مقالاتموفقیت / انگیزشی

معنویت و حقیقت گرایی به چه معناست؟

تعریف و معنای معنویت چیست؟

اگر از مردم این سئوال را بپرسید با پاسخ‌های متنوعی روبرو می‌شوید. بسیاری بر این باورند که معنویت و حقیقت گرایی به معنای مذهبی بودن و پیروی کردن از آداب و رسوم دینی و به احتمال زیاد دین خودشان است. عده‌ای معنویت را به معنای اعتقاد به خدا و قدرت خالق زندگی و جهان تلقی می‌کنند. برخی هم می‌گویند که حقیقت گرایی با جنبش عصر جدید، قدرت‌های ذهنی، طالع‌بینی، پدیده‌های غیرطبیعی و مادی مرتبط است. تعدادی هم معنویت را مدیتیشن، یوگا، گسترش آگاهی و بیداری روحانی می‌دانند.

همانطور که می‌بینید معنویت برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. تمام این معانی و تعاریف در یک چیز مشترکند وآن این است که معنویت و حقیقت گرایی چیزی فراسوی دنیای مادی است. هرکس از دیدگاه خودش حقیقت گرایی را امری مبهم، عجیب و غریب و دقیق می‌داند. بعضی از افراد این اصطلاح را به عنوان امری والا و فراسوی ادراک تلقی می‌کنند.

تعاریف معنویت بر اساس لغت نامه های مختلف

what is spirituality?

  • دیکشنری کمبریج: معنویت و حقیقت گرایی کیفیتی است که شامل باورها و احساسات عمیق ماهیت مذهبی است نه بخش‌های مادی زندگی.
  • دیکشنری کُلینز: معنای حقیقت گرایی مرتبط با افکار و باورهای مردم است و ربطی به بدن و محیط اطراف آنها ندارد.
  • دیکشنری آکسفورد: معنویت مرتبط با تأثیر روح بشر است که امور مادی و فیزیکی را زیر سئوال می‌برد.
  • ویکی‌پدیا: برای معنویت یک معنا وجود ندارد. پژوهش نشان می‌دهد که حقیقت گرایی طیف وسیعی از تعاریف را دربردارد. از تعاریف تک بُعدی چون باور شخصی در قلمرو معنوی گرفته تا مفاهیمی گسترده از قبیل جستجو برای معانی مقدس، غایی فراتر از جنبه‌های مادی زندگی یا فهمی از وحشت، حیرت و تکریم به سوی جهان.

اکثر مردم همان معنی را که معلم یا خانواده‌شان در نظر دارند، می‌پذیرند و درمورد آن فکر نمی‌کنند. آنها بدون آنکه عمیقاً درمورد این موضوع بررسی کنند، زندگی روزمرۀ خود را می‌گذرانند. اکثر افراد حتی اگر مذهبی هم نباشند با یک باور مشخص و معمولاً مبهمی بزرگ می‌شوند و هرگز درمورد آن تحقیق و جستجو نمی‌کنند. حقیقت گرایی فرایندی از بیداری آگاهی معمولی است که بر خویشتن تسلط دارد و به سوی هشیاری بیشتر می‌رود. معنویت و حقیقت گرایی می‌تواند به معنای بسط دادن ذهن فراسوی محدودیت‌ها، افکار و نقطه نظرات محدود درمورد زندگی و جهان باشد.

معنویت فرایند آزادی ذهن از ترس، نگرانی و افکار دائمی و تجربۀ آرامش درونی و خوشبختی در زندگی روزمره است. برخی سنت‌ها به ویژه در شرق دور مثل بودیسم، اَدویته وِدانته و غیره حقیقت گرایی را به عنوان جستجویی برای آگاهی از خود حقیقی، کشف ماهیت واقعی آگاهی و کسب بیداری معنوی در نظر دارند. همانطور که می‌بینید معنویت و حقیقت گرایی معانی وسیع همراه با دیدگاه‌ها و تفاسیر بسیار را شامل می‌شود. حتی امروزه هنوز در این جهان مادی، حقیقت گرایی جایگاه خودش را ندارد . معنویت امری نیست که از بین برود. حقیقت گرایی به امری بزرگتر و والاتر از خودمان متصل است و گاهی همان جستجوی معنای زندگی مدنظر دارد.

“همانطور که یک شمع بدون آتش نمی‌تواند شعله‌ور شود، انسان‌ها هم بدون زندگی معنوی نمی‌توانند زندگی کنند.”

«بودا»

“درسی که از زندگی آموختم این بود که فقط خودت باش. گوهر والای وجودت را گرامی بدار و بدان که در درجۀ اول تو فقط به عنوان یک موجود در اینجا نیستی. تو موجودی معنوی دارای تجربۀ انسانی هستی.”

«وین دایر»

“یک نور در این جهان وجود دارد. یک روح التیام‌دهنده قدرتمندتر از هر تاریکی است که ما با آن مواجهیم. ما گاهی هنگام رنج و درد زیاد قدرت دید این نیرو را از دست می‌دهیم. بنابراین ناگهان روح در زندگی انسان‌های معمولی پدیدار می‌شود که دعوتی را می‌شنوند و به طرز فوق‌العاده‌ای پاسخ می‌دهند.”

«ریچارد آتن‌بورو»

“برای تجربه کردن معنویت در هر روز باید به یاد داشته باشیم که ما موجودات معنوی هستیم که مدت زمان طولانی در قالب جسم خاکی زندگی می‌کنیم.”

«باربارا آنجلیس»

مطالب مرتبط

زندگی در لحظه ، اکنون ، حال…
هنر مبارزه و جنگیدن برای زندگی
در لحظه زندگی کن
رفاقت بی قید و شرط در فیلم the intouchables
هر روز می تواند شروع تازه و جدیدی برای زندگی باشد
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن