اهمیت حفظ تعادل میان کار و زندگی شخصی

چگونه توانستم با منعطف ساختن ساعت کاری ام، زندگیم را تغییر دهم و زمان بیشتر و مفید تری را بر اولویت های زندگی ام صرف کنم؟

من دوست دارم خودم را یک پدر مدرن و امروزی معرفی کنم؛ من و همسرم مسئولیت ها را بین خودمان تقسیم کرده ایم؛ هر دویمان کار می کنیم و کارهای خانه را نیز به صورت منصفانه تقسیم می کنیم (یکی از ما ظرف می شورد و دیگر خشک می کند). البته از شما نمی خواهم بابت این کار ها به من نشان افتخار دهید؛ من صرفا برای معرفی خودم، به این نکات اشاره کردم؛ چرا که از اول، شرایط به این گونه نبود.

قبل از این دوران، من بیش از ۵۰ ساعت در هفته کار می کردم و خسته  و کوفته دیر وقت به منزل می رسیدم. وقت هایی هم که درست سر میز شام به منزل می رسیدم و بدون توجه به خودم یا چک کردن تلفنم!، آن را صرف خانواده می کردم، خودم را به واقع بهترین پدر سال می دانستم.  آخر هفته هایم صرف انجام کارهای عقب مانده، چک کردن ای میل و البته جبران کم خوابی های طی هفته می شد. حقیقت این است که من بیش از حد کار می کردم و حجم و فشار کاری واقعا داشت من را از پا می انداخت.

چالش ها و موفقیت های شرکت خدمات میزبانی وب راک اسپیس (Rackspace)
بخوانید

زنگ خطر برای من کی به صدا در آمد؟‌ یک روز، من به دلیل کم آبی بدنم و استرس شدید، بیمار شدم و مجبور شدم ۲ روز مرخصی بگیرم. من در آن هفته، بدون وقفه کار کرده بودم و یادم نمی آید که آبی نوشیده باشم. به همین دلیل، دکترم چنین تجویزی برایم کرد. ۲ روز بدون تلفن، ای میل و نگرانی درباره کار؛ ۲ روز که می توانستم آن را کاملا آزادانه به میل خودم سر کنم.

من به پارک رفتم، به اردک ها غذا دادم و بازی کردن بچه هایم را تماشا کردم. بعد از ظهر آن روز، ما پاپ کورن درست کردیم و با کوسن ها و مبل، یک قلعه ساختیم. من واقعا روز خوبی را سپری کرده بودم و درست در همان لحظه و همان جا، صدایی به من می گفت که تا به حال به دنبال هدف اشتباهی دویده ام. من با یک دوراهی بزرگ روبرو شدم. من آن قدر سریع مشغول طی کردن پله های ترقی در شرکتم بودم که اصلا بلد نبودم چطور باید سرعتم را کم کنم.

به درخواست همسرم، سعی کردم رویه کاری او را در پیش بگیرم و درخواست ساعات کاری با انعطاف بیشتری بدهم. البته، واقعا نمی دانستم رئیسم چه برخوردی خواهد کرد؛ چرا که این مورد بیشتر در مورد همکاران خانم که بچه های کوچک داشتند صحت داشت. البته، من همان موقع هم به خودم گفتم درست است که من خانم نیستم اما من هم بچه های کوچک دارم.

4 احساسی که می توانند زندگی را به سوی تغییر سوق بدهند
بخوانید

در واقع،‌ هدف از داشتن ساعات کار انعطاف پذیر، ایجاد تعادل در زندگی و کار است؛ ایجاد یک رابطه سالم بین این دو. و باید به شما خاطر نشان کنم که این مساله، هیچ ربطی به جنسیت ندارد.

پس از ارائه درخواستم، از من خواسته شد تا در جلسه ای با مدیرم و همکارانم در دپارتمان منابع انسانی سازمانمان، شرکت کنم. با اینکه فکر می کردم قرار است تمام کار و شخصیتم زیر ذره بین برود، در آن جلسه، کارم را به بخش های متعددی تقسیم کردیم و سعی کردیم بفهمیم که در انجام کدام کار ها حضور من در شرکت نیاز است و کدام بخش ها را به راحتی می توانم از منزل و به صورت دور کاری انجام دهم. در همان ابتدای کار هم، کارهایی را که می شد، به دیگران واگذار کردم. و در نهایت، به یک برنامه کاری جدید برای من رسیدیم. سپس، در طی ای میلی، برنامه کاری جدید من و ساعات حضور من در شرکت، به اطلاع سایر همکارانم رسید و آنها از جزییات و نحوه تماس با من در طی آن دوران، مطلع گشتند.

بر خلاف انتظارم، کل پروسه با آرامش پیش رفت و من را از استرس و فشار زیادی نجات  داد؛ کما اینکه رئیسم هم متوجه حجم زیاد کارهایی که انجام می دهم شد. از زمانی که من این برنامه را پیاده کردم، سه همکار دیگر مرد در سازمان هم از این روش پیروی کرده اند. این اقدام من، باعث شد دیگران هم توجه بیشتری به تعادل میان کار-زندگی شان بیندازند و تصمیم بهتر و مفیدتری با توجه به شرایطشان بگیرند.

8 نکته برای داشتن حداکثر بهره وری در مشاغل خانگی و دورکاری
بخوانید

از شما می خواهم قبل از اینکه چنین زنگ خطری برای شما به صدا در بیاید، شرایطتان را بازبینی کنید؛ وضعیت تعادل میان کار و زندگیتان را بسنجید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

مطالب مرتبط:

ثبت ديدگاه