مقالاتموفقیت / انگیزشی

آیا رشد فردی فقط در رسیدن به اهداف خلاصه می شود؟

از آنجایی که من رشد فردی را تجربه کرده‌ام، میتوانم بگویم همیشه درمورد اهداف نیست. هرچند حوزۀ اصلی تمرکز  اغلب مردم هم تمرکز بر این موضوع است ولی به نظر من این ناقص است. من تعداد بسیاری فیلم‌های انگیزشی را تماشا کرده‌ام و درزمینه خود-یاری مطالعه داشته‌ام. در روند مطالعۀ این مطالب درمورد خودم متوجه چیزی شدم؛ حالت آگاهی درونی‌ من رشد و پیشرفت می‌کرد. ندای درونی‌ من با شیوه‌ای که افکار، ایده‌ها و اعمال من هدایت می‌شدند خلاق‌تر و هوشمندانه‌تر می‌شد. من متوجه بینش جدید خود درمورد نحوۀ پیشرفت افراد و چند مؤلفۀ ناپیدا که اغلب مردم بدان فکر نمی‌کردند، شدم. در ادامه ۴ مؤلفۀ دیگر را برای رشد فردی که کمتر به آن ها توجه می شود،  درکنار تعیین اهداف و پیاده ساختن آنها آورده ام که از نظر من مهم هستند.

1. درست فکر کردن را بیاموزید

یکی از مهمترین مؤلفه‌ها برای رشد فردی که اکثر افراد آن را ندارند، اندیشیدن است. توانایی خدادادی‌ ما برای فکر کردن یک ابزاری است که ما را از حیوانات متمایز می‌سازد. شاید اینجا بنشینید و درحالی‌که سرتان را می‌خارانید، فکر کنید که ” این آقا از چه چیزی حرف می‌زند؟” “فکر کردن به چیزی چه ارتباطی با خود-بهسازی دارد؟ خب هرکسی فکر می‌کند.”

متأسفانه اکثر مردم تفکر ندارند. آنها درمورد خودشان نمی‌اندیشند. ذهن آنها مانند خلبان خودکار به نظرات دیگران توجه دارد و آنها از روی نادانی تصورشان این است که این شیوه درست است. فکر کردن ابزاری است که باعث می‌شود هرچیزی در زندگی‌تان اتفاق بیفتد. این یک عمل ذهنی است  که در حال حاضر آنچه را در زندگی‌تان می‌بینید و جذب می‌کنید، کنترل می‌کند. همه چیز از ذهن شروع می‌شود و اگر نحوۀ تفکر به شیوه‌ای را که قصد دارید فکر کنید، درک نمی‌کنید، شما کل زندگی‌تان را کنترل نکرده‌اید. شما به طور جدی قادر به تمییز دادن آنچه که دلتان می‌خواهد و آنچه که خود می‌خواهید، نیستید. شما قادر هستید تا اهدافی را که به شما نشان می‌دهند که واقعاً چه می‌خواهید و به تنهایی آنها را انجام ‌دهید، مشخص سازید.

این را به خاطر داشته باشید: فکرتان باید توسط شما کنترل شود نه توسط مکانیسم داخلی طراحی شده ضعیفی که افکار شما را حتی بدون اینکه آن را تشخیص دهید، کنترل می‌کند چراکه به احتمال قوی مکانیسم داخلی شما به شکل منفی طراحی می‌شود.

2. خلاقیت را در خود پرورش دهید

برای دستیابی به رشد فردی و به وجود آوردن تغییری که می‌خواهید در زندگی‌تان شکل دهید، یادگیری نحوۀ تفکر به تنهایی کافی نباشد. وقتی نحوۀ تفکر را یاد گرفتید به باور من گام بعدی تفکر خلاقانه است. صرفاً‌ فکر کردن و اندیشه را به ذهن وارد ساختن کافی نیست. فکر خلاقانه این است که زمانی‌که عمل ساده‌ی اندیشیدن را انجام می‌دهید و به آن شکل می‌دهید، افکارتان را به شیوه دلخواه خودتان طراحی کنید و بسازید. که این شیوه به طور خودکار شما را متعالی می‌سازد و دیدگاهی واقعی نسبت به خودتان را می‌دهد که دیگران برایتان ارزش قائل شوند.

بهترین روش جذب سرمایه برای کسب و کار چیست ؟
بخوانید

خلاقیت در افکار شماست که باعث می‌شود زندگی‌تان ارزش وجودی بگیرد چراکه آنها نمایانگر افکار شما هستند که بازتابی از شما هستند. شما می‌خواهید افکارتان چه کاری در زندگی برایتان انجام دهند؟ چه تلاشی برای پیشرفت می‌کنید؟ می‌خواهید زندگی‌تان بر صفحه‌ی ذهنتان چطور به نظر برسد؟ چه نوع دیدگاهی را می‌خواهید عملی سازید؟ تنها تفکر کافی نیست بلکه شما به تفکر هدفمند که اندیشیدنِ خلاقانه نامیده می‌شود نیاز دارید.

personal growth

3. هنرمند زندگی‌تان باشید

وقتی برای اولین بار کلمه هنرمند به گوشتان می‌خورد شاید فکر کنید که هنرمند فردی است که نقاشی می‌کشد، رنگ‌آمیزی می‌کند، تندیس می‌سازد و یا عکس‌های حرفه‌ای می‌گیرد. ما این موضوع را در نظر داریم که همگی هنرمندیم؛ هنرمند زندگی خودمان. زندگی‌مان بوم نقاشی است، ما نقاش آن هستیم و افکارمان رنگ و قلم‌مو هستند. شما چه چیزی را با قلم‌مو و رنگ بر بوم نقاشی رنگ‌آمیزی می‌کنید؟
خودتان را هنرمند زندگی بدانید. قبل از اینکه به نتایج دست یابید، در وهله‌ی نخست باید به آنها فکر کنید و در ذهنتان آنها را طراحی کنید. ذهن شما، اندیشیدن و تفکر خلاقانه عین کارگاهی هستند که در آن زندگی‌مان شکل می‌گیرد.

4. برای آنچه که به دست می‌آورید تفکر و کار کنید

همانطور که درمورد ایده‌ها خلاقانه می‌اندیشید، یعنی درمورد ایده‌هایتان تفکر عمیق دارید و کار می‌کنید، درواقع شما اثری را که می‌خواهید ایجاد می‌کنید. اکثر افراد فکر می‌کنند تنها به این دلیل که ایده‌های الهام‌بخش،‌ خلاق و مثبت را تصور می‌کنند به اندازه کافی خوب خواهد بود. اینگونه نیست. شما مجبور هستید زندگی کنید، نفس بکشید، بخوابید، بخورید و به فردی دارای این ایده‌ها تبدیل شوید. برای رشد فردی اینها را به کار برید.

3  راهکار ساده برای داشتن تفکر مثبت در مواجهه با شرایط منفی
بخوانید

در هرجایی هستید، شروع کنید. درمورد شروع ایده‌هایی که تجربه زندگی‌تان را به چیزی تبدیل می‌کنند که واقعاً نمایانگر ارزش‌ها و باورهای خودتان است، خلاقانه بیندیشید. تعدادی از مؤلفه‌های ناپیدای رشد فردی در اینجا بیان شد. اگر شما مدام روی خودتان کار کنید و درحالی‌که در فهم این مؤلفه‌ها مشارکت کنید، یکی به دیگری منجر می‌شود و می‌بینید که به اهدافتان رسیده‌اید.

از مهمترین فاکتور هایی که  داشتن آن ها باعث موفقیت می شوند می توان به رشد و پیشرفت اشاره کرد. دقیقا مانند یک گیاه که تا وقتی رشد می کند و برگ های تازه روی ساقه هایش می روید، زنده است؛ شما نیز تا وقتی در حال پیشرفت و حرکت هستید احتمال موفق شدن دارید. اما رشد فردی فقط به معنی افزایش حقوق ، ارتقای شغلی یا خریدن ماشین جدید و یا همانطور که گفته شد به معنی رسیدن به اهداف نیست؛ بلکه برای تبدیل شدن به یک فرد موفق شما نیاز دارید در همه ابعاد به یک رشد نسبی دست یابید. نحوه نگرش شما به زندگی باید تغییر کند تا دید وسیع تری به راهی که در پیش دارید پیدا کنید. در واقع شما باید به تغییر عادت کنید. ولی مراقب باشید. به همان اندازه که هر تغییر مثبت شما را یک قدم به موفقیت نزدیک می کند تغییرات منفی نیز شما را از آن دور می کنند. با آکادمی بازار همراه شوید تا شما را با باید ها و نباید های راه موفقیت و پیشرفت آشنا کند. با یادگیری مهارت های مورد نیازتان ده ها قدم به مقصدتان نزدیکتر شوید! برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید: 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

پیشرفت در کار و توسعه فردی در دانشگاه سیار
شناخت و بهره برداری درست از تفاوت های فردی
موانع موجود بر سر راه دستیابی به احساس رضایت
با استفاده از 10 روش کاربردی به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل شوید
برای تغییر زندگیتان، نگرش خود را تغییر دهید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − ده =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن