چگونه هنگام تمرکز از هجوم افکار به ذهنمان جلوگیری کنیم؟

تمرکز
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

این سئوال اغلب از دیگران شنیده می‌شود: “چرا هنگام تمرکز، افکار به ذهنمان هجوم می‌آورند؟” این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که برای تمرکز کردن آموزش لازم را ندیده‌ایم. یک شخصی اینگونه نوشته است:

من کتاب چگونه باید تمرکز کرد نوشته شما را خریده‌ام. بیش از یک هفته است که اولین تمرین را شروع کرده‌ام. من می‌توانستم بدون اینکه هیچ فکری به ذهنم خطور کند و تمرکزم از بین برود، آن را انجام دهم. اما بعداً بیش از چند لحظه نتوانستم تمرکزم را حفظ کنم. ممکن است به من بگویید که چرا چنین است؟ از آنجایی که این سئوال را افراد بسیاری می‌پرسند تصمیم گرفتم که در اینجا به آن پاسخ دهم. بنابراین هرکسی می‌تواند آن را بخواند.

 آنچه که رایج است این است که موقع شروع تمرین خود-بهسازی، تمرکز یا مدیتیشن مشابهِ آنچه که در سئوال پرسیده شد، تجربه می‌شود. شما پیشرفت نمی‌کنید و ناگهان احساس می‌کنید به جای جلو رفتن به عقب بازگشته‌اید. نگران نباشید و تسلیم نشوید. به تمرین ادامه دهید اهمیتی ندارد که چقدر افکار به ذهنتان خطور می‌کند و تمرکزتان به هم می‌خورد. آنچه که شما تجربه می‌کنید کاملاً طبیعی است.

 

استاد احمد محمدی
رادیو فکرانه – تمرکز (برای شنیدن Play کنید )

ذهن در برابر کنترل مقاومت می‌کند و می‌خواهد آزادانه از فکری به فکری دیگر در جهش باشد.

گاهی مقاومت ذهن بلافاصله شروع می‌شود و گاهی پس از یک یا دو هفته این اتفاق میفتد و این احساس برای شما ایجاد می‌شود که هیچ پیشرفتی نداشته‌اید. وقتی نتیجه‌ای نمی‌گیرید شاید انگیزه خود را از دست بدهید. اگر تسلیم نشوید حتماً پیشرفت خواهید داشت و دوباره انگیزه می‌گیرید. به مرور زمان تمرکز کردن بر هر چه که می‌خواهید با حواس‌پرتی کمتر راحت‌تر می‌شود.

درحالی‌که تمرکز را انجام می‌دهید، آرام باشید و به تمرین ادامه دهید. اگر ذهنتان را بارها به تمرین بازگردانید، یاد می‌گیرید که افکار مزاحم را نادیده گرفته و تمرکزتان را حفظ کنید. اگر توجهتان  معطوف به افکاری که به ذهنتان خطور می‌کند، باشد، آنها قوی‌تر می‌شوند اما اگر بدون مقاومت کردن آنها را نادیده بگیرید، ضعیف‌تر می‌شوند و سرانجام از شما دور می‌شوند.

هر زمان موقع تمرکز کردن افکار به ذهنتان آمدند، دوباره به تمرین برگردید. اگر شما پشتکار داشته باشید کنترل و تمرکز حواستان بیشتر می‌شود. اجازه ندهید که چیزی شما را دلسرد کند چرا که مزایای تمرکز آنقدر خوب است که اجازه تسلیم به خود ندهید. وقتی نمی‌توانید تمرکز کنید صبور باشید. ثابت قدم باشید و تسلیم نشوید قطعاً به زودی نتیجه می‌گیرید.

هر امری که با تمرکز انجام گیرد، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت، این نکته را همه می دانند، ولی چگونه می توان به یک تمرکز عالی دست یافت؟  روش های مختلفی به این منظور وجود دارند، که با توجه کامل، صبر و حوصله باید انجام گیرند. که در مقاله فوق هم نکاتی در مورد تمارین تمرکز آورده شده است که با رعایت آن ها و مداومت در تمرین ها تمرکز شما تقویت می گردد.

 استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، مطالب بیشتری در رابطه با مهارت تمرکز و رابطه آن با موفقیت افراد، و همچنین سایر ابزارهای موفقیت را به شما تدریس خواهند نمود. به منظور شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای این سمینار، می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments