فن بیان / ارتباطات / مذاکرهمقالات

یادگیری مهارت های فن بیان و تاثیر مهم آن بر قدرت بازاریابی شما

مهارت های ارتباطی و فن بیان در هر کسب و کاری اهمیت بسیار زیادی دارد. اما در برخی از مشاغل ضرورت استفاده از این مهارت ها کمی بیشتر احساس می شود. به عنوان مثال در شغلی مانند بازاریابی نیاز به داشتن مهارت های فن بیان افزایش می یابد. همچنین فن بیان در موفقیت بازاریابی به خصوص بازاریابی های آنلاین و حضوری نقش بسزایی دارد. شما برای موفقیت در بازاریابی و کسب وکار، باید مهارت های فن بیان خود را تقویت کنید. در این مقاله شما می توانید با مهارت های فن بیان آشنا شوید:

1-اهمیت فن بیان در بازاریابی

توانایی صحبت کردن با مخاطبان برای موفقیت بسیار مهم است و البته خوب حرف زدن می‌تواند احترام و توجه دیگران را جلب کند. یکی از بهترین مهارت‌ها، توانایی در خوب فکر کردن و بیان واضح پیام و انتقال آن است. این مهارت از مهم ترین مهارت ها در پیشرفت هرفردی می باشد. شما برای این که فن بیان خوبی داشته باشید در ابتدا باید اعتماد بنفس خود را بالا ببرید. اما تنها داشتن اعتماد بنفس کافی نیست و دلایل مهمتری برای یادگیری فن بیان وجود دارد. هر چه بهتر  حرف بزنید خودتان را بیشتر از قبل دوست خواهید داشت. شما به عنوان یک بازاریاب اگر بتوانید یک حس خوب در مخاطب خود ایجاد کنید، حتی در شرایط بد اقتصادی می توانید از رقبای خود پیشی بگیرید.

2- تاثیر صدای واضح در فن بیان

بسیاری از فروشنده ها در موقع حرف زدن با مشتری بگونه ای صحبت می کنند که مشتری متوجه صحبت آنها نمی شود. از جمله مشکلات عمده ای که در صحبت کردن دیده می شود شامل تند حرف زدن، لهجه داشتن، بریده بریده شدن برخی از حروف و کلمات است. از راه حل های مهم برای برطرف کردن این مشکل ضبط صدا و گوش دادن به صحبت های خودتان و حذف کردن مواردی که مشکل ساز است. راه حل دیگری که برای این موضوع درنظر گرفته می شود باید چیزی با ارتفاع 1.5 تا 2 سانت مانن هسته خرما در بین دندان های جلوی خود بگذارید و با صدای بلند متنی را بخوانید، این کار به ادای کلمات کمک می کند و به مرور صدای شما واضح تر می شود.

 3-تاثیر سرعت کلام در فن بیان

برخی از افراد بسیار آرام و برخی بسیر تند حرف می زنند. در فروشندگی سرعت صحبت ما بستگی به سرعت صحبت مشتری دارد، یعنی اگر مشتری تند حرف می زند ما هم باید تند حرف بزنیم و اگر آرام صحبت می کند ماهم با آرامش و آرام صحبت کنیم. رعایت کردن این امر می تواند اعتماد را بین مشتری و فروشنده ایجاد کند.

هفت گام مهم و کلیدی برای برنامه‌ریزی فروش
بخوانید

4-برای فن بیان شما باید قوی و با اعتماد به‌ نفس صحبت کنید

اگر در هنگام صحبت کردن اعتماد به نفس نداشته باشید متأسفانه کسی به ادامه ی سخنرانی شما گوش نمیدهد. نداشتن اعتماد به‌ نفس می تواند به فن بیان لطمه جدی بزند، مخصوصا به صدای خودتان، حس کنید حرفی که می‌زنید متعلق به خود شماست. با تمام اعتماد به‌ نفس حرف بزنید. اندکی تردید باعث می شود سخنرانی شما با شکست مواجه شود پس تمام تلاش خود را کنید تا اعتماد به نفس خود را تا انتها حفظ کنید.

استاد احمد محمدی

5- تاثیر زیروبم صدا در فن بیان

ازآواهایی استفاده  کنید که موجب برقراری ارتباطات بهتر با مخاطب شود. می توانید بهترین اوج صدای‌ خود را با گفتن (آها) همان عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست بیان می کنید، پیدا کنید. اوج صدای شما باید در هنگام حرف زدن با «آ» همخوانی داشته باشد.

6- نکات زیر را در فن بیان رعایت کنید

_ رفع اشتباهات فن بیان

_بهبود مهارت فن بیان

راه پیشرفت را با تصحیح اشتباهاتی که به وجود می آورید، شروع کنید. شاید بتوان گفت اصلاح تنها دو مورد از این اشتباهات، باعث بهبود بخش زیادی از مهارت های مکالمه و فن بیان می شود. شما وقتی که چند بار تمرینات را انجام می دهید و روی رفع اشتباهات خود تمرکز می کنید، بهبود را خواهید دید.

7-سرتان را بالا بگیرید تا فن بیان شما قوی شود

شما باید در هنگام صحبت کردن با مشتریان ارتباط چشمی خود را حفظ کنید. نگاه به اطراف نشان دهنده این است که یا اعتماد به نفس کافی در فن بیان ندارید یا اینکه در حال دروغ گفتن هستید.

 8-برای سخنرانی و فن بیان تمرین کنید

برای تقویت قدرت در سخنرانی باید تمرین کنید. بهترین هنرمندان دوبله می‌توانند هزاران کلمه را بدون گفتن حتی یک اشتباه بیان کنند، اما برای کسب این مهارت، سال‌ها زمان لازم است. تمرین موجب از بین بردن نقص ها می شود و دوبلور ها از این راه به موفقیت می‌رسند. با تمرین کردن مداوم زود راه می‌افتید و گفتارتان پیوسته و بدون خطا می‌شود. در این صورت در وقتتان صرفه‌جویی، در کار خود پیشرفت و از مهارت خود سود کسب می‌کنید و قدرت کلامتان را ارتقا می دهید.

با استفاده از این 5 ابزار علمی در هر شرایطی انگیزه بالایی خواهید داشت
بخوانید

_مهارت های غیر کلامی

در کنار مهارت های کلامی، مهارت های غیر کلامی مانند زبان بدن می تواند به موفقیت شما در بازاریابی کمک کند. تماس چشمی و زبان بدن می تواند پیام های مهم را به مخاطبین شما انتقال دهد. گوش دادن به صحبت های مشتری به اندازه مهارت های فن بیان دارای اهمیت است. نحوه ایستادن و یا نشستن شما بسیار تاثیر گذار است. صاف ایستادن یا نشستن به شما این امکان را می دهد تا به خوبی نفس بکشید و قدرت نفوذ صدایتان افزایش پیدا کند.

 

اهمیت داشتن مهارت فن بیان در امر فروشندگی و بازاریابی غیر قابل انکار است. این نحوه حرف زدن و ارتباط برقرار کردن شما با مشتری است که او را مطمئن به خرید از شما و همچنین او را تبدیل به مشتری دائمی شما می کند. شما با داشتن فن بیان مناسب می توانید در ذهن مخاطب نفوذ کنید و توجه او را جلب کنید. بنابراین برای اینکه بتوانید بازاریاب یا فروشنده ای موفق باشید باید مهارت های فن بیان را یاد بگیرید و تمرین کنید.

آکادمی بازار با برگزاری سمینارهایی در رابطه با علم فروش و بازاریابی، با تدریس استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه بازاریابی و کسب و کار، مهارت های کاربردی و مفید مورد نیاز برای پیشرفت و موفقیت در کسب و کارتان را به شما ارائه می کند. شما برای استفاده از آموزه های استاد یا شرکت در کلاس های آموزشی می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید.

سمینار بزرگ موفقیت_استاد احمد محمدی


به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

دوره آموزشی تکنیک‌های ویزیتوری و فروش حرفه‌ای برگزار شد
دوره آموزشی تحقیقات بازاریابی برای تیم فروش شرکت همراه اول برگزار شد
دوره ( فیلم ) آموزشی «ارتباط بین فرهنگی» هنجاری جدید و چالش برانگیز
هفت گام مهم و کلیدی برای برنامه‌ریزی فروش
خلاصه کتاب «ستاره بازاریابی شبکه ای شوید» نوشته سارا رابینز
برچسب ها

ندا تفضلی

کارشناس برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران هستم. علاقه زیادی به یادگیری اصول موفقیت در زمینه های مختلف دارم و مایل هستم آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

    1. سلام، علی جان هیچگاه منتظر نباش تا دیگران برای تو دست به کار شوند، چنین چیزی غیر ممکن است، تلاش کن و از شکست نترس.

  1. من واقعا هیچ استعدادی ندارم! چیکار کنم؟ فقط بلدم گند بزنم به زندگیم…

    1. سلام، دوست عزیز مطمئن باشید خداوند هیچ موجودی را بی استعداد خلق نکرده، شما باید ابتدا به خودشناسی درست از خودتان برسید، البته دور از ناامیدی و یاس.

  2. سلام، ممنون از ویدئوی خوبتون، من همیشه ویدئوهاتون رو دنبال میکنم. لطفا در مورد اینکه چطور بعد از شکست دوباره انگیزه شروع داشته باشیم هم ویدئو و پادکست بذارین. ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن