقتی را برای خوردن آن اختصاص دهید.
  • توجه و علاقۀ بیشتری به افرادی که با شما سر و کار دارند، نشان دهید.
  • اگر می‌خواهید کتاب مشخصی بخوانید و فرصت ندارید، با خواندن ۴-۳ صفحه از کتاب در روز شروع کنید.
  • آیا به خودتان قول می‌دهید که کشوهای لباستان را تمیز و مرتب کنید اما وقتی برای این کار پیدا نمی‌‌کنید؟ الان زمان مناسبی است. شروع به تمیز کردن تنها یک کشو از لباستان بکنید.
  • آیا اغلب در فکر این هستید که به یکی از دوستان تان یا به کسی که مدتهاست از او خبری ندارید، زنگ بزنید؟ قبل از بهانه‌تراشی کردن الان گوشی را بردارید و با او تماس بگیرید.

برای اینکه تغییر کنید باید دست به عمل بزنید. در غیر این صورت هرگز آنچه را که می‌خواهید تغییر نمی‌دهید. همانطور که از مثال‌ها می‌بینید شما قرار نیست که گام‌های بزرگی بردارید. کارهای کوچک کافی هستند زیرا آنها آسان‌تر بوده و مقاومت درونی کمتری را به همراه دارند. وقتی در کارهای کوچک موفق می‌شوید، انگیزه و اعتماد به نفس تان برای  انجام کارهای بزرگتر بیشتر می‌شود.

چیزهای مهمی هستند که باید بدانیم. اغلب وقتی که شروع به کار جدیدی می‌کنیم یا وقتی می‌خواهیم تغییری در زندگی‌مان ایجاد کنیم، با موانعی روبرو می‌شویم. این موانع چیز جدیدی نیستند، همیشه وجود داشته‌اند اما از وجودشان آگاه نبوده‌ایم. حالا که ما خواهان تغییر در زندگی هستیم این موانع بیشتر از همیشه به چشم می‌آیند و شاید تصور کنیم که آنها برای آزار و اذیت ما هستند که البته این درست نیست.

مانع دیگری که شاید با آن مواجه باشیم مخالفت و عدم تأیید دیگران است. مردم تغییر را دوست ندارند و بنابراین به طور ناخواسته نسبت به تغییر مخالفت می‌کنند و ابراز نارضایتی دارند. به همین دلیل به صلاح نیست که درمورد تغییری که در زندگی‌مان ایجاد کنیم، سخنی بگوییم. این می‌تواند کشمکش و مخالفت‌های بسیاری را به همراه داشته باشد.

 چه کار می‌توان کرد تا تغییر در زندگی را  به سرانجام برسانیم؟

همانطور که گفتم شروع کردن با کارهای ساده و کوچک آسان‌تر است. این کار مقاومت درونی و بیرونی کمتری را به دنبال دارد و به اتمام رساندن کارها را راحت‌تر می‌کند. سپس به سراغ کار دیگری که مستلزم تلاش یا تغییر بیشتری است، بروید. به تدریج قدرت درونی، اعتماد به نفس و انگیزۀ شما بیشتر می‌شود و نسبت به افراد دیگر مقاومت درونی کمتری را نشان می‌دهید. برای آسان‌تر شدن این کار داشتن ارادۀ قوی و خود-انضباطی مفید است.

تغییر، عاملی که همه ما زمانی که احساس می کنیم زندگیمان یکنواخت و تکراری شده به دنبال آن هستیم. ممکن است برای بدست آوردن آن برنامه های زیادی بچینیم و به دنبال آن باشیم که تحولی عظیمی در نحوه زندگیمان ایجاد کنیم؛ اما مشکل اینجاست که ابتدا به جای اینکه قدم های کوچک برداریم، به فکر برداشتن قدم های بزرگ هستیم. در واقع به این توجه نمی کنیم که یک نوزاد هم از همان نمی تواند راه برود؛ اول از چهار دست و پا رفتن شروع میکند تا بعد از مدتی بتواند راه برود. هر تغییر بزرگ یک شبه بدست نمی آید، شما اول باید شرایط را برایش فراهم کنید و بعد با برنامه ای معین به سمت آن حرکت کنید. موفقیت نیز یک تغییر بزرگ است که شما برای رسیدن به آن به برنامه ای معین و همچنین مهارت های گوناگونی نیاز دارید. با همراهی تیم آکادمی بازار می توانید مهارت های مورد نیازتان را فراگرفته و با برنامه ای معین به سوی دستیابی به اهدافتان حرکت کنید. برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ استاد احمد محمدی شرکت کنید:

 سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

تغییر پارادایم (تغییر الگوی ذهنی) – قسمت پنجم
نگاهی بر کتاب استیو چندلر” خودتان را دوباره بسازید”
3 نشانه که باید در زندگی تان تغییری ایجاد کنید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن