مقالاتموفقیت / انگیزشی

محدودیت تنها در ذهن شماست و لاغیر

اگر پول، کسب و کار، شغل خوب و ماشین مورد علاقۀ خود را ندارید، کسی جزء خود شما مقصر نیست. شما شیوۀ تربیت، افرادی که با آنها بزرگ شده‌اید، مدرسه‌ای که در آن درس خوانده‌اید، یا حتی مدرسه‌ای را که اصلاً نرفته‌اید زیر سئوال می‌برید و تقصیر را به گردن بداقبالی، پول نداشتن والدین، مطالعه نداشتن در زمینۀ کسب و کار و بهانه‌های مختلف میاندازید. مطمئنم به این دلیل به آرزوهایتان نرسیده‌اید که مکرراً بهانه‌تراشی می‌کنید. دلایل زیادی می‌آورید که چرا آن برای شما اتفاق نمیفتد اما آیا یکبار به خود گفته‌اید که چگونه برای من اتفاق میافتد؟ و اگر چنین بوده چقدر در مورد آن فکر کرده‌اید؟

حقیقت این است که اگر انرژی خود را صرف نحوۀ رسیدن به رؤیاها و رسیدن به میزان ثروتی که می‌خواهید کنید، به طرز شگفت‌انگیزی خواهید دید که به سبک زندگی دلخواه تان خواهید رسید. الان به شما خواهم گفت که چرا به این شیوه فکر می‌کنید. علت آن یک چیز به نام پارادایم‌ها هستند. محدودیت در درون شماست. اینها دلایلی هستند که رؤیاهایتان را به واقعیت تبدیل نمی‌کنند و حتی با خودتان این فکر را نمی‌کنید که شما هم بتوانید به یک فرد موفق تبدیل شوید.

پارادایم‌ها از شما چه می‌خواهند؟

پارادایم(الگوواره) شیوه‌ای است که در آن تفکر ذهن ناخودآگاه شما شکل داده شده است. پارادایم مجموعه عاداتی هستند که از طریق تکرار در بخش ذخیرۀ ذهن ناخودآگاه تان به وجود می‌آید. چه بدانید یا ندانید پارادایم زندگی‌تان را تحت کنترل داشته و محدودیت ایجاد می کند.

حقیقت اینجاست که ذهن ناخود آگاه شما نسبت به ذهن آگاهتان ۳۰۰۰۰ مرتبه قدرتمندتر است. شاید بدانید که ۹۰ درصد رفتار شما توسط ذهن ناخود آگاه تعیین می‌شود و این می‌تواند دلیل مهمی باشد برای اینکه در هر جنبه‌ای از زندگی پارادایم‌های مفیدی داشته باشید. موفقیت‌ها و شکست‌های شما تحت کنترل پارادایم‌ها هستند و پارادایم‌های منفی یا غلط دلایل اصلی هستند برای اینکه ۹۰ درصد جمعیت امروزی همیشه به نتایج مشابهی می‌رسند. روزهایی هستند که ناگهان فریاد برمی‌آورید “من می‌خواهم تغییر کنم.” اما این حرف ثبات ندارد. وقتی که وسط هفته می‌شود، کم توان می‌شوید و دیگر نای و رمقی برای حرکت دائمی به سوی موفقیت ندارید.

Limitation is just in your mind شما قادر نیستید که بر روی حرف خود باقی بمانید و حتی اگر برای بهتر شدن قدمی هم بردارید، چندان دوامی ندارد چرا که ذهنتان هنوز به دنبال پارادایم‌های غلط و محدود کننده است که در ذهن ناخودآگاه تان تعیین کرده‌اید؛ پارادایم‌هایی که سالها به بهانه‌های قدیمی تکرار کرده‌اید. شاید شبیه این جملات را با خود بگویید:  ” در تقدیر من پول نیست”، ” پول که علف خرس نیست”، یا ” موفقیت برای افرادی مثل من نیست.” این جملات دقیقاً پارادایم‌های منفی را تشکیل می‌دهند. این جملات را بارها می‌شنوید تا اینکه به ذهن ناخودآگاهتان تلقین می‌شود.

رفاقت بی قید و شرط در فیلم the intouchables
بخوانید

 

آیا شما می‌دانید که ذهن ناخودآگاه فقط پذیرش دارد و چیزی را رد نمی‌کند؟ این پارادایم‌ها همانند یک ویروس عمل می‌کنند؛ در ناخودآگاه غوطه‌ور هستند و خودشان را از طریق نتایج آشکار شده نشان می‌دهند. موضوع ساده است:

“پارادایم‌های منفی با نتایج منفی  و پارادایم‌های مثبت با نتایج مثبت برابر است.”

یک کاغذ بردارید و آنچه را که می‌دانید پارادیم‌های محدودکنندۀ شما هستند، بنویسید. شاید تصورتان این است که به دست آوردن پول کاری دشوار است. یا اینکه فکر کنید برای اینکه به دنبال یک کسب و کاری بروید، خیلی بچه یا خیلی پیر هستید. یا اینکه فردی هستید که سال های سال با ۱۸ درصد افزایش حقوق کار کرده‌‌ اید و اصلاً به این فکر نکرده‌اید که چگونه درآمد خود را بالا ببرید؟ خب شما خودتان عامل محدودیت تان هستید و اگر این پارادایم‌های محدودکننده را از بین نبرید، به نیروی بالقوۀ صحیح خود دست نمی‌یابید و این یک حقیقت است! ما همگی موفق متولد شده‌ایم و مطمئناً این یک دستورالعملی برای موفق شدنمان است. به یاد داشته باشید- هرچیزی براساس معیار و سنجش کار می‌کند.

خبر فوق‌العاده عالی

درواقع شما می‌توانید وجودِ سمّی خود و پارادایم‌های محدود‌کننده‌تان را که همیشه در ذهن ناخودآگاه تان وجود دارند با برنامه‌های موفقیت‌آمیز، مفید و تازه جایگزین کنید. بدون شک این کار میزان نامعینی از ثروت، شادی و سلامتی را به زندگی‌تان جذب می‌کند. به یاد داشته باشید محدودیت‌ هایی که ما داریم تنها محدودیت‌ هایی هستند که ما در ذهنمان می‌سازیم. آیا شما آماده‌اید که باورهای محدود‌کننده و رفتارهای مخربی که شما را به عقب باز می‌گرداند، از بین ببرید؟ اگر نتایج و شادی‌های پایدار را می‌خواهید، بنابراین تغییر دادن پارادایم‌های شما تنها راهی است که می‌توانید به آن برسید و وقتی تغییر پارادایم رخ داد با یک چشم برهم زدن کل زندگی‌تان تغییر خواهد کرد. من توانسته‌ام چنین کاری بکنم پس شما هم می‌توانید.

شاید شما این جمله را زیاد شنیده باشید که “برای رسیدن به موفقیت باید مشکلات و محدودیت های متعددی را پشت سر گذاشت.” شاید در تصور شما مشکلات فقط عوامل بیرونی مانند ضعف مالی یا نبود امکانات کافی باشد؛ اما همیشه محدود کننده ها مسائل بیرونی نیستند بلکه ما یک محدود کننده نسبتا قوی در درون خودمان داریم که تاثیر بسیار زیادی در عملکرد بیرونی ما دارد و آن ذهن ماست. ما با ذهنمان تصمیم می گیریم. فیلتر های ذهنی این تصمیم را بررسی می کنند در نتیجه نحوه عملکرد ما در واقع نتیجه تصمیم بازرسی شده توسط ذهن است.  همانطور که در متن بالا گفته شد پارادایم های منفی توسط خود ما طراحی شده اند. پس یکی از دلایل نرسیدن به اهدافمان خودمان هستیم. اگر در تصوراتمان دستیابی به اهداف ما غیر ممکن باشد، دیگر فرقی ندارد که چقدر می خواهیم به آن ها برسیم، خودمان اینطور پذیرفته ایم که این ها جز آرزویی بیش نیستند. تا زمانی که این محدود کننده ها در ذهنمان وجود دارند کارمان سخت خواهد بود. اما چگونه می توان از شر این ها خلاص شد؟ چه راه حل هایی برای بر طرف کردن این مشکل مهم وجود دارند؟ آکادمی بازار با ارائه راهکار های مناسب و قابل انجام به شما در حل این مشکل و دیگر مسائل سر راهتان کمک خواهد کرد. موانع را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید و با قدرت هرچه تمام تر به سوی موفقیت قدم بردارید! برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
تمرین سلامتی، قدرت و آرام‌سازی جسم و ذهن از طریق ورزش
بخوانید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن