چگونه یک کتابخوان حرفه‌ای شویم؟

کتابخوان حرفه ایی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

 

این روزها فواید کتاب و کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست و تقریبا همه دوست دارند یک کتابخوان حرفه‌ای شوند. با این وجود چرا سرانه مطالعه کشور پایین است؟ آیا شما خود را فردی کتابخوان می‌دانید؟ یا در پاسخ این سوال در جستجوی عذر و بهانه هستید؟

یک بار برای همیشه بهانه‌ها را کنار بگذارید و به خود اجازه دهید تا در دنیای جدید درون کتاب‌ها سفر کنید. در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم که چگونه با کتاب‌ها دوست شوید و یک کتابخوان حرفه‌ای شوید.

استاد احمد محمدی
برای شنیدن Play کنید

 

۱. اگر می‌خواهید کتابخوان حرفه‌ای شوید تکنولوژی را رها کنید

ممکن است اولین بهانه شما این مسئله باشد: من وقت کافی ندارم! اما تا به حال به این موضوع فکر کردید که چند ساعت از روز خود را صرف استفاده از تکنولوژی یا تلفن همراه٬ کامپیوتر و تلویزیون می‌کنید؟

سعی کنید حتی به مدت نیم ساعت در طول بیست و چهار ساعت از شبانه روز از تکنولوژی دور باشید. هیچ کس آنقدر سرش شلوغ نیست که نیم ساعت از روز را به خود اختصاص ندهد.

بنابراین تلفن همراه٬ کامپیوتر٬ تلویزیون و هر چیزی که باعث حواس پرتی می‌شود را برای لحظاتی خاموش کنید. سپس کتاب مورد علاقه خود را باز کنید و باقی مسیر را بر عهده کتاب‌تان بگذارید.

۲. به سلیقه کتابخوانی خود احترام بگذارید

سلیقه کتابخوانی
سلیقه کتابخوانی

 

هر کسی حق دارد بر حسب سلیقه و علایق خود کتاب بخواند. بنابراین از قضاوت شدن نترسید و به سلیقه کتابخوانی خود احترام بگذارید. چرا که ممکن است شما طرفدار ادبیات و رمان باشید٬ دوست‌تان کتاب روانشناسی بخواند و همسرتان به کتاب‌های تاریخی علاقه داشته باشد.

با خود قرار بگذارید این شما هستید که باید از کتابی که می‌خوانید لذت ببرید. بنابراین خود را مجبور به خواندن حوزه‌ای که از حوصله‌تان خارج است یا علاقه ندارید٬ نکنید.

۳. کتابت را زمین بگذار

کتابت را زمین بگذار
کتابت را زمین بگذار

 

در مسیر بی‌پایان کتابخوانی ممکن است کتابی که می‌خوانیم را دوست نداشته باشیم.  عدم علاقه به کتاب مورد نظر موجب کُند شدن سرعت کتابخوانی ما می‌شود و ممکن است ماه‌ها درگیر یک کتاب شویم.

سعی کنید بدون هیچ نگرانی یا عذاب وجدانی کتابی که دوست ندارید را کنار بگذارید و سراغ کتاب جدید و مورد علاقه‌تان بروید. اینگونه از زمان مطالعه خود نهایت استفاده را می‌برید.

ما پیشنهاد می‌کنیم کتابی که دوست ندارید را کنار بگذارید تا در زمان مناسب مطالعه کنید. البته می‌توانید کتاب‌تان را به فرد یا کتابخانه اهدا کنید. بنابراین کتاب شما در گردش مطالعه و همچنین در اختیار افراد دیگر قرار می‌گیرد.

۴. برنامه کتابخوانی

برای خودتان برنامه کتابخوانی تهیه کنید. برای مثال کتاب مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. سپس در دفترچه‌ای یادداشت کنید که تا پایان ماه جاری سیصد صفحه از کتاب را می‌خوانید.

اگر مقدار مورد نظر از کتاب را در تاریخ درج شده به پایان رساندید به خودتان پاداش دهید. در غیر این صورت خود را جریمه کنید. مثلا سی بار درازنشست تمرین کنید!

۵. از کتابت بگو

از کتابت بگو
از کتابت بگو

 

سعی کنید درباره کتابی که می‌خوانید صحبت کنید و آن را تا حدودی برای دوست‌تان تعریف کنید. با این روش نه تنها دیگران را به مطالعه علاقمند می‌کنید٬ بلکه کتاب را به خوبی به خاطر می‌سپارید و فراموش نمی‌کنید.

۶. دوست کتابخوان پیدا کنید

سعی کنید یک دوست کتابخوان و کتابدوست پیدا کنید٬ چرا که کمک بسزایی در ایجاد علاقه به کتابخوانی شما می‌کند. حتی می‌توانید یک دوست کتابخوان در فضای مجازی پیدا کنید.

درباره انتخاب کتاب‌ها از دوست‌تان کمک بخواهید. همچنین می‌توانید تجربیات کتابخوانی خود را در اختیار دوست‌تان قرار دهید و از تجربیات او نیز استفاده کنید.

۷. گروه کتابخوانی تشکیل دهید

شما می‌توانید در میان دوستان٬ همکاران٬ خانواده یا حتی دوستان مجازی خود یک گروه کتابخوانی تشکیل دهید.

اگر در یک گروه کتابخوانی حضور یابید٬ نه تنها می‌توانید یک کتاب را در مدت زمان مشخصی بخوانید٬ بلکه می‌توانید با افراد بسیار و سلیقه‌های متفاوت کتابخوانی آشنا شوید و از تجربیات آنان بهره بگیرید.

۸. بین راه کتاب بخوانید

تقریبا هر فردی چند ساعت از روز خود را از محل کار تا خانه٬ از مدرسه یا دانشگاه تا خانه و از مکانی به مکان دیگر در سفر است. شما می‌توانید از این فرصت به خوبی استفاده کنید و کتاب بخوانید.

ما پیشنهاد می‌کنیم برای راحتی خود از کتاب‌های الکترونیک استفاده کنید. همچنین اگر در طول مسیر رانندگی می‌کنید٬ می‌توانید کتاب صوتی گوش دهید. با این روش موفق می‌شوید بیش از نیم ساعت در روز کتاب بخوانید.

دیدگاه بگذارید

avatar