بررسی نتایج و میزان پیشرفت یک اصل هدفمند در دستیابی به رویاها است

 جاش هیندز (Josh Hinds) بنیانگذار GetMotivation.com است و سعی بر این دارد الهام بخش کسانی باشد که می‌خواهند آگاهانه زندگی کنند. او هم‌چنین نویسنده‌ی کتاب “این زندگی شماست، باشکوه زندگی کنید!” (It’s Your Life, LIVE BIG) است.

دنیا پر از افراد رویا پرداز است، اما متأسفانه، افراد کمی مایلند آستین‌های خود را بالا بزنند و برای رسیدن به اهداف و رویاهای خود، و تبدیل آنها به واقعیت تلاش کنند. از آن کمتر، کسانی هستند که حتی در شرایط سخت هم مایلند به برنامه‌های خود پایبند بمانند، و مسلما همیشه در طول مسیر سفر، موقعیت‌های چالش‌برانگیز وجود دارد. این فقط بخشی از قضیه است، اجازه ندهید شرایط شما را بترساند و به تسلیم شدن و رها کردن تلاش برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواهتان وادارد.

چرا بسیاری از افراد در طول فعالیت تسلیم می‌شوند و آن را به سرانجام نمی‌رسانند؟

دلایل متعددی وجود دارد، اما من فقط به چند مورد که به اعتقاد من ارزش توجه بیشتری دارد اشاره می‌کنم؛ و حتی مهم‌تر از آن، چند استراتژی به شما ارائه می‌دهم که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید انگیزه و الهام بگیرید و رویاهای خود را به واقعیت مبدل کنید.

  • به نظر می‌آید که بعضی از مردم _حتی در سنین جوانی_ این‌طور برنامه‌ریزی شده‌اند که وقتی شرایط سخت می‌شود، کار را رها کنند. غم انگیز است، اما همه‌ی افراد‌، به برنامه یا هدف خود پایبند نیستند و تلاشی برای به سرانجام رساندن آن‌ها نمی‌کنند. اگر روزی فرزندتان تعهد یا وظایفش را نادیده گرفت، برای لحظه‌ای به این فکر کنید که دفعه‌ی بعد، خیلی راحت‌تر این‌کار را انجام می‌دهد؛ این اهمال فقط متوجه والدین نیست.

اگر این اتفاق برایتان آشناست و در زندگی‌تان با آن درگیر هستید، پس این پست برای شماست. من از انجام فعالیت‌هایی که در حین انجامشان، فرد احساس لذت و رضایت نمی‌کند حمایت نمی‌کنم، اما در بسیاری از موارد، به شما اطمینان می‌دهم که اگر حداقل به تعهد فعلی‌تان احترام بگذارید، به پیشرفت کودکان خود کمک بزرگی خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر برای یک کلاس ثبت نام می‌کنید، در تمام جلسات آن شرکت کنید؛ یا اگر یک ورزشی را شروع کرده‌اید، تا انتهای فصل آن را انجام دهید و در پایان فصل، دوباره همه‌ چیز را ارزیابی کنید. سعی کنید چیزی را در نیمه‌ی راه رها نکنید. توانایی پایبند ماندن به چیزها و اهداف، گذراندن مسیر آن‌ها و به انجام رساندنشان، با بالاتر رفتن سن، ارزشمند تر می‌شود. نسل‌های آینده می‌توانند این چیزها را با کمک والدین خود و یا از طریق چالش‌های زندگی یاد بگیرند.

مجموعه ای از عبارات و جملات تاکیدی مثبت
بخوانید
  • به نتایج فعالیت و تلاش خود اهمیت دهید. شما باید روش‌های درست و غلط را بدانید و در صورت نیاز، اقدامات اصلاحی انجام دهید. گفته می‌شود: ” کار نیکو کردن از پر کردن است” (Practice makes perfect)، این در تمام موارد و شرایط صدق نمی‌کند. در عوض، تمرین درست و عالی (perfect practice) همیشه ضروری است. هرچقدر هم که برای انجام یک کار یا فعالیت تلاش کنید و زمان بگذارید، اگر از راه درست آن را انجام ندهید، هرگز به نتایج مورد نظرتان دست نمی‌یابید. بنابراین، اول باید مطمئن شوید که راه درست را پیش گرفته‌اید و “اقدامات درست” را انجام می‌دهید.

یک راه برای حصول اطمینان از صحت اقداماتتان، بررسی و پی گرفتن هر قدمی است که هر روز، در مسیر مواردی که شما را به نتیجه‌ی مورد نظرتان می‌رسانند برمی‌دارید. راه‌های موثر را یادداشت کنید، و راه‌های ناموفق را بشناسید و سپس، نتایج‌تان را ثبت کرده، و برنامه‌ی روزانه‌تان را بر اساس آنچه آموخته‌اید تنظیم کنید.

  • دستاوردها، بر روی یکدیگر بنا می‌شوند. بگذارید این طور بگویم: “موفقیت، موفقیت می‌آورد.” اگر می‌خواهید برای هر کاری در خود انگیزه ایجاد کنید، یکی از شگردهای آن این است که سعی نکنید خودتان را به آن سمت هل بدهید؛ در عوض، شروع به انجام دادن آن کار کنید. شاید در ابتدا چالش برانگیز باشد، اما به سرعت متوجه خواهید شد که به مرور بی‌میلی و مقاومت در شما از بین رفته، و حتی به انگیزه‌ای برای انجام و پیشبرد آن کار تبدیل می‌شود.
آشنایی با بازاریابی جاذبه ای، عوامل شکل گیری و اهمیت آن
بخوانید

چند ایده‌ی کاربردی برای شما

1. یک لیست وظایف تهیه کرده، و اطمینان حاصل کنید که مهم‌ترین کارها و وظایف را در صدر لیست قرار داده‌اید، و مهم‌ترین کارها می‌توانند چیزهایی باشند که به انجام رساندنشان، بیشترین بازدهی مفید را در برابر زمانی که صرف آنها کرده‌اید برای شما خواهند‌ داشت. تضمین می کنم بعد از این‌که آیتم اول را انجام بدهید، سطح انگیزه‌ تان بالا می‌رود. لیست خود را به طور روزانه مورد بررسی قرار دهید و لیست روز آینده را نیز آماده کنید تا هر روز بعد از برخواستن از خواب، مستقیما به سراغ آن‌ها بروید.

2. یک سیستم برای ثبت پیشرفت خود داشته‌باشید. همان‌طور که در بالا اشاره کردم،  اینکه بدانید درحال پیشرفت کردن هستید امری ضروری است؛ نه اینکه صرفا امید به پیشرفت داشته باشید، بلکه واقعا پیشرفت‌تان را به چشم ببینید. این‌که بتوانید نتایج خود را بسنجید و ارزیابی کنید، و ببینید که چقدر درمسیر رسیدن به اهداف و رویاهای خود پیشرفت داشته‌اید، به طور غیرقابل‌باوری انگیزه ایجاد می‌کند.

The Key to Staying Motivated to Achieve Your Dreams is Knowing how far You’ve Come

در اینجا به یک راه ساده برای بررسی دریافتی‌های یک ماه می‌پردازیم. این فقط یک نمونه است، که می‌توانید آن را برای خودتان پیاده سازی کنید و در قالب یک جدول یا اسلاید بر روی دستگاه‌های دیجیتال خود نگهداری کرده، یا هر ماه روی کاغذ چاپ کنید. برای ارزیابی پیشرفت خود وقت صرف کنید، از نتیجه‌ی آن و تفاوتی که هر روز در روند افزایش انگیزه و هدفمند ماندن ایجاد می‌کند شگفت‌زده خواهید شد.

اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد
بخوانید

یک الگو برای ارزیابی درآمد :

هدف: _________________ ماه: ________

تاریخ / شرح کار انجام شده / مقدار

———————-

تاریخ. اطلاعات . مبلغ  $

تاریخ. اطلاعات . مبلغ $

تاریخ. اطلاعات . مبلغ  $

درآمد کل : ______________

مثال بالا برای ارزیابی درآمد ماهانه است، اما می‌توانید به راحتی آن را به هر چیزی که می‌خواهید تعمیم بدهید. اگر در جستجوی یک شغل یا حرفه‌ی جدید هستید، این الگو را برحسب آن تنظیم کرده، و تعداد درخواست‌هایی را که برای آن موقعیت جدید مدنظرتان می‌فرستید، ثبت کنید. به یاد داشته‌باشید، یک هدف بدون ارزیابی، در بهترین حالت، تنها یک آرزو است.

دوست عزیز، اگر چیزی ارزش دنبال کردن و ادامه دادن را داشته‌باشد، ارزش وقت گذاشتن برای ارزیابی موفقیت در آن زمینه را نیز دارد. این‌که وضعیت‌تان را بسنجید و ببینید چقدر پیشرفت داشته اید، تفاوت زیادی در این پروسه ایجاد می‌کند. اینکه پیشرفت‌تان را به چشم ببینید و بدانید چه مسیری را طی کرده‌اید، به شما نیرو می‌بخشد و برای ادامه‌ی راه مشتاق‌تر می‌شوید.

پیگیری و ارزیابی نتایج در طول مسیر و هدفمند ماندن، بسیار ساده‌تر از چیزی است که تصور می کنید. ارزیابی نتایج پیشرفت خود را در کنار برنامه‌های صوتی یا کتاب‌های انگیزشی در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید و مطمئن باشید که این ترکیب، شما را به سوی مقصدتان پرواز می‌دهد. راه دیگری که در راه دستیابی به اهداف و تحقق رویاها، سبب حفظ انگیزه و هدفمند ماندن شما می گردد، می تواند شرکت در سمینار موفقیت باشد. در این سمینار دکتر احمد محمدی نکات و مطالب کاملاً به روز دنیا را در مورد ابزارها و مهارت های مورد نیاز برای موفقیت، به شما ارائه خواهند داد. جهت شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

این زندگی شماست، باشکوه زندگی کنید.

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه