مقالاتموفقیت / انگیزشی

چرا از خودنمایی و جلب توجه دیگران لذت می بریم؟

اکثر آدم‌ها دوست دارند خودنمایی کنند. این امری طبیعی است. آن ها می‌خواهند تصویر خاصی از خود ایجاد کنند که اغلب یک ماسک و پوشش است. آن ها می‌خواهند نزد دوستان و غریبه‌ها جلب توجه کنند. آیا آن ها موفق به انجام چنین کاری می‌شوند یا نتیجه ای برعکس خواسته شان می‌بینند؟ این بستگی به عملکردشان دارد. اگر کار خوب یا تحسین‌برانگیزی انجام داده باشید، ممکن است توجه دیگران را به خود جلب کنید. اما این همیشه درست نیست.

مثال اول

 فردی را در نظر بگیرید که با سرعت بالا رانندگی می‌کند و مردم می‌گویند: ” چه رانندۀ خوبی است. او بدون هیچ ترسی می‌تواند به خوبی ماشینش را کنترل کند.” حقیقت این است که اغلب مردم جور دیگری فکر می‌کنند. آن ها می‌گویند: ” چقدر او احمق است که برای جلب توجه دیگران بدون هیچ پروایی رانندگی می‌کند. طرز رانندگی او خطرناک است.”

مثال دوم

اجازه بدهید که یک مثال دیگر بزنیم. یک پسر جوانی را در نظر بگیرید که در جمع دوستانش سیگار می‌کشد. او فکر می‌کند که سیگار کشیدن او را بزرگتر نشان می‌دهد و اینگونه خودنمایی می‌کند، به ویژه زمانی که دختران هم او را ببینند. تصور او این است که سیگار کشیدن نمادی از اقتدار، قدرت و مهم بودن هست. آیا دوستانش هم اینگونه درموردش فکر می‌کنند؟و با احترام بیشتری با او رفتار می‌کنند؟ حتی ممکن است که نظر دخترها درمورد این باشد که او چقدر بوی سیگار می‌دهد.

در هر دو مثال فردی که سعی به جلب توجه دیگران و خودنمایی را دارد، درواقع عکس‌العمل برعکسی را از سوی مردم می‌گیرد. اگر به مردم اطراف خود نگاه کنید، این موارد را بسیار می‌بینید. مردم آگاهانه یا ناآگاهانه می‌خواهند تصویر خاصی از خودشان بسازند چراکه این کار باعث افزایش عزت نفسشان می‌شود. گاهی در این کار موفق می‌شوند و گاهی نه. اکثر افراد می‌خواهند بهتر از آنچه که هستند، نشان داده شوند و جلب توجه کنند. آن ها این کار را با شیوه‌های مختلفی انجام می‌دهند؛ با صدای بلند حرف می‌زنند، به طرز متفاوتی لباس می‌پوشند، به شیوه‌ای خاص رفتار می‌کنند یا کارهای احمقانه‌ای انجام می‌دهند.

توصیه‌ هایی برای شروع یک روز بهتر
بخوانید

why some people always want to be the center of attention?

همه دوست دارند در مرکز توجه باشند

اغلب هرکسی دوست دارد که حس مهم بودن داشته باشد و سعی می‌کند که خود را به گونه‌ای جلوه دهد که خود واقعی‌اش نیست. بیشتر رفتارهایی که مردم دارند، تصوراتی که می‌خواهند شکل دهند، به وجود نمی‌آورد. فرد شاید طرز فکر خاصی داشته باشد و به شیوه‌ای ویژه عمل کند،‌ اما مردم از دید خودشان او را قضاوت می کنند. به عبارتی دیگر ممکن است که فکر کند با کار خود دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد، درحالی‌که برعکس است.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

شما نمی‌دانید که دیگران درمورد شما چه طرز فکری دارند و آیا اصلاً توجه آن ها به شما جلب می‌شود یا نه! غریبه‌ها معمولاً به شما چیزی نمی‌گویند. نزدیکان هم نمی‌خواهند که احساسات شما را جریحه‌دار کنند و نظر واقعی خود را درمورد رفتارتان به شما نمی‌گویند. این خودنمایی و نیاز به توجه است که باعث می‌شود شما احساس مهم بودن و مورد احترام بودن داشته باشید. کارهای احمقانه‌ای انجام دهید که نتیجه‌ای وارونه به بار می‌آورد. اگر می‌خواهید دیگران را تحت تأثیر قرار دهید، کارهای مفید و سودمند انجام دهید. این کار ارزش شما را بیشتر می‌کند تا اینکه بخواهید رفتارهای نابخردانه داشته باشید.

از خودتان این سئوالات را بپرسید آیا می‌خواهید جلب توجه کنید و دیگران را تحت تأثیر خود قرار دهید و اگر بله، علتش چیست؟ آیا اگر کسی از شما قدردانی کند احساس مهم بودن و قدرت می‌کنید؟ چرا به اندازۀ کافی دارای اعتماد به نفس و عزت نفس نیستید و آن را منوط به نظر دیگران می‌دانید؟

«شبکه» (The Network) فیلمی که از شما می‌خواهد خودتان باشید
بخوانید

شما می‌توانید احساس مهم بودن و قدرت داشته باشید،‌ دارای اعتماد به نفس و عزت نفس باشید بدون اینکه نیازی به خودنمایی باشد. می‌توانید بدون هیچ بازی و نمایشی زندگی بسیار خوبی داشته باشید. با افزایش قدرت درونی و پیدا کردن ارزش خود می‌توانید این کار را انجام دهید. خودنمایی همانند باد کردن یک بالون است که هر لحظه امکان منفجر شدنش وجود دارد. قدرت واقعی  متفاوت است.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس خودمان را بالا برده و تقویت کنیم؟
معجزه اعتماد به نفس را در فیلم «اگه میتونی منو بگیر» درک خواهید کرد
انیمیشن «توربو» هر ناممکنی را ممکن می‌کند
«شبکه» (The Network) فیلمی که از شما می‌خواهد خودتان باشید
ترس درونت را مهار کن- برگزیده‌ای از فیلم «سخنرانی پادشاه»
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن