مقالاتموفقیت / انگیزشی

بر طرف کردن احساس کمرویی

احساس خجالت و کمرویی از جمله مواردی است که می تواند همانند مانعی جلوی رشد و پیشرفت شما را بگیرد. احساس کمرویی در افراد مختلف می تواند به شکل های گوناگونی نمود پیدا کند. توجه داشته باشیم که این احساس یک حس طبیعی و نرمال است که در افراد زیادی در جهان در موقعیت های مختلف رخ می دهد. سرکوب کردن احساس خجالت از جمله مواردی است که می تواند تبعات نا مناسبی را برای افراد داشته باشد. برای کنترل این حس و بهبود آن روش ها و راهکار های متعددی ارائه می شود. در این مقاله در مورد روش های بر طرف کردن کمرویی صحبت می شود.

شناخت عوامل اصلی بروز کمرویی

همواره پیدا کردن ریشه احساسات مختلف می تواند به رفع و رجوع کردن آن ها کمک زیادی بکند. کنترل این حس در مجموع می تواند موجب رشد فکری و تقویت مسائل اجتماعی افراد شود. کمرویی احساسی که در واقعیت به معنای درون گرا بودن افراد نیست بلکه گاهی نیز می تواند برای افراد برون گرا نیز پیش بیاید. موضوع جالب در این زمینه آن است که نیمی از مردم جهان افرادی خجالتی هستند. یعنی این احساس مختص افراد خاص یا درونگرا نیست بلکه تمامی افراد را شامل می شود.

استاد احمد محمدی

در برخی موارد پیش می آید که افراد تنها به خاطر داشتن یک تصویر منفی از رفتار خود به صورت بی رحمانه خود را سرزنش می کنند. در این مواقع باید توجه کرد که این حس خجالت نیست که موجب آزار شما می شود بلکه منفی گرایی شما از نحوه برخورد خود باعث این موضوع می شود. برای رفع این مشکل سعی کنید همواره روی نکات مثبت رفتاری خود تاکید کنید.

6 استراتژی طلائی برای حفظ انگیزه در همه شرایط
بخوانید

انسان ها در اجتماع با توجه به اینکه تمرکز بیشتری روی رفتار های شخصی خود دارند، بیشتر از هر فرد دیگری رفتار خود را مورد انتقاد قرار می دهند. پایین آوردن سطح توقعات و دوری از کمال گرایی کمک زیادی به رشد فکری افراد می کند.

لیست مسائلی که موجب خجالت شما می شود را تهیه کنید

از جمله راهکار هایی که می تواند به رفع کمرویی شما کمک زیادی بکند. موقعیت هایی که در آن احساس خجالت و کمرویی به سراغ شما می آید را لیست کنید. در این لیست سعی کنید عوامل اصلی احساس خجالت و کمرویی را برای خود تعیین کنید و راهکار هایی نیز برای رفع هر کدام تعیین کنید. این مورد می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما نیز کمک کند و باعث افزایش توانایی ایجاد ارتباط شما شود. افزایش اعتماد به نفس از جمله مواردی است که به رفع کمرویی افراد کمک زیادی می کند.

از قضاوت دیگران در مورد تغییر رفتارتان نهراسید. این موضوع به مرور زمان می تواند حل شده و افراد نیز به شخصیت های مختلف اطراف خود احترام بیشتری می گذارند.

در مکالمات به صحبت های طرف مقابل دقت کنید

یکی از روش های مناسب برای تقویت روابط اجتماعی و همچنین برطرف کردن احساس کمرویی توانایی ارتباط کلامی است. ایجاد یک گفتگو مناسب و مشترک می تواند تاثیر زیادی بر روی رشد ارتباطات اجتماعی افراد بکند. توجه به راهکار های افزایش مهارت های ارتباط اجتماعی تاثیر مستقیمی بر روی رفع کمرویی دارد. پرت بودن حواس شما در هنگام مکالمه با طرف مقابل می تواند تاثیر منفی بر روی روابط اجتماعی بین افراد بگذارد. در کنار این مهارت، ایجاد ارتباط چشمی مناسب و همچنین ارائه زبان بدن متناسب به گسترش روابط و رفع کمرویی کمک می کند. ارتباطاتی که برای هر دو طرف دارای تازگی و جذابیت باشد به هیچ عنوان افراد را خجالت زده نمی کند. پیش قدم بودن در ایجاد یک رابطه نیز در بلند مدت می تواند به رفع کمرویی و خجالت  افراد کمک کند.

تمرینات قانون جذب و نحوه انجام دادن آنها (قسمت اول)
بخوانید

روی نکات مثبت خود متمرکز شوید

همانطور که در قسمت های قبل به آن اشاره شد بسیاری از افراد خجالتی بر روی نکات منفی رفتاری و شخصیتی متمرکز می شوند. اما با تغییر این نگرش می توان، تغییر گسترده ای بر روی گرایش های رفتاری ایجاد کنیم. هر فردی از لحاظ شخصیتی دارای قسمت های مثبت و منفی شخصیتی است که در کنار یکدیگر تعریف کامل شخصیت ایجاد می شود. تمرکز بر روی نکات مثبت شخصیتی به افراد کمک می کند تا استعداد های خود را شکوفا کنند. خود را در جایگاه موفقیت تصور کنید و به سمت آن حرکت کنید.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

احساس خجالت زدگی را چگونه بر طرف کنیم ؟
روش های کاربردی درمان خجالت زدگی
روش های طلایی برای از بین بردن خجالت زدگی
کاربردی ترین روش ها برای رفع خجالت زدگی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن