آزادی در فیلم دیوانه ای از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آزادی و آزادگی در زندگی ها متفاوت است. هر کس دارای حقیقت های درونی و شرایط خاص خود است. شرایط بیرونی آنقدر فرد را  به زیر فشار های خود آزار می دهد که درون جو حاکم و بیرونی حل می شود. آن که انقدر به خود باور داشته باشیم و نگذاریم هم رنگ جماعت شویم کاری بسیار دشوار و نیازمند هوشیاری است مخصوصا در شرایطی که این فرایند آهسته انجام می شود. آیا شما هنوز آن انسان راستین درونی خود که باور داشتید هستید یا شما هم در شرایط حاکم حل شده اید؟

One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

فیلم دیوانه ای از قفس پرید با 5 اسکار 30 جایزه و 13 نامزدی با درامد 112 میلیون دلاری تنها در آمریکا در بین 20 فیلم برتر دنیا قرار دارد.

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)

مک مورفی یک پرونده جنایی دارد و بار دیگر خودش را به دردسر انداخته و توسط دادگاه به جرم داشتن رابطه جنسی با دختری پانزده ساله محکوم شده است. اگر چه داستان به زندان افتادن وی اینگونه است: ” یه مشت عوضی در حال ایجاد مزاحمت برای یه دختره بودن که رفتم و حساب همشون رو رسیدم اما بعدش اون اراذل و اوباش جمع شدن و تو دادگاه علیه من شهادت دادن چون خدمت همشون رسیده بودم” در واقع جرم او تجاوز به همان دختر عنوان میشود.

دادگاه حکم وی را صادر می کند و او را احمق می گوید و به خاطر ناکامی ذهنی وی به حکم دادگاه برای بررسی وضعیت روانی‌اش به تیمارستان ایالتی فرستاده می‌شود.  مک مورفی برای فرار از زندان و برای اجتناب از اعمال شاقه هر دوی این ها را قبول می کند. او در تیمارستان، با مقررات سخت تیمارستان که توسط یک زن سر پرستار اعمال می‌شود مخالفت می‌کند.

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)

همچنین او از طریق نقص دیگر زندانیان برتری و قدرت را به دست می آورد.  مک مورفی دیگر زندانیان را برای یک شورش علیه پرستار خشن می شوراند و  هدف او در آنجا  به تضعیف پرستار سرکوبگر تبدیل می شود . این مخالفت‌ ها باعث دشمنی سر پرستار با او می‌گردد و پس از جدالی بین مک  مورفی و برخی از دوستانش با سرپرستار، جدال کنندگان را به بخشی می‌فرستند که به آن‌ها شوک الکتریکی وارد می‌شود. بعد از وارد کردن شوک الکتریکی به سر او در تصمیمش برای آزادی و فرار مجدد مصمم تر می‌شود.

طی اتفاقاتی، یکی از بیماران خودکشی کرده و به خاطر نقش سرپرستار در خودکشی، مک مورفی به قصد خفه کردن و کشتن سر پرستار حمله می‌کند اما با دخالت یکی از کارمندان مرد تیمارستان، سرپرستار در ثانیه‌های پایانی از مرگ نجات پیدا می‌کند. وی را با لوبوتومی (برداشتن تکه‌ای از مغز) به موجودی تبدیل می‌کنند که دیگر خودش نیست و زندگی نباتی پیدا کرده‌است. در آخر آشکار می‌شود فرد وعده داده شدهٔ داستان (دیوانه‌ای که از قفس پرید)  مک مورفی نبوده بلکه …

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)

فیلم دیوانه ای از قفس پرید جدا ازین که در موضوع آزادی و آزادگی است شامل اندک فیلم های کهن است که هنوز جذابیت خود را دارد. اکنون که این مقاله را می نویسم از عمر این فیلم نزدیک به 45 سال می گذرد. اگر این فیلم را با فیلم های هم نسل خود مقایسه کنید مانند این فیلم به تعداد انگشت های یک دست وجود ندارد.

در این فیلم با بازی سوپر استار هالیوود، جک نیکلسون فردی را می بینیم که زیر شرایط حاکم است و برای آزادی دائم در حال فرار از این شرایط است. چه در ابتدا که برای فرار از وظایف در زندان به تیمارستان فرار می کند چه در آخر که از شرایط حاکم در تیمارستان در حال فرار بود. این فرد نماد یک انسان آزاده و خواهان آزادی های خود است. در پایان این فیلم حقیقت تلخ زندگی را نشان می دهد که نهایتا به زور، فرد را مجاب می کنند.

One Flew Over the Cuckoo's Nest

در برابر میل به زندگی و شور و آزادی که بنابر تقسیم بندی فردریش نیچه دیدگاه دیونیزوسی در یونان باستان بود و نخستین قربانی مهم این جریان نیز  سقراط فیلسوف و دانشمند و   افلاطون، شاگرد شایسته ی سقراط بود. سقراط، همه ی عمر خویش را در راه آزادی و رهانیدن مردم از آن چه به غلط بدیهی می پنداشتند صرف نمود و در پایان نیز به همین جرم جام شوکران نوشید.

آخرین روز عمر

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

جالب است بدانید که بعد ها جک نیکلسون نقش جوکر در فیلم بتمن را بازی کرد. همچنین بسیاری از بازیگران سیاهی لشگر فیلم واقعا بیماران روانی بودند و به جز سکانس ماهی گیری، تمام سکانس های فیلم در یک برداشت ضبط شد.  این فیلم یکی از سه فیلم تاریخ سینماست که موفق به دریافت تمام اسکارهای مهم سال از جمله بهترین فیلم گردیده است و در زمان اکرانش تبدیل به هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *