مقالاتموفقیت / انگیزشی

همیشه تشنه موفقیت و پیشرفت باش

گرسنگی یعنی بیشتر خواستن! گرسنه بودن یعنی در درون خود بیشتر می‌خواهید و تمایل دارید تغییرات بزرگتری ایجاد کنید. مثلاً دوست دارید پدر و مادر بهتری باشید، انسان بهتری باشید و یا کاری را بهتر و بیشتر انجام دهید تا ارضاء شوید.

همه انسان‌ها چنین گرسنگی‌ای دارند. هیچکس نمی‌تواند بگوید: «اگر فلان ماشین را بخرم، دیگر هیچ چیز نمی‌خواهم!» زیرا وقتی به خواسته‌اش برسد، خواسته‌های بیشتری نمایان خواهند شد. این طبیعت انسان است و هرگز نباید آن را طمع نامید.

اما یکسری از افراد هستند که در مراحل اولیه زندگی این گرسنگی را دارند، اما پس از مدتی آن را از دست می‌دهند. روی سخن این مقاله، بیشتر با این دسته از افراد است!

پیشرفت شخصیت
پیشرفت شخصیت

رکود شخصی

«رکود شخصی» زمانی رخ می‌دهد که فرد مانند همیشه سخت کار و تلاش می‌کند اما پیشرفتی حاصل نمی‌شود؛ و زمانی که پیشرفتی در کار نباشد، دلیلی برای شادی نیز وجود نخواهد داشت. ما در فرهنگی زندگی می‌کنیم که انتظار داریم در هر لحظه شاد باشیم.

مجبور نیستیم آن را بدست آوریم؛ تنها راه آسان را انتخاب کرده و رشد می‌کنیم. اما زمانی که رکود شخصی اتفاق می‌افتد، احساس می‌کنیم مشکلی وجود دارد! کاری که بیشتر افراد در زمان رسیدن به رکود شخصی انجام می‌دهند، این است که عصبانی می‌شوند، کنترل خود را از دست می‌دهند و عکس‌العمل‌های بی اساسی از خود نشان می‌دهند.

مثلاً می‌گویند: «این ورزش واقعاً احمقانه و وقت تلف کردن است!» یا «این رابطه از اول هم اشتباهی بوده!» اما حس تمایل و گرسنگی، ترس از شکست را از بین می‌برد. اشتیاق و علاقه خود را پیدا کنید، نسبت به آن گرسنه شوید و اقدام کنید.

 

استاد احمد محمدی

زمانی که در مصاحبه‌ای از آنتونی رابینز پرسیده شد که کلید موفقیت چیست، پاسخ داد: «گرسنگی، تمایل زیاد و احساس رضایت پیدا نکردن!» او سپس ادامه می‌دهد: «اگر به ریچارد برانسون، تجارت بِنی اف و یا هر کسی که به بالاترین مراحل دست یافته توجه کنید، متوجه می‌شوید که «هوش» تفاوت اصلی، بارز و ارزشمند آن‌هاست.

اما با این حال، شما می‌توانید افراد باهوش زیادی را پیدا کنید که نمی‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند! در اینجاست که «گرسنگی» و «تمایل» اهمیت می‌یابد. گرسنگی باید بی‌پایان باشد؛ گرسنگی برای یادگیری، گرسنگی برای رشد، گرسنگی برای خدمت رسانی، گرسنگی برای بخشش! بسیاری از افراد، گرسنه پول هستند اما وقتی به میزان معینی ثروت دست می‌یابند، متوقف می‌شوند.

ایرادی به یک چنین رفتاری وارد نیست اما هدف پول نیست! هدف کار و تجارت نیست! هدف، رشد شماست! زیرا هر یک از ما، یا رشد می‌کنیم و یا می‌میریم؛ درست مانند یک گیاه. یک گیاه متوقف نمی‌شود؛ یا رشد می‌کند و یا می‌میرد.

همواره از من سؤال می‌پرسند که بهای شاد بودن چیست؟ و من تنها یک کلمه پاسخ می‌دهم: «پیشرفت!» پیشرفت منجر به شادی خواهد شد. زیرا دستیابی به هر هدفی، چه کوچک و چه بزرگ، تنها مدت محدودی به شما حس شادی و رضایت می‌دهد.

پس از آن باید دنبال دلیل دیگری برای شادی باشید؛ پس باید رشد کنید. هر فرد، تعریف متفاوتی از موفقیت دارد اما به طور کلی موفقیت یعنی داشتن یک زندگی پر محتوا. یعنی یافتن چیزی که ارزش و اهمیت آن در زندگی، حتی از خودتان هم بیشتر است.

آن چیز می‌تواند خانواده شما باشد، جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، مأموریتی که دارید یا هر چیز دیگری. در آن شرایط، شما فردی خوشبخت هستید. موفقیت، تنها دستیابی به اهداف نیست، بلکه حس کامل بودن است. و شما هرگز نمی‌توانید احساس کامل بودن داشته باشید، مگر آنکه رشد کنید و دستاوردهای متفاوتی داشته باشید.»

موفقیت خود را بر اساس گفته‌های دیگران مشخص نکنید. آنچه خودتان در درون خودتان احساس می‌کنید را اساس موفقیت خود قرار دهید. اگر شما در درون خود تعریف درستی از موفقیت داشته باشید، زندگی شما رویای دیگران خواهد بود!

گرسنگی‌تان باید تداوم داشته باشد!

ویژگی مشترکی که میان همه افراد موفق و ثروتمند وجود دارد، این است که همگی آن‌ها گرسنه هستند. ممکن است کمی ساده به نظر بیاید، اما این مهم ترین عاملی است که در کیفیت زندگی افراد، تفاوت ایجاد می‌کند. صرفاً داشتن احساس گرسنگی کافی نیست؛ بلکه این احساس باید تداوم داشته باشد.

گاهی اوقات، این احساس گرسنگی و اشتیاق، به دلایلی از بین می‌رود؛ به عنوان مثال کهولت سن.

همانطور که گفتیم، هر فردی با احساس تمایل و اشتیاق و گرسنگی به دنیا می‌آید. تمایلی برای رشد، گسترش یافتن و کسب کردن در همه ما وجود دارد. اما ناامیدی‌هایی که در طول زندگی برایمان پیش می‌آید، باعث می‌شود شروع کنیم و عوامل خارجی را سرزنش کنیم.

اما اگر بتوانید در درون خود چیزی را پیدا کنید که باعث ایجاد تمایل و اشتیاقی مداوم در درون شما شود، و هدفی بزرگتر از خود را پیدا کنید، دیگر نیازی به انگیزه یا ترغیب شدن نخواهید داشت.

با شرکت در سمینارهای موفقیت تیم آکادمی بازار ، موفقیت خود را نزدیک‌تر از قبل و دستیافتنی‌تر ببینید…

مطالب مرتبط

معرفی پرفروش‌ترین کتاب‌های پیشرفت شخصی و موفقیت ۲۰۱۹
به متوسط بودن آلرژی ندارید؟!
رشد فردی، یک فاکتور کلیدی برای رسیدن به موفقیت
هدف گذاری شغلی – برگزیده ای از فیلم اتاق سهام (Boiler Room- 2000)
تعریف شادی چیست؟ راه های علمی رسیدن به شادی در زندگی
برچسب ها

پویا دهقان

کارشناس مدیریت جهانگردی از دانشگاه علم و فرهنگ، و متقاضی شرکت در آزمون ارشد... نوشتن رو دوست دارم، در کنارش از انجام کارهای هیجان انگیز هم به شدت خوشم میاد! به عکاسی شدیداً علاقه مندم و فرصت باشه کارای کوچیکی هم میکنم... دو ژانر مورد علاقم توی موسیقی، راک و سنتیه، اما با این حال خودمو به این دو محدود نمیکنم...

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شش =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن