ذهن قدرتمندمقالات

آیا این پیشنهاد شغلی می تواند پاسخگوی نیازهای من باشد؟ – قسمت اول

هنگامی که به شما پیشنهاد شغلی جدیدی می شود یا اینکه در یک مصاحبه شغلی پذیرفته می شوید، تازه بخش مشکل کار شما آغاز می گردد. حال شما باید تصمیم بگیرید که:

 • این پیشنهاد شغلی را بپذیرید یا خیر؟
 • باید حقوق و دستمزد شغل پیشنهادی را ارزیابی نمایید و ببینید که آیا پاسخگوی نیازها و خواسته های شما می باشند؟
 • آیا  اطلاعاتی که برای تصمیم گیری در اختیار دارید، معتبر هستند؟
 • چگونه باید معامله را به نحو بهتر و نفع خود انجام دهید؟
 • اگر به این نتیجه رسیدید که این پیشنهاد شغلی برای شما مناسب نیست، چگونه باید آن را رد نمایید؟ 
استاد احمد محمدی
برای شنیدن Play کنید

چگونه متوجه گردم که این پیشنهاد شغلی مناسب من هست یا خیر؟

جان لیز (John Lees) استراتژیست های شغلی بریتانیایی و نویسنده ی کتاب های پرفروش «چگونه شغل دلخواه خود را به دست آورید (How To Get a Job You Love)» و  «کد موفقیت (The Success Code)» می گوید: «هنگامی که یک کارفرما به شما پیشنهاد شغلی می دهد، در حقیقت او از لحاظ روانی به شما متعهد گشته است و این لحظه ی بسیار مهمی می باشد. شما اهرم بیشتری برای شکل‌دهی صحیح شرح وظایف و بهبود حقوق و بسته مزایای خود، پس از ارائه یک پیشنهاد شغلی دارید». البته ارزیابی یک پیشنهاد شغلی همیشه آسان نمی باشد؛ به ویژه اگر امکان مقایسه آن شغل با سایر شغل ها وجود نداشته باشد.

 جف ویز (Jeff A. Weiss) بازرگان آمریکایی و رئیس سابق دانشگاه های کمبریج و ماساچوست می گوید: «بهترین راه این است که به عقب برگردید و در مورد اهداف شغلی خود بیاندیشید. به پیشنهاد شغلی بر اساس افزایش پیشرفت خودتان، بهبود کیفیت زندگی‌ و تنوع کاری که می‌خواهید انجام دهید، بیاندیشید».

هیچ پیشنهاد شغلی کامل نخواهد بود، پس بخش بزرگی از این ارزیابی باید به این صورت باشد که روابط جایگزینی احتمالی را در نظر بگیرید. در اینجا راه هایی که برای ارزیابی یک پیشنهاد شغلی باید طی گردند طبق گفته های دو کارشناس شغلی فوق یعنی جان لیز (John Lees) و جف ویز (Jeff A. Weiss)، ارائه شده است:

1- شیوه تفکر خود را تغییر دهید

مرحله اول- باید بدانید که یک پیشنهاد شغلی مرحله ای جدید و متفاوت از فرآیند جستجوی شغل را ارائه می‌دهد. هدف مصاحبه دریافت پیشنهاد  شغلی می باشد.

هیچ گاه این 5 اشتباه را در یک جلسه مصاحبه شغلی مرتکب نشوید
بخوانید

مرحله دوم- سنجش آن پیشنهاد شغلی و سپس مذاکره با کارفرمای جدیدتان می باشد. صبر نمایید، شما در حال آغاز مرحله جدیدی در زندگی‌ خود می باشید. به خاطر بسپارید که حتی اگر این شغل به شما تعلق داشته باشد و اگر واقعاً آن را می خواهید، باید در مذاکره با کارفرمای خود با شور و شوق صحبت نمایید.

با لحن انتقادی یا بدگمان یا با سؤال در مورد آن پیشنهاد شغلی ، یک سیگنال منفی ارسال می نمایید. این کار سبب می گردد تا شما نسبت به اینکه آیا واقعاً شما به آن شغل علاقه دارید مردد به نظر آیید. شاید واقعاً به آن پیشنهاد شغلی علاقه ای نداشته باشید، ولی این پیامی نیست که شما بخواهید به کارفرمای احتمالی خود بفرستید!

2- بررسی خود را به صورت مرحله به مرحله و منظم انجام دهید

بعد از آن شما با ببینید چه چیزی هم در زندگی شغلی و هم زندگی شخصی برای شما مهم است. بعد آن پیشنهاد شغلی را طبق این معیارها ارزیابی نمایید. معمولاً تمرکز افراد روی پول و درآمد می باشد، ولی مسلماً طرح این سؤال مفید خواهد بود که «ارزش آن شغل برای من چیست؟» پول و درآمد تنها قسمتی از رضایت شغلی می باشد.

اکثر اوقات به خودتان می‌گویید ترجیح می‌دهم که X مقدار درآمد داشته باشم و صبح‌ها با شوق و ذوق به سرکار بروم تا اینکه X+10 درصد درآمد کسب نمایم، ولی از شغل خود تنفر داشته باشم. تعدادی از فاکتورهایی که برای ارزیابی پیشنهاد شغلی باید بررسی نمایید، عبارتند از:

پیشنهاد شغلی

 • حقوق و مزایای شغل پیشنهادی

حتی زمانی هم که حقوق شغل پیشنهادی برای امرار معاش کافی است، باید این نکته را در نظر بگیرید که آیا این مقدار متناسب با دانش و مهارت‌های شما می باشد؟ سؤال کلیدی این است که شخصی با توانایی ها و تجربه من در این نقش و در این شهر چه مقدار حقوق می‌گیرد؟

4 سوالی که برای غلبه بر ترس از شکست باید از خودتان بپرسید
بخوانید

با کارفرمایان و مشاوران کاریابی در صنعت موردنظر که این بخش و این طیف شغلی را به خوبی بشناسند، در مورد پیشنهاد شغلی و حقوق آن صحبت نمایید و مشاوره بگیرید.

آیا حقوق شما منصفانه است؟

 • علاقمندی به محتوای شغل پیشنهادی

اندیشیدن در مورد اینکه آیا از پیشنهاد شغلی حاضر، احساس رضایت خواهید نمود یا خیر، بسیار اهمیت دارد. برای یافتن جواب این سؤال، باید مانند یک شخص حرفه‌ ای از انواع فعالیت‌هایی که می‌خواهید در آن ها شرکت داشته باشید و مهارت‌ هایی که می‌خواهید بهره بگیرید، آگاهی داشته باشید. سؤالاتی همانند موارد زیر را از خود بپرسید:

 • آیا می‌خواهم یک تیم بزرگ را هدایت نمایم یا تنها بر چند نفر نظارت داشته باشم یا اینکه اصلاً وظایف مدیریتی نداشته باشم؟
 • آیا می‌خواهم با مشتریان به طور مستقیم ارتباط داشته باشم؟
 • آیا دوست دارم که مستقل عمل نمایم؟
 • آیا می‌خواهم به سفرهای بین‌المللی زیادی بروم یا اینکه اصلاً به هیچ سفری علاقه ای ندارم؟
 • به شرکت در چه پروژه‌هایی علاقه دارم؟
 • و در چه وظایف شغلی نمی خواهم اصلاً نقشی داشته باشم؟

سپس ببینید که این پیشنهاد شغلی تا چه حد با مسئولیت هایی که از شما خواسته شده انطباق دارد. همچنین به آنچه قرار است انجام دهید بنگرید، موفقیت در آن  شغل چگونه است و شما در برابر چه معیارهایی قضاوت خواهید گشت. داشتن درکی عمیق از آنچه که از شما انتظار می‌رود، برای تصمیم‌ گیری در مورد اینکه آیا حقیقتاً این شغل را می‌خواهید یا خیر بسیار مهم و ضروری می باشد.

          جهت مطالعه ادامه مقاله و یادگیری سایر راه های ارزیابی یک پیشنهاد شغلی روی لینک زیر کلیک نمایید:

آیا این پیشنهاد شغلی می تواند پاسخگوی نیازهای من باشد؟ – قسمت دوم

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

آیا این پیشنهاد شغلی می تواند پاسخگوی نیازهای من باشد؟ – قسمت دوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن