چگونه بر ترس از قضاوت شدن توسط دیگران غلبه کنیم؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
ترس از قضاوت شدن
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا از قضاوت شدن توسط اطرافیان می‌ترسید؟ قضاوت چه تاثیری در عملکرد ما دارد؟ چگونه در مورد قضاوت دیگران کمترین اهمیت را بدهیم؟

ترس از قضاوت شدن

هیچ کسی دوست ندارد که نسبت به خود احساس ناخوشایندی، بی‌ارزشی و مفید نبودن را داشته باشد. برخی دوست دارند که همیشه مورد تایید دیگران باشند چراکه از قضاوت دیگران ترس دارند.

مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید، در هرصورت مردم به قضاوت شما می‌نشینند چه این کار را دوست داشته باشید چه نداشته باشید. اما نباید به این ترس اجازه بدهید که در شما رخنه کند و افسار زندگی‌تان را بر عهده بگیرد.

اگر نتوانید جلوی ترس خود را بگیرید، بر اساس نظر و حرف مردم درمورد شما نگرش‌تان را نسبت به خود تعیین می‌کنید. نمی‌توان مانع قضاو‌ت شد و شما نمی‌توانید آن را کنترل کنید. اما راه‌هایی وجود دارد که بتوانید بر آن تسلط داشته باشید. در ادامه به تعدادی از راه‌های غلبه بر ترس از قضاوت خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: با ترس از دست دادن چه کار کنیم؟

اولویت‌ خود را به درستی مشخص سازید

اگر تحت تاثیر قضا‌وت دیگران قرار می‌گیرید، این نشان می‌دهد که دیگران را مقدم بر خود می‌دانید. باید برای خودتان اولویت قائل شوید و اگر نظر دیگران را بسیار جدی می‌گیرید وقتش رسیده که از آن دست بکشید.

همه کاره‌ زندگی‌تان خودتان هستید و بهتر از هر کس دیگری خود را می‌شناسید و می‌دانید باید چه کنید، به نظر دیگران چه کار دارید؟ تا نتوانید توانایی‌های خود را باور کنید، هرگز نمی‌توانید خوب بودن خود را در هر کاری تصدیق کنید.

نظرات مهم را اولویت‌بندی کنید و از نظرات بی‌اهمیت چشم‌پوشی کنید. زمانی‌که این کار را انجام دهید، می‌توانید نقاط مثبت و منفی شخصیت‌تان را شناسایی کنید و عادت‌های منفی خود را کنترل کنید.

سعی کنید از قضاوت خودداری کنید

 اهمیتی ندارد که قضاوت امری اجتناب‌ناپذیر است. حداقل کاری که شما می‌توانید بکنید این است که کمتر خودتان و دیگران را  قضاوت کنید. حتی اگر دیگران را مورد قضاوت قرار می‌دهید به نوع لحن و گفتار خود توجه داشته باشید.

اگر شما دیگران را قضاوت می‌کنید حق ندارید انتظار داشته باشید که دیگران این رفتار را با شما نداشته باشند. یک راه موثر برای غلبه بر ترس از قضاوت دیگران این است که در وهله اول مهربان و دلسوز باشید. اگر این خصلت را داشته باشید می‌فهمید که وقتی فردی مورد قضاوت قرار می‌گیرد چه حس و حالی دارد.

بدین‌ترتیب به راحتی درمورد آن‌ها قضاوت نمی‌کنید. وقتی شما این‌گونه عمل کنید اطرافیان شما هم دلسوز و مهربان می‌شوند. هرچند که ما نمی‌توانیم جلوی افکار دیگران را بگیریم، قضاوت نکردن دیگران باعث می‌شود که دیگران هم کمتر درمورد ما قضاوت کنند.

دلخور شدن را کنار بگذارید

ترس از قضاوت

گاهی ما در مورد چیزهایی که به ما کوچک‌ترین ارتباطی ندارد قضاو‌ت می‌کنیم. همیشه شخصیت شما مورد قضاوت قرار نمی‌گیرد.

گاهی قضاوت شامل امور سطحی مثل نوع پوشش‌تان یا کاری که در همان لحظه دارید انجام می‌دهید، است.

وقتی به قضاوت دیگران توجه می‌کنید، این بدان معناست که نظر دیگران برای‌تان مهم است و با این کار عزت نفس خود را پایین می‌آورید. کمتر به قضا‌وت دیگران توجه کنید تا بر ترس از قضاوت غلبه کنید.

به توانایی‌های خود اعتماد کنید

وقتی از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی داشته باشید، به نظر و گفته دیگران نسبت به خودتان توجهی ندارید و به دیگران این اجازه را نمی‌دهید که شخصیت و علایق‌تان را از شما بگیرند.

ما همیشه نگرانیم که چگونه جلوی دیگران ظاهر شویم و سعی می‌کنیم خود واقعی‌مان را پنهان کنیم تا مورد قضاوت قرار نگیریم. در هرصورت مردم ما را قضاوت می‌کنند و اگر این شیوه را ادامه دهیم خودمان را گم خواهیم کرد.

معجزه دوره اعتماد به نفس و اعتماد به نفس کودکان  قویترین و کاربردی ترین محصولات برای تقویت و افزایش اعتماد

آگاهی از توانایی‌ها و ضعف‌های خود قضا‌وت دیگران را بی‌معنا می‌سازد. در برابر نظرات دیگران مقاومت کنید. وقتی با احساس‌تان نسبت به خود کنار آمدید، می‌توانید بدون هیچ ترس و فشاری به مشکلات بپردازید.

بیشتر بخوانید: تقویت اعتماد به نفس

مراقب نجوای انتقاد درونی باشید

گاهی نجوایی درونی داریم که با قضاوت شدن، احساس گناه را در ما ایجاد می‌کند. اگرچه گاهی نقد سازنده می‌تواند باعث حرکتی رو به جلو باشد، بعضی اوقات هم تردید یا ترسی دائمی را در ما به وجود می‌آورد. افکار منفی باعث می‌شوند که شما دچار ترس شوید و بازدهی شما را کم می‌کنند.

تنها زمانی‌که بتوانید افکار منفی را تحت کنترل خود درآورید، می‌توانید احساس‌تان را نسبت به خود بهتر کنید. وقتی ذهن‌تان را به سوی افکار مثبت و خوش‌بینانه سوق می‌دهید، هیچ قضاوتی از طرف خودتان یا دیگران شما را ناراحت نخواهد کرد.

قضاوت، اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل کنترل است. اما آنچه که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که از منفی‌گرایی خودداری کنیم و با دلسوزی و شفقت بیشتری به کار خود ادامه دهیم.

بیشتر بخوانید: شجاعت داشتن در زندگی تمام ترس‌هایتان را محو می‌کند

فواید قضاوت شدن

با توجه به مقاله فوق متوجه می‌شویم که هرکسی ترس از قضا‌وت را تجربه می‌کند، اما چاره کار در جلوگیری از آن نیست. با دنبال کردن برخی از این راه‌ها، می‌توانید تاثیر قضا‌وت را از بین ببرید. بنابراین این بار که مورد قضاوت کسی قرار گرفتید به تحلیل آن نپردازید.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
ترس از دست دادن

در عوض به این فکر کنید که قضاوت چه ارزشی و چه خوبی‌هایی برای شما دارد. اگر آن قضاوت، شما را متوجه ضعف ها‌و عیب‌های واقعی شما می‌سازد، آن نقد سازنده است و به فکر رفع عیوب خود و بهبود رفتار و شخصیت خود باشید.

ولی اگر آن قضاوت فقط عزت نفس شما را تضعیف می‌کند و شما را دچار ترس می‌سازد، تنها چاره‌اش عدم توجه به آن به روش‌های فوق و حفظ نمودن نگرش مثبت خود در همه‌ امور است. 

افزایش اعتماد به نفس باعث غلبه بر ترس از هرگونه قضا‌وت می‌شود. معجزه اعتماد به نفس می‌تواند در این راه به شما کمک کند.

22 پاسخ

 1. من تمام این ها هم به طوری میدانم و متوجه میشم که بخاطر وجود افکار منفی است و واقعیت ندارد ولی همچنان احساس ناخوشایند و دل اشوبی از قضاوتها و رویداد های اینده دارم .

  1. سلام مهبد عزیز
   شما باید علاوه براینکه افکار منفی رو از خودتون دور میکنید، افکار و انرژی مثبت رو به سمت خودتون جذب کنید در قبالش.
   شما میتونید برای شروع از مقاله: ترک اعتیاد از غم و ناراحتی و زندگی به سبک یک فرد مثبت اندیش بخوانید.

  1. سلام کاربر عزیز
   برای اطلاع از آخرین سمینار و دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید:
   پاسخگوی شما هستیم: 88993288، 66978520، 66418084-021

 2. اگه ادم بخواد به حرف مردم زندگی کنه که انگار پایه های زندگیشو رو اب ساخته زندگیش اصلا نمیتونه ثبات داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *