مقالاتموفقیت / انگیزشی

با 6 مزیت شگفت‌ انگیز کنجکاوی و دستاوردهای آن آشنا شوید

نوشته رِمِز ساسون

هنگامی کــه شما کنجکاو هستید چیزهای جالب زیادی برای انجام دادن پیدا می‌کنید.  والت دیزنی

چرا شما به کنجکاوی نیاز دارید و دستاورد آن چه چیزی است؟

برای شناخت و پیشرفت، حس کنجکاوی بسیار مهم است. شخص کنجکاو می‌‌خواهد علل پنهان تمام امور را بداند و اگر او با پاسخ قانع نشود، به شیوه‌های دیگر و در مکان‌های دیگر آن را دنبال می‌کند. حس کنجکاوی دلیل اصلی پیشرفت در علم و پزشکی است. در پسِ اموری چون هنر، اکتشافات و دانش حس کنجکاوی وجود داشته است.

کنجکاوی مزیت‌های بسیاری دارد. این نیرو علاقه، اشتیاق و میل به دانستن را در فرد برمی‌انگیزاند و زندگی را جالب‌تر می‌سازد و افق دید انسان را گسترش می‌دهد. البته باید توجه داشت که حس کنجکاوی بُعد منفی نیز دارد. سَرَک کشیدن در زندگی دیگران و گرفتن اطلاعات خوشایند یا ناخوشایند درباره دیگران و صدمه زدن به آن‌ها با سوء استفاده از آن اطلاعات نشانه‌های کنجکاوی منفی است.

در این مقاله این نوع از کنجکاوی مدنظر نیست. این مقاله دررابطه با مطالعه ستون شایعات و بدگویی‌ها یا دنبال کردن حرف‌های بی‌اهمیت نیست بلکه درمورد مزیت‌های مفید و مثبت کنجکاوی سخن می‌گوید.

حقایق شگفت‌انگیز در رابطه با کنجکاوی که باید بدانید

در این قسمت برخی از حقایق و مزیت‌های شگفت‌انگیز درمورد حس کنجکاوی بیان شده و توضیح می‌دهد که چرا باید آن‌ها را بخشی از زندگی خود به شمار آورید.

1. فرد کنجکاو هرگز احساس خستگی نمی‌کند

آیا گاهی کسل هستید و هیچ چیز برای شما جذاب و جالب به نظر نمی‌رسد؟ یک فرد کنجکاو به‌ندرت احساس خستگی می‌کند. همیشه چیزهایی برای دانستن، یاد گرفتن، کشف کردن یا اثبات کردن وجود دارند. زندگی برای یک فرد کنجکاو همیشه هیجان‌انگیز و جالب است.

شخص کنجکاو می‌‎تواند علاقه و شور و شوق را در هر جا و زمان حتی در کسل‌ترین یا هیجان‌انگیزترین مکان بیابد. این افراد چگونه می توانند به رویاهای خود تحقق بخشند؟ در سمینار موفقیت پاسخ این سؤال را از زبان استاد احمد محمدی خواهید شنید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

2. کنجکاوی در کار

اگر فردی کنجکاو باشید، به کار خود علاقه بیشتری دارید. کنجکاوی باعث ایجاد حس پرسش‌گری، یادگیری، خواندن و افزودن دانش مرتبط با شغل شما می‌شود و شما را در کار خود مسلط‌تر و خبره‌تر می‌سازد. از طریق کنجکاوی شما به موفقیت و ترفیع درجه دست خواهید یافت.

3. فرد کنجکاو فردی جالب ودارای ذهنی باز است

کنجکاوی ذهن شما را به حقایق و اطلاعات جدید، درک مردم و یادگیری درمورد فرهنگ‎‌ها، نظرات دیگران و سایر شیوه‌ها برای انجام کارها می‌گشاید و شما را در جهت کشف ایده‌ها و روش‌های جدید برای ساختن چیزها کنجکاوتر و مشتاق‌تر می‌سازد. فرد دارای ذهن کنجکاو دانش و اطلاعات بیشتری در اختیار دارد، در پیِ پاسخ و راه‌حل است و با شور و حرارت حرف می‌زند.

موفقیت از رویاها جان می‌گیرد - توانایی‌های متافیزیک در خلق خوشبختی
بخوانید

4. کنجکاوی خلاقیت را به همراه دارد

ذهن کنجکاو شما را خلاق می‌کند زیرا دیدگاهتان بازتر می‌شود و به شیوه‌ای متفاوت به اطراف خود می‌نگرید. مفیدترین موضوع برای هر هنرمندی اعم از نویسنده، نقاش و غیره، خلاقیت است. زمانی که به دنبال خلاقیت و شیوه‌های جدیدی در زندگی هستید، کنجکاوی در کار و در هر نوع شغلی مفید خواهد بود. برای خلق چیزهای جدید یا انجام کارها با شیوه‌های مختلف باید به دنیای اطراف خود نظر کنید، به کارهایی که دیگران انجام می‌دهند به‌دقت توجه کنید، سئوال بپرسید و سپس به شیوه‌ای متفاوت و بهتر عمل کنید.

5. محبوبیت و پیدا کردن دوستان

زمانی که کنجکاو هستید، علاقه خود را به مردم نشان دهید، از آنها پرسش کنید و به جای آنکه درمورد خود صحبت کنید به سخنان دیگران گوش دهید. این نوع رفتار شما را در بین مردم محبوب‌تر و دوست داشتنی‌تر جلوه می‌دهد. شاید عجیب به نظر برسد اما زمانی که از دیگران سئوال می‌کنید و نشان می‌‌دهید که به آنها علاقه دارید و آنها را تشویق می‌کنید تا درباره خودشان حرف بزنند، در بین مردم دوست داشتنی‌ترین فرد شناخته می‌شوید، حتی اگر کم حرف بزنید.

6. فرد کنجکاو شیوه منحصر به فردی برای جستجو کردن دارد

ذهن فرد کنجکاو بیشتر جستجوگر است، می‌خواهد بداند و بفهمد که مردم به چه چیزی فکر می‌کنند و چرا به آن می‌اندیشند. افراد کنجکاو باید “چرایی”، “چگونگی”، “کجایی” و “چه زمانی” هر موضوع موردنظر خود را بدانند. این طرز تفکر به آنها دیدگاه وسیعی از زندگی، حوادث و حقایق ساده می‌دهد، چشم‌انداز جدیدی از زندگی را برایشان ایجاد می‌کند و به آنها کمک می‌کندکه چیزها را از منظر دیگران بنگرند و دانش و ذهن خود را وسعت ‌بخشند. در اینجا تنها برخی از موارد مهم از علل برای بهتر کردن حس کنجکاوی ارائه شد و تمام علل بیان نشد.

چگونه می‌توان حس کنجکاوی خود را تقویت کرد؟

معمولاً درمورد چیزهایی که واقعاً دوست داریم و به آنها اهمیت می‌دهیم، حس کنجکاوی داریم، اما به سختی علاقه واقعی خود را به چیزهای دیگر نشان می‌دهیم. این نگرش مانع از کسب اطلاعات و تجربیات مهمی می‌شود که می‌تواند به شیوه‌های مختلف کمک‌کننده ما باشد. آیا شما می‌خواهید کنجکاوی خود را تقویت کنید؟ این خواسته‌ای ساده و در دسترس است.

1.  به مردم و جهان اطراف خود علاقه‌مندتر باشید

پرسش کنید، نظر مردم را درمورد موضوعات مختلف بپرسید، و گوش دهید آنچه را که می‌گویند . علاقه خود را به مردم و دنیای اطراف خود نشان دهید. گوش کردن اصلی برای بهتر شدن حس کنجکاوی شماست. از اینکه از دیگران سئوال کنید و درپی شنیدن پاسخ باشید، هیچ ترسی نداشته باشید و خجالت نکشید. علاقه و تمایل خود را به کسب دانش و فهمیدن نشان دهید. این کار زندگی شما را هیجان‌انگیز، جالب و رضایت‌بخش می‌سازد.

چگونه به فردی با عملکرد خوب تبدیل شویم؟
بخوانید

2. تصمیمی آگاهانه بگیرید تا دنبال کنید آنچه را که برایتان اهمیت ندارد

امکان دارد دنبال کردن آنچه که برایتان بی‌اهمیت است آسان نباشد، اما می‌تواند تجربه ارزشمندی باشد. برای مثال اگر به فوتبال یا بسکتبال اهمیت نمی‌دهید، علاقه خود را به سمت یکی از این ورزش‌ ها نشان دهید. درباره آنها سئوال بپرسید، بخوانید و سراغ یکی از آنها بروید. اگر از موسیقی کلاسیک متنفرید، به آن گوش دهید. آهنگسازان موسیقی کلاسیک را پیدا کنید و به موسیقی‌شان گوش دهید و یکی از آن آهنگسازی که دوست دارید، شناسایی کنید و شروع به گوش کردن موسیقی‌اش کنید و در مورد زندگی و موسیقی‌ او مطالعه کنید.

سعی کنید درمورد علم، نجوم یا جغرافی و هرموضوع دیگر مطالعه کنید. حتی اگر این موضوعات تا به حال مورد علاقه شما نبوده‌اند، پرداختن به آنها ممکن است درب‌های جدیدی از یک چیز جالب و هیجان انگیز را به روی شما بگشاید. باید قدم اول را شروع کنید و علاقه خود را نشان دهید.

3. کتاب‌هایی بخوانید که درباره موضوعات مختلف است

علاوه بر کتاب‌های مورد علاقه‌تان، کتابهایی را که دوست ندارید هم بخوانید. کتاب‌های داستانی و رمانی و همچنین کتاب‌های غیرداستانی مرتبط با موضوعات متنوع بخوانید. این نوع مطالعه بینش و دانش شما را گسترش می‌دهد و در بسیاری از زمینه‌های زندگی کمک‌کننده خواهد بود. مطمئناً گشودن دریچه ذهنتان به علائق و دانش جدید افق دید شما را گسترش می‌دهد و به تقویت حس کنجکاوی شما کمک می‌کند و شما را به فردی جالب‌تر و آگاه‌تر تبدیل می‌کند.

کنجکاوی سبب یادگیری و به دنبال آن پیشرفت می شود. کنجکاوی هم مانند بسیاری دیگر از مهارت ها اکتسابی است و با انجام راهکارهای فوق می توانید، آن را در خود تقویت کنید. اما تنها مهارت کنجکاوی برای موفقیت کافی نیست. علاوه بر آن باید مهارت های دیگری هم در خود تقویت نمایید. مهارت هایی که استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت از آن ها برای شما صحبت خواهند کرد و به شما خواهند گفت که چگونه برای دستیابی به اهداف خود مطمئن و هوشمندانه قدم بردارید. برای آشنایی با نحوه ی ثبت نام در این سمینار و محتوای آموزشی آن کافی است به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

حس کنجکاوی و نقش آن در رسیدن به موفقیت
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن