۴ اصل برای یافتن راه درست زندگی

من هم مانند بسیاری از افراد در زندگی ناکامی‌هایی داشته‌ام. زندگی‌ام نابسامان بوده است. واقعاً هدفی برای زندگی و دلیلی والاتر برای وجودم احساس نمی‌کردم. من بدون مقصد و هدف بودم و وارد روابطی سمی یکی پس از دیگری می‌شدم. سال‌ها در یک شغل دردسرسازی گرفتار بودم. سرانجام پس از دعوا با رئیسم و تحقیر شدنم و احساس بی‌ارزشی از کار بیرون آمدم.

متوجه شدم که نباید به شغلی بچسبم که در آن به موفقیت نمی‌رسم. مجبور نیستم به علت ترس از تنهایی به یک رابطۀ بی‌معنی ادامه دهم. ناگهان فهمیدم که زندگی بیش از این ارزش دارد و من لیاقت انجام کارهای هدفمند و پرمعنی را دارم که به من احساس کامیابی بدهد. پس از رها کردن کارم و دنبال کردن علائقم دریافتم که می‌توانم با بسیاری از افراد ارتباط خوب و هدفداری داشته باشم. امروز با افتخار می‌توانم بگویم که تا اندازه‌ای زندگی‌ام شاد و مفرح است. همانطور که همیشه آرزو داشتم رؤیاهایم به حقیقت تبدیل شده‌اند. برای یافتن هدفتان در زندگی نیازی به دردسر انداختن خودتان نیست. فقط باید اندکی زمان بگذارید تا درمورد کارهایی که الان انجام می‌دهید، فکر کنید و چیزی بزرگتر و هیجان‌انگیزتر را انتخاب کنید.

1. تعیین کنید چگونه می خواهید زندگی کنید؟

پاسخ دادن به چند سئوال ساده باعث می‌شود که درمورد نحوۀ درست زندگی کردن در حال و آینده‌ ایدۀ بهتری به دست آورید. این سئوالات شامل موارد زیر هستند:

 • چه چیزی باعث خوشحالی شما می‌شود؟ هنگام شرایط سخت چه چیزی باعث انگیزه شما می‌شود تا به تلاش خود ادامه دهید؟
 • با کدام رویداد گذشته احساس شاد بودن و موفق بودن دارید؟
 • بیشترین الهام‌بخشی را از چه کسانی می‌گیرید؟ آن ها چه کارهایی انجام می‌دهند؟
 • چه استعدادهایی دارید و آیا تاکنون به دنبال آن ها رفته‌اید؟
 • بیشترین افسوستان چیست؟
 • وقتی بزرگ شدید، چه چیزی برایتان از همه غم انگیز تر بود؟ کدام موقعیت هست که نمی‌خواهید آن را از دست بدهید؟
با داشتن این 7 عادت ثابت می شود که شما یک کارآفرین ذاتی هستید
بخوانید

آیا در پاسخ به این سئوالات به یک الگو می‌رسید؟ متأسفانه بسیاری از ما با چیزهای بی‌اهمیت خودمان را مشغول می‌کنیم. یک روند عادی را می‌پذیریم، چراکه این کار راحت هست یا جامعه از ما چنین انتظاری را دارد. رهایی از این روند احتمالاً سخت‌ترین کاری است که باید انجام دهیم. وقتی آنچه را که باید به آن مشغول شویم، مشخص می‌کنیم و ترس را کنار می‌گذاریم، بزرگترین آسایش خاطر در زندگی را تجربه خواهیم کرد.

2. به افراد ماهر اعتماد کنید

تعدادی از افراد بدون ذره‌ای کمک هدف زندگی‌شان را پیدا می‌کنند.ارتباط هدفمند با افراد کار درست برای خارج شدن از منطقۀ امن و دنبال کردن ناشناخته‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. افراد و مربیانی که علائق مشابهی با شما دارند می‌توانند راه درست را برایتان مشخص کنند. هرکسی سفر بی‌نظیری دارد. آموختن از تجارب دیگران و الهام گرفتن از دستاوردهایشان به شما درس‌های ارزشمندی می‌دهد.فقط شما باید رو راست و هشیار باشید. یک دوست، معلم یا حتی فردی که در فروشگاه غذایی می‌بینید می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. چنین برخوردهایی را بی معنی تلقی نکنید. از تجربیات دیگران درس بگیرید و در زندگی‌تان به کار گیرید.

4 rules for finding the best way of life

 3. از جای خود برخیزید و دست به کار شوید

صرفاً با نشستن در خانه و منتظر اتفاق خوب بودن، هدف زندگی را نمی‌توان یافت. باید فعال باشید. از جای خود برخیزید. چیزهای متفاوتی را امتحان کنید و وارد موقعیت‌هایی شوید که برای شما زحمت دارد. برخی از کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید بدین ترتیب هستند:

 • یاد گرفتن مهارتی جدید
 • مسافرت رفتن با هزینۀ کم
 • انجام کارهای خطرناک و سخت مثل چتربازی
 • آموزش مهارتی که در آن عالی هستید به دیگران
 • نزدیک شدن به افراد جالب و معرفی کردن خودتان
 • پیوستن به گروهی که علائقشان با شما مشابه است
 • داوطلب شدن در کار خیر
 • مطالعه کردن
یک سفر با 7 گام موثر برای پیشرفت در زندگی‌تان
بخوانید

همۀ این موارد به شما یاد می‌دهند تا چگونه با آغوش باز موقعیت‌هایی را که در سر راهتان قرار می‌گیرند، بپذیرید. هرچه بیشتر تلاش کنید که تجارب جدیدی را کسب کنید، راحت‌تر می‌توانید تشخیص دهید که چه کارهایی رضایت شما را بیشتر جلب می‌کند.

4. برای رسیدن به کمال تلاش کنید

بسیاری از افراد قادر به تشخیص هدف زندگی‌شان نیستند چراکه منتظر لحظۀ مورد نظر هستند. خودم یکی از این افراد بودم و به یک زندگی متوسط اکتفا کرده بودم چراکه نمی‌توانستم چیز فوق‌العاده‌ای پیدا کنم. هدف زندگی می‌تواند یک چیز ساده باشد. وقتی آن یک چیز را معین می‌کنید به هرحال دیگر دوست ندارید که  زندگی‌تان هدر برود. این حس کامل بودن چیزی است که همۀ ما آرزو داریم.

برای اینکه زندگی‌تان را هدفمند و باارزش سازید نیاز نیست که به نقطه‌ای دور مسافرت کنید و درمانی برای بیماران بیابید یا از خود گذشتگی کنید. از انتظارات رها شوید. نگاه عمیق‌تری به درون خود داشته باشید. اگر حس خوبی داشتید، می‌فهمید که کار درستی انجام می‌دهید و افراد کار درست هم دور و بر شما هستند، شاید شما هدفتان را پیدا کرده‌اید. آنچه را که من سعی کردم بیان کنم این است که شما باید ترس از ناشناخته‌ها را کنار بگذارید.

همه ما در این زندگی رسالتی داریم. هیچ کدام از ما بی دلیل به این دنیا نیامده ایم. هر کس چیزی برای عرضه کردن در این جهان دارد. به همین دلیل است که هر فردی با دیگری تفاوت دارد. در واقع می توان گفت هر کدام از ما پدیده ای هستیم تکرار نشدنی که در طول زندگیمان تاثیر خود را بر این جهان می گذاریم. اما یافتن نحوه درست زندگی و هدف غایی کاری چندان ساده نیست. اما غیر ممکن هم به شمار نمی آید. فقط باید دست به کار شویم. همانطور که در مقاله بالا گفته شد تلاش و کمک از افرادی که در این راه تجربه دارند می تواند در این راه موثر باشد. تیم آکادمی بازار با ارائه راهکار ها و راهنمایی های مناسب و قابل اعتماد تمام توان خود را به کار می گیرد تا در کمک به شما سهم کوچکی داشته باشد. با همراهی ما شانس خود را در رسیدن به موفقیت افزایش دهید! برای گام اول، روی لینک زیر کلیک کرده تا در سمینار بزرگ موفقیت با سخنرانی  استاد احمد محمدی شرکت کنید:

 سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه