مقالاتموفقیت / انگیزشی

آینده خود را در دست بگیرید

این شما هستید که آینده تان را تعیین می کنید. گاهی اوقات با شرایط و موقعیت هایی مواجه می شوید که باعث می شوند شانس و اقبال خودتان را زیر سوال ببرید. ممکن است ازدواج نکرده باشید، بچه دار نشده باشید یا علی رغم تحصیلات خوب، شغل و حرفه مناسبی برای خودتان دست و پا نکرده باشید. شاید هم همسری بد اخلاق یا غیر متعهد دارید.

در این مواقع، شما کم کم آرزو می کنید که ای کاش زندگی تان همانند زندگی فلانی بود. اما شما در عمق وجودتان می دانید که تمامی رویداد های اطراف شما، شانسی یا تصادفی نبوده اند و خود شما هم در این شرایط، کم یا زیاد، نقشی ایفا کرده اید.

متاسفانه بسیاری از مردم، به جای اینکه کنترل اوضاع و زندگی شان را در دست بگیرند و آنچه که واقعا می خواهند را بسازند، با استراتژی هرچه پیش آید خوش آید به جلو می روند. اما در حقیقت، این نوعی تفکر است که باعث می شود شما پس از شکست، احساس ناراحتی زیادی نکنید.

مشکل اصلی کجاست؟

این، یک ویژگی پذیرفته شده و اکتسابی است و از شخصیت و نهاد واقعی شما حاصل نمی شود. این یعنی شما بدون هیچ تلاشی، تسلیم می شوید. این افکار توسط دو نوع ترس ایجاد و تغذیه می شوند:

  • ترس از شکست یا رد شدن
  • ترس از داشتن آنچه که واقعا خواهان آن هستید: احساسی از عدم لیاقت و شایستگی

من در ادامه این مقاله قصد دارم به مورد دوم بپردازم. این ترس ریشه در یک باور ناخودآگاه دیگر هم دارد که می گوید شما به اندازه کافی خوب نیستید که لیاقت داشتن هر چه که دوست دارید را داشته باشید.

این باور، در سال های اولیه زندگی شما به عنوان مکانیسمی جهت محافظت از شما  در برابر ناامیدی و دل شکستن شکل گرفته است و یک استراتژی دفاع از خود است. این سیستم در ناخودآگاه شما قرار گرفته است و رفتارها و اقدامات شما را شکل می دهد.

چه عواملی مانع از افزایش درآمد و جذب ثروت می‌شوند؟
بخوانید

How To Be In Control Of Your Future (Even After A Past Riddled With Failure)

مساله در حال حاضر این است که این سیستم به کنترل رفتارها و افکار شما ادامه خواهد داد؛ شما را به سمت پذیرش شرایط نامطلوب و روابط مسموم و بی ثمر سوق خواهد داد؛ و شما را وادار می کند تا سوالاتی همچون چطور به اینجا رسیدم یا چرا این اتفاق برای من روی می دهد را از خود بپرسید.

این مکانیسم چطور کار می کند؟

فردی را در نظر بگیرید؛ نام وی را جان می گذاریم. جان در مسیر کاری اش به سمت پیشرفت و موفقیت در حال حرکت است. اما در ضمیر ناخودآگاهش، احساس می کند لیاقت این فرصت را نداشته است؛ در نتیجه، به نوعی خودش را کنار می کشد و به این ترتیب، با دست خودش، پیشرفتش را متوقف می کند.

وی استدلالاتی بی پایه و اساس را برای توجیه شرایط دست و پا کرده و بهانه هایی را هم برای ثابت کردن اینکه این فرصت، نتیجه مطلوبی را برای وی به ارمغان نخواهد آورد، جور می کند. سر انجام، به جای اینکه دو دستی به آن فرصت ها بچسبد، آن را تقدیم دیگرانی می کند که نسبت به وی، احساس بهتری به خود دارند.

جان از موفق شدن می ترسد اما خودش از این مساله آگاه نیست. این امر، جان را به سمت انتخاب گزینه های بد سوق می دهد. وی، وارد روابط شخصی و کاری بدی می شود که روی هم رفته، عزت و اعتماد به نفس وی را در طول زمان، به باد می دهند. در نهایت هم چیزی جز افسردگی برای وی باقی نخواهند گذاشت.

خب؛ راه حل چیست؟ شما چطور می توانید از ترس و در نتیجه، این دست تصمیمات ناخودآگاه جلوگیری کنید؟ چطور می توانید رفتارهای ناخودآگاه منفی را حذف کنید؟ راه حل، به چالش کشیدن منفی گرایی است و نه جایگزین کردن آن با چیز دیگری، که باید با حذف سیستم های محرک ذهنی مرتبط با آن باور همراه گردد.

برخی معتقدند که شکست های گذشته شما با وجودتان عجین شده و تبدیل به بخشی جدانشدنی از شخصیت شما گشته اند. اما در عمل، اصلا این طور نیست.

تمارینی جهت ایجاد هماهنگی میان اعضای تیم در کسب و کار
بخوانید

برای حل مساله، تصور کنید که ما قرار است با کامپیوتری قدیمی کار کنیم که می دانیم نرم افزارهایش نیازمند به روز رسانی هستند. ما می دانیم که با برنامه های قدیمی نمی توانیم به هدفمان دست پیدا کنیم. باید آن ها را با برنامه های جدید جایگزین کنیم. این مساله در مورد گذشته ما هم صدق می کند؛ گذشته مان را باید فراموش کنیم و با یک طرح و برنامه جدید کار را به پیش ببریم. ما باید ذهنمان را پر از اطلاعات جدید مرتبط با نقاط قوتمان بکنیم.

باید با مرور خاطرات به اصطلاح بدمان، نقاط مثبت را شناسایی کرده و از آنها در جهت رسیدن به اهدافمان استفاده کنیم. به خاطر داشته باشید گذشته تان نمی تواند آینده تان را کنترل کند، مگر اینکه شما این اجازه را به آن بدهید. زندگی شما همچون کتابی است که صفحه بعدی آن خالی و سفید است و این تنها شما هستید که می توانید در آن چیزی بنویسید. پس دست به کار شوید و آینده خود را در دست بگیرید!

در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی، مهارت هایی را که برای ساخت آینده ای ایده آل و موفق، نیاز دارید، به شما خواهند آموخت. معطل نکنید! شما شایسته بهترین زندگی می باشید!!! با کلیک بر روی لینک زیر در محیط شاد و انگیزشی این سمینار حضور یابید، تا با یادگیری مهارت های لازم، اولین قدم را جهت ساخت زندگی رویایی خود، هوشمندانه و مطمئن بردارید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

گاهی معجزه در آخرین لحظه رخ می‌دهد، هرگز نا امید نشو
امید به آزادی و رسیدن را از فیلم «رستگاری در شاوشنگ» باید آموخت
چگونه می‌توانم همیشه نور امید را در قلبم زنده نگه دارم؟
وقتی تمام امیدتان را از دست می دهید این 3 کار را انجام دهید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن