ارزش قائل شدن برای خودتان را شروع کنید تا زندگی‌تان دگرگون شود

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
ستاره های روی زمین - Like Stars on Earth
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

«ستاره‌های روی زمین» نام فیلم سینمایی بالیوودی و محصول سال ۲۰۰۷ است. این فیلم که یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سینمای هندوستان است داستان کودک نه ساله‌ای است که به خاطر مشکلات درسی از طرف خانواده و اطرافیان مورد تمسخر قرار می‌گیرد و مجبور به ترک مدرسه و ادامه تحصیل در مدرسه شبانه‌روزی می‌شود. مشکل او هر روز ناگوارتر می‌شود تا اینکه مربی هنر جدیدی به مدرسه آمده و مشکل او را متوجه می‌شود، مشکلی که خود او هم در کودکی دچارش بوده است و…

ارزش قائل شدن به خود و احترام گذاشتن به شخصیت‌تان باعث می‌شود عزت نفس پیدا کنید و این امر به شما با دوره اعتماد به نفس می‌دهد. وقتی شما خودتان را دست گم نگیرید، دیگران هم چنین کاری را نخواهند کرد. وقتی شما به قابیلت‌هایتان ایمان دارید دیگران نیز آنها را باور خواهند کرد. همین موضوع باعث پیشرفت و موفقیت شما خواهد شد. همه چیز از خودِ شما شروع می‌شود.

مطالعه بیشتر: احساس ارزشمندی ما چگونه تقویت یا تخریب می شود؟

مطالعه بیشتر: چگونه بر ترس از قضاوت شدن توسط دیگران غلبه کنیم؟

ارزش قائل شدن به خودتان را با این روش‌ها آغاز کنید

وقتی حرف از رابطه شما با خودتان می‌شود، شما می‌توانید بهترین دوست یا بدترین دشمن خودتان باشید. با ارزش قائل شدن برای خودتان و ایجاد عزت نفس برای وجودتان، بزرگترین لطف را در حق خودتان کرده‌اید. تا زمانی که چنین نکنید کسی برای شما و حرف‌هایتان تره هم خُرد نمی‌کند، تا وقتی شما خودتان را باور نداشته باشید هیچ کس شما را باور نخواهد کرد.

۱. دست از مقایسه کردن بردارید

وقتی شما خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید یعنی ارزشهای وجودتان را زیر سوال می‌برید، استاندارهای آدم‌ از یکدیگر کاملا متفاوت است، خداوند هر کس را یک جور خلق کرده و قطعا خداوند هم انسان‌ها را با هم مقایسه نمی‌کند، از هر کس آنقدر که به او توانایی داده انتظار دارد. مقایسه کردن روشی احمقانه است برای نادیده گرفتن قابلیت‌ها و توانایی های شخصی شما.

۲. اشتباهاتتان را بپذیرید و از آنها درس بگیرید

همه ما دچار اشتباهاتی می‌شوم و قطعا بابت آنها ناراحت شده و گاهی از خودمان مایوس می‌شویم. اما این درست نیست، به اشتباهات مانند فرصت‌هایی برای یادگیری و آموختن بنگرید، قبول کنید که اشتباه کرده‌اید و در پی چرای اشتباهتان باشید. وقتی بدانید چرا مرتکب خطا و اشتباه شده‌اید در دفعات بعد آنها را مرتکب نخواهید شد. اگر به دنبال عزت نفس و موفقیت هستید باید ارزش قائل شدن به خودتان را شروع کنید. این گام مهم را بردارید تا زندگی‌تان تغییر مثبت را شاهد باشد.

ارزش قائل شدن
ارزش قائل شدن

۳. فرصت‌های پیشرفت را از دست ندهید

فرصت‌ها بی‌خبر می‌آیند و ممکن است آن زمان آنها را درک نکنیم و نشناسیم. باید شش دانگ حواستان جمع باشد. قطعاً کار ساده‌ای نخواهد بود اما باید فرصت‌هایی که باعث پیشرفت و توسعه شما می‌شود را بیابید و برای رسیدن به موفقیت از آنها استفاده کنید. همیشه چنین فرصتهایی وجود ندارند، باید خیلی مراقب باشید تا شاهد از دست رفتن‌شان نباشید. برای این کار حواستان به اطراف باشد، مطالعه کنید و مدام بیاموزید، کارآگاه‌های آموزشی و کلاس‌های مهارت را بگذرانید و از وقتتان برای بهتر شدن استفاده کنید.

به مسیری که قرار است آن را بپیمایید و به هدفتان برسید فکر کنید و برای آن تلاش کنید، هر چقدر هم که سرتان شلوغ است نباید بگذارید فرصتی از دست برود، چون فرصت‌ها قابل برگشت نیستند.

۴. از افکار و عقایدتان با یک معتمد صحبت کنید

با کسی که مورد اعتمادتان است در مورد افکارتان حرف بزنید. ارائه راهکار، هم صحبتی و دلسوزی فردی که مورد اعتماد شماست برای رسیدن به عزت نفس و موفقیت بسیار موثر است. او به شما دلگرمی می‌دهد و باعث می‌شود نبست به خودتان حس بهتری داشته باشید. وقتی شما از نگرانی‌ها و مشکلاتتان با چنین فردی صحبت کنید آرام آرام این کلاف پیچیده مشکلات، باز شده و آسان‌تر می‌شود به حل آنها پرداخت. وقتی آرام و با صبر و حوصله موانع را یکی پس از دیگری از سر راهتان برمی‌دارید اعتماد به نفس کودکان بیشتری پیدا خواهید کرد و همین باعث می‌شود ارزش قائل شدن به خودتان را از سر بگیرید.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
خودت را دوست داشته باش

موفقیت مسیری است که شاید همه در آن پا می‌گذارند اما همه موفق به طی کردن این مسیر نمی‌شوند. شاید یکی از دلائلش این باشد که به خودشان ایمان ندارند و سریع قافیه را می‌بازند. دلهره می‌گیرند که نمی‌توانند از پس حل مشکلات و موانع بربیایند. اما انسان موجود سخت و پیچیده‌ای است، همه می‌توانند از پس زندگی و ماجراهای آن سربلند بیرون بیایند، اما چون همه چنین باوری ندارند و خودشان را کوچک و ضعیف می‌بینند بازنده این ماجرا می‌شوند.

دوره بازاریابی و فروش

در دوره بازاریابی و فروش ” ستارگان فروش ” خود را به یک فروشنده تمام عیار تبدیل کنید.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انگیزشی منتشر کرده است که می‌تواند پاسخگوی برخی دغدغه‌های ذهنی کاربران باشد. عناوین برخی از این ویدئوهای آموزشی عبارتند از: منتظر معجزه بمانم یا قوانین موفقیت را یاد بگیرم؟، از کجا بفهمیم در آینده موفق خواهیم شد یا خیر؟ ، چگونه می‌توانیم زندگی را طور دیگری ببینیم؟، نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟، چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟ و بسیاری از ویدئوهای آموزشی که می‌تواند راهگشا باشد.

لینک های مفید

18 پاسخ

  1. سلام خورشید عزیز
   برای اطلاع از آخرین سمینار و دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید:
   پاسخگوی شما هستیم: 88993288، 66978520، 66418084-021

 1. من از مقایسه کردن بیزارم
  روحیه و شخصیت انسان تخریب میشه و همش در وضعیت حسادت و حسرت قرار میگیره که چرا مثل فلانی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید