مقالاتموفقیت / انگیزشی

راز موفقیت در کسب لذت جهت امید به زندگی بهتر

راز موفقیت فردی که دائما احساس رضایت و خوشبختی می‌کند چیست؟ خوشبختی که به نظر می‌آید ریشه‌های عمیقی در خاک دوانده است. زمانی که سرپرستی گیاهی را می‌پذیریم، وقتی‌ست که مسئول قطره‌های آبی که به خاک آن می‌رسد می‌شویم. می‌دانیم که حتا یک روز نور ندیدن و خشک شدن محل زندگی گیاه می‌تواند به آن صدمه برساند. به ما گفته‌اند که هر روز خاک را آبیاری کنیم، حتا چند قطره‌ی کم. البته بعضی گیاهان هستند که هفته یا دو هفته یک بار تشنه می‌شوند.


اما به شوق سیراب شدن زنده‌اند و روزهایی که نوبتشان نرسیده اگرچه آبیاری نمی‌شوند اما خاطره‌ی بارهای پیش درون خاک زنده است. این یعنی که خاک هنوز رطوبت خود را حفظ کرده است. یعنی که گیاه هر روز از اینکه ریشه‌هایش را در خاک نمدار احساس می‌کند لذت می‌برد.

استاد احمد محمدی

 

هر روزی که از آن لذت نبرده‌ای، مال تو نبوده است. فقط از آن گذشته‌ای.
هر آن‌چه بی لذت‌بردن زندگی می‌کنی زندگی نکرده‌ای.

فرناندو پسو‌آ
فارسی احسان مهتدی

چند خط از شعری در کتاب “کمی بزرگتر از تمام کائنات” خواندید. این خطوط بیانگر اهمیت حال خوب در هر روز  از زندگی‌مان هستند. البته اگر خواهان یک زندگی شاد و آرامش پایدار هستیم.

از حال خوب به حال بد

به یاد بیاورید شب‌هایی را که با نوعی احساس نارضایتی به رخت خوابتان می‌روید. به هر کجای روزی که گذشت سرک می‌کشید و سعی می‌کنید علت این احساس دوست‌نداشتنی را در اتفاقی یا وجود شخصی دیگر بیابید. شاید بهتر باشد در این شب‌هایی که حداقل یک بار برای هر کدام از ما پیش آمده دنبال مقصر یا موضوعی خاص برای از میان برداشتن نباشیم، چرا که بزرگ‌ترین علت این نارضایتی لذت نبردن است.

اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود
بخوانید

گاهی از رفتن به مکان‌ها و ملاقات کردن آدم‌های تکراری خسته می‌شویم، گاهی از شبیه بودن تمام روزهایمان به هم و در واقع از یکنواختی گلایه می‌کنیم. نمی‌دانیم که هر چیزی می‌تواند پس از مدتی کسل‌کننده باشد اگر ما بدون ایجاد تفاوتی هر چند اندک تجربه‌اش کنیم. می‌توان از تغییر دادن مسیر برای رسیدن به محل کار شروع کرد، یا حتا تغییر دادن محل قرارگیری میز در اتاق. می‌توان فنجان همیشگی را برای نوشیدن چای عصر از میان ظروف انتخاب نکرد.

قدرت یک خبر خوش

یکنواختی از اجزای فراوانی تشکیل می‌شود، ناگهان قدرت می‌گیرد و سنگینی آن روی تمام کارهایتان سایه می‌اندازد.
اگر چیزی درونمان هیجان ایجاد نکند نمی‌توانیم خود را مجبور به لذت‌بردن از آن کنیم. اگر چیزی برای کشف کردن وجود نداشته باشد و ما به اشتباه تصور کنیم که دیگر تمام فرصت‌ها تمام شده‌اند از دست ذهنمان هیچ کمکی بر نخواهد آمد.

روز‌هایی را به یاد آورید که از شنیدن یک خبر خوش با همه‌ی وجود خوش‌حالید و عمیقا احساس خوشبختی می‌کنید. حتا ممکن است روز قبل به مشکلی مالی یا اختلافی با یکی از همکارانتان مواجه شده باشید اما این خبر خوب آن‌قدر قدرت ذهن ناخودآگاه شما را در دست گرفته است که از به یاد آوردن رویدادهای ناگوار آشفته نمی‌شوید. مشکلات نه بزرگتر و نه کم‌ اهمیت‌تر در نظرتان می‌آیند، چون شما در حال لذت بردن از روزتان هستید، چون شما شوری هیجان‌انگیز در وجودتان یافته‌اید. این حالت در مواقعی که منتظر رخ دادن یک اتفاق نیک هستیم هم صدق می‌کند. اتفاقی که حال خوش به ارمغان می‌آورد و مانند نفس‌کشیدن در یک هوای تازه برای ذهن خسته‌ی ما خوب است.

رمز موفقیت در انتظار کشیدن
رمز موفقیت در انتظار کشیدن

رمز موفقیت در انتظار کشیدن

چه خبری خوش‌تر از اینکه عزیزانتان در شروع یک صبح جدید بیدار می‌شوند؟ و شما یک بار دیگر امکان بودن در جهانی را دارید که هرگز فرصت تجربه را از شما نمی‌گیرد، که برای تمام علاقنمدی‌هایتان افراد یا اتفاقاتی را میان مسیر قرار می‌دهد، به شرط آنکه ببینید. این دیدن  چگونه میسر می‌شود؟ اولین قدم برای خوب دیدن و جذب آن چیزی که برای هر کسی خوشایند است آگاهی از آداب انتظار کشیدن است. اینکه از رنج‌ها بیاموزیم، اینکه باور کنیم تمام آن چه در مسیر با آن مواجه می‌شویم برای ماست.

3  راهکار ساده برای داشتن تفکر مثبت در مواجهه با شرایط منفی
بخوانید

ما گمان می‌کنیم خوشبختی و موهبت حال خوب تنها با اتفاقاتی میسر می‌شوند که در لحظه ازشان لذت می‌بریم و احتمالا فراموش می‌کنیم. اما خوب است به یاد داشته باشیم که خداوند مشکلاتی را برای ما می‌فرستد تا از سربلندی لذت ببریم، تا با احساس آرامش بعد از طوفان، معنای حال خوش را بهتر درک کنیم. خالق ما از آن جایی که ذره ذره‌ی وجودمان را با دست‌های خودش کنار هم قرار داده تنها کسی‌ست که به زبان ساده می‌داند چه چیز برای ما خوب و چه چیز بد است. اگر باور کنیم مدام نگاهمان می‌کند و تمام جهان را در خدمت سعادتمان به کار می‌گیرد از یاد‌آوری چنین خبر خوشی همیشه مسروریم و با آگاهی از آگاهی لذت می‌بریم.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

گزیده‌ای از انیمیشن «فرار مرغی» برای فرار از زندان افکار
4 برهان علمی که وجود قانون جذب را اثبات می کند
خوش بینی بیش از اندازه منجر به رفتار های غیر منطقی می شود
چگونه ذهن خود را به مثبت اندیشی عادت دهیم؟
چگونه با استفاده از افکارتان، زندگی‌تان را تغییر دهید؟
برچسب ها

گندم شرفی‌فر

ساختم. خود را آنچه که هستم ساختم. خود را دگرگون کردم. شخص دیگری شدم. مسئول سرگذشت خود شدم. مسئول سرگذشت دیگران شدم. سرگذشتی در زمره‌ی سرگذشت‌های دیگران شدم. جهان را در وجود خود ساختم. آگاه شدم./ پتر هانتکه

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. “اولین قدم برای خوب دیدن و جذب آن چیزی که برای هر کسی خوشایند است آگاهی از آداب انتظار کشیدن است. اینکه از رنج‌ها بیاموزیم، اینکه باور کنیم تمام آن چه در مسیر با آن مواجه می‌شویم برای ماست.”

    تشبیه بسیار زیبایی کردید؛ قدرت یک خبر خوش و هر لحظه انتظارش، حقیقتن نیرومند است و شادی‎بخش، و هر طلوع به‎واقع خبری‎ست خوش که به گوش روح می رسد. پایدار باشید

    1. از اینکه عمق نگاهتان را به مطالب می‌بخشید بی اندازه خوش‌حال و ممنونم.. چنین خوانده شدن آرزوی هر نویسنده‌ای ست..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن