تعریف شادی چیست؟ چگونه احساس شادی را در خود تقویت کنیم؟

نوشته رِمِز ساسون

اگر از مردم بپرسید که شادی چیست و به چه معنی هست، احتمالاً پاسخ‌های متعددی دریافت می‌کنید. برخی می‌گویند شادی یعنی ثروتمند بودن. برخی می‌گویند که از نظر آنها شادی به معنای سالم بودن است و از نظر برخی دیگر عشق در زندگی، داشتن دوستان فراوان، یک شغل خوب یا دستیابی به هدفی معین به معنی شادی است.

عده‌ای بر این باورند که تحقق آرزوهایشان باعث ایجاد شادی در زندگی آنها خواهد شد، اما این همیشه درست نیست. اغلب وقتی که آرزوی ما تحقق می یابد، حتی بدون لذت بردن و ارج نهادن به دستاوردهایمان دوباره در پی برآورده شدن آرزوی دیگر هستیم. شاید از یک وعده غذایی خوب، فیلم و نمایش لذت ببرید و ممکن است که یک مهمانی سرگرم‌ کننده داشته باشید اما آن صرفاً تفریح و خوشگذرانی است و لزوماً شادی نیست.

شادی چیست؟ معانی و تعاریف مختلف شادی

در دوران مختلف، افراد این سئوال را پرسیده‌اند. افراد سردرگم هستند که این احساس شادی چیست و چه چیزی باعث به وجود آمدن آن می‌شود و چگونه آن را به مدت طولانی داشته باشند. آیا شادی یک کنش فیزیکی و یا تأثیر هورمون‌های خاصی در بدن است؟ آیا شادی وابسته به شرایط خارجی خاصی است؟ یا به نوعی درونی، ذهنی یا احساسی است؟ همه این موارد می‌تواند عواملی باشند که منجر به تجربه شادی می‌ شود. شادی اغلب می‌ آید و می‌رود. می‌ آید برای مدت کوتاهی می‌ماند و بعد احساسات منفی جایگزین آن می‌شود و می‌رود. آیا این بدان معناست که ما هیچ کنترلی بر شادی نداریم و نمی‌توانیم مدت آن را افزایش دهیم؟

what is happiness

 

ویکی‌پدیا اینگونه شادی را تعریف می‌کند: ” شادی حالت ذهنی و روانی از خوشبختی است که از نظر دیگر افراد به عنوان احساسات خوشایند یا مثبت از خرسندی تا خوشی زیاد تعریف می‌شود. همچنین ویکی‌ پدیا می‌گوید: فیلسوفان و متفکران مذهبی شادی را واژه‌ای برای یک زندگی خوب یا موفق  و نه صرفاً یک احساس تعریف می‌کنند. در مقاله‌ ای در سایت forbes.com جُرج براد نوشته که در یک تحقیق کلاسی در دانشگاه هاروارد در سال 1980 به این نتیجه رسیده است که «شادی برآمده از انتخاب است تا خوشحال باشید از آنچه که انجام می‌دهید، نزدیک‌ ترین روابط خود را تقویت ‌کنید و از نظر جسمی، مالی و احساسی از خودتان مواظبت کنید».

چکیده کتاب موفقیت، یک آرمان ارزشمند از نگاه ارل نایتینگل(1)
بخوانید

در همین مقاله نیز تحقیق انجام شده توسط گِرانت و گلواِک نشان می‌دهد که:

1.  67% افراد بسیار شاد گفته‌اند که شادترین دوره زندگی‌شان زمان حال است.

2. 77%  افراد بسیار شاد اظهار کرده‌اند که وضعیت ارتباطی‌ شان در عالی‌ترین حالت قرار دارد.

3. 93% از افرادی که بی‌ نهایت شادند می‌گویند که در وضعیت سلامتی بسیار خوبی قرار دارند.

مریام وبستر شادی را به عنوان حالتی از خوشبختی و خرسندی تعریف می‌کند. در www.vocabulary.com آمده، شادی یعنی احساسی که بر شما غلبه می‌یابد زمانی‌که شما می‌دانید زندگی خوب است و کاری جز خنده ندارید و این متضاد غم و اندوه است. می‌خواهم تعریف دیگری از شادی را ارائه دهم که حاصل تجربه  است. این تعریف متفاوتی است که در چند مقاله و کتاب خود درمورد آن نوشته‌ام:

“شادی حالتی از خوشی درونی است که زمانی رخ می‌دهد که ذهن آرام، فاقد هر فکر مشوش و نگرانی باشد. “

با قرار گیری در محیط شاد و انگیزشی سمینار موفقیت، یاد می گیرید که چگونه در هر شرایطی، شادی درونی خود را حفظ نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

افرادی که مدیتیشن را به طور منظم تمرین می‌کنند و آموخته‌اند که ذهنشان را آرام نگه دارند دقیقا‍ً منظور مرا می‌فهمند. ممکن است عجیب به نظر برسد اما اگر شما به حالت ذهن خود دقت کنید زمانی‌که شاد هستید، متوجه خواهید شد که این صحیح است.

 • پس از رسیدن به هدف یا اتمام کار های سخت چه احساسی دارید؟
 • زمانی‌ که شما مسئله‌ای را حل می‌کنید که برای یک مدت طولانی درگیر آن بودید، چه حسی دارید؟
 • زمانی که عاشق هستید، چه احساسی دارید؟
 • درصورتی‌که به شغل مورد علاقه خود، مقدار زیادی پول و ارتقاء در شغل برسید، چه احساسی دارید؟
توقف احساس غم و شروع شادی با 4 راهکار موثر
بخوانید

در این موقعیت‌ها، شما احساسی از آسودگی را تجربه خواهید کرد. برای مدتی ذهن شما از برنامه‌ریزی، فکر کردن، انتظار و نگرانی رهایی می‌یابد. زمانی‌که این اتفاق می‌افتد برای مدتی شما احساس شادی دارید و در ذهنتان هیچ موضوعی وجود ندارد که توجهتان را جلب کند و از شادی لذت می‌برید. اینها به چه معناست؟ به این معناست که شادی و آرامش درونی باهم مرتبط‌اند. زمانی‌که ذهن آرام است، شادی هم هست و هروقت که شادی وجود داشته باشد، ذهن آرام است.

هنگامی‌که مشکلی حل می‌شود، به هدفی می‎‌رسید و عشق در زندگی‌تان جاری می شود برای مدتی ذهن آرام است و هیچ خبری از بیقراری و افکار دائمی نیست. وقتی چیزی برای متوقف کردن در ذهن وجود ندارد در این لحظه هست که شادی در درون شما نمایان می‌شود. آنگاه پس از مدتی که ذهن به افکار همیشگی و نگرانی‌ها باز می‌گردد، گویی دیگر شادی وجود ندارد. درصورتی شادی را تجربه می‌کنید که  آرامش درونی دارید. این بدان معناست که اگر به ذهنتان آرامش را آموزش دهید در زندگی خود شادتر خواهید بود. از آنجایی که در مقالاتم درمورد شادی و آرامش درونی نوشته‌ام در اینجا قصد ندارم که به طور عمیق‌تری به این مسئله بپردازم.

شادی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

 • آن تجربه‌ای از خوشی، خرسندی و احساس خوب درمورد خود و زندگی‌تان است.
 • شادی احساس مثبتی است که باعث می‌شود حال خوب و احساس رضایتمندی داشته باشید.
 • آن خوشی، خرسندی، سعادت و حس خوشبختی است.
 • زمانی‌که ذهن آرام است، شادی از درون شما برمی‌خیزد و آگاهی شما را افزایش می‌دهد.
 • شادی به روابط خوب، عشق و هماهنگی منجر می‌شود.
 • نتیجه شادی آرامش، لذت و احساس آزادی است.
 • شادی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.
 • شادی ذهن و دیدگاهتان را پرورش می‌دهد و توانمندی شما را در حل مسائل بهتر می‌کند.
 • شادی احساسات منفی را از بین می‌برد.
 • افراد شاد مثبت، خوش‌بین، و صبورتر و شکیباتر خواهند بود. آنها افرادی مفیدند و راحت‌تر زندگی را به پیش می‌برند.

شاد باشید و بر نداشته‌های خود تمرکز نکنید. بهتر است برای نعماتی که دارید شکرگزار باشید و با خوش‌بینی تمرکز کنید بر آنچه که می‌خواهید به دست آورید. برای شاد بودن به آرامش ذهن و فکرتان نیاز دارید. برای اینکه شاد باشید به فکر گذشته و آینده نباشید بلکه در لحظه حال زندگی کنید. تلاش کنید که مثبت باشید و از احساسات و افکار منفی دور باشید.

آکادمی بازار برای پاسخ به نیاز همه مردم برای شاد زیستن، به زودی سمیناری به نام موفقیت را برگزار می نماید، که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی رازها و روش های کاربردی و جالبی را در مورد چگونه شاد زیستن و شاد بودن در هر شرایطی را به ما خواهند آموخت. کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید تا در این سمینار شرکت نمایید و با محتوای آموزشی آن آشنا گردید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه