تمارینی جهت ایجاد هماهنگی میان اعضای تیم در کسب و کار

این صحنه را در ذهنتان مجسم کنید. من در یک سالن کنفرانس، دست به سینه روی یک میز ناهار خوری ایستاده ام و چشمانم را بسته ام. فرد دیگری آرام به شانه ام می زند و مرا به جلو هل می دهد. گروه کوچکی از همکارانم (یا شاید بهتر باشم بگویم همکاران سابقم) اطراف من جمع می شوند و یک صدا می گویند: بپر؛ از هیچ چیز نترس، به هم تیمی هایت اعتماد کن؛ آنها تو را می گیرند؛ بدون نگرانی و ترس، فقط بپر.

مسلما، من اندکی تعلل می کنم (اگر شما جای من بودید، دچار تردید نمی شدید؟) و در مقابل این فشار آرام و دوستانه و در عین حال مستمر و به نظر متوقف نشدنی، که از من می خواهد کاری که به آن مایل نیستم را انجام دهم، مقاومت می کنم. سپس، بی خیال می شوم و تصمیم می گیرم خواسته آنها را عملی کنم، پریدن را شروع می کنم. دستانی را که مرا آهسته به جلو هل می دهند احساس می کنم و سپس… بله، من پریدم و به زمین پرت شدم.

مطمئن هستم این، نتیجه مورد انتظار و مطلوب از این تمرین نبود؛ اما با این حال، اهدافی را هم به نوعی محقق ساخت؛ البته من صدمه ای ندیدم. اما همه از خنده به خود می پیچیدند و حتی روی زمین افتادند. تنها چیزی که متوجه آن شدم این بود که هیچ کسی به سرعت برای ادامه کار داوطلب نشد.

بله؛ تمارینی که جهت ایجاد یک تیم قوی و یکپارچه انجام می شوند قرار است افراد را از منطقه امن و راحتشان خارج سازند؛ در واقع، هدف، فراهم ساختن فضایی برای رشد است. اما مشکل اصلی برخی از این تمارین این است که در حین تحقق این هدف متعالی، به حریم شخصی، خصوصی و حتی شخصیت فرد تجاوز می کنند. ضمن اینکه به این حقیقت توجه ندارند که آنچه که ممکن است برای عده ای شوخی و خنده فرض شود، شاید برای برخی دیگر درد و عذاب باشد.

چکیده کتاب 15 قانون طلائی رشد
بخوانید

وقتی بهترین دوستم به من گفت که از نامزدش درخواست کرده تا در مراسم ازدواجشان از روی صخره ای به دریا بپرند، واقعا ترسیده بودم؛ حتی تصور این صحنه هم برایم وحشت آور بود. من همیشه عاشق مراسم در فضای باز بوده ام و ضمنا، خودم را هم آدم ترسویی نمی دانم. در دوران تحصیل در دانشگاه، من کارهای عجیب و غریب و هیجان انگیزی انجام می دادم؛ در واقع، من آموزش پایین پریدن از کوه با طناب می دادم؛ اما خب؛ می دانید؛ این قضیه مربوط به چندین و چند سال قبل است؛ آن موقع خودم بودم و خودم.. اما امروز شرایط فرق کرده و من دیگر تنها نیستم و در قبال افراد دیگر مسئولیت دارم.

تمارینی جهت ایجاد هماهنگی میان اعضای تیم

نکته جالب داستان اینجا بود که فهمیدم من تنها نبودم و افراد دیگری هم مثل من وجود داشتند که ترجیح می دادند آخر هفته ای آرام، در یک اقامتگاه تفریحی داشته باشند؛ در حقیقت، یکی از دوستان خیلی از ارتفاع می ترسید.  وقتی که مربی از ما خواست که آهسته و آرام با استفاده از طناب که روی آن گره هایی وجود داشت، به پایین سر بخوریم، همگیمان نگران و عصبی بودیم؛ همه مان ترسیده بودیم؛ اما تن و بدن آن دوست من واقعا داشت می لرزید.

چگونه پایه های اعتماد را در روابط اعضای یک گروه محکم سازیم؟
بخوانید

البته باید اینجا اعتراف کنم که هیچ وقت شجاعتی که دوستم در آن روز به خرج داد فراموش نخواهم کرد؛ وقتی که فریاد زد موفق شدم، من این کار را انجام دادم، اشک شوق در چشمانش جمع شده بود؛ و ما همگی با هم طعم آن موفقیت را چشیدیم. این امر نشان می دهد که چطور یک مساله ای می تواند در جمع دوستان صمیمی، همه مان را بیش از پیش به هم نزدیک سازد و تجارب مشترکی برایمان رقم بزند اما در عین حال، در یک جمع دیگر، مثل جمع همکاران، تاثیر کاملا معکوسی داشته و احساس ناراحتی و حتی خجالت را در میانمان برانگیزد.

من نمی خواهم به شما بگویم که انجام فعالیت های تیمی و تمرینات استحکام بخش تیمی در محیط کار نتایج مثبتی نخواهد داشت. بلکه، فعالیت و تمرین درست و مناسب می تواند اعضای تیم را بیش از پیش به هم نزدیک سازد، به افراد کمک کند تا به طرز سازنده و پویا تری در قالب گروه فعالیت کنند، ارتباطات را بهبود بخشیده و تسهیل کند و تمامی مهارت را تقویت کند. خب؛ حال چطور می توانید بفهمید که تمرین و فعالیت درستی انتخاب کرده اید؟

یکی از متداول ترین انتقاداتی که به تمارین تیم ساز می شود این است که ارتباط زیادی با فعالیتی که افراد در محیط کارشان انجام می دهند، ندارند. بهتر است با توجه به ماهیت کار و فعالیت شرکت و سازمان، تمارین و فعالیت هایی انتخاب شوند که خلاقیت، مهارت حل مساله، تصمیم گیری و برقراری ارتباط موثر را با دیگران تشویق و ترویج کنند.

5 راهکار مهم که شما را به فردی سخت‌کوش تبدیل می کند
بخوانید

پس یادتان باشد؛ دفعه بعد که از هم گروهی هایتان خواستید چشم بسته به شما اعتماد کنند و برنامه رفتن به پینت بال را با خودتان ریختید، از خودتان بپرسید آیا این کار واقعا هدفی که در نهایت دنبالش هستید را محقق می کند؟ یا بهتر از فعالیت یا کاری که شما را به هم نزدیک تر کرده و در نهایت بازدهی و راندمانتان در محیط کاری را بهبود می بخشد، انتخاب کنید.

هیچ کس منکر تیمی کار کردن و مزایای شگفت انگیز آن نیست. در مقاله فوق هم نشان داده می شود که تیمی کار کردن با رعایت تعدادی نکته و انجام تمریناتی خاص می تواند سبب پیشرفت های فوق العاده ای هم برای تیم و شرکت و هم برای خود شخص گردد.

آکادمی بازار سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس و مشاور در زمینه ی کسب و کار به شما رازهای موفقیت انسان ها و شرکت های موفق  و همچنین مهارت های مورد نیاز جهت موفقیت در کسب و کار را آموزش خواهند داد. می توانید جهت بهره مندی از آموزه های ایشان با کلیک بر روی لینک زیر در این سمینار شاد و انگیزشی شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

مطالب مرتبط: 

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه