موضوعات بی ارزشی که موجب رنج کشیدن ما می شوند

امروزه با وجود آنکه تأمین نیازهای اساسی زندگی برای اکثر ما راحت‌ تر شده است، جای تعجب دارد که باز هم مردم دچار رنج هستند. در زمان‌ قدیم اولین رنج انسان نبود غدا و سرپناه بود. اما انسان امروزی علی رغم داشتن غذا و مسکن باز هم رنج می‌ کشد. من بر این باورم که:

امروزه جدای از رنج جسمی که همیشه وجود دارد، درصد زیادی از رنج درونی را خودمان به وجود می‌ آوریم زیرا علت اصلی مشکلات خودمان هستیم. در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به شما از ضرورت تغییر خودتان خواهند گفت.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

این مقاله به 4 علت رنج کشیدن ما انسان‌ ها اشاره دارد.

  1. خواسته‌های ما بیش از اندازه است

اکثر ما چیزهایی را می‌ خواهیم داشته باشیم که به درد زندگی‌ مان نمی‌ خورند. با وجود اینکه سرپناه داریم و برای رسیدن به خواسته‌ هایمان به قدر کافی پول هم داریم متأسفانه باز هم راضی نیستیم. این عدم رضایت به این علت است که هنوز برای به دست آوردن وسایل لوکسی که ارزش چندانی هم به زندگی‌ مان نمی‌ دهند، حریص هستیم. این میل و اشتیاق توسط رسانه‌ ها در ما ایجاد می‌شود. رسانه‌ها از طریق فیلم، موسیقی و آگهی‌ های تبلیغاتی به ما اینگونه القاء می‌کنند که تمام دلخوشی خود را باید وابسته به دارایی‌ها و وسایل شیک در زندگی بدانیم.

رسانه‌ها باعث می‌شوند حتی افرادی که به اندازه کافی پول و ثروت دارند، این احساس را پیدا کنند که باید دنبال جمع‌ آوری بیشتر پول باشند؛ چرا که آنها در درون خود احساس کمبود می‌کنند و در نتیجه فرد دچار افسردگی و اضطراب می‌شود و از این وضعیت رنج می‌برد. علاوه بر این خودمان نیز به این موضوع پی نبرده ایم که نباید نگران این امور بود و نمی‌دانیم آنچه که مهم است سخت‌ کوشی است و بعد از آن بقیه چیزها فراهم می‌شود.

10ویژگی که شما را تبدیل به یک فروشنده موفق می کند
بخوانید

2. دلبستگی به امور زودگذر و بی‌ارزش

از دیگر عوامل رنج ما دلبستگی داشتن به چیزهای موقت و زودگذر از قبیل اموال و دارایی‌ های مادّی‌مان است. اکثرِ ما به شدت به دارایی‌ هایمان وابسته‌ایم و بسیار به آنها علاقه‌ مندیم. ما متوجه نیستیم که اینها همگی موقتی‌اند و امکان دارد با سرقت و استهلاک از بین بروند. ما از این حقیقت آگاه نیستیم که وقتی شخصیت خود را به این دارایی‌ها وابسته می‌دانیم در واقع باعث اسباب رنج و زحمت خود می‌شویم. برای مثال زمانی‌که شما گوشی خود را گم می‌کنید به خاطر اینکه خود را وابسته به آن کرده‌اید، کاملاً ناامید و سرخورده می‌شوید. پس برای اجتناب از رنجور شدنمان باید به چیزهای موقت دلبسته نشویم و خود را سرشار از استعداد الهی که منبع غنی از ثروت و سعادت است، بدانیم.

3. توجه نداشتن به سرچشمه‌ی آفرینش در وجودمان

اکثر ما تصورمان این است که ما موجوداتی مادی هستیم که هیچ ارزشی روی کره‌ زمین نداریم. هنوز به این بینش نرسیده‌ایم که ما انسان‌ها موجوداتی روحانی در کالبد جسم هستیم چرا که در وجود ما استعداد الهی جریان دارد. ما غافل از این هستیم که استعداد الهی در ما همان چیزی است که بدنمان را برای انجام عملیات جسمی از قبیل گوارش، تنفس و گردش خون هدایت می‌کند. انسان دارای دو بُعد جسمانی و روحانی است. ما بیشتر به بُعد جسمانی توجه داریم.

۷ عادت مهم افراد موفق که باید بدانید
بخوانید

اگر به استعداد الهی درون خود توجه داشته باشیم، هرگز از دشواری‌های زندگی نمی‌رنجیم زیرا می‌فهمیم که ما قادریم تا بر چالش‌هایی را که در زندگی به وجود می‌آیند، غلبه کنیم. این نوع بینش به ما این اطمینان را می‌دهد که رنجی وجود ندارد؛ چرا که ما آنقدر دانا و خردمند هستیم که با شرایط و موقعیت خود کنار بیاییم و غافل نیستیم که روح خالقمان در ما دمیده شده است.  پس مشکلات نباید موجب رنجش ما شوند زیرا آنها در برابر قدرتی که ما داریم، هیچ هستند.

4. مقایسه خودمان با دیگران

ما عاشق مقایسه کردن خودمان با دیگران هستیم و این سرآغازی برای ورود استرس به زندگی‌مان است زیرا همیشه کسانی بهتر از ما هستند. باید قبول کنیم که هرچقدر ما پولدار یا خوش‌قیافه باشیم، همیشه افرادی پولدارتر و خوش‌تیپ از ما هستند. مقایسه خودمان با دیگران باعث رنجش ما می‌شود. چرا که مدام نگرانیم که دیگران چه نظری درمورد ما دارند. پس اگر می‌خواهید خود را اذیت نکنید از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید. شما باید خود را با خودتان مقایسه کنید یعنی باید پیشرفت خود را نسبت به جایگاهی که امروز دارید، ارزیابی کنید و موقعیت امروز خود را نسبت به دیروزتان بسنجید.

همه ما دغدغه و مشکلاتی در زندگی خود داریم و از داشتن آن ها رنج می کشیم. ولی بسیاری از آن ها بی مورد و ساختگی هستند. منظورم از ساختگی این است که خودمان به خاطر یک سری دلایل بی ارزش سبب به وجود آمدن آن رنج ها شده ایم. تعدادی از این دلایل در مقاله فوق اشاره شدند؛ که به خوبی پوچ بودن این دلایل را بیان می کنند. ما باید دلیل رنج های خود را بیابیم و بعد بین دلایل منطقی و دلایل پوچ و بی مورد تمایز قائل گردیم. بسیاری از رنج ها را تنها با تغییر نگرش و درون خودمان می توانیم از بین ببریم. فقط و فقط باید بر روی خودمان کار کنیم.

تغییر در جهت مثبت و انعطاف پذیری از موضوعات بسیار مهمی هستند وهمچنین از ابزارهای مهم موفقیت، چه شغلی چه زندگی شخصی محسوب می شوند. اگر می خواهید فواید تغییر خود و انعطاف پذیری در شرایط مختلف زندگی را بیاموزید، پیشنهاد می کنم در سمینار موفقیت شرکت نمایید و از آموزه های استاد احمد محمدی بهره مند گردید. قطعاً بعد از شرکت در این سمینار انگیزه ی کافی برای تغییر خود و در نتیجه از بین بردن رنج های خود خواهید داشت. می توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر، در این سمینار شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه