۱۰ اشتباه مالی که افراد موفق هرگز انجام نمی‌دهند

۱. ولخرجی نمی‌کنند.

زندگی بر مبنای درآمدتان یکی از مهارت های مدیریت مالی است. بعضی از ثروتمندترین افراد دنیا با تمام وجود این اصل را به کار بسته‌اند. برای مثال، سر جان تمپلتون، سرمایه‌گذار افسانه‌ای که تبدیل به یک میلیاردر شد، حتی وقتی از راه‌های محدود رشد کرد، ۵۰ درصد از درآمد خود را پس‌انداز کرد. اگر این بیش از حد توان شماست، نگران نباشید. می‌توانید با پس انداز ۱۰ تا ۱۵ درصد از درآمدتان به موفقیت مالی دست یابید.

نکته: یادگیری چگونگی مدیریت درآمد کاری وقت‌گیر است. با جست‌وجوی راه‌هایی برای پس‌انداز آغاز کنید.

۲. روی قیمت متمرکز نمی‌شوند؛ اهمیت ارزش را درک می‌کنند.

قیمتی که برای یک غذا یا یک لباس یا سرمایه‌گذاری در کاری می‌پردازید تنها بخشی از ماجرا است. افراد موفق به ارزش آن کالا هم می‌اندیشند. در سرمایه‌گذاری‌ها، چشم‌انداز رشد آن سرمایه‌گذاری در آینده را در نظر می‌گیرند. برای موارد شخصی، در پی محصولاتی با کیفیت بالا هستند که عمر بیشتری داشته باشند. برای مثال، ممکن است یک جفت کفش خوش‌دوخت تجاری قیمتی معادل ۲۰۰ دلار یا بیشتر داشته باشد اما اگر از این کفش‌ها به خوبی نگهداری شود، سال‌ها عمر خواهند کرد.

نکته: محصولاتی با کیفیت بالا خریداری کنید که برای مدتی طولانی دوام داشته باشند.

۳. پول نقد خود را هدر نمی‌دهند؛ می‌دانند که سپرده‌های خود را چگونه مدیریت کنند.

باید حدی بر اقساط خود در ماه بگذارید. به گزارش CNN، متوسط قیمت لوازم خانگی آمریکایی بیش از ۱۵ هزار دلار بدهی و قسط همراه خواهد داشت. همچنین افراد موفق همیشه گوشه چشمی به کارمزدهای بانکی خود دارند؛ اینکه چه مقدار برای استفاده از ATM و تراکنش‌های دیگر می‌پردازند. وقتی نحوه کار سیستم را درمی‌یابید، اجتناب از این کارمزدها بسیار راحت خواهد بود.

نقش ارتباطات مثبت و سازنده میان زوجین در ازدواج های موفق(2)
بخوانید

تنها مرور ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای حساب مالی‌تان در هر ماه، تمام وقتی است که برای درک این کارمزدها و صرفه‌جویی در آن لازم دارید.

۴.پس از تغییرات بزرگ در زندگی فراموش نمی‌کنند که درآمد خود را با شرایط فعلی هماهنگ کنند.

آیا اخیرا ازدواج کرده‌اید؟ آیا همسرتان از آرزوهای‌تان اطلاع دارد؟ اینها نکاتی هستند که افراد موفق در امور مالی به طور موثر انجام می‌دهند. اختصاص دادن وقتی برای مرور زندگی خود و طرح‌های مالی‌تان حداقل یک بار در سال، روشی عالی برای قرار گرفتن در قله تغییرات مهم است.

۵. به درآمدی راکد قانع نیستند؛ در پی راه‌هایی برای افزایش درآمد هستند.

بعضی‌ها آرزوی پول بیشتر ندارند یا فقط برای افزایش چند درصدی و محدود خود را آماده می‌کنند. متاسفانه آن میزان درآمد یعنی که شما بی‌حرکت ایستاده‌اید و تورم، قدرت خرید شما را در خود می‌بلعد. در عوض، افراد موفق در پی راه‌هایی برای کسب درآمد بیشتر هستند. درآمد افزون، انتخاب‌هایی برای علایق شخصی، ظرفیت بیشتر برای پول دادن و نوعی حس امنیت به شما می‌دهد. افراد موفق برنامه ریزی روزانه برای افزایش درآمد خود دارند. برای مثال، در دوره‌هایی آموزشی برای افزایش مهارت‌هایشان شرکت می‌کنند یا در ایده‌هایی برای افزایش خلاقیت شرکت خود همکاری می‌کنند. آنها می‌دانند که چگونه برای پول بیشتر، اقدام کنند.

نکته: به خود لطفی بکنید و زمینه‌هایی را بیاموزید که درآمد بالا دارند.

۶. ترازنامه مالی را نادیده نمی‌گیرند.

رسیدن به موفقیت مالی نیازمند ایجاد عادت‌هایی آرام و مستمر است. این می‌تواند شامل عادت کنترل ترازنامه مالی‌تان شود. افراد موفق هر ماه، زمانی حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه را به مرور تمام حساب‌های مالی خود اختصاص می‌دهند: سرمایه‌گذاری‌ها، حساب‌های بانکی، کارت‌های اعتباری و… وقتی خطایی نادیده انگاشتنی را می‌بینند، بلافاصله دست به کار می‌شوند.

چگونه وقتی کارمند هستیم کسب و کار خود را شروع کنیم؟(2)
بخوانید

نکته: یک زنگ هشدار دوره‌ای برای هر ماه در تقویم خود برای مرور حساب‌های مالی‌تان تنظیم کنید.

۷. در مورد پول، ریسک‌های نادرست نمی‌کنند.

از قول وارن بافت گفته‌اند: «دو قانون پول وجود دارد: قانون شماره یک این است که هرگز پول را از دست ندهید. قانون دو: به قانون یک توجه کنید.»

تمام سرمایه‌گذاری‌ها تا حدودی خطر به همراه دارند (و بنابراین ظرفیت از دست دادن پول را هم دارند.) گفته شده که افراد موفق از دو ابزار قدرتمند برای اجتناب از ضرر و شکست استفاده می‌کنند. آنها ارزش بیمه و ایجاد دارایی درآمدزا برای کنترل خطر را درک می‌کنند. (مثل خانه و بیمه عمر)

اشتباهی که آدم‌های موفق انجام نمی‌دهند

یادتان باشد: اگر این کار خوب به نظر می‌رسد (یا اگر درک نمی‌کنید که کارایی آن به چه ترتیب است) صبر کنید و پرس و جوی فراوانی در این زمینه کنید.

۸. وقتی بحث پول در میان است، وانمود نمی‌کنند که همه چیز را می‌فهمند.

دنیا جایی بزرگ و پیچیده است. افراد موفق این واقعیت را می‌دانند و درک‌اش می‌کنند. وقتی موضوع پول در میان است اطلاعات بسیار زیادی هست که باید دانسته شود، به همین دلیل است که افراد موفق مثل وارن بافت محدودیت‌های خود را درک می‌کنند و بر قدرت‌هایشان تمرکز می‌کنند.

برنامه های انگیزشی چه تاثیری در بهبود عملکرد کارمندان دارد؟
بخوانید

نکته: دانش پول و سرمایه‌گذاری خود را بررسی کنید. اگر در ابتدای راه هستید، یک یا دو کتاب امور مالی شخصی را مطالعه کنید.

۹. مسئولیت را به افراد متخصص واگذار نمی‌کنند.

افراد موفق در پی توصیه‌های افراد متخصص هستند و با این وجود هرگز مسئولیت را از واگذار نمی‌کنند. برای مثال، بسیار معقول است که توصیه‌هایی را از حسابدار مالیاتی برای برنامه‌ریزی امور مالی جویا شوید اما، افراد موفق برای پرسیدن وقت می‌گذارند و آن فرد را برای گرفتن توصیه‌هایش ارزیابی می‌کنند.

نکته: وقتی از افراد متخصصی مثل حسابداران و وکلا جویای توصیه‌ای می‌شوید سوال بپرسید و توضیح بخواهید، وگرنه عمل به آن توصیه دشوار خواهد بود.

۱۰. اجازه نمی‌دهند که رفتن به دنبال پول بر دیگر ارزش‌ها سلطه یابد.

در پی موفقیت مالی بودن هدفی ارزشمند است. منابع مالی مهم، انتخاب‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند تا به دلایلی که باورشان دارید، وقت و انرژی اختصاص دهید. همچنین می‌تواند به معنی دسترسی پیشرفته به فناوری، بهداشت و فراغت باشد ولی افراد موفق درک می‌کنند که موفقیت مالی تنها یک جنبه از زندگی موفق است. برای مثال، نادیده گرفتن سلامتی در دنبال پول رفتن، یک استراتژی بسیار ضعیف محسوب می‌شود.

نکته: اهداف شخصی‌تان را مرور کنید تا ببینید آیا تعادلی بین اهداف مالی، اهداف شغلی، اهداف خانوادگی و دیگر فعالیت هایتان وجود دارد.

 

مطالب مرتبط:

ثبت ديدگاه