خلاصه کتاب « وقتی نیچه گریست » نوشته اروین یالوم

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
کتاب « وقتی نیچه گریست »
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

خلاصه کتاب « وقتی نیچه گریست » نوشته اروین یالوم را در این مقاله مطالعه کنید.

کتاب «وقتی نیچه گریست» از روان درمانگر و نویسنده‌ ی معروف اروین یالوم است.  اروین یالوم در خلال کتاب وقتی نیچه گریست به توصیف درمان‌ های رایج برای وسواس فکری که در هر دو شخصیت اصلی رمان به شکلی گرفتار آن هستند می‌ پردازد. اما در نهایت روش روان‌ درمانی اگزیستانسیال و رابطه پزشک – بیمار است که کتاب بیش از هر چیز در پی معرفی آن است. مطالعه این کتاب به همه ی افرادی که به خودشناسی و توسعه فردی اهمیت می دهند توصیه می شود. آکادمی بازار در این مقاله خلاصه ای از کتاب وقتی نیچه گریست را ارائه می دهد، با ما همراه باشید.

مطالعه بیشتر: خلاصه کتاب قدرت عادت نوشته چارلز داهیگ

مطالعه بیشتر: خلاصه کتاب قدرت لحظات نوشته چیپ هیث و دن هیث

در قسمت زندگینامه افراد موفق، مقاله‌های مختلفی همچون زندگینامه پروانه وثوق فرشته ی نجات کودکان سرطانی، ندگینامه استفان پرسون موسس پردرآمدترین فروشگاه H&M، زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان، زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد، زندگینامه کارلوس اسلیم هلو ثروتمند مکزیکی و هفتمین ثروتمند جهان، زندگینامه احمد و محمود خیامی بنیانگذاران ایرانخودرو و … را می‌توانید مطالعه کنید.

آغاز کتاب

دکتر برویر مردی است در آستانه‌ ی چهل سالگی و یک روانشناس و روان درمان‌ گر است که در قرن ۱۹ میلادی به طبابت بیماران خود مشغول است. یک زندگی عادی، همسری مهربان و زیبا و فرزندانی سالم دارد. وضعیت مادی او خوب است و خلاصه همه چیز رو به‌ راه و عادی به‌ نظر می‌ رسد.

ملاقات با لوسالومه

داستان کتاب با ملاقات دکتر برویر و زنی به‌ اسم لو سالومه در یک کافه شروع می‌ شود. لوسالومه معشوقه‌ ی نیچه است و از دکتر برویر می‌خواهد بدون اینکه نیچه بفهمد، درمان او را قبول کند. چه کار دشواری! درمان روان فردی بدون اینکه خود بیخبر باشد، کاری محال به‌ نظر می‌ رسد. در رشد فردی هر کسی، مهم‌ ترین نکته خواست و اراده‌ ی شخصی او است. دکتر برویر این مسئله را قبول می کند و طبق نقشه‌ ای که میان آن‌ دو شکل می‌گیرد، کار آغاز می‌ شود.

رشد فردی
رشد فردی

ملاقات نیچه و دکتر برویر

ملاقات عجیبی است. مانند بسیاری از دیدار های ما انسان ها که از خودمان دوریم. احساسات واقعی‌ مان را آشکار نمی کنیم. به دیگران اعتماد نمی‌ کنیم. راهی برای صمیمیت بیشتر باز نمی گذاریم. روی بازی برای دیگران نداریم. فردریش نیچه در مقابل دکتر برویر گارد شدیدی دارد. حرف‌ ها و کلمه‌ ها بسیار حساس هستند. هر لحظه ممکن است این ملاقات با یک خداحافظی سریع از سوی نیچه به‌ اتمام برسد. دکتر برویر سعی می‌ کند او را در ارتباط با خویش نگه دارد. هوش و درایت دکتر برویر در این‌ کار راهنمای او است و در نهایت او پیروز می‌ شود.

مسیر درمان نیچه

از آنجایی که نیچه از سردرد های بسیار شدید میگرنی و علایم بیماری جسمی رنج می‌ برد (در حالی‌که منشا روحی و ذهنی دارد) دکتر برویر درمان را بر سردرد های نیچه بنیان می نهد و برای جلب رضایت نیچه جهت قرار گرفتن تحت درمان او هیچ صحبتی از نا امیدی نمی‌ کند. چیزی که هر لحظه در دیالوگ‌ های نیچه شعله‌ ور و با هر گفتگو بر دکتر برویر نمایان تر می‌ شود. احساسی که همه‌ ی ما کما بیش با آن درگیر هستیم. نا امیدی و یاسی که مانع پیشرفت ما در جهت یک زندگی ارزشمند و با کیفیت می‌ شود. اما در پایان کتاب مسیر به‌ شکلی دیگر  رقم می‌ خورد.

شروع درمان

نیچه چندین  بار از قبول درمان توسط دکتر برویر سرباز می‌ زند تا اینکه شبی به‌ شدت بد حال می‌ شود و در تنهایی خویش در هتل دچار حملات شدید میگرنی می‌ شود. دکتر برویر به کمک او می آید و همین نقطه عطفی برای پذیرش درمان از سمت نیچه می‌ شود. اتفاقی که شاید تنهایی‌ اش را به رخ او کشید و به او فهماند که به‌ عنوان یک انسان هیچگاه نمی توان بدون کمک دیگران زندگی سالمی داشت.

نیاز به کمک دیگران
نیاز به کمک دیگران

ادامه درمان

در ادامه‌ ی این مسیر دکتر برویر با ذکاوت خود تلاش می‌ کند از نا امیدی‌ های خودش برای نیچه حرف بزند. برای او درد دل کند و حتی کار را به‌ جایی می‌ رساند که خود را به‌ عنوان بیماری روانی در محضر نیچه جا بزند و از او کمک بخواهد. تمام این‌ ها به‌ این دلیل اتفاق می افتد که نیچه با او همراه شود و اعتماد کند.

پایان درمان

در مکالمه‌ های طولانی‌ ای که در ادامه‌ ی کتاب وقتی نیچه گریست بین نیچه و برویر انجام می شود به نکات متعددی اشاره می‌گردد. اشاره به جایگاه قدرت در روابط جنسی، ارتباط جنسی با زنان و مرگ و همچنین کابوس برویر با برتا که علاوه بر نام بیمار مورد علاقه‌ی او نام مادر او نیز هست، بازگشت ابدی نیچه، مشکل آزادی زنان و ارتباط آن با جسارت انسان برای به‌ دست‌ گرفتن سرنوشت خود و بسیاری موارد دیگر نمونه‌ هایی از آن هستند. پس از آن‌که مشکل برویر تقریباً حل می‌ شود نویسنده نوبت را به دست نیچه می‌دهد تا از موقعیت مشابه خود حرف بزند و برتا را با سالومه مقایسه کند.

معرفی اروین یالوم

اروین یالوم
اروین یالوم

اروین یالوم در سال ۱۹۵۶ در بوستون در رشته پزشکی و در سال ۱۹۶۰ در نیویورک در رشته روانپزشکی فارغ‌ التحصیل شد و بعد از خدمت سربازی، در سال ۱۹۶۳ استاد دانشگاه استنفورد شد. در همین دانشگاه بود که الگوی روانشناسی هستی گرا یا اگزیستانسیال را بنیان نهاد. یالوم هم آثار دانشگاهی زیادی را تألیف کرده‌ است و هم چند رمان موفق دارد. او جایزه انجمن روان‌ پزشکی آمریکا را در سال ۲۰۰۲ اخذ کرد، اما بیشتر به عنوان نویسنده رمان‌ های روانشناختی، به ویژه رمان مشهور وقتی نیچه گریست مشهور است.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
ترک اعتیاد از غم

مطالعه این کتاب به هر شخصی که به خودشناسی، رشد فردی و مباحث روانشناسی علاقمند است توصیه می شود. هر کس که دغدغه کمک به خود، مهرورزی به خود، شفقت به خود را دارد می‌ تواند برداشت‌ های عالی از این کتاب در جهت کمک به خودش داشته باشد.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

آکادمی بازار به شما پیشنهاد می کند جهت افزایش مهارت خود در زمینه توسعه فردی، موفقیت و کسب و کار از محصولات بسیار مفید و کاربردی کتاب صوتی استفاده کنید. در صورت تمایل به بهره مندی از محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

کتاب صوتی

لینک های مفید

20 پاسخ

  1. من خیلی از کتابایی که خوندم اسماشونو از مقاله های شما خونده بودم در حقیقت شما باعث گسترش کتاب خونی هم میشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *