معرفی کتابمقالات

خلاصه کتاب ” خوشحالی واقعی ” نوشته ی مارتین سلیگمن

کتاب خوشحالی واقعی نوشته‌ ی مارتین سلیگمن است . دلیل نوشته شدن این کتاب توسط مارتین سلیگمن این است که به ازای هر یکصد مطالعه‌ ای که بر روی روانشناسی منفی صورت می گیرد، تنها یک تحقیق در مورد روانشناسی مثبت انجام می شود. بنابراین در کتاب خوشحالی واقعی به روانشناسی مثبت پرداخته می شود. در نگارش این کتاب، به این نکته پرداخته شده است که چطور باید افراد را از ناراحتی بیرون آورد و حالت آن ها را خنثی کرد. اما مسئله مهم این است که چطور می‌توان حال آن ها را از خنثی به خوشحال، تغییر داد. اگر می خواهید راز خوشحالی پایدار را بدانید با آکادمی بازار برای مطالعه ی خلاصه ای از کتاب خوشحالی واقعی همراه باشید.

انواع شادی

اولین نوع شادی، شادی جسمانی است که اساساً این نوع لذت از طریق کارهایی از قبیل «اِسنو بُرد» سواری یا هر بازی دیگری یا خوشگذرانی ایجاد می‌ شود. یا حتی با خوردن چیزهایی مانند شکلات، بستنی، مصرف مواد مخدر یا رابطه‌ی جنسی، این احساس به وجود می آید. با بررسی زندگی تعداد زیادی از برندگان قرعه کشی بخت آزمایی  مشخص شد که بعد از گذشت تقریباً 3 ماه، خوشحالی آن ها کاهش پیدا می‌ کند.

مورد دوم، نوعی خوشحالی که پایدار و با معنی است. این نوع شادی، برای مدت بیشتری پا برجا می‌ ماند.

مسائل و موارد مختلفی در خوشحالی تاثیر گذار هستند. مواری از قبیل: کشور محل زندگی، آب و هوا، ازدواج، زندگی اجتماعی، احساسات منفی، وضعیت سلامت و مذهب و حتی تحصیلات.

پژوهشگران قصد داشتند بفهمند که آیا هیچکدام از آنها ارتباطی با خوشحالی دارند یا خیر. آنها متوجه شدند که یک رازی وجود دارد. آن راز این است که شما نقاط قوت خود را پیدا کنید و از آن استفاده کنید.

هرچقدر بیشتر نقاط قوت خود را پیدا کنید و آنها را به کار بگیرید، شادتر خواهید بود. همانطور که می دانید وقتی از توانایی های اشخاص تعریف و قدردانی می کنید، خوشحال می شوند. به مرور این احساس به یک شادی پایدار تبدیل می شود زیرا در شما این حس ایجاد می شود که در دنیا هدفی دارید و همه به دنبال چنین چیزی هستند.

احساسات مثبت
احساسات مثبت

رابطه شغل و خوشحالی

علاوه بر این سه نوع شغل وجود دارد: اولین نوع اینکه از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر برید جایی و برگردید. شما معمولا از این نوع شغل لذت نمی برید چون تنها به پول آن نیاز دارید.

آشنایی با 7 تکنیک طلائی برای تبلیغ گذاری در اینستاگرام
بخوانید

مورد دوم حرفه نامیده می شود و این مورد فعالانه تر است. در اغلب حرفه ها نیاز به تحصیلات عالیه دارند و افراد بابت اینگونه مشاغل حقوق دریافت می کنند. علاوه بر این حرفه ها جا برای پیشرفت دارند اما الزاما آن را دوست ندارند.

سومین مورد پیشه است. پیشه به این معناست که نقاط قوت خود را پیدا می کنید و در دنیای واقعی از آن ها بهره برداری می کنید. شما تا زمانی که پیشه خود را پیدا نکرده باشید هیچگاه کاملا راضی و خوشحال نخواهید بود.

پس از مطالعه آثار افرادی چون ارسطو و کنفسیوس و بررسی آثار هنری از قبیل رمز افتخار، اخلاق سامورایی و حتی انجیل به این نتیجه رسیدند که شش فضیلت اصلی وجود دارد که در همه ی افراد مشترک بوده است. این فضیلت ها عبارتند از:خرد، شجاعت، عشق، عدالت، اعتدال و تعالی. هرکدام از این ها به بخش های جزئی تری تبیین می شوند.

استاد احمد محمدی

تاثیر تقویت نقاط قوت در خوشحالی

شما باید نقاط قوت خود را بیابید اما به محض اینکه نقاط قوت خود را پیدا کردید باید به دنبال روش هایی باشید که از آن ها استفاده کنید. آن ها را در محل کارو در زندگی عاطفی خود بکار بگیرید. راهی پیدا کنید که از این نقاط قوت در تربیت و رشد فرزندان خود نیز استفاده کنید. اگر بتوانید این کار را در زندگی عاطفی، حرفه ای و پرورش فرزندان خود اجرا کنید، احساس رضایت کاملی می کنید و خیلی خوشحال خواهید بود که زندگی پر معنایی دارید.

شاد بودن یعنی اینکه توانایی های خاص خود را پیدا کنید. شغلی را انتخاب کنید که به شما امکان استفاده از توانایی ها و مهارت هایتان را بدهد و این شغل را رها نکنید. این موضوع یک جنبه دیگر هم دارد، اگر در شرایطی هستید که قصد دارید کسی را استخدام کنید سعی کنید شخصی را انتخاب کنید که نقاط قوت خوبی داشته باشد و به درد کار شما بخورد چون همانطور که می بینید افراد شاد همیشه کار خود را بهتر انجام می دهند. آنها غذاهای سالم تری میخورند، بیشتر عمر می کنند و افراد سالم تری هستند.

خلاصه کتاب گروه های پیشرو نوشته کن بلانچارد
بخوانید
خوشحال بودن
خوشحال بودن

شش فضیلت اصلی

تعالی: مشخصاتی که معرفه های تعالی هستند عبارتند از: اشتیاق، بخشش، شوخ طبعی، ایمان، حق شناسی و قدردانی.

اعتدال: اعتدال به معنای محتاط بودن است یعنی بتوانید در تصمیم گیری ها خود با احتیاط باشید، میانه روی کنید و بتوانید خودتان را کنترل کنید. چقدر در مهار احساسات خود موفق هستید؟

عدالت: رعایت عدالت خیلی آسان است. این مورد با رهبری منصفانه و وفاداری فرق دارد. بعضی ها خیلی خوب می توانند عدالت را رعایت کنند اما بعضی افراد خیلی خودخواه هستند.

عشق: منظور از عشق، محبت، مهربانی و سخاوتمندی است.

شجاعت: شاخصه های شجاعت شامل صداقت، استقامت و شهامت است. معمولا در جنگ افرادی را می بینید که دارای این مشخصات هستند.

خرد: خرد شامل روشن بینی، هوش اجتماعی، حقانیت، روشنفکری، عشق به یادگیری و کنجکاوی است.

معرفی مارتین سلیگمن

مارتین سلیگمن
مارتین سلیگمن

مارتین سلیگمن در ۱۲ اوت ۱۹۴۲  متولد شد. او روانشناس آمریکایی، استاد دانشگاه و نویسنده کتاب‌ های خودیاری است. مارتین سلیگمن را با روانشناسی مثبت گرا می شناسند.

شاید مارتین سلیگمن را بتوان یکی از بزرگترین روانشناسان عصر حاضر معرفی کرد. او بیش از پنج دهه از عمر خود را به مطالعه در حوزه روانشناسی سپری کرده است.

روانشناسی مثبت گرا شیوه ای است که بر خلاف نگرش سنتی روانشناسی که بیماران را موضوع مطالعه خود قرار می داد، تلاش دارد انسانهای سالمی را که به دنبال خوشحالی، رشد و موفقیت هستند مورد توجه خود قرار دهد.

داشتن یک زندگی شاد و پرنشاط به خودمان بستگی دارد پس هر کسی باید برای شاد بودن در زندگی خود فرمول شادی را مدنظر قرار دهد تا از روزهای عمر خود لذت ببرد. هنر شاد بودن در زندگی راهکارهای زیادی دارد. هر شخصی باید مهارت های آن را فرا بگیرد و در زندگی به کار ببندد تا از روزهای عمر خود لذت ببرد. آکادمی بازار به شما پیشنهاد می کند در کنار مطالعه کتاب بسیار مفید خوشحالی واقعی از محصولات کاربردی کتاب صوتی که آثار افراد موفق جهان است برای دستیابی به شادی واقعی و موفقیت استفاده کنید. برای استفاده از محصولات بر روی لینک زیر کلیک کنید:

کتاب صوتی

برچسب ها

ندا تفضلی

کارشناس برنامه ریزی شهری از دانشگاه تهران هستم. علاقه زیادی به یادگیری اصول موفقیت در زمینه های مختلف دارم و مایل هستم آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن