آیا رشد فردی فقط در رسیدن به اهداف خلاصه می‌شود؟

رشد فردی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

رشد فردی

رشد فردی، یک فاکتور کلیدی برای رسیدن به موفقیت است. از آن‌جایی که من رشد فردی را تجربه کرده‌ام، می‌توانم بگویم همیشه در مورد اهداف نیست. هرچند حوزه اصلی تمرکز  اغلب مردم هم تمرکز بر این موضوع است ولی به نظر من این ناقص است.

من تعداد بسیاری فیلم‌های انگیزشی را تماشا کرده‌ام و در زمینه خود یاری مطالعه داشته‌ام. در روند مطالعه این مطالب درمورد خودم متوجه چیزی شدم؛ حالت آگاهی درونی‌ من رشد و پیشرفت می‌کرد.

مهارت خودآگاهی یکی از مهم‌ترین لوازم ساخت یک زندگی موفق و شاد است. ندای درونی‌ من با شیوه‌ای که افکار، ایده‌ها و اعمال من هدایت می‌شدند خلاق‌تر و هوشمندانه‌تر می‌شد. من متوجه بینش جدید خود درمورد نحوه پیشرفت افراد و چند مولفه ناپیدا که اغلب مردم بدان فکر نمی‌کردند، شدم.

در ادامه ۴ مولفه دیگر را برای رشد فردی که کمتر به آن‌ها توجه می‌شود، درکنار تعیین اهداف و پیاده ساختن آن‌ها آورده‌ام که از نظر من مهم هستند.

بیشتر بخوانید: کتاب ” دستیابی به اهداف ” نوشته دارن هاردی

۱. درست فکر کردن را بیاموزید

یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای رشد فردی که اکثر افراد آن را ندارند، اندیشیدن است. اما چگونه بهتر تفکر کنیم و عملکرد ذهن خودمان را بهبود ببخشیم؟ توانایی خدادادی‌ ما برای فکر کردن یک ابزاری است که ما را از حیوانات متمایز می‌سازد.

شاید اینجا بنشینید و درحالی‌که سرتان را می‌خارانید، فکر کنید که ” این آقا از چه چیزی حرف می‌زند؟ فکر کردن به چیزی چه ارتباطی با خود بهسازی دارد؟ خب هرکسی فکر می‌کند.”

متاسفانه اکثر مردم تفکر ندارند. آن‌ها درمورد خودشان نمی‌اندیشند. ذهن آن‌ها مانند خلبان خودکار به نظرات دیگران توجه دارد و آن‌ها از روی نادانی تصورشان این است که این شیوه درست است. فکر کردن ابزاری است که باعث می‌شود هرچیزی در زندگی‌تان اتفاق بیفتد.

این یک عمل ذهنی است  که در حال حاضر آنچه را در زندگی‌تان می‌بینید و جذب می‌کنید، کنترل می‌کند. قدرت تفکر، مسیر ساز زندگی و پیشامدها است.

همه چیز از ذهن شروع می‌شود و آنچه می‌خواهی را ابتدا در ذهنت تجسم کن. اگر نحوه تفکر به شیوه‌ای را که قصد دارید فکر کنید، درک نمی‌کنید، شما کل زندگی‌تان را کنترل نکرده‌اید. شما به طور جدی قادر به جداسازی آنچه که دل‌تان می‌خواهد و آنچه که خود می‌خواهید، نیستید.

شما قادر هستید تا اهدافی را که به شما نشان می‌دهند که واقعا چه می‌خواهید و به تنهایی آن‌ها را انجام ‌دهید، مشخص سازید.

۲. خلاقیت را در خود پرورش دهید

برای دست‌یابی به رشد فردی و به وجود آوردن تغییری که می‌خواهید در زندگی‌تان شکل دهید، یادگیری نحوه تفکر به تنهایی کافی نباشد. وقتی نحوه تفکر را یاد گرفتید به باور من گام بعدی تفکر خلاقانه است. صرفا فکر کردن و اندیشه را به ذهن وارد ساختن کافی نیست. خلاقیت چیست و چگونه بر آگاهی و رشد ذهن تاثیر می‌گذارد؟

فکر خلاقانه این است که زمانی‌که عمل ساده‌ اندیشیدن را انجام می‌دهید و به آن شکل می‌دهید، تفکر خود را به شیوه دلخواه خودتان طراحی کنید و بسازید. که این شیوه به طور خودکار شما را متعالی می‌سازد و دیدگاهی واقعی نسبت به خودتان را می‌دهد که دیگران برای‌تان ارزش قائل شوند.

خلاقیت در افکار شماست که باعث می‌شود زندگی‌تان ارزش وجودی بگیرد چراکه آن‌ها نمایانگر افکار شما هستند که بازتابی از شما هستند.

شما می‌خواهید افکارتان چه کاری در زندگی برای‌تان انجام دهند؟ چه تلاشی برای پیشرفت می‌کنید؟ می‌خواهید زندگی‌تان بر صفحه‌ ذهن‌تان چطور به نظر برسد؟ چه نوع دیدگاهی را می‌خواهید عملی سازید؟ تنها تفکر کافی نیست بلکه شما به تفکر هدفمند که اندیشیدن خلاقانه نامیده می‌شود نیاز دارید.

۳. هنرمند زندگی‌تان باشید

تفکر و رشد فردی - هنرمند زندگی‌تان باشید

وقتی برای اولین بار کلمه هنرمند به گوش‌تان می‌خورد شاید فکر کنید که هنرمند فردی است که نقاشی می‌کشد، رنگ‌آمیزی می‌کند، تندیس می‌سازد و یا عکس‌های حرفه‌ای می‌گیرد. ما این موضوع را در نظر داریم که همگی هنرمندیم؛ هنرمند زندگی خودمان. زندگی‌مان بوم نقاشی است، ما نقاش آن هستیم و تفکر ما رنگ و قلم‌مو هستند.

شما چه چیزی را با قلم‌مو و رنگ بر بوم نقاشی رنگ‌آمیزی می‌کنید؟

استاد احمد محمدی

فقط خودت در قبال زندگی‌ات مسئول هستی، نه جامعه، نه خانواده، نه دیگران، فقط خودت!

استاد احمد محمدی

خودتان را هنرمند زندگی بدانید. زندگی خودتان را دنبال کنید، زندگی خودتان را بسازید. قبل از اینکه به نتایج دست یابید، در وهله‌ی نخست باید راجع به آن‌ها تفکر کنید و در ذهن‌تان آن‌ها را طراحی کنید. ذهن شما، اندیشیدن و تفکر خلاقانه عین کارگاهی هستند که در آن زندگی‌مان شکل می‌گیرد.

۴. برای آنچه که به دست می‌آورید تفکر و کار کنید

همان‌طور که درمورد ایده‌ها خلاقانه می‌اندیشید، یعنی درمورد ایده‌های‌ خود تفکر عمیق دارید و کار می‌کنید، درواقع شما اثری را که می‌خواهید ایجاد می‌کنید. اکثر افراد فکر می‌کنند تنها به این دلیل که ایده‌های الهام‌بخش،‌ خلاق و مثبت را تصور می‌کنند به اندازه کافی خوب خواهد بود.

این‌گونه نیست. شما مجبور هستید زندگی کنید، نفس بکشید، بخوابید، بخورید و به فردی دارای این ایده‌ها تبدیل شوید. برای رشد فردی این‌ها را به کار برید.

در هرجایی هستید، شروع کنید. چگونه از ایده‌های جدید راهکار‌های خلاقانه بسازیم؟ درمورد شروع ایده‌هایی که تجربه زندگی‌تان را به چیزی تبدیل می‌کنند که واقعا نمایانگر ارزش‌ها و باورهای خودتان است، خلاقانه بیندیشید.

تعدادی از مولفه‌های ناپیدای رشد فردی در اینجا بیان شد. اگر شما مدام روی خودتان کار کنید و درحالی‌که در فهم این مولفه‌ها مشارکت کنید، یکی به دیگری منجر می‌شود و می‌بینید که به اهداف‌تان رسیده‌اید.

نکته آخر

از مهمترین فاکتور‌هایی که  داشتن آن‌ها باعث موفقیت می‌شوند می‌توان به رشد و پیشرفت اشاره کرد. دقیقا مانند یک گیاه که تا وقتی رشد می‌کند و برگ‌های تازه روی ساقه‌هایش می ‌روید، زنده است؛ شما نیز تا وقتی در حال پیشرفت و حرکت هستید احتمال موفق شدن دارید.

اما رشد فردی فقط به معنی افزایش حقوق، ارتقای شغلی یا خریدن ماشین جدید و یا همان‌طور که گفته شد به معنی رسیدن به اهداف نیست.

برای تبدیل شدن به یک فرد موفق شما نیاز دارید در همه ابعاد به یک رشد فردی نسبی دست یابید. نحوه نگرش شما به زندگی باید تغییر کند تا دید وسیع‌تری به راهی که در پیش دارید پیدا کنید. در واقع شما باید به تغییر عادت کنید. ولی مراقب باشید. به همان اندازه که هر تغییر مثبت شما را یک قدم به موفقیت نزدیک می‌کند تغییرات منفی نیز شما را از آن دور می‌کنند.

با آکادمی بازار همراه شوید تا شما را با باید‌ها و نبایدهای راه موفقیت و پیشرفت آشنا کند. با استفاده از بسته آموزشی : «موفقیت دست یافتنی است» و یادگیری مهارت‌های مورد نیازتان ده‌ها قدم به مقصدتان نزدیک‌تر شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *