مقالاتموفقیت / انگیزشی

چگونه به قول و قرارهای خود پایبند بمانیم؟

پس از این که دریافتید از زندگی چه می خواهید و اهدافتان را روی کاغذ آوردید و برنامه و نقشه راهتان را مشخص کردید، باید قدم به قدم آن را اجرا کنید. خب؛ برنامه روی کاغذ که به خودی خود ما را به جایی نخواهد رساند. اما برای اینکه بتوانید آن را پیاده سازید، باید به خودتان قول بدهید.

بله، درست حدس زدید؛ اکنون،‌ نوبت تعهد است؛ این که به خودتان قول بدهید تا رسیدن به نتیجه نهایی، به تلاشتان ادامه دهید. درست است که در مسیرتان، پستی و بلندی های زیادی وجود خواهد داشت و شما را هر از چند گاهی به زمین خواهند زد، اما اینکه تصمیم بگیرید به قولی که به خودتان داده اید، وفادار بمانید یا نه، سرنوشتتان را رقم خواهد زد.

البته همین جا باید به شما یادآوری کنم که پایبند ماندن به قول، آن هم قولی که به خودتان داده اید و کسی جز خودتان از آن مطلع نیست، شاید برای خیلی از ماها به این راحتی ها هم نباشد. وقتی تصمیم می گیرید که از وزنتان کم کنید، اگر یواشکی به دور از چشم کسی، یک تکه کیک بخورید، مگر چه اتفاقی می افتد؟ آسمان که به زمین نمی آید! می آید؟

در همین مسیر، ممکن است عده ای سعی کنند شما را از رسیدن به هدفتان باز دارند؛ همانطور که می دانید، هر کسی از دریچه نگاه خودش به دنیای اطراف و دیگران نگاه می کند؛ دیگران، تصویری از ما در ذهن خود دارند و اصولا سعی می کنند علی رغم تلاش ما در ایجاد تغییر، ما را در همان تصویر و کلیشه قدیمی نگه دارند. شاید شما هم این جمله ها را شنیده باشید:‌

  • خیلی از افراد سعی کرده اند به هدف خود برسند اما موفق نشده اند؛
  • همه می خواهند وزن کم کنند، اگر به این راحتی ها بود که…
  • خوب است نگاهی به خانواده و پیشینه ات بیندازی، آن وقت متوجه می شوی که لقمه خیلی بزرگی برداشته ای.

How to stick to our promises?

خوب به خاطر دارم میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا در خاطره ای از گذشته اش، در رابطه با اهداف والایش من جمله تصمیم اش به پذیرفته شدن در یک دانشگاه درجه یک (به عنوان اولین نفری که درخاندانش به دانشگاه می رود) به این مورد اشاره می کند؛ وی می گفت “اطرافیانم دوست داشتند من کماکان همان دختری که آنها در ذهن خود به تصویر کشیده بودند، بمانم؛ رفتار و گفتار آنها آنقدر ادامه پیدا کرد که روزی به خودم گفتم شاید من هدف بسیار بزرگی را برای خودم تعیین کرده ام؛ شاید این افراد راست می گویند؛ شاید من باید به همینی که هستم قانع باشم”

۷ عادتی که افراد موفق از آن دوری می کنند(1)
بخوانید

وقتی که با این صحبت ها روبرو شدید، تنها کاری که باید بکنید این است که لبخند بزنید و از کنار این افراد عبور کنید؛ یادتان باشد تنها راه برای شکست، تلاش برای راضی نگه داشتن همگان است. ما به این دنیا امده ایم تا اهداف خودمان را جامه عمل بپوشانیم و نکته ای که باید مد نظر قرار دهیم اینست که در مسیرمان به سوی موفقیت، به دیگران آسیبی نرسانیم. اما بدانید که ما مسئول رضایت خاطر دیگران نیستیم. باید قول و تعهد خودتان را به خودتان یادآوری کنید.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

در این حین، باید به خودتان یک قول دیگر هم بدهید؛ قول دهید در هر کاری که انجام می دهید، حال می خواهد درس خواندن باشد، نوشتن یک مقاله، آماده کردن شام، یا شرکت در مسابقه دو ماراتن،‌ بهترین باشید. در ادامه خاطراتش، میشل اوباما می گوید *هر نوشته ای که می یافتم را می خواندم، من تصمیم داشتم در هرکاری بهترین باشم*. خودتان را به کیفیت عالی در همه چیز عادت دهید؛ به کمتر از آن راضی نشوید؛ هر کاری که انجام می دهید، باید بهترین کار در نوع خودش باشد و در آن زمان، از آن بهترش را نتوانید انجام دهید.

برایان تریسی در کتاب فوق العاده اش –فرمول نابغه ها- می گوید بیایید خودمان را متعهد کنیم که هر روز یک درصد بهتر از روز قبل باشیم. در صورت تداوم این روند، بعد از گذشت یک سال، ما ۳۶۵٪ بهتر خواهیم بود. به این ترتیب، به طریقی ناملموس، زندگی مان را دگرگون خواهیم کرد. جادوی اثر مرکب را هیچ وقت دست کم نگیرید.

به قول هایی که به خودتان داده اید، متعهد بمانید. خواهید دید که با همین یک قدم، تبدیل به فرد جدیدی خواهید شد و نگرشتان نسبت به خود، دیگران و دنیای اطرافتان تغییر خواهید کرد و خیلی زود، شاهد موفقیت را در آغوش خواهید کشید.

رازهای تبدیل شدن رویاهایتان به واقعیت
بخوانید

همه ما رویاها، ایده ها و هدف هایی در ذهن خود داریم، و بسیاری از ما برای انجامشان برنامه ریزی میکنیم به خودمان قول می دهیم که طبق برنامه پیش برویم. اگر به قول خود عمل

زندگی اتفاق می افتد و اهداف و برنامه ریزی هایمان جریان پیدا می کنند، اما وقتی تبدیل به اتفاق عادی می شوند و قدرت قول هایی که داده ایم و عهدهایی که با خود بسته ایم کم می شود، آن وقت است که باید نگاهی به خودمان بیندازیم. زمانی که مدام زیر قول های خود می زنیم، ذهن ناخودآگاه نسبت به ما بی اعتماد می شود. ذهن ناخودآگاه می داند که بعد از آن همه زیر قول زدن ها و متوقف کردن برنامه و دست برداشتن از اهداف، ما دیگر قابل اعتماد نیستیم. اگر مدام به خودمان قول دهیم و به آن عمل نکنیم مثل این است که اصلاً قولی به خود نداده ایم.

بنابراین باید دوباره اعتماد ذهن ناخودآگاه را به خود جلب نمایید. می توانید همان طور که برایان تریسی گفته است، سعی کنید هرروز یک درصد نسبت به روز قبل خود بهتر شوید، یعنی به خود قول های کوچکی که توان انجامشان را دارید بدهید و بعد به قولتان عمل نمایید. این گونه به تدریج اعتماد ذهن ناخودآگاه را به خود جلب می کنید و بعدها می توانید کارهای بزرگتری انجام دهید. به همین سادگی! پیشنهاد می کنم جهت یادگیری تکنیک های ساده و تأثیرگذاری همچون تکنیک فوق، از استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت شرکت نمایید. جهت حضور در این سمینار کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن