ارزش والای انسان ها در فیلم نجات سرباز رایان

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
نجات سرباز رایان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

فیلم نجات سرباز رایان _ saving private ryan _  ساخته کارگردان معروف استیون اسپیلبرگ _Steven Spielberg_  در سال 1998 در سینما های امریکا اکران شد و در همان سال عنوان یکی از بهترین فیلم های انگیزشی را کسب کرد. رابرت رودات _ Robert Rodat_ وظیفه نویسندگی این اثر را داشته و گفته می شود که داستان این فیلم بر اساس واقعیت نوشته شده است. این فیلم پر ستاره با بودجه تقریبا 70 میلیون دلاری تهیه شد و توانست درآمدی جهانی نزدیک 482 میلوین دلار را بدست آورد. از ستاره های این فیلم می توان به تام هنکس _Tom Hanks_ ، مت دیمون _Matt Damon_ و وین دیزل _Vin Diesel_ اشاره کرد. فیلم نجات سرباز رایان توانست با امتیاز6/8 IMDB 5 جایزه اسکار و 74 جایزه آکادمی دیگر را نیز به نام خود ثبت کند.

خلاصه داستان

داستان فیلم، داستان یک فرمانده جنگی و هفت تن از همرزم های او را به نمایش می کشد که برای نجات جان سربازی به اسم رایان به منطقه ای جنگی و ساحلی پا می گذارند. چهار برادر خانواده رایان در جنگ جهانی دوم به ارتش برای خدمت پیوستند؛ اما سه نفر از آن ها در جنگ کشته می شوند و مادر آن ها قرار است که تلگراف کشته شدن هر سه آن ها را در یک روز دریافت کند. در همین زمان رئیس ستاد ارتش ایالات متحده تصمیم می گیرد با فرستادن گروهی برای نجات چهارمین برادر کمی از غم و سوگواری مادر این چهار برادر کم کند.

در طول فیلم ما با صحنه های متعددی از رنج ها و سختی هایی که سربازان در طول جنگ با آن ها دست و پنجه نرم می کنند مواجه می شویم. صحنه ها و سکانس هایی بسیار خوش ساخت که دل هر تماشاچی را به درد می آورد. 27 دقیقه نخست فیلم هر کسی را در صندلی اش میخکوب می کنند. در این زمان فیلم صحنه های مبارزه در ساحل اوماها در 6 جوئن 1944 را به طرزی دلخراش و بسیار نزدیک به اتفاقاتی که در یک جنگ واقعی اتفاق می افتد، بر روی پرده سینما به تصویر می کشد. تصویر سربازی که بازو قطع شده خود را از زمین بر می دارد به طوری که انگار بعدا به آن نیاز پیدا می کند و سکانس های دلخراش دیگر که تماشاچیان را به طرز عجیبی تحت تاثیر خود قرار می دهد. فیلم سازان با خلق این تصاویر هیچ راه فراری را برای تماشاچیان از تلخی هایی که هر فرد در حال انجام وظیفه در جنگ می چشد نگذاشته اند. فیلم اسپیلبرگ به دلیل نمایش بسیار واقعی از سختی های جنگ لقب بهترین فیلم جنگی همه دوران ها را در سال 2009 کسب کرد.

saving private ryan

صحنه های نخست و پایانی فیلم هر دو یک مکان را نشان می دهند. سه نسل از یک خانواده امریکایی در یک گورستان نظامی هستند و پیرمردی مقابل یکی از گور ها ایستاده است. این تصویر جیمز رایان چهارمین برادر خانواده رایان است که مقابل گور فرمانده ای که او را از مرگ نجات داده است ایستاده است. بله، این آرامگاه فرمانده میلر است که جان خود را برای یک سرباز عادی فدا کرده است. بیشتر اعضای گروه هشت نفره ای که برای نجات جیمز رفته بودن به شیوه ای ، یکی برای نجات جان دیگری یا … کشته شدند. سر انجام گروه نجات سرباز رایان را پیدا می کنند و آماده بازگشت و اتمام عملیات هستند اما در همین لحظه جنگ شدت می گیرد و ارتش آلمان با ماشین های جنگی و اسلحه های سنگین نیرو های مقابل را تحت فشار قرار می دهند. در این بین فرمانده میلر به شدت مجروح می شود و سه تن دیگر از افرادش نیز کشته می شوند. جمله ی پایانی فرمانده میلر به رایان را می توان زیبا ترین و دلنشین ترین و در عین حال غمگین ترین لحظه فیلم دانست. زمانی که میلر با تقلای بسیار به رایان می گوید:”از آن خودت کن” در حقیقت منظور میلر از این جمله، فرصت زندگی دوباره برای رایان است که برای ایجاد آن فداکاری های بسیاری خرج شده است. در پایان ما جیمز رایان را می بینیم که مقابل آرامگاه فرمانده میلر ایستاده است. صحبت های پایانی فیلم، بین رایان و همسرش است که از او می پرسد آیا شایسته همچنین ایثاری بوده است یا نه که او هم با موافقت می گوید که همسرش شایستگی را داشته.

هر انسان پدیده ای تکرار نشدنی

فیلم نجات سرباز رایان اهمیت حتی عضوی کوچک از جنگ را نشان می دهد. شاید این سرباز ساده وظیفه بسیار مهمی در جنگ نداشته اما زنده بودن او زندگی یک مادر فداکار را که سه فرزند خود را از دست داده استت دست خوش بزرگ ترین تغییر ممکن می کند. این داستان نمونه بسیار زیبایی از ارزش انسان ها در یک جامعه را تداعی می کند.

هر فردی بدون در نظر گرفتن استعداد ها، توانایی ها و حتی شخصیتش بی نهایت ارزشمند است. زیرا در دنیا فقط یکی از او وجود دارد. هرکدام از ما پدیده ای هستیم تکرار ناشدنی؛  زندگی فرصت منحصر یفردی است که تنها یکبار شانس استفاده از آن را داریم. تجربه ای تکرار نشدنی. احترام به ارزش هر شخص وظیفه ایست که هر کدام از ما نسبت به دیگران داریم و دانستن ارزش خود از وظایف مهمی ایست که ما در مقابل خود داریم تا بتوانیم بهترین استفاده را از فرصت زندگی کردن بکنیم. بنشینید و کمی تفکر کنید. آیا شما ارزش واقعی خودتان را می دانید؟ آیا آنقدر که بقیه ابعاد زندگی برای شما مهم است، وجود خودتان و  گوهر گران بهای درونتان از اهمیتی برای شما برخوردار است؟

انسان در جستجوی معنی

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

زندگی هر افراد موفق و ستاره ها درس ها و آموزه هایی دارند که می توانیم با بهره مندی از آن در زندگی خودمان در بهبود آن تلاش کنیم. اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که آشنایی با زندگی افراد موفق و ستاره های درخشان عرصه های مختلف هنری و علمی و … دارند به جای درستی آمدید! پیشنهاد آکادمی بازار سری سی دی های ستاره های موفق است. در بخش فیلم های آموزشی آکادمی بازار می توانید برنامه هایی بسیار مفید و کاربردی را در زمینه های متفاوت پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک یر کلیک کنید:

فیلم های آموزشی

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید