خلاصه کتاب ” سرمایه روانشناختی ” نوشته فرد لوتانز

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
کتاب " سرمایه روانشناختی "
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

سرمایه روانشناختی ، مفهوم و ابزاری دیگر در حوزه روانشناسی مثبت گرا است که اولین بار توسط فرد لوتانز کتابی در این رابطه ارائه داده شد .

یکی از دغدغه های امروزی مدیران در سازمان ها وجود مسائلی مانند استرس، افسردگی، اضطراب، خشم و نارضایتی شغلی، عدم تعهد سازمانی، بی انگیزگی و غیبت کارکنان می باشد و از طرفی روانشناسی مثبت گرا اعتقاد دارد همانطور که نبود بیماری به معنای وجود سلامت نیست، در سازمان ها هم نبود مسائل و مشکلات علت سطح مطلوب عملکرد سازمانی نمی باشد. کتاب سرمایه روانشناختی به برخی از این اصول پرداخته است. با آکادمی بازار برای مطالعه بخشی از کتاب سرمایه روانشناختی همراه باشید.

روانشناسی مثبت گرا

بعد از اینکه دکتر سلیگمن روانشناسی مثبت گرا را با دو هدف، کمک به مردم عادی برای داشتن زندگی بهتر و شادتر و کمک به شکوفایی قابلیت ها و پتانسیل های موجود در افراد معرفی و ارائه داد، فرد لوتانز به این مسئله پرداخت که روانشناسی مثبت گرا فقط در توسعه فردی افراد موثر و مفید واقع نمی شود، بلکه می تواند در سطح کلان تر یعنی در سازمان‌ ها و در دنیای صنعتی و سازمانی نیز اثرات مفید و موثری به همراه داشته باشد و بدین ترتیب او برای اولین بار مفهوم روانشناسی مثبت‌گرا (POB) را مطرح کرد.

روانشناسی مثبت گرا
روانشناسی مثبت گرا

سرمایه های سازمانی

در این کتاب با نوع چهارم سرمایه های سازمانی (سرمایه روانشناختی) که مشتقی از رفتار سازمانی مثبت گراست آشنا می شویم. این کتاب به ارائه تئوری ها، یافته های تجربی و کاربردی درباره نقاط و ظرفیت های روانشناختی مثبت گرا در سازمان ها که قابل توسعه و اندازه گیری هستند می پردازد.

4 بعد سرمایه روانشناختی

در فصول مختلف این کتاب  ۴ بُعد سرمایه روانشناختی معرفی و در سه سطح فردی، رهبری و سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است:

  • کارآمدی: Efficacy

باور و اطمینان فرد به توانایی هایش برای رسیدن به موفقیت و هدفی که در ذهن دارد.

  • امید: Hope

پشتکار و عزم قوی در مسیر رسیدن به هدف و قدرتِ یافتن مسیرها به سوی هدف به منظور موفقیت.

  • خوش بینی: Optimism

انتظار اتفاق افتادن وقایع مثبت و مطلوب در آینده.

  • تاب آوری: Resiliency

توانایی تحمل کردن، برگشت به وضعیت عادی و ادامه دادن بعد از تحمل مصیبت ها و مشکلات است.

سرمایه روانشناختی
سرمایه روانشناختی

اهمیت سرمایه روانشناختی

روانشناسی مثبت گرا یک پارادیم تأکید و تمرکز بر روی نقاط قوت و توانمندی ها (توسعه منابع انسانی) به جای تمرکز و تاکید صرف روی نقاط ضعف و درمان مشکلات (بهسازی منابع انسانی) است. مطالعه کتاب سرمایه روانشناختی می تواند برای سازمان هایی که دغدغه کارکنان را دارند و به دنبال پیشرفت و ایجاد مزیت رقابتی پایدار در محیط های پرچالش امروزی هستند مفید و موثر باشد، به دلیل این که این موضوع (سرمایه روانشناختی) قابل توسعه و آموزش است و تحقیقات نشان داده سازمان هایی با کارکنان با سطح بالای سرمایه روانشناختی، کارآمدتر، منعطف تر، خلاق تر بوده و مقاومت کمتری درمقابل تغییرات از خود نشان می دهند.

معرفی فرد لوتانز

فرد اوتانز
فرد لوتانز

فرد لوتانز در 28 ژوئن 1939 در ایلات متحده آمریکا متولد شد. او استاد مدیریتی است که در رفتار سازمانی تخصص دارد. او در دبیرستان آیووا و دانشگاه آیووا دوره ی تحصیلی خود را سپری کرد. در سال 1986 او به عنوان رئیس آکادمی مدیریت انتخاب شد.

فرد لوتانز سمینارهای بسیاری را در دانشگاه کلمبیا، زمانی که مدیریت آن جا را بر عهده داشت برگزار می کرد. او همچنین مدتی کاپیتان ارتش در ایالات متحده آمریکا بود.

او در زمینه علمی دنباله روی مبحث علوم رفتاری به منظور مدیریت رفتار انسان در سازمان ها بود. لوتانز در دهه 1980 تحقیقات خود را از نوع کیفی و مختلط در رابطه با آنچه مدیران نسبت به عملکرد کارکنان در فعالیت های روز مره خود انجام می دهند شروع کرد. تحقیقات او نشان از اهمیت بازی کردن ( مثلا شبکه گذاری و تعامل با بیگانه ها ) برای پیشبرد در سازمان ها بود.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پرسودترین سرمایه گذاری عمر

لوتانز و همکارانش پس از بیش از یک دهه تحقیق و نظریه پردازی چهار مولفه را معرفی کردند که به بهترین شکل از ملاک های سرمایه روانشناختی تبعیت میکنند، این ملاک ها عبارتند از: امیدواری، کارآمدی، انعطاف پذیری و خوشبینی. به اعتقاد آنها زمانی که این مولفه ها با یکدیگر ترکیب می شوند، یک سازه سطح بالا را تشکیل می دهند که سرمایه روانشناختی نامیده می شود.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

آکادمی بازار پیشنهاد می کند در کنار تهیه و مطالعه کتاب سرمایه های روانشناختی از محصولات آکادمی بازار جهت رشد و موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار بهره ببرید. در صورت تمایل به استفاده از محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

16 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *