مقالاتموفقیت / انگیزشی

میزان اهمیت اعتماد به نفس در زندگی روزمره

یکی از مسائل مهم در دنیای پر استرس امروزی، داشتن اعتماد به نفس جهت پیشبرد کار و زندگی است. روش ها و راهکار های مختلفی برای افزایش اعتماد به نفس افراد وجود دارد. افزایش اعتماد به نفس از طریق روش هایی که در مقالات گذشته به آن اشاره شده است، امکان پذیر می باشد. اما در مورد اهمیت اعتماد به نفس و میزان اثر گذاری آن در زندگی روزمره صحبت های زیادی شده است. این قسمت از ویژگی شخصیتی دارای اهمیت زیادی برای رشد شخصیتی است. در این مقاله به نکاتی در این مورد پرداخته می شود.

اهمیت اعتماد به نفس در چیست؟

در بسیاری از متون علمی تعریف اعتماد به نفس بدین صورت تفسیر شده است که انسان ها بتوانند نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی شناسایی کرده و ارزش های فردی خود را به دیگران منتقل کنیم. مفهوم غرور یا تواضع زیاد به هیچ عنوان ارتباطی با اعتماد به نفس و تعریف آن ندارد. در واقع اعتماد به نفس بالا می تواند یکی از خصوصیات شخصیتی افراد بوده که با استفاده از آن می توانند به درجات بالایی از علم و آگاهی برسند.

در مقالات قبلی در مورد تاثیر عملگرا بودن، خصوصیات ظاهری و نحوه ارتباط اجتماعی بر روی میزان اعتماد به نفس صحبت شده است. در واقع افراد با استفاده از این نکات می توانند اهمیت این خصوصیت شخصی را بیشتر در خود نمایان کنند. اهمیت اعتماد به نفس گاهس در مواقع بحرانی و پر استرس بیشتر شده و می تواند شاخصه ای تعیین کننده باشد.

برتری اعتماد به نفس نسبت به ویژگی های ظاهری

در بسیاری از مواقع دیده شده است که افرادی با ظاهر مناسب و شایسته دارای اعتماد به نفس پایینی برای برقراری ارتباطات اجتماعی هستند. بر طبق تحقیقات علمی که در گذشته در زمینه های مختلف ظاهری انجام شده است، نشان می دهد که افراد دارای اعتماد به نفس بالاتر جذابیت بیتشری نسبت به افراد مشابه خود با اعتماد به نفس پایین و ویژگی های ظاهری بهتر هستند. این موضوع می تواند در برخی موارد در زبان بدن افراد پنهان شود. یک لبخند کوچک همواره می تواند کمک زیادی در ایجاد ارتباطات دو طرفه کند.

در واقع تاثیر مقایسه ای افراد با یکدیگر می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس در مردان و زنان شود. همانطور که گفته شد افراد نباید به صورت نا مناسبی خود را ارزیابی کرده و نسبت به توانایی های خود شک کنند. شناخت کافی بر روی توانایی های شخصی کمک زیادی به افزایش این خصوصیت شخصی می شود.

مزایای اعتماد به نفس بالا

در بسیاری از موارد دیده شده است افراد بدون اینکه نتایج کارهای آتی خود را بدانند و یا اینکه حتی مسیر رشدی خود را بدانند به سمت هدف حرکت کرده و به مقصد هم می رسند!. اما عکس این موضوع نیز صادق است که افراد با داشتن برنامه ریزی مشخص و هدف گذاری دقیق به هدف و مقصود خود نمی رسند. شاید تنها تفاوتی که می تواند این خلا را پوشش دهد، اعتماد به نفس باشد. افراد دارای اعتماد به نفس پر قدرت، با انرژی مثبت و توان بالا به سمت مقصود خود حرکت می کنند. موانع و مشکلات به هیچ عنوان توان متوقف کردن آن ها را ندارد. این موضوع می تواند یکی از اصلی ترین مزایای اعتماد به نفس بالا باشد.

ارتقا شغلی با استفاده از اعتماد به نفس بالا

از جمله موارد مهم در این زمینه پیشرفت شغلی در مرتبه های مختلف است. افراد با اعتماد به نفس بالا می توانند به خوبی نظر بالا دستی های خود را به خود جلب کرده و در مسیر پیشرفت قرار بگیرند. این موضوع توسط موسسه های تحقیقاتی مختلفی به اثبات رسیده است. پیگیری و کنجکاوی بالای افراد دارای اعتماد به نفس کمک زیادی در رشد و پیشرفت این افراد در زندگی حرفه ای و روزمره می کند.

تاثیر رقابت بر اعتماد به نفس

افراد با اعتماد به نفس بالا خود بیشتر از سایرین در معرض رقابت و مسابقه قرار می دهند. برای اینکه اهمیت رقابت برای شما روشن شود باید یک مثال واضح بزنم. شما برای رسیدن به یک آدم برفی نیاز است تا گلوله های برفی کوچک را در کنار هم قرار دهید. این بدین معنا است که برای رسیدن به موفقیت های بزرگ باید از موفقیت های کوچک لذت کافی را ببرید. اینکه افراد با پایین آوردن سطح مسابقات تلاش می کنند تا موفقیت خود را کوچک جلوه دهند از جمله علائم اعتماد به نفس پایین آن ها است.

در مجموع سعی کنید برای هر موفقیت و پیشرفت خود جشن بگیرید و از آن موقعیت لذت ببرید.

مطالب مرتبط

4 کلید اصلی رسیدن به افزایش درآمد چیست؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 10 =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن