مقالاتموفقیت / انگیزشی

نتیجه‌ی مدیتیشن، سکوت ذهن و آرامش درونی است

افرادی که مدیتیشن می‌کنند تا حدی آرامش درونی را تجربه کرده‌اند. آرامش درونی نوعی از آرامش و سکوت درونی موقت و احساس سعادت است. این درخشش‌ آرامش درونی که در ابتدا برای چند ثانیه طول می‌کشد به تدریج عمیق‌تر و طولانی‌تر می‌شود. این مدت زمان امکان دارد از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. با گذشت زمان این لحظات نه تنها هنگام مدیتیشن بلکه در زندگی روزمره وقتی که مشغول کار هستید، نیز تجربه می‌شود. این آرامش درونی با کارتان تداخلی ندارد.

ممکن است به کار، مطالعه، ورزش، صحبت یا هر کار دیگری ادامه دهید و در عین حال سکوت و آرامش درونی داشته باشید. شما می‌توانید به هر کاری مشغول باشید و همزمان این آرامش را تجربه کنید. درحالی‌که از این تجربه لذت می‌برید احساس شادی و سرزندگی داشته باشید و هیچ تداخلی هم با کاری که می‌کنید، نداشته باشد و با آرامش و به نحو احسن بر کارتان مسلط شوید. در طول این تجربه مفهومی از آگاهی بسط یافته و عظمت و احساس سرحالی و سرزندگی وجود دارد. هیچ اندیشه‌ای از قبیل “من الان فکر نمی‌کنم.” یا “ذهنم هم‌اکنون آرام است.” وجود ندارد. شما فقط احساس آرامش و سرخوشی دارید و شخصیت خود و بودن را فراموش می‌کنید. این یک تجربه متعالی است که هنگامی‌که ذهن در آرامش و دور از استرس باشد، به وجود می‌آید. در این حالت کاملاً احساس هشیاری، سرحالی، سعادت و آرامش بدون افکار تنش‌زا دارید.

وقتی این تجربه را کسب می‌کنید دوست دارید که این آرامش درونی باقی بماند. اما وقتی که شروع به فکر کردن درمورد آن می‌کنید یا سعی دارید بر آن  تمرکز کنید، درواقع از آن حالت آرامش خارج شده‌اید.  اگر بخواهید بر آن تمرکز داشته باشید، درواقع از آن دور می‌شوید. این بدان علت است که وقتی به این تجربه فکر می‌کنید ذهن شما به عقب برمی‌گردد و به جهان خارج فکر می‌کنید و از این تجربه درونی دور می‌شوید.کاری که شما باید انجام دهید، در باقی ماندن در آرامش است نه فکر کردن به آن. هنگام آمدنش به آن خوش‌آمد بگویید و هنگام رفتنش آن را به خاطر بسپارید. شما هیچ کنترلی بر آن ندارید. وقتی که آماده‌اید آن هم وجود دارد. با گذشت زمان، هرچه بیشتر این تجربه را کسب می‌کنید، کنترل شما بر آن بیشتر می‌شود و آن را تا جایی که می‌خواهید می‌برید.

9 راهکار ساده برای اینکه مدیتیشن بهتری داشته باشید
بخوانید

inner peace is what you achieve by meditation

وقتی آرامش درونی را  تجربه کردید چه اتفاقی میفتد؟

زبان از گفتن چیستی این تجربه قاصر است. این حالت چیزی فراتر از حالت ذهنی است. این تجربه ذهن و جسم را آرام می‌کند و افکار بی‌معنا و غیرمفید را از ذهن دور می‌کند. با سخن گفتن تنها می‌توان درمورد مسیر این تجربه سخن گفت، فهم نزدیکی از آن ارائه داد و با تشبیه آن را توصیف کرد. در آغاز وقتی افکار برای چند ثانیه آرام می‌شوند، سکوت درونی کوتاه، نامنظم و گذرا است. اما هر چه توانایی شما برای سکوت نجواهای درونی ذهن رشد ‌کند، عمق، استمرار و تکرار این تجربه نیز بیشتر می‌شود.

این آرامش درونی می‌تواند به یک عادت و هشیاری معمولی روزانه تبدیل شود. آنگاه فرد می‌تواند در زندگی روزمره خود، در تعامل با دیگران، هنگام کار کردن با این حالت زندگی کند. همانطور که به مدیتیشن ادامه می‌دهید، آرامش به دست می‌آورید و بر ذهنتان تسلط دارید، آشفتگی‌های ذهنی‌تان کم می‌شود.  کم کم همانگونه که توانایی‌تان در آرامش ذهنی بیشتر می‌شود، سکوت درونی، شادی و سعادت را تجربه می‌کنید. دیگر آرامش ذهنی شما تنها درخشش‌های کوتاهی از سکوت درونی نیستند بلکه روز به روز بیشتر می‌شوند. در طول این تجربه شما اینجا هستید، در زمان حال زندگی می‌کنید و از آن آگاهی دارید.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

چه باید بکنید تا آرامش درونی را تجربه کنید؟

شما هر روز مدیتیشن را انجام دهید بدون اینکه بررسی کنید که آرامش دارید یا نه. این تجربه زمانی ‌حاصل می‌شود که ذهن آرام است و نجواهای درونی متوقف می‌شوند. اگر شما درمورد آرامش درونی فکر کنید درواقع شما در حال فکر کردن هستید که این کار شما را آشفته و چه بسا مضطرب می‌کند. در این حال شما به ذهنتان فرصت داشتن آرامش درونی را نمی‌دهید و بدین ترتیب سکوت درونی را نیز تجربه نمی‌کنید. همانطور که قبلاً  گفته شد بهترین کار این است که بر مدیتیشن تمرکز کنید، فکر کردن یا منتظر بودن برای  آرامش و سکوت درونی را کنار بگذارید. زمانی که ذهنتان آمادگی را پیدا کند، آن ظاهر می‌شود.

در دنیای شلوغ و پر تلاطم امروزی،  ما به اندازه ای در دنیای بیرون خود غرق شده ایم که گاهی درونمان را فراموش میکنیم.به همین دلیل هیچ مقدار از فضای ذهنی ما خالی نمی ماند تا صرف شکوفایی ذهنی و طرح ایده هایی شود که بتوانیم از آن ها برای رسیدن به موفقیت استفاده کنیم.  مشغله های کاری و مشکلات زندگی سبب شده تا انرژی ذهنی ما طی برطرف کردن آن ها به هدر برود. در واقع، این گرفتاری ها ما را در یک لوپ بی نهایت انداخته که تمام انرژی ما صرف پیمودن یک راه تکراری می شود که هیچ جای پیشرفتی برای ما ندارد. پس باید چکار کرد؟ آیا این مشکل حل شدنی است یا باید تسلیم شد؟ در جواب این سوال باید بگویم که از نظر تیم آکادمی بازار وقتی مشکلی وجود دارد پس حتما یک راه حل نیز برای آن طرح شده است. ما در آکادمی بازار راهکار هایی را در اختیار شما قرار می دهیم که می توانید با استفاده از آن ها نه تنها افکارتان را در کنترل خود درآورید بلکه قادر خواهید بود با یکسو کردن آن ها در راستای رسیدن به اهدافتان نیز قدم بردارید. برای قدم اول می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید :

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
اهمیت حفظ تعادل میان کار و زندگی شخصی
بخوانید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

نقل‌ قول‌ هایی از کتاب آرامش درونی در زندگی روزمره
چگونه به آرامش ذهنی و تمرکز بالا دست پیدا کنیم؟
9 راهکار ساده برای اینکه مدیتیشن بهتری داشته باشید
آشنایی با فواید جادویی مدیتیشن و تاثیر آن بر زندگی افراد
چگونه در طوفان مشکلات و دغدغه ها، آرامش درونی مان را حفظ کنیم
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + سه =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن