5 سوالی که باید پیش از اتخاذ هر تصمیمی از خودتان بپرسید

5 سوال مهم پیش از اتخاذ تصمیم
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که ارزو می کنند فرایند تصمیم گیری برایشان همچون انتخاب از میان دو گزینه ی مشخصا “خوب و بد” یا “درست و غلط” ساده و آسان بود؟ در چنین شرایطی، ظرف یک دقیقه می توانستید تصمیم بگیرید و بدون هیچ دغدغه و تردیدی نسبت به عواقب تصمیمتان، به پیش بروید.

متاسفانه، اکثر مدیران با چنین شرایط ایده آلی مواجه نیستند. غالب تصمیماتی که مدیران اتخاذ می کنند، از تعیین اهداف استراتژیک شرکت گرفته تا کنار آمدن با عضوی از تیم که ساز مخالف می زند، از ماهیت پیچیده ای برخوردارند. هیچ مرز مشخصی وجود ندارد؛ سیاه و سفیدی در کار نیست؛ همه چیز خاکستری است.

تصمیم گیری در چنین شرایط بدون مرزی، وظیفه ی اصلی مدیران است و هرچه بهتر بتوانید این کار را انجام دهید، حرفه ای تر عمل کرده اید و احساس بهتری در قبال کارتان خواهید داشت.

جو باداراکو، استاد دانشگاه هاروارد، سال های زیادی را صرف کمک به مدیران جهت اتخاذ بهترین تصمیم کرده است و اخیرا کتاب جدیدش در این زمینه، بنام “مدیریت در شرایط خاکستری؛ 5 سوالی که همیشه باید برای حل دشوارترین مسائل کاری از خود بپرسید” را چاپ کرده است.

این 5 سوال بر پایه ی اصول انسانی استوارند که خود ریشه در جنبش دوره رنسانس دارد که در آن پیشرفت های علمی و پژوهشی کلاسیک قدیمی مورد تقدیر قرار می گرفتند. انسانیت، به توانایی های و غرایز بشر ارج می نهد که به نوبه خود، این روش را در دوره ماشینی امروز، جذاب ،کارا و منحصر به فرد می سازد.

تم و موضوع اصلی کتاب باداراکو بر نواحی خاکستری در محل کار که تحت نظارت مدیر بوده اما توسط یک فرد با رعایت ویژگی های انسانی و اصول انسانیت مدیریت می شوند، متمرکز است. به این ترتیب، شما به عنوان مدیر، کارتان را با گردآوری و ارزیابی بهترین اطلاعات شروع می کنید و نظر کارشناسان و افراد با تجربه را در این حیطه جویا می شوید.

“به عبارت دیگر، شما نهایت تلاشتان را می کنید تا درباره آن مشکل، بیاموزید و بهترین راهکار را بیابید. مطمئن باشید با این شیوه، شما و تیمتان به نتایج خارق العاده ای خواهید رسید.”

با این حال، اگر بعد از این مرحله، هنوز هم نتوان تصمیم گیری کرد، مجددا از قالب مدیر، به قالب انسان در می آیید و نظرتان را بیان می کنید. در اینجا، بهتر است سراغ آن 5 سوال بیان شده در کتاب بروید.

سوال اول: عواقب این کار چیست؟ منظور اینست که گزینه های مختلف موجود چه تاثیری بر شما و اعضای تیمتان، بر شرکتتان و حتی بر صنعتی که در آن فعالید، می گذارند؟ هدف اینست که بتوانید تصویر بزرگ تری را ببنید و خودتان را محدود نکنید. البته این سوال به تنهایی جوابگوی شما نخواهد بود. اجازه دهید مثالی بزنم: تصور کنید که 3 مامور به سراغ شما آمده اند و به شما می گویند 6 نفر در بیمارستانی نیازمند اهدای عضو هستند. شما هم یکی از افراد مناسب برای تمامی انها می باشید؛ به همین دلیل آنها به سراغ شما آمده اند؛ شما قرار است جانتان را برای نجات آن 6 نفر بدهید.

تصمیمات مبتنی بر وجدان و اخلاقیات

وقتی که شما صرفا به نتایج و عواقب تصمیماتتان می اندیشید، ممکن است این درخواست، کاملا منطقی به نظر بیاید و راه حل پیشنهادی هم، درقبال بزرگی مساله، درست به نظر برسد. اما، شما می دانید که از جوانب بسیاری ، به این سوال اشکال وارد است.

سوال دوم: وظایف اصلی من در چنین شرایطی چیست؟ این سوال، پای وجدان شما را به مقوله تصمیم گیری باز می کند.

سوال سوم: چه راه حلی در دنیای امروز و با شرایط فعلی، مناسب است؟ وقت عمل است؛ تصمیمتان را به لحاظ عملیاتی بودن بررسی کنید.

سوال چهارم: ما کی هستیم؟ چه توانایی هایی داریم؟ این سوال باعث می شود ما به مشکل، از نقطه نظر سازمانی نگاه کنیم.

سوال پنجم: من به شخصه، چه نتیجه ای را می توانم بپذیرم و با آن زندگی کنم؟ در اینجاست که شما قدمی به عقب بر می دارید و به صدای درونتان گوش می دهید تا کاری که قصد انجامش را دارید، برای بار اخر بررسی کنید و به لحاظ اخلاقی، با خودتان به یک توافق برسید.

زندگی ما تحت تأثیر تصمیم هایمان قرار دارد و جهت آن به سوی موفقیت یا شکست به وسیله ی تصمیم گیری ها و انتخاب های خود ما تعیین می گردد. بسیار مهم است که به هنگام تصمیم گیری هدف های خود را در نظر بگیریم و سؤالاتی که در مقاله ی فوق اشاره شد را از خود بپرسیم تا بتوانیم تصمیم گیری های مناسب و هم جهت با اهداف خود داشته باشیم. 

تصمیم گیری مناسب و انتخاب درست یک مهارت یاد گرفتنی است که انسان های موفق آن را آموخته اند و از این رو توانسته اند موفقیت را برای زندگی خود انتخاب نمایند. از آنجا که آکادمی بازار در تلاش است تا شیوه ی تفکر و الگوهای رفتاری انسان های موفق را به همگان بیاموزد، در آینده ای نزدیک سمیناری شاد و انگیزشی به نام «سمینار موفقیت» برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های مورد نیاز برای موفقیت و محقق ساختن رویاهایمان را به ما تدریس خواهند نمود. می توانید برای شناخت افراد موفق و الگو برداری از آنان با مراجعه به لینک زیر، در این سمینار شاد و انگیزشی شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments