فن بیان خود را با چند راهکار ساده بهتر کنید

فن بیان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

فن بیان موضوع بسیار چالش برانگیزی است. همواره تعداد کثیری از افراد به دنبال راه هایی مفید برای بهتر کردن فن بیان خویش هستن تا بتوانند با استفاده از فن بیان قوی، ارتباطات موثرتر و مذاکرات موفق تری داشته باشند. تا به این واسطه به موفقیت هایی دست یابند.

قطعا شما در طول زندگی خود با افرادی که دارای فن بیان قوی هستند، روبرو شده و با تاثیری که این افراد بر دیگران و یا حتی خود شما داشته اند، آشنا شده اید. معمولا افرادی که دارای فن بیان قوی هستند به سادگی از قدرت کلام خود برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند و با این کار شرایط پیشرفت خویش را فراهم می سازند.

بسیاری از افراد موفق از فن بیان خوبی برخوردارند. اما باید بدانید که هیچکس با قدرت فن بیان بالا و سخنران به دنیا نمی آید. همه کسانی که استاد سخنوری هستند و از فن بیان قوی برخوردار هستند، در ابتدا اضطراب و کمرویی را تجربه کرده اند. تنها تفاوتشان با دیگران در تلاش ایشان برای بهتر کردن شخصیت خویش و افزایش مهارت فن بیان بوده است. در ادامه چند راهکار ساده و مفید برای تقویت فن بیان ارائه خواهد شد.

راهکارهایی طلایی در جهت تقویت فن بیان :

1-      شمرده و واضح صحبت کنید.

اولین نکته در داشتن فن بیان موثر این است که شمرده و واضح صحبت کنید. این کار شما را آرام و مصمم نشان می دهد. همچنین امکان فهم صحبت های شما توسط شنونده را نیز افزایش داده و این کار موجبات یک ارتباط موثر را فراهم می سازد.

2-      در هنگام صحبت کردن، اعتماد به نفس داشته باشید.

برای ارتباط موثر با مخاطب باید در هنگام بیان مطلب به گونه ای رفتار کنید که گویی مهم ترین مطلب موجود را شما ادا می کنید. همچنین در نهایت اعتماد به نفس مطالب و مستندات خود را ارائه کنید. اعتماد به نفس بالا تاثیر فوق العاده ای بر قدرت فن بیان شما خواهد داشت.

3-      به گفته های خود اعتقاد داشته باشید.

برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشید و صحبت های شما در دیگران تاثیر گذار باشد باید حتما خودتان به گفته های خویش اعتقاد و ایمان کامل داشته باشید. هرگز چیزی که خود به آن معتقد نیستید را بیان نکنید. چرا که این کار از قدرت فن بیان شما می کاهد.

4-      از خود راضی نباشید.

هیچ کس شخص از خود راضی و خودپسند را نمی پسندد و به او جذب نمی شود. بنابراین تا زمانی که شما شخصیتی از خود راضی داشته باشید نمی توانید فن بیان و تاثیر خویش بر دیگران را به اوج برسانید. برای این کار بهتر است بیشتر وقت خود را با کسانی که از شما بهتر هستند (در مهارت های مختلف از جمله فن بیان و…) در ارتباط باشید. این کار به شما برای کنار گذاشتن ویژگی های ناپسندتان کمک کرده و توانایی فن بیان شما را بالا می برد.

5-      آرام و با ملایمت صحبت کنید.

یکی دیگر از راه های افزایش فن بیان این است که شما باید برای افزایش تاثیر کلام خود بر دیگران با صدای نرم و آهسته و با ملایمت هرچه تمام صحبت کنید. این کار موجب می شود تا مخاطب راحت تر صحبت های شما را بپذیرد و مغلوب شما گردد. از تاثیر این کار بر فن بیان غافل نباشید.

6-      تاثیر زبان بدن در افزایش فن بیان را فراموش نکنید.

یکی دیگر از مسائلی که می تواند در فن بیان شما تاثیر گذار باشد، نحوه نشستن، ایستادن و حرکات بدن در زمان صحبت کردن و ادای سخنرانی می باشد. همواره سعی کنید در حالت نشستن و یا ایستادن در حالت صاف و به دور از خمیدگی بدن قرار داشته باشید.

7-      قبل از ادای سخنرانی، خودتان را آماده کنید.

همواره سعی کنید در جهت تقویت صدا و نحوه سخنرانی یا ارتباط با دیگران خودتان را از همه جهت آماده کنید. بدانید که چه مطالبی را می خواهید به مخاطب خود ارائه دهید. این کار در افزایش فن بیان تاثیر بسزایی دارد. چرا که وقتی شما می دانید چه می خواهید بگویید، راه های جذاب تری نیز برای انتقال این مطالب به دیگران پیدا خواهید کرد.

8-      زیر و بم صدای خود را کنترل کرده و آرام باشید.

تاثیر تن صدا بر قدرت بیان افراد بر هیچ کس پوشیده نیست. چرا که تن صدا از مواردی است که به طور ناخودآگاه بر دیگران تاثیر گذار است. برای مثال شخصی که برای مجاب کردن دیگران همواره فریاد می زند را در نظر بگیرید. آیا کسی جذب صحبت های او خواهد شد!؟ مسلما خیر. اما کسانی که به آرامی مسائل را برای دیگران توضیح می دهند همواره فن بیان قوی تری داشته و دیگران را مجذوب خود می کنند.

تاثیر فن بیان و ارتباط موثر در موفقیت

اگر  فن بیان خوبی ندارید و در حرف زدن با دیگران مخصوصا در جمع، جلسه کاری، فروش کالا و خدمات، دفاع از پایان نامه، سخنرانی، میهمانی ها، روابط اجتماعی مشکل دارید، بهتر است این را بدانید که هیچکس سخنران به دنیا نمی آید. همه کسانی که استاد سخنوری هستند نیز در ابتدا اضطراب و کمرویی را تجربه کرده اند. تنها تفاوتشان با دیگران در تلاش برای بهتر کردن شخصیت خویش و افزایش قدرت فن بیان خود بوده است.

guest
4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
سینا

من مادرزادی لکنت زبان دارم، اینو کجای دلم بذارم؟!

مژگان

سلام وقت بخیر برای تقویت این مهارت دوره یا سمینار نمیذارین آقای دکتر؟!

آکادمی بازار

سلام، برای آگاهی از آخرین سمینار یا دوره‌ها هم در سایت و هم با تماس با کارشناسان ما می‌توانید اطلاعات لازم را کسب نمایید. 88993288، 66978520، 66418084-021

آکادمی بازار

سلام، دوست عزیز شما باید در کلاس‌های مرتبط با این موضوع شرکت کنید و با کمی تلاش رفته رفته مشکل‌تان قابل حل شدن است.