زندگینامه دکتر آذری و موفقیت او در نخستین پیوند موفق دست

کدی آذری یکی از جراحان پلاستیک دانشگاه UCLA می باشد که سابقه‌‌ی بسیار درخشانی در زمینه‌ های تخصصی خودش یعنی پیوند کامل دست دارد. کدی آذری (Kodi Azari) که نام کاملش خداداد آذری است، از شناخته‌شده‌ترین جراحان پلاستیک در دنیا می باشد. او تمرکز تحقیقاتی خودش را بر روی پیوند دادن دست گذاشته است و تا به امروز چند عمل بسیار موفقیت‌آمیز با نتایج امیدوارکننده‌ی طولانی‌مدت داشته است.

باید بدانید که از افتخارات دکتر آذری در مقایسه با دیگر جراحان پیوند دست این است که او برای نخستین بار، دست بیمارش را به طور کامل به منظور پیوند عضو طبیعی قطع کرده است. این در حالی است که قبل از نخستین تجربه‌ی او، همه ی قطع عضوها به صورتی انجام می‌شد که بیمار برای دریافت عضو مصنوعی آماده باشد.دکتر آذری از سال ۲۰۰۸ به عنوان سمت مدیر تیم جراحی مرکز پیوند دست UCLA مشغول به فعالیت است.

تحصیلات

کدی آذری در سال 1969 در لندن به دنیا آمد .او مدت زمانی از دوران کودکی اش را در ایران سپری کرده و پس از آن یعنی در سال ۱۳۵۷ به همراه خانواده‌اش از ایران رفته است. پدرش از مدیران شرکت نفت بوده و بعد از رفتن از ایران، خانواده‌ اش را در ایالت کنتیکت مستقر کرد. آذری در طی یکی از مصاحبه‌هایش در مورد دوران کودکی و تحصیل می‌گوید:

من از دوران کودکی به خلبانی هواپیماهای جنگی بسیار علاقه داشتم. نمیدانم علت این علاقه ی بسیار از چیست اما هیچ‌ وقت نمی‌توانم حتی تصور کشتن یک انسان یا انداختن یک بمب را داشته باشم. به هر حال من به این رشته علاقه ی بسیاری داشتم اما خانواده‌ام مثل هر خانواده‌ی دیگری، رویای پزشک یا مهندس شدن من را در سر می‌پروراندند.

من مجبور شدم برای خشنودی آنها، به دروغ بگویم که قصد پزشک شدن را دارم و به همین علت، تمامی خانواده به این فکر می‌کردن که من روزی پزشک میشوم. در همان سال‌های تحصیلی ام، یکی از دوستان خانوادگیمان مقالاتی در مورد پیشرفت‌ها و دستاورد های علمی دکتر توماس استارزل را برای من ‌فرستاد. و این پزشک متخصص، یکی از حرفه ای ترین جراحان پیوند کبد در دنیا بود.

جذابیت‌های این مقاله و تلاش و کوشش های این پزشک در آن سال‌ها، به حدی بود که من را به علم پزشکی بسیار علاقه‌مند کرد و این تصمیم را گرفتم که برای ادامه‌ی تحصیلاتم به دانشکده‌ی پزشکی بروم. آذری بعد از علاقه‌مند شدن به علم پزشکی و مخصوصاجراحی پیوندی، برای ادامه‌ی تحصیلات دانشگاهی به دانشگاه ECU رفت و در سال ۱۹۹۷ مدرک خود را از آنجا اخذ کرد. دوره‌ی اینترنی آذری در رشته‌ی جراحی عمومی و در دانشکده‌ی پزشکی پیتزبورگ صورت گرفت. در خلال این دوره، آذری یک دوره‌ی فلوشیپ تخصصی مهندسی بافت را در دانشگاه کارنگی ملون گذراند.

6 استراتژی طلائی برای حفظ انگیزه در همه شرایط
بخوانید

بعد از آن،این جراح جوان و باهوش تصمیم گرفت تا تحصیلات تخصصی اش را در حوزه‌ی جراحی پلاستیک انجام دهد و در همان دانشگاه پیتزبورگ دوره‌ی تخصص اش را گذراند. آذری برای طی کردن دورها‌ی تخصصی فلوشیپ به دانشگاه UCLA رفت و در سال ۲۰۰۴ از آنجا فارغ‌التحصیل شد. آخرین مدرک پزشکی آذری در سال ۲۰۱۴، معادل فوق تخصص جراحی پلاستیک و جراحی دست از بورد تخصصی جراحی پلاستیک آمریکا صادر شد.

زندگینامه دکتر آذری و موفقیت او در نخستین پیوند موفق دست

جراحی پیوند دست

آذری به مدت ۱۸ سال به تحصیل و تحقیقات در زمینه ی علوم پزشکی و خصوصا جراحی پلاستیک مشغول بود. او دوره‌های متعدد جراحی را در دانشگاه‌های گوناگون گذراند و در تیم‌های جراحی بسیار بزرگ پیوند دست شرکت داشت. او در نخستین عمل پیوند دو دست و پیوند بازو در کشور آمریکا حضور داشته است. آذری در طی یکی از سخنرانی‌های خود دست را به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین اعضای بدن مینامد و میگوید:

اگر بخواهم تنها یک مثال برای وجود و قدرت بسیار خدا بزنم، آن دست انسان است.و هیچ منبعی سرشارتر از دست برای توضیح اعجابات آناتومی بدن انسان نیست. دست، وظایف گوناگون و متنوعی را انجام می‌دهد.و این عضو خارجی، وظیفه گرفتن اجسام، ضربه زدن، شکستن، انجام اعمال بسیار ظریف مثل نواختن پیانو و حتی دیدن نیز استفاده می‌شود. و حتی این عضو برای صحبت کردن نیز استفاده می‌شود.

آذری بعد از تمام شدن تحصیلاتش فرصت‌های بسیاری برای به‌کارگیری واستفاده تحقیقاتش نداشت. او مدت زمان بسیاری را صرف فراگیری علمی کرده بود که عملی کردن و اجرایش بسیار مشکل و فراهم شدن شرایطش بسیار نادر بود. در هر حال نخستین تجربه‌ی او بالاخر ه در سال ۲۰۰۹ و در کالیفرنیا به واقعیت پیوست. و بیماری که در لیست انتظار برای یک دست پیوندی بود، اهداکننده‌ی مناسبش را پیدا کرد.

دکتر آذری در خصوص سختی های پیدا شدن دست پیوندی می‌گوید:

مثل هر عمل پیوند دیگر، گروه خونی اهداکننده و گیرنده‌ی عضو باید با یکدیگر برابر باشد. و دست نیز یک عضو خارجی است و عضوی که دستش را اهدا می کند باید در موارد متعددی مانند ابعاد، رنگ و نوع پوشش مو با بدن گیرنده یکسان باشد.

زندگینامه دکتر آذری و موفقیت او در نخستین پیوند موفق دست

اولین بیمار دکتر آذری یک سرباز ۲۶ ساله‌ ارتش آمریکا بود، که عضو پیوندی مناسب را پیدا کرد. و دست مورد اهدایی در پیتزبورگ قرار داشت که باید به کالیفرنیا آورده می‌شد. آذری بعد از شنیدن آماده بودن دست پیوندی، در حالی که اتاق عمل مشغول عملی دیگر بود ، فورا بدون فوت وقت خود را به پیتزبورگ رساند تا آن عضو را از فرد اهداکننده جدا کند.دکتر آذری می‌گوید برای رفتن به این سفر و انجام عمل اولیه، ۲۴ ساعت نخوابیده و البته بعد از آن می‌دانسته که باید ساعت‌های بیشتری را بیدار بماند. ولی خوشحالی و ذوق انجام اولین عمل پیوند دست، همه ی خستگی را از او دور می‌کرد.

زندگینامه نواک جوکوویچ مرد شماره دو تنیس دنیا
بخوانید

پیوند دست یکی از سخت ترین و حساس ترین جراحی‌های دنیای پزشکی به شمار می رود .و در این عمل جراحی باید استخوان‌ها و تاندون‌های عضو پیوندی و بیمار دریافت کننده عضو با نظم و دقت بسیار بالایی به یکدیگر متصل شوند. و استخوان‌ها باید دقیقا از جای مناسبی بریده شوند تا ابعاد دست بعد از انجام عمل پیوند دچار تغییرات نشود. علاوه بر آن، دشوار ترین قسمت کار ، پیوند زدن تاندون‌ها است.

در نهایت نخستین عمل جراحی دکتر آذری بعد از ۱۵ ساعت به پایان می‌رسد. بیمار دریافت کننده پس از به هوش آمدن انگشتان خودش را به آرامی تکان داد و این، صحنه‌ای فراموش نشدنی برای آذری بوده است. فراموش نکنیم که این سرباز ارتش، در حدوده ۶ سال بدون دست زندگی میکرده است و پیوند این عضو زنده، لحظه‌ای بسیار شگفت‌انگیز برای او و همه ی کسانی که درگیر بیماری‌اش بوده است. دکترآذری در مورد نخستین ملاقاتش بعد از گذشت یک سال با این بیمار می‌گوید:

بعد از گذشت یک سال من بیمارم را از نزدیک دیدم. لحظه‌ی عجیب و شگفت انگیز زمانی بود که او به من نزدیک شد و با همان دست به من نیز دست داد. دست او بسیارگرم بود و عرق کرده بود. این گرما به من زندگی میبخشید. دکتر آذری بعد از این عمل جراحی واحدی در UCLA احداث کرد تا بدون گرفتن هزینه، عمل‌های مربوط به جراحی پلاستیک را برای سربازان ارتش آمریکا انجام دهد. دکترآذری در سال ۲۰۱۱ نیز یک عمل پیوند موفقیت‌آمیز داشت. او دست امیلی فنل که ۲۶ سال داشت را به کمک تیم ۱۶ نفره‌اش در مرکز پزشکی UCLA در غرب آمریکا پیوند داد.

زندگینامه دکتر آذری و موفقیت او در نخستین پیوند موفق دست

تاریخ سازی

قبل از انجام نخستین عمل پیوند دست دکترکودی آذری، جراحی‌های مشابه معدودی نیز صورت گرفته بودند. جالب است بدانید که اولین عمل جراحی پیوند دست در سال ۱۹۶۴ در اکوادور انجام شد که به علت مقاومت سیستم ایمنی بدن دریافت کننده، ناموفق بود. اما عمل جراحی دکتر آذری برای انجام نخستین عمل پیوند دست با آماده‌سازی قبلی بدن دریافت کننده، در سال ۲۰۱۶ پیوند تاریخی را رقم زد . آذری برای انجام دادن عمل های بعدی‌اش، نیاز به بیماری با ویژگی‌های خاص داشت. بیماری سالم، منظم، با اعتماد به نفس بالا و در نهایت بیماری که دستش هنوز قطع نشده باشد ولی نیاز به عضو پیوندی داشته باشد. پیدا کردن همچین بیماری با این خصوصیات بسیار سخت بود چرا که اکثر دریافت کنندگان عضو پیوندی، قبل از درخواست برای اهدا، عضو خود را قطع می‌کنند چون عموما در شرایط اورژانسی قرار دارند.

تاثیر افکار و باورها بر افزایش درآمد و جذب ثروت
بخوانید

جاناتان کاچ، تهیه‌کننده‌ی ۵۱ ساله‌ی هالیوود بود، و این بیمار تاریخ‌ساز برای دکتر آذری به شمار میرفت . او در سال ۲۰۱۵ دچار بیماری عفونی بسیار شدیدی شد که او را تا سر حد مرگ کشاند. بعد از رهایی از آن بیماری، دست چپ جاناتان به علت عفونت، سیاه شد و به صورت کامل از بین رفت و قابل بازیابی نبود. آذری بعد از مذاکرات اولیه با جاناتان و خانواده‌اش، او را قانع کرد که عمل قطع دستش به صورتی انجام می شود که در آینده بتوان عضوی زنده به آن پیوند زده شود.

در سال ۲۰۱۵، عمل قطع دست جاناتان کاچ با روندی متفاوت از جراحی‌های قطع دست مرسوم انجام شد. فرق این عمل با دیگر عمل ‌ها این بود که دست از ناحیه‌ی نزدیک به مچ قطع شد اما این بار، همه ی تاندون‌ها و اعصاب به صورت کامل حفظ شد و دقیق علامت‌گذاری شدند.دکتر آذری این اعضا را به هم بسته و به یکی از استخوان‌های باقیمانده متصل کرد تا به مرور زمان کوتاه تر نشوند.

کاچ برای دریافت عضو پیوندی یک سال منتظر ماند. تا اینکه بالاخره دست جدید در سال ۲۰۱۶ پیدا شد و عمل پیوند او، در ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۶، به مدت ۱۷ ساعت به طول انجامید و موفقیت‌آمیز بود.و نظریه‌ی دکتر آذری مبنی بر حفظ اعضا برای آماده بودن پیوند دست، به خوبی عمل کرد و کاچ توانست پس از گذشت تنها دو ساعت از پیوند ، انگشتانش را به خوبی تکان دهد.

آذری در مورد برنامه‌های آینده در مرکز پیوند دست UCLA می‌گوید:

این مرکز به منظور پیشرفت و ارتقا ء در انجام عمل‌های جراحی پیوند دست با جدیت به کار خودش ادامه می‌دهد. و تمرکز اصلی ما بر روی سربازان زخمی جنگ است. من زمانی رویای خلبانی یک هواپیمای جنگی را در سر داشتم اما اکنون به کسانی که این کار را انجام می‌دهند، خدمت می‌کنم.

عمل پیوند دست برای هر بیمار مناسب نیست. بعضی از بیماران نمی‌توانند عضو جدید را قبول کنند و آن را پس میزنند یا حتی نمی توانند با اعضای پروتزی کار کنند. اگر بتوانیم روند این عمل را ساده‌تر و کارآمدتر کنیم، قطعا درخواست برای آن بیشتر خواهد شد. ما در گذشته از پیوند اعضا برای نجات زندگی استفاده کرده‌ایم و اکنون نوبت به انجام این عمل برای بهبود کیفیت زندگی افراد است.

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه